VG-Fitness Salonlarında "Powerlifting ya da Olimpik Halter" Düzeneği olan salonlar?

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve ercan gürgöze tarafından 5 Ekim 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    bizim çalıştığımız dönemlerde (1970 ler) değil böyle bir konuyu düşünmek ,salonlarda "olimpik halter " bile pek azdı...((

şu anda son derece kompleks spor salonlarının açılması ile birlikte bu konunun artık fazla rahatsız edici boyuttan kurtulduğunu umuyoruzm...

böyle salonda çalışan kimler var, yani " tahta ,kauçuk platform, gerekli sehpalar, raklar, olimpik barlar, kauçuk plaka ağırlıklar vb ?...)

2. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Ben hala bu konuda büyük eksikliklerin olduğunu düşünüyorum. Bumber plate, kauçuk taban, olimpik bar güç antrenmanları için elzem. Ama ne power clean yapıp barı yere atma şansımız var, ne de deadlift'te barı yere sert vurma. Yani illa negatif de çalışmak zorunda kalıyoruz. Eksantirik çalışma hipertrofi için gerekli ancak güç kazanımında kası gereksiz yere yormak anlamına geliyor. Bu da 1RM skorunu düşürüyor malesef.

Tank Jr., ercan gürgöze ve demircan256 bunu beğendi.
  3. sultanmehmed

sultanmehmed Üye

Beğenileri:
    2.514
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul/Fatih
    Benim salonda tüm bench barları olimpik bar..
    Dumble ile çalışılacak zemin ise tamamen kauçuk kaplı , barı yere atma şansımız var...
    Ama genelde en yoğun bölge o bahsettiğim kauçuk kaplı kısım olduğundan her istediğimiz hareketi gerçekleştiremiyoruz orada da...

Danny Boy ve demircan256 bunu beğendi.
  4. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    sultanmehmed kardeşimiz, bayağı şanslı sayılırsın sanırım bu konuda ...)

ancak, bu iki yoruma bakınca görünen o ki pek fazla bi şey değişmemiş yıllar zarfında...neticede görüne o ki "halter salonlarında "olan ekipman "vg-fitness "salonlarında yok , vg-fitness "de olan da diğerinde yok...((

sultanmehmed bunu beğendi.
  5. ARSON

ARSON Üye

Beğenileri:
    1.618
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    V.G.F. 1.Kademe Antrenör
    Yer:
    MERSİN
    Daha kötü oldu diyebilirim; olayı artık iyice lüks e " sağlıklı yaşam" tırt ına çevirdikleri için yeni açılan fitness salonlarında bench press bile bulmak zor oldu; bench e benzer oturarak çalışılan ittirmeli bir zımbırtı koyuyor "bunu da alamanyadan getirttik" deyip 100lira da aylık istiyorlar :) hammer strenght olsa neyse diyeceğim...
    İsim vermeyeyim bizim burada buna benzer salonlar sıklıkla açılıyor ve bir keresinde mecbur kalıp 3 hafta çalıştım bırak squatı deadlif için bara takacak yeterli ağırlık bulamadım.
    Tabi eğer hocanın bir vg geçmişi varsa açtığı salonlar bize yönelik oluyor. Bir de "hocam plakalar az smith de doğru dürüst squat bile yapılmıyor yahu" dedik mi denyo da " hocam ben fitnesscı gelsin istiyorum yumurta kokan vücutçu gelmesin" diyor. Zaten cevap olarak da" senin o fitnıscın bahar başı 3 ay geli sonra göremezsin, bir vücutçunun hayatı bu spor olunca eğer sende makulsen o senin ömür boyu müşterin olur bu yüzden bu akılla fazla yaşamazsın" dedim yaşamadı zaten ilk yılını tamamlamadan tükkan kapandı :))) Darısı geriye kalanların başına.

Steve, FLEX-POINT, Danny Boy ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  6. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Ayrıca bir not; Etimesgut Zırhlı Birlikler'in, Kara Gücü'ne ait salonunda 2 adet fitness salonunun yanında bir adet de halter salonu var. Askeriye genelde sadece makina alır salonlarına, çoğu yerde sabit ağırlık yoktur. Ama Kara Gücü olunca iş değişmiş.

sultanmehmed bunu beğendi.
  7. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    ben bizim salondan şikayetçiydim isim vermeyeceğim, bakırköy de squat düzeneği yok diye. ama meğerse en iyi salonlardanmış çünki diğer salondlarda doğru düzgün plaka bile yok. dambılların sayısı da ağırlığı da az. adam salon açmış en ağır dambıl 20 kilo. dedim bu ne? adam diyor aynı yukarıda belirtildiği gibi biz squat deadlift yapan adam istemiyoruz bacak çalışacaksan leg extension var. biz fitnessçi istiyoruz. tabi salon lüks pırıl pırıl tertemiz ama işe yaramaz. çöp.

fitness furyası aldı gitti. insanlarda da öyle bir yönelim var. tutturmuşlar brad pit vücudu. ben kürsüz kolları nihayet 45 e ulaştırdım ama çevremdekiler yok iğrenç olmuş yok çok iri olmuş vsvs ben isterim 46 47 olsun.

konuyu dağıtmadan koskoca bakırköyde squat düzeneği olan salon bulamadım. hangisine gitti isem terslediler. yok squat a gerek yok yok öyle adam istemiyoruz vs vs.
    hele lüks bir otelinki kapıdan kovuyordu ben de dedim üstüne para verseniz gelmem zaten.

Allahtan şu an gittiğimde ne dambıl sorunu var ne plaka. hepsinden yığınla var. rahat rahat bağırıp anırabiliyoruz deadlift de elimizden kayıp düşürebiliyoruz. yerler kauçuk. bir tane de olimpiğimiz var şükür. 55 kiloluk dambıl da var. tek eksik squat. inatla almıyor hoca. sakatlık çıkmasın diye. ben de yerden alıp atıyorum veya yerini tutmadığını bile bile hack squat.

8. snatcher

snatcher Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    evet arkadaslar aynen soylediginiz gibi bir fitness furyasi almis basini gidiyor squat rack yani sehpasi olmadan adam gibi bacakta yapilmaz kuvvettte kazanilmaz adamlar milyarlar harciyo salon aciyo yerleri parke dosuyor birde nasil bir sacmalik anlamadim ne deadlift yapabilirsin nede silkme kaldirislari ingilterede yasadigim icin sansliyim burada bazi salonlarda halter platformu var bu platformlarda istedigin sekilde calisma yapabiliyorsun agirligi istedigin gibi yere vur hic sorun yok ama turkiyedeki bu standartlari bulmasi simdilik imkansiz..

9. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    bizim ülkedeki çoğu salon fitness bazında yeterli ve bodyciler gelmesin diye can atıyor, bir de üstüne powerlifting demişsin ercan hocam :D şu ana kadar epey bir salon görme imkanım oldu ve çok azında olimpik bar var idi, belki de bana öyle denk gelmiştir ama sonuçta bu bile gayet yeterli bir açıklama...

Danny Boy bunu beğendi.
  10. snatcher

snatcher Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    soylediklerinin altina imzami atiyorum aynen dedigin gibi olimpik bar bile bulmak mesele...

11. CarpeNoctum

CarpeNoctum Üye

Beğenileri:
    1.298
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Zimbabwe
    Anlayamadıgım olay Fitness Salonu acanlar bu gavurların deyımıyle Profitness modellerinin squat deadlift yapmadıgınımı zannedıyorlar.Bu Türkiye'deki fitness nedir abi nası bir akımdır bu arkadaş hey güzel yurdumun insanları. Ama yok abi ben zaten cok az kas istemiomm öle resimdeki badiciler gibi olmak ıstemıom 'fayt klaba' girecem ben bana fitttnes yeter ne o squat yapanlar insanmı ıyy

12. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    yaşadığım yerde yeni bir salon açıldı..gittik incelemeye ki 45.kg lık dumbbelllar bile yetmemeye başlamıştı çalıştığımız yerde..
    salonu bir gezdik en fazla 20kglık sabit dumbbell ama o da konmuş olmak için konmuş..
    aletler yetersiz vs..neyse beğenmedik çıktık sonradan kulağıma geldiki salon sahibi beden eğitimi kökenli arkadaş " ben zaten bodycilerin gelmesini istemiyorum " demiş..

salon sahipleri böyle düşündüğü sürece bırak olimpik bar ve plakaları normal açılı bir sehpa bile aldıramazsınız..

halbuki o hedefi olmadığı için 2-3 ay salona gidip aynı gün 3 saat aralıksız antremanımsı bişiler yapan kendini fitnessçı olarak nitelendiren ama fitnessın bile ne olduğunu bilmeyen arkadaşlar değil çalıştığı yer yeterli ise 10 sene hiç ara vermeyecek olan bodyci arkadaşlardır geçim kaynağı, para kapısı..

bu basit fayda hesabını bile yapsalar neyi hedeflediği bile belli olmayan bir grubu değil hedefi gayet açık bir grubu amaçlarlar..

biyey barakus ve Danny Boy bunu beğendi.
  13. estetik fenomen

estetik fenomen Üye

Beğenileri:
    614
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Profesyonel olarak fitness kategorisinde yarışanların hangi kilolarla çalıştığını sanıyor ki bunlar? :) Daha can alıcısına gelirsekse şöyle de bir şey var:

Federasyonun en asgari bunlar olacak dediği listeye bakarsanız çalıştığımız en lüks salonlarda bile bunlardan kesin birkaçının eksik olduğunu görmüşsünüzdür. Salon açarken federasyon yetkilileri yerinde inceleme yapmıyor mu ki? Her yıl salonlar vizelerini yenilerken de yine yerinde inceleme yapmıyorlar mı ki? Yapmıyorlarsa bu talimatları uzun uzun yazıp mesai harcamalarına gerek yok, eğer bu denetimler yapılıyorsa bu tablo nasıl ortaya çıkıyor?

Ben federasyon olsam söz konusu bu talimatlar listesini salonda herkesin görüp okuyabileceği bir yere konulmasını zorunlu kılardım. İnsanlar da yerinde salon sahibini sıkıştırıp vatandaş olarak da hesap sorabilmesini sağlamış olurdu.

İşte o federasyonun olmazsa olmaz dediği asgariler listesi:

14. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    yeni düzenlemelerden sonra "federasyonların herhangi bir yaptırım gücü " falan mevcut değil...hiçbir şey yapamazlar...(

yani, yasal olarak "kanarya sevenler derneği "ile aynı statüdedirler!...(((

15. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    benım gıttıgım salonda fedarasyonun olması gerek dedıgı tum aletler fazlasıyla mevcut sadece hack squat machıne yok

16. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    bence hack squat kesin olmalı yahu. sebebi de çok basit, 18 yaş altı vatandaşı normal full squat yapsa boyum kısa kalır mı sorusu kemirir. hack squat zaten kemiklere yapılan baskıyı da azaltır diye biliyorum. bir de benim çalışmama çok varyasyon katan bir alet. bizde standing calf raise düzeneği yok, bu yüzden hack squat ta hem standing calf raise hem de normal squat yapabiliyorum.

bizde de squat istasyonu yok maalesef danny keşke olsa

sultanmehmed ve Danny Boy bunu beğendi.
  17. Sabırsız

Sabırsız Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Ben halterciyim herşey mevcut

18. pozitronn

pozitronn Üye

Beğenileri:
    1.739
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    inşaat mühendisi
    Yer:
    Adana
    bizde de squat istasyonu yok maalesef danny keşke olsa[/QUOTE]
    bizde squat istasyonu var (multi press) da ne oluyor bir tek ben kullanıyorum salonda.ara sıra hoca kullanıyor.daha iyi aslında benim için.başında sıra beklemiyorum :D

19. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    bizde squat istasyonu var (multi press) da ne oluyor bir tek ben kullanıyorum salonda.ara sıra hoca kullanıyor.daha iyi aslında benim için.başında sıra beklemiyorum :D[/QUOTE]

aa dur dur bir dakika. squat istayonundan kastım smith machine değil. hoş, smith machine'de bile squat yapan sadece ben ve idman partnerim olan arkadaş olarak 2 kişiyiz.

aslında bizim millette mantalite yanlış hep diyorum. kimse bacak çalışmıyor, sonra herkes kürdan gibi oluyor, yerden güç alamıyor vs vs.

Danny Boy bunu beğendi.
  20. pozitronn

pozitronn Üye

Beğenileri:
    1.739
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    inşaat mühendisi
    Yer:
    Adana
    bacak görünmediği için pek çalışmıyor halkımız.bizim salondaki teyzeler bile salona gelen çoğu erkekten daha çok bacak çalışıyor.
    R10 smith machine de squat hiç yapmadım.ne fark ederki multipresste yapılsa?

Sayfayı Paylaş