Vücuttaki kilonun orantısız dağılımı

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve bOdYkiNg tarafından 17 Aralık 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. bOdYkiNg

bOdYkiNg Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    ankara
    Öncelikle merhaba abilerim. Yaklaşık 1 senedir canım istediğim zaman sadece dumbell çalışıyordum, yaklaşık 1 aydırda ciddi anlamda çalışma yapıyorum (her gün karın-bacak-kol-omuz). Şu anda karın bölgesi için uğraşıyorum daha çok. Ve her gün neredeyse gözle görülür derecede karın bölgesindeki kasları geliştiiriyorum. 1 ay önce 56-57 kilolarda seyrediyorken bugün 63 kiloyum. Boyum 1.70. Vücudum kiloyu orantılı dağıtsa süper bir vücuda sahip olabilecekken orantısız dağıtım sonucunda görünüm itibari ilede kötü bir vücut oluyor. Öncelikle kilolar bacak başlangıçlarında, karın bölgesinde ve kalça da toplanmış bulunuyor. Bunları eritmek istiyorum ama kendimi yemekten alıkoyamıyorum. Karın bölgemdeki kilolar olmasa karın bölgesinde çok güzel bir kas görünümü olacak. Bu iştahımı nasıl kapatabilirim bir de vücuda orantılı dağılması için yapabileceğim birşey var mı ? zaten tam olarak kas yaptığımda vücudumu buraya resimlerimi koyucam.

2. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    İştah kesmek ile alakalı:
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/tah-kesmek-p-f-noktalar-t13757.html?t=13757&highlight=i%FEtah

Bu başlık faydalı olacaktır.

Diğer sorunuza gelince;
    Nasıl yağ yakarken vücudunuzda definisyonu belli edecek ilk bölgeler belliyse ve yağ yakımı bölgesel olarak belli sıraları takip ediyorsa, yağ kütlesi kazanırken de yağlanan bölgelerin sıralaması insandan insana değişir.
    Bu sıralama ise genetik faktörler sonucu belirlenir.
    Kimi insan kilo aldığında tombul bir suratı olmasından şikayet eder, kimi insan ise yağ yakarken ilk önce göbeğinin gitmesini ister ancak kısa vadede yağ yakıldığını ilk belli eden bölge bacak veya kalça bölgesidir. (Örnek olarak)

O nedenle yağ yakarken kısa vadede istediğiniz bölgelerin düşük hızla yağ kaybettiğini düşünseniz bile, uzun vadede yağ yakımına yönelik idmanlarınıza ve beslenmenize aynı disiplinle devam etmelisiniz.
    Bu sayede uzun vadede öncelikli olarak define olmasını istediğiniz bölgelerinizde hedefe ulaşırsınız.

Ancak kütle kazanmada en önemli kavram "kaliteli kütle" kazanımıdır. Bu da kas yapmak ile eş anlamlıdır.
    Başarılı bir antrenman programını kaliteli bir beslenme ile birleştirirseniz ve öncelik vermek istediğiniz (eksik olduğunu düşündüğünüz) bölge idmanlarına özel ilgi gösterirseniz amaçladığınız bölgelerdeki gelişimlere ulaşırsınız.
    Yani kas gelişiminde yine genetik faktörlerin önemli bir yeri olsa da, istediğiniz bölgede istediğiniz gelişimi yakalama özgürlüğü belli oranda sizin elinizdedir.

Özellikle antrenman forumunu okursanız, sizin elinizdeki imkanları en iyi nasıl kullanabileceğinizi ve gelişimine öncelik vermek istediğiniz bölgelerde nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini iyice öğrenebilirsiniz.

2157 ve saydam bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş