VİRÜSE DİKKAT SİZE DE BULASABİLİR

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve trundirs tarafından 8 Mart 2005 başlatılmıştır.

1. trundirs

trundirs Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    24,5
    Yer:
    istanbul
    BANA BOYLE BİR MAİL GELDİ PAYLASMAK İSTEDİM

Bugün bilgisayarlarımıza bulaşan virüsü YOK ETME YOLU !
    Arkadaşlar, saatlerce uğraşmalarımın sonucunda, messenger virüsünü yok etmenin kolay bir yolunu buldum ve yok ettim. Lütfen aşağıda anlattıklarımı adım adım, sırasını şaşırmadan uygulayınız !

Bu virüs, Msn Messenger üzerinden, Dünya üzerinde milyonlarca kullanıcıya rekor bir zamanda bulaşmış, yeni ama çok da tehlikeli olmayan bir virüstür. Msn şirketindeki bir yazılımcının bilgisayarından bulaşmaya başlayan virüsün, tüm dünyada bir anda yayılarak, küçük hasarlara ama büyük paniğe yol açtığını da belirteyim.
    Antivirüs yazılımları aslında bu TROJAN 'ı bulabiliyor. Fakat anlattığım şeylere dikkat ederseniz, panik yaparak bilgisayarı kapatmak, çözüm beklemek ya da messengeri sistemden kaldırmak, sadece geçici çözümler olarak kalıyor.
    Benim messenger listemde yaklaşık 600 kişi var ve bu kişilerden her gün, her saat, çeşitli dosyalar, resimler vb.. alıyorum. Virüs tarama programlarım dicem çünkü 8 tanesi aynı anda çalışır, tüm bu alınan dosyaları tarar, gerekirse kaydedilmeden silerler. Ancak unuttuğumuz birşey var ki, bu da virüs tarama programlarının CD YAZICI, DVD YAZICI vb.. ortamlara cd takılmadıkça, buraları taramaması.
    Bugün sabah, öncelikle, NURAN kullanıcısından defalarca bir kısayol dosyası gönderilmeye çalışıldı bilgisayarıma. Ben tabiki nedir bu diye sormadan kabul etmedim dosyayı ancak belki 8 defa gönderilmeye çalışıldı. Tabiki kızdım ve bu kullanıcıyı engelledim. Ancak sonradan anladım ki, bu pati de bu virüsü kapmış ve onun yaptığı tek şey, önüne açılan yüzlerce pencereyi kapatmaya çalışmaktan başka birşey değil. Her pencere kapatışında, listesindeki diğer bir kullanıcının konuşma penceresi açılıyor ve dosya ona da gidiyor. Ben bu virüsü, pasteur nickli veteriner hekimi arkadaşımdan kaptım.
    Yukarıda anlattıklarımın özü şu. Kimseye dosya göndermedim. Bana bulaşan virüs, herkese olduğu gibi, benden de listemdeki kullanıcılara yayıldı. Elimden geldiğince hızlı davranarak, hemen siteye ve messenger daki görüntü ismime yazdım ama ne kadar yararlı oldu bilemiyorum.
    Herkes birbirine telefon etti, ne yaptın, gönderdiğin dosya virüsmüş diye kızdı, gücendi, alındı. Bu yanlış anlaşılmaları düzeltmeliyiz çünkü bu bir virüs ve kimse kasti birşey yapmıyor. Şu anda hala bu virüsle uğraşanlar olduğunu bildiğimden, şimdi bu virüsü nasıl yok edersiniz onu anlatacağım.
    1-) Öncelikle, Msn Messenger 'ı sisteminizden kaldırın.
    2-) Bilgisayarınızdaki gizli dosyaları görünür hale getirin. (Araçlar 'dan Klasör Seçenekleri)
    3-) Bilgisayarınızda, CD yazıcı veya dvd yazıcı var ise ve windows xp kullanıyorsanız, bu virüs kendini, CD ye yazılmayı bekleyen dosyalar klasörüne atıyor. Nedir bu ?
    Cd yazanlar bilirler, windows xp de, bir dosyayı cd ye aktaracaksanız, önce o dosyayı cd ye yazılacaklar geçici dosyasına atarsınız. Bu dosyanın adresi
    """ C:\Documents and Settings\KULLANICI ADI\Local Settings\Application Data\Microsoft\CD Burning """ dir. Bu virüs kendini bu klasöre gizli dosya halinde atıyor ve siz daha önceden bilgisayarınızı gizli dosyaları göster diye ayarlamış olsanız bile, bu ayarı değiştirip, gizli dosyaları gösterme yaparak kendini gizliyor. Gizli klasörleri görebiliyorsanız "autorun.exe" isimli bir dosya ve birde yardımcı dosya göreceksiniz.
    BU DOSYALARI SİLİN !
    4-) C: dizinine girin, (Bilgisayarım 'dan C:), ve oradaki MsDos kısayollarını ve gizli dosyaları silin. Hemen klasörlerin altına kendini 8-10 dosya olarak kopyalıyor. jenneffer lopez vb.. sık kullanılan isimlerde oluyor bu dosyalar. BU DOSYALARI SİLİN !
    5-) Antivirüs programınızı çalıştırın ve öncelikle virüs veritabanınızı güncelleyin. TARANACAK ALANA, CD SÜRÜCÜSÜ, CD YAZICISI, DVD SÜRÜCÜSÜ, DVD YAZICISI vb.. tüm taşınabilir ve taşınamaz ortamları ekleyin ve AYRINTILI TARAMA (deep scanning) yaptırın. Bazı antivirüs yazılımlarında, "" Açılışta TAramayı Programla "" diye bir seçenek vardır ve bilgisayarınızdaki çalışan diğer tüm programları durdurarak tam bir tarama yapar. Bu çok daha kesin bir çözümdür çünkü bir dosya çalışıyorken onu silemezsiniz.
    6-) Tarama bittikten sonra, bilgisayarınızı yeniden başlatacaksınız ancak güvenli kipte. Bunu yapabilmek için, bilgisayarınızı yeniden başlattığınız andan itibaren "" F8 "" tuşuna basıp çekerek, açılış menüsünü görünteleyeceksiniz. Burada en üstte bulunan "" GÜVENLİ MODDA BAŞLAT "" seçeneğini işaretleyip, bilgisayarınızı güvenli modda başlatacaksınız. Başladıktan sonra, antivirüs programınızı bir kere daha çalıştırıp, yine aynı şekilde ayrıntılı tarama yaptıracaksınız.
    7-) Bu işlemleri sırasıyla yaptıysanız virüsü silmişsiniz demektir. Bilgisayarınızı yeniden ve normal olarak başlatın. Messenger i kaldırmış olduğunuzdan açılmayacaktır. Kesinlikle 7.0 BETA sürümünü kurmayın. Açık var derken dalga geçmiyorlar. Birşey olmaz diyince başımıza gelenleri gördünüz. Messenger 6.2 yi kurun. Yine sorunla karşılaşırsanız, lütfen bilgisayarınızı FORMATLAYIN ! Ya da bir servise götürün. Sorun yoksa, Messenger 6.2 kullanmaya devam !
    ÖZELLİKLE UYARMAK İSTİYORUM, LÜTFEN BANA BULAŞMADI DEMEYİN. ÇÜNKÜ BU VİRÜS YAYILMAYA BAŞLADIĞINDAN İTİBAREN, HANGİ ANTİVİRÜS YAZILIMI KULLANIYORSANIZ KULLANIN (Kİ BEN 8 TANE BİRDEN KULLANIYORUM), BU ENGELLERİ AŞABİLİYOR. ÇÜNKÜ TANINMIYOR. HERKES ANTİVİRÜS YAZILIMLARINI GÜNCELLESİN. KİMSE 1-2 GÜN MESSENGER DAN GÖNDERİLEN HİÇBİR DAVETİ, DOSYAYI KABUL ETMESİN. ÜZÜLEREK SÖYLÜYORUM Kİ, VİRÜSÜN BULAŞTIĞINI FARKETTİĞİM KULLANICILARI GEÇİCİ OLARAK ENGELLEMEK ZORUNDA KALICAĞIM. ÇÜNKÜ BEN 600 KİŞİYE KARŞI SORUMLUYUM VE HEPSİ BANA GÜVENİYOR. ZATEN YETERİNCE ÜZÜLDÜM VE UĞRAŞTIM, DAHA FAZLASINI İSTEMİYORUM!

SiegE bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş