Vestel 5 bin Isci alcak.

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve DEXTER JACKSON tarafından 4 Şubat 2007 başlatılmıştır.

 1. DEXTER JACKSON
  Offline

  DEXTER JACKSON Özel Üye

  Katılım:
  12 Kasım 2006
  Mesajlar:
  590
  Beğenileri:
  110
  Ödül Puanları:
  0
  Vestel'de yeni tesisler devrede 5 bin kişi daha iş sahibi olacak

  Önde gelen beyaz ve elektronik eşya üreticilerinden Vestel, 5 yeni tesisini daha hizmete açtı. Fabrikalarda çalışmak üzere bu yıl 5 bin 500 civarında yeni işçi alınacak.
  Yan sanayiyle birlikte tesislerin istihdama katkısının 20 bin kişiye ulaşacağı ifade ediliyor. Manisa'daki fabrika sayısını yenileriyle birlikte 9'a çıkaran beyaz eşya devinin sahibi olduğu Vestel City'nin büyüklüğü de 600 bin metrekareye ulaştı. Şirketin tesisleri bu sayede tek alan üzerinde üretim yapan dünyada ikinci, Avrupa'da ise birinci koltuğuna oturdu.

  Son 4 yılda 500 milyon doları aşan yatırımla büyüyen Vestel, dünya elektronik eşya üretiminin yüzde 6'sını, Avrupa elektronik eşya üretiminin yüzde 29'unu ve Avrupa beyaz eşya üretiminin yüzde 11'ini gerçekleştiriyor. Organize sanayi bölgesindeki yeni tesislerin açılış kurdelesini TBMM Başkanı Bülent Arınç ile birlikte kesen Başbakan Tayyip Erdoğan, Vestel'i 'Türkiye'nin çıkardığı en güçlü markalardan biri' olarak tanımlarken, "Sanayicilerimizin ürettiği markaların dünyanın en değerli 100 veya 50 markası arasına girmesini bekliyoruz." dedi. Zorlu Grubu'nun patronu Ahmet Nazif Zorlu ise Vestel'in bünyelerine geçtikten sonra 7 yıl üst üste ihracat şampiyonu olduğunu ve başarıyı kurum kültürü haline getirdiklerini vurguladı.

  Zorlu Grubu, Vestel'i 1994'te Kıbrıslı işadamı Asil Nadir'den satın aldı. Nadir'in mali darboğaza düşmesiyle iflasın eşiğine gelen şirket, bugün 108 ülkeye 2,5 milyar dolar ihracat yapan bir dev haline geldi. Grubun Rusya'da 100 milyon dolara mal olan televizyon ve beyaz eşya fabrikalarının yanı sıra, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, İngiltere, Balkanlar, Orta Asya Türk cumhuriyetleri, Benelüks ve İberya'da şirketleri var. Son 12 yılda 108 ülkeye gerçekleştirilen 12,5 milyar doları aşan ihracatı ile dayanıklı tüketim malları sektöründe ihracat birincisi olan firma, Türkiye'nin televizyon ihracatının yüzde 53'ünü, klima ihracatının da yüzde 60'ını gerçekleştiriyor.

  'Dijitalde Uzakdoğu'nun önündeyiz'

  Beş yeni tesisin açılışında konuşan Başbakan, Türkiye'nin küresel sermayenin doğrudan yatırım merkezi haline geldiğini ifade etti. "Gelecek vizyonumuz büyüdü, artık 1 yıllık değil 3 yıllık büyüme planları, 7 yıllık kalkınma planları yapıyoruz." diyen Erdoğan, küresel krizler karşısında sağlam duran bir ekonomiye kavuşulduğunu, bunu dost-düşman, seven-sevmeyen herkesin söylediğini belirtti. Büyümenin lokomotifinin özel sektör olacağına, üretim açısından cazibe merkezi haline gelen Türkiye'nin de artık kendi markalarıyla dünya pazarına açılması gerektiğine dikkat çeken Erdoğan, "Vestel gibi markalar bu güvenin öncülüğünü üstlendi. Artık burası Vestel City değil Vestel Country olarak anılacak." diye konuştu.

  12 sene evvel Vestel'i satın aldıklarında sadece 360 bin televizyon üreten bir firmaya sahip olduklarını kaydeden Ahmet Nazif Zorlu da gelinen noktada 4 milyar dolar ciro, 2 milyar 550 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiklerini ifade etti. 14 bin çalışan ve bir o kadar da yan saniyee istihdam sağladıklarını söyledi. Avrupa'da dijital uydu alıcılarında önemli pazar payına sahip olduklarını, İngiltere'deki pazar paylarının yüzde 60'ı bulduğunu belirtti. "Büyük ülkeler büyük hayallerden doğar düsturuna inandık. Bazıları koşulların olgunlaşmasını tercih eder, biz koşulları zorlamayı tercih ettik." diyen Zorlu, Türkiye'nin yıllar sonra neye ihtiyacı olacağı sorusuna cevap aradıklarını ve planlarını hep geleceği gözeterek belirlediklerini ifade etti. Zorlu, yatırımları yarının hesaplarıyla yaparken, "Küresel rekabet ortamında küresel düşünmeyen şirketlerin büyük oynama şansı olamazdı. Bu yüzden Vestel City'yi Avrupa'nın en büyük üretim ve araştırma geliştirme merkezi haline getirdik." değerlendirmesinde bulundu. Bin 100 kişilik araştırma-geliştirme çalışmaları için dünyanın değişik ülkelerine yaptıkları yatırımlar sayesinde 'dijital kutu' üretiminde Uzakdoğu ve Çin'den bir sene daha önde gitmeyi başardıklarını açıkladı.

  Holdingin icra kurulu başkanı Ömer Yüngül ise beyaz eşya ve elektronik dışında üç nokta üzerinde odaklaştıklarını kaydetti. Savunma sanayiinde yüksek teknoloji ürünlere ağırlık verdiklerini, Airbus, Boeing gibi dünyanın önde gelen uçak firmalarına donanım, komuta merkezi ve radar sistemleri ürettiklerini açıkladı. Bu alanda 200 yazılım mühendisi istihdam ettikleri ve ciddi yazılım ihracatı rakamlarına ulaştıkları bilgisini verdi. İnsansız hava uçağı üreterek bu teknolojiyi Avusturya ve Malezya'ya ihraç edeceklerini söyledi.

  'Manisa'da işsizliği bitirdik'

  Vestel'in beyaz eşyadan sorumlu İcra Kurulu Üyesi İzzet Güvenir, bölümlerinin 1 milyar dolarlık satış yaptığını belirterek, hedeflerini 'ilk 10 arasında yer almak' diye açıkladı. Beyaz eşya bölümü olarak ihracat hedeflerinin yüzde 63'ü yakalamak olduğunu söyledi. 103 ülkeye ihracat yaptıklarını; Electrolux, Fagor gibi büyük markalara üretim gerçekleştirdiklerini vurguladı. Yurtdışında Regal markası altında üretim yaptıklarını, Avrupa pazarına coğrafi yakınlığın ihracat açısından kendilerine büyük kolaylıklar sağladığını belirtti. Yeni yatırım ve artan ciroyla birlikte istihdam oranlarında ciddi artış olduğu bilgisini veren Güvenir, bu anlamda Manisa'nın işsizlik sorununu aştığını, hatta çevre bölgelerden işçi alımına gittiklerini söyledi.

  'HP ve Dell ürünlerine fark atarız'

  TBMM Başkanı Arınç ve Başbakan Erdoğan'a Avrupa'nın en büyük dizüstü bilgisayar üretim tesisinde imal edilen Türk bayrağı desenli laptop hediye edildi. (yanda) Vestel İcra Kurulu Üyesi Özer Ekmekçiler, HP ve Dell'in ürünlerine fark atacak Vestel bilgisayarların yüzde 10 daha ucuza satılacağını söyledi.

  Zeliş Yıldıral, Erdal Şen, Şerif Erdikici; Manisa


  04/02/2007
   

Sayfayı Paylaş