V.G. Tarihinde Büyük Tartışmalar Yaratmış Yarışmalar

Konusu 'Uluslararası Vücut Geliştirme' forumundadır ve Karasan tarafından 22 Ocak 2006 başlatılmıştır.

1. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Vücut geliştirme göze hitap eden ve öznel kararlara göre sonuca varılan bir yarışma çeşidi olduğu için ilk vücut geliştirme müsabakasından günümüze kadar yapılmış olan hemen hemen her vücut geliştirme müsabakası tartışmaya açıktır.
    Elbette bazı yarışmalarda, kazanan vücutçu rakiplerinden tartışmaya yer bırakmayacak kadar iyi olduğunu ispatlayarak, deyim yerindeyse eze eze kazanmıştır, ancak çoğu zaman jürinin kararları sorgulanır.
    V.G. tarihinde hala tartışılan bir yarışmayla bu konuyu açmak istiyorum.
    Dileyen arkadaşlar kendi kafalarına takılan yarışmaları, haksız olduklarını düşündükleri kararları buraya taşıyabilirler.
    Ortaya keyifli tartışmaların çıkacağından eminim...
    Ben 1980 Mr. Olympia ile başlamak istiyorum!!!
    Arnold'ın hiç beklenmeyen bir dönüş yaparak 7. ve son Mr. Olympia ünvanına ulaştığı o şahibeli yarışma...

Arnold'ın yarışma hayatından uzak kaldığı 5 senede spor oldukça mesafe kat etmişti. Daha definisyonlu ve bacakları daha iyi gelişmiş yeni rakipler ortaya çıkmıştı.
    Arnold ise, 1973 Mr. Olympia'da yakaladığı en iyi formundan çok uzaktı. Resimlerini dikkatle incelediğinizde, Arnold'in yüzünün ciddi anlamda deforme olduğunu görebilirsiniz, hatta dikkatle incelemeye bile gerek yok, sanırım Arnold bu yarışma için ilk kez Growth Hormone kullandı.
    Arnold'in karşısındaki en büyük rakip o dönemde çok popüler olan, 1978 IFBB Mr. Universe yarışmasını,bu yarışmanın tarihinde ilk kez 300 tam puan alarak kazanan Mike Mentzer'di.
    Mike Mentzer, Arnold ve Weider sisteminin tavsiye ettiği günde iki kereli split çalışmasından oluşan high volume (yüksek miktar) çalışması yerine, çok kısa ama sert idmanlar yapmayı ve çalışma günleri arasında bolca dinlenmeyi öneren (high intensity) metodunun bayraktarlığını yapıyordu.
    Mike Mentzer, çalışma teyplerinin satışından, posta yoluyla satışını yaptığı idman rutinlerinden ve dünya çapında düzenlediği seminerleden büyük paralar kazanıyordu.
    Bu gelişme Arnold'ın ve Weider kardeşlerin canını sıkmaya başladı, zira Mike, egemen güçlerin fikirlerinin aksini savunuyordu.
    Seminelerde, " Peki, Arnold, senin çok kötü olduğunu söylediğin yüksek miktar yöntemini kullandığı halde nasıl öylesine muazzam bir vücut yapabildi?" sorusunu önceleri duymazdan geldi Mike.
    Ancak her seminerinde ısrarla, Arnold'in neden farklı bir yöntem kullandığı sorusuna daha fazla kulak tıkayamadı.
    Şu cevabı vermeye başladı.
    "Eğer Arnold, benim yöntemlerimi kullansa, DAHADA IYI OLURDU!"
    Bu savaş demekti!
    Arnold, satışını yaparak büyük paralar kazandığı "yüksek miktar" çalışma yöntemlerini alenen eleştiren bu adama haddini bildirmek zorunda hissetti kendini.
    1980'de sürpriz bir kararla, Mr. Olympia'ya katılacağını söyledi.
    Yarışmaya pek az bir süre vardı, ve 5 senedir müsabakalardan uzaktaydı.
    Aradan geçen zamanda, yeni yüzler türemiş, spor ilerlemeler kaydetmişti.

2. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0

Mike Mentzer'in önkolları, tricepleri Arnold'inkilerin çok ötesindeydi.
    Mike Mentzer, 1979 Mr. Olympia'yi elinden kıl payı kaçırmıştı. +90 kiloda şampiyon olduktan sonra, Overall'da Frank Zane onu iki puanla geçerek, 3. Mr. Olympia ünvanını kazanmıştı.
    Mike bu sefer kesinlikle kazanmak istiyordu. Frank Zane'ni kolayca yenebileceğini düşünürken karşısında efsanevi Arnold'ı bulmuştu.
    Bu yarışmadan hemen önce, Arnold'ın Mike Mentzer'a, "Sen geçen sene yarışmayı, kocaman göbeğin yüzünden kaybettin" dediği, ve az kalsın birbirlerine girecek duruma geldikleri söylenir.
    Bunda haklılık payı vardır, zira Mike Mentzer, önceki yarışmada, karın kaslarını iyi kontrol edememiştir.
    Arnold her zamanki psikolojik savaş taktiklerini uygulamaktadır. Düşmanını sinirlendirmek ve kontrolü ele geçirmek Arnold'in en iyi olduğu şeydir.

Mike Mentzer'in orantili bir vücudu vardı. Boyu sadece 1.73'tu ama omuzları çok genişti, bacakları Arnold'inkilerden kütleliydi.

1980'de yarışma, önceki senelerden farklı olarak, -90, +90 kg. olarak iki klasmanlı yapılmadı.

Yarışmayı eski formundan çok geride olan Arnold kazandı.
    En şaşırtıcı olan ise, Arnold'ın en büyük rakibi olan Mike Mentzer'in 5. ilan edilmesiydi.

Bu vücut beşincilikten çok daha fazlasını hak ediyordu...

Arnold birinci oldu, o zamanin en iyi kalflı vücutçusu olarak bilinen Chris Dickerson ikinci ilan edildi, ki kütlesi çok çok azdı.
    Frank Zane, erimiş bir halde olduğu halde gene Mike Mentzer'in önündeydi.
    Mike ve Boyer Coe, muazzam biceplerin sahibi, mide adelesi Boyer Coe ile birlikte 5. ilan edildiler, aynı puanı aldıkları için.

Evet, bir büyük vücutçu, çok genç bir yaşta, henüz 29 yaşında müsabakalara küserek kendini yüksek şiddet yönteminin tanıtımına adadı. Hayatı boyunca o yarışmadan lanetle söz etti.
    Kendisi yanılmıyorsam 2001 senesinde ani bir kalp krizinden yaşama veda etti.
    V.G. dünyasının en birikimli yazarlarından birisiydi, yazılarında filozofların sözlerinden alıntı yapar, kişinin vücudunu geliştirmek için haftada 10-15 saatini salonda geçirmesine hiç gerek olmadığını savunurdu.
    Onun en büyük öğrencisi Dorian Yates olmuştur. Onun sayesinde, spor yeni bir yön kazandı, aşırı çalışmanın zararları tartışılır oldu.
    Hayatı boyunca, 1980 Olympia'da uğradığı haksızlığı içine sindiremedi...

3. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    yazilarin cok guzel tebrikler.ama bu donemde nasil kimse bu haksizliklara ses cikaramadi onu anlayamadim eger yazdiklarin dogruysa?

4. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Saydam, Arnold büyük vücutçudur, Mike Mentzer'dan daha çok beğenirim, ama bence 1980'de Mike daha iyiydi.
    Arnold, Weider kardeşlerin adamıydı, zaten çalışma yöntemleride "high volume" Weider kardeşlerin önerdiği yöntemdi.
    Hemen hemen tüm dergiler ve olanaklarda Weider kardeşlerin elindeydi. Mr.Olympia'yi da Weider'lar düzenliyor.
    Hesabı sen yap.
    Daha sonra bir de 1972 Mr. Olympia'yi işlemek istiyorum.
    Orda da, Arnold şaibeli bir şekilde Sergio Oliva'yı yendi.
    Bence yenmemesi gerekiyordu, gerçi o konuda cok objektif olamam zira ben sıkı bir Sergio hayranıyım.
    Malzeme toplayıp o konuya girecem.
    Size bir resim yolluyorum 1972 Mr. Olympia'dan...

5. baris

baris Özel Üye

Beğenileri:
    554
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    üniversite ogr.
    Yer:
    ankara
    karasan yazılarını okumak büyük keyif veriyor,umarım vakit buldukça devam edersin yazılarına,eline emeğine sağlik..

6. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    Cok basarili bir yazi. Yazini okuyunca sanki bir dergi okuyormusum gibi hissediyorum. Bravo!

7. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    +1

8. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Sağolun beyler, böylesine güzel, efendi insanların bulunduğu bir platform bulmuşum, durur muyum?
    Cesaretlendirici yorumlarınız için hepinize ayrı ayrı çok teşekkür ederim.

9. xxdiablo

xxdiablo Yeni Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    muhasebe
    Yer:
    istanbul
    tşk ederim arkadaşım gerçekten iyi yazı okuyunca o yıllara gitmiş gibi oldum yalan değil 8) 8)

10. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Baba aynene katılmakla beraber eşsiz bir bilgilendirme olmuş emeğine sağlık

11. gorgeouskykhan

gorgeouskykhan Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    for about more info, please look my website on you
    Yer:
    the gorgeouskykhan home center
    ben de saygılarımı ve sevgilerimi sunarım...

+1 , ben de ekleyeyim isterseniz....
    karasan abi hakikaten iyisin bu konuda....
    ayrıca tüm BFTR ekibine ve dostlarına teşekkürler!.... ;)

12. Pump Forever

Pump Forever Özel Üye

Beğenileri:
    458
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ihracat Uzmanı
    Yer:
    Istanbul
    Merhaba
    Oncelikle Karasan klawyene saglık kardes...
    1980 Olympia'nın videosu var bende.. tam olarak olympia videosu deil ama cok fazla goruntu war...
    Videonun adı Arnold Total rebuild. ( Arnold'un tamamen yeniden inşası)...
    Görüşlerine katılıyorum..
    Ancak soyle bi konu war ...Seyirci diger bodyciler sahnedeyken sessiz kalıyorlar, ancak Arnold cıktıgı anda kesintisiz bir alkış süre geliyor...
    Bir nevi zaten halk kendi sampiyonunu seciyor... Ancak Weider'in adamı olmak cok extra bi durum..
    Su anda da boyle bi durum soz konusu
    Bence bu sporda Olympia fenomeni ile yapılmak istenen, her zaman bir super kahraman cıkarma istegi.. 2003 olympia- Ronnie Coleman... bana göre haksız bir birincilikti ama Ronnie'nin 9 kere üst üste ( 2006 ile birlikte) sampiyonlugunu engellememek adına unvanı tekrar ona werdiler..
    Weider'in istegi bu dogrultudaydı..
    Karasan - 2003 olympia ile ilgili yorumlarını merak ediyorum

13. Pump Forever

Pump Forever Özel Üye

Beğenileri:
    458
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ihracat Uzmanı
    Yer:
    Istanbul
    Bu arada

Mike ve Arnold'ın temsilcileri oldugu anteman sistemleri hakkında verdigin bilgiler cok hos...

Dorian, Mike'in okulundan bir arkadas ( felsefe okulları gibi :) ) size ilginc bir detay weriyim.. adam, haftada bir bicepts calısıyormus.. hatta kimi haftalar yaptıgı tek hareket ne biliyor musnuz?

cok az bir kilo ile 15-20 tekrar Barbell Curl (isinma icin),
    ve üstüne 275 pound ( 125 kg) ile 1 TEKRAR (Set degil) Barbell Curl.. sadece bu kadar...

Ben bunu duydugumda cok ilginc gelmisti

14. RuLeS

RuLeS Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul
    aynen katılıyorum çok önemli bilgiler bulmuşsun sağolasın..

15. adrenalinshot

adrenalinshot Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    bursa
    Trapez,biceps ve göğüs kesinlikle arnold açık ara önde mike'dan.Omuzları çok ii maki abimizin.Arnoldun karnı zaten hiç bir zaman çok ii deildi ve kalın biraz.Sergio Olivia kesinlikle Arnold'a göre çok ii.Çok ince bir bele sahip ve kanatları çok ii.Üstelik karnı da bir çok vg'ciyi etkilemiştir.(her nekadar simetri sorunu olsada)..
    Karasan teşekkür ediyorum yazılarından dolayı...Devamını diliyorum...

16. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    1972 Mr. Olympia'ya bakış

Evet arkadaşlar daha öncede 1972 Mr. Olympia'nin cok tartisma yaratan, sonucun bir cok insani tatmin etmedigi bir yarisma oldugundan bahsetmistim, yarisma ile ilgili elimdeki fotograflarla bu yarismanin kisa hikayesini anlatmak istiyorum.
    Ancak oncelikle, Mr. Olympia yarismalarının organizatörü ve IFBB federasyonunun kurucusu Joe Weider hakkında iki cift laf etmek istiyorum.
    Kendisi 1922 Kanada doğumludur, spora erken yasta olimpik halterci olarak baslamistir.
    16 yasindayken 95 kiloluk halterle silkme yaptigini söylemeden edemeyecegim.
    17 yasindayken cebindeki yedi dolari ortaya koyarak, "Your Physique" isimli dergiyi cikarmaya baslayarak, gelecekte iyi bir is adami olacaginin sinyallerini veriyordu.
    2003 senesinde dergi imparatorlugunu tam 350 Milyon dolara sattigini söyledigimde ne kadar is bilen bir is adami oldugunu daha iyi anlarsınız eminim.
    1946'da şu anda 176 ülkeye yayılmış olan Uluslararasi Vücut Gelistiriciler Fedorasyonunu (IFBB) kurdu. 1998 yilinda, olimpiyat komitesinin bu federasyonu resmen tanıması büyük bir başarı olarak kabul edildi, zira Weider'in en buyuk hayali, bu sporun olimpiyatlarda yerini almasıdır.
    Joe tüccar Weider hakkında bir diğer enteresan ayrıntı ise, kendisinin 1951 Mr. Universe'te uzun boy kategorisinde yarisarak 5.'cilik almasidir.
    Evet, Joe Weider, aslında cok iyi bir fiziğin sahibiydi, boyu 1.81 civarindaydi, zamanında 44 cm. kolları, 128 cm. gögsü vardı 93 kiloda.(yarisma disi donemdeki ölçüleri)
    Olimpik halter calistigi icin son derece güçlüdür aynı zamanda.

Neyse Joe Weider'i sevmesem bile bu sporu sevdigine eminim, ancak tüccarlığı her zaman ön plandaydı.
    Lisanslı sporcularına cok az paralar verdigi, verdigi sozleri tutmadigi bilinen gerceklerdir.

1971 yilinda Sergio Oliva, NABBA Mr. Universe yarismasina girmisti, bu yarismada, efsanevi Bill Pearl, 41 yasinda oldugu halde, Sergio Oliva'yi yendi.
    Bu Sergio icin cok sarsici bir gelisme olmustu. Olağanüstü kas yapısına rağmen, Sergio gerçekten yenilgiyi hak etmişti, formda değildi, define değildi, karşındaki adamda, 4. Mr. Universe ünvanını kazanmış, sporun ilahlarından Bill Pearl'du.
    Sergio Londra'da aldigi bu yenilgiden sonra o sene Fransa'da düzenlenen Mr. Olympia'ya katilmak istedi, ancak baska bir federasyonun yarismasinda yaristigi icin, sadece gösteri pozu yapilmasina izin verildi.
    O sene Arnold, karsisinda hic bir rakip olmadan ikinci defa Mr. Olympia olmus oldu.
    Ne komiktir ki, 1968 yilinda ayni olay Sergi Oliva icin olmustu, ikinci Olympia tacini aldiginda, karsina hicbir rakip cikmaya cesaret edememisti.

Sergio Bill Pearl karsisinda aldigi beklenmeyen yenilginin atesi ile 1972 Olympia icin idmanlara basladi, bu idmanlarinda ona çok özel birisi yardım edecekti.
    Natilius egzersiz aletlerinin yaraticisi, siradisi dahi is adami, dünyanin en zengin adamlarından Arthur Jones.
    Kendisi tam bir deli olmanın yanında, egzersiz bilimi konusunda cok iyi bir bilgi birikimine ve siradisi calisma teorilerine sahipti.
    1971 yilinda Casey Viator'u henuz 19 yasinda Mr. America yaparak, tarihin gelmis gecmis en genc Mr. America sampiyonunu yaratmisti Arthur Jones.
    Colarado'da kendine ait bir ciftlikte, kurdugu olaganustu idman ortaminda, vücut gelistirme deneyleri yapıyordu.
    Sergio Oliva onun rehberliginde, hayatinin en iyi formuna kavustu.
    Sergio'nun boyu 1.78'di, 1972 Mr. Olympia'ya katildiginda cok formda olarak 109 kg.'du, Arnold ise 1.88'e 105 kiloydu 1972 Olympia'da...

17. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    İşte yarışmadan kareler...

Bozuk resimler..

Son düzenleyen: Moderatör: 30 Mart 2011
  18. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Vücut Geliştirme öznel bir spordur, kişiden kişiye göre değişir, ancak, değerlendirme kriterleri adelelerin gelişmişliği, definisyonu ve vücut orantısına göre olduğu düşünüldüğünde, Sergio bu yarışmanın kesin galibiydi.
    Boyu Arnold'dan on santim kısa oldugu halde kolları Arnold'dan daha kalındı, sırtı daha genişti, beli ise 15 santim daha inceydi.
    Akıl almaz bir orantıya sahipti.
    Kalfları en az Arnold kadar iyiydi, bacakları daha doluydu, arka bacakları daha iyiydi, önkolları Arnold'dan çok çok iyiydi.
    Omuz başları daha iyiydi, trapez olarak bu yarismada Sergio öndeydi.
    Sirt, gene Sergio daha iyiydi.

Arnold'in biceplerinin sekli, bacaklarinin definisyonu, boy uzunlugunun getirdigi endami ise Arnold'in arti hanesine yazilabilir, ve evet, Arnold'in posing'i cok iyi iken, Sergio o konuda kötüydü.
    ama ne olursa olsun, yarisma Sergio'nundu.

Ancak Joe Weider her firsatta başka federasyonların yarışmalarında yarışan, kendisine küfür etmekten çekinmeyen bu Küba göçmeni kara adamı "tutmuyordu".
    Sergio fazla hardcore'du, Sergio'yu kapak yaptığı zaman on birim satan dergileri, Arnold'ı kapak yaptığı zaman 30 birim satiyordu.
    Arnold sporun altın çoçuğu olduğu için ve IFBB'ye sadık kaldığı için, 1972 Mr. Olympia oldu, Sergio ise başka federasyonlarda yarışmaya devam etti.
    Bence bu spor tarihinin gördüğü en büyük haksizliklardan birisidir.
    Bu arada Sergio bu yarismadan sonra Meksika'da düzenlenen 1973 IFBB Mr. International'da, büyük bir rezalat çıkarmıştır.
    Onuda daha sonra anlatıcam, ama ben boşuna bu kadar sevmiyorum Sergio'yu, asla yalaka olmadı, Weider dallamasına hep kafa tuttu, Viva Sergio diyorum :))

HeavyDuty bunu beğendi.
  19. Pump Forever

Pump Forever Özel Üye

Beğenileri:
    458
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ihracat Uzmanı
    Yer:
    Istanbul
    Klawyene saglık kardes :)