Vücutta 20 dakikada neler oluyor

Konusu 'Kültür Sanat Bilim Seyahat' forumundadır ve SinanATASOY tarafından 13 Kasım 2006 başlatılmıştır.

 1. SinanATASOY
  Offline

  SinanATASOY Üye

  Katılım:
  18 Eylül 2006
  Mesajlar:
  140
  Beğenileri:
  14
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  İstanbul
  Vücudumuz 20 Dakikada Neler Yapıyor??! VÜCUDUNUZDA, 20 DAKİKADA BİR MİLYON SAYFA DOLUSU BİLGİYİ KOPYALAMA YETENEĞİNE SAHİP BİR MAKİNA OLDUĞUNU BİLİYOR MUYDUNUZ?

  Bilindiği gibi hücreler bölünerek çoğalırlar. Bu bölünme sırasında, hücrenin çekirdeğinde bulunan DNA'nın da yeni hücre için bir kopyasının alınması gerekir. Bu kopyalanma sırasında, üzerinde düşünülmesi gereken son derece çarpıcı bir olay gerçekleşir.

  DNA, 3 milyar harften oluşan, canlı ile ilgili tüm bilgileri saklayan muazzam büyüklükte bir bilgi bankasıdır. DNA'daki bilgileri yazılı hale getirirsek, toplam 1 milyon sayfadan oluşan yaklaşık 1000 ciltlik bir ansiklopedi serisi elde ederiz. Öyle ise DNA'nın kopyalanması, 1 milyon sayfalık yazının veya diğer bir ifadeyle 1000 cilt ansiklopedinin kopyalanması ile aynı şeydir.

  Peki bu kopyalama işlemi ne kadar sürer biliyor musunuz?

  20 ile 80 dakika arasında.


  Dikkat edin, bu, 1 milyon sayfa dolusu yazının 20 ila 80 dakika arasındaki bir sürede, hiçbir hata ve eksiklik olmadan kopyasının alınması demektir. Bugün bilinen hiçbir fotokopi makinası veya teknolojik ürün, bu kadar kısa sürede bu kadar hatasız ve eksiksiz bir kopyalama işlemi gerçekleştirememektedir. Ve dikkat edin DNA'daki bilgileri kopyalayan teknolojik aletler değil, gözle dahi göremediğimiz hücrelerimizdir. Şimdi düşünelim:

  Her hücre bölündüğünde DNA'nın bir kopyasının alınması gerektiğini düşünen, DNA'nın en hızlıve en kusursuz şekilde kopyalanması işlemini yürüten, hatalı işlemlerin derhal düzeltilmesi için müthiş bir organizasyon yapan güç, akıl, irade ve ilim kime aittir?

  Böylesine kompleks, kusursuz ve hatasız bir düzenin tesadüfen geliştiğini söylemek kesinlikle akıl ve mantık dışıdır. Evrendeki tüm atomları ve gerekli tüm koşulları bir araya getirseniz, DNA'nın kopyalanmasını gerçekleştiren sistemi tesadüfen oluşturamazsınız
   
 2. z-bar
  Offline

  z-bar Üye

  Katılım:
  1 Kasım 2006
  Mesajlar:
  55
  Beğenileri:
  4
  Ödül Puanları:
  0
  çok güzel bi çalışma öncelikle tebrikler. insan bu öğrendiklerinin yanında ne kadar aciz olduğunu hissediyor. hem kuvvetli hem de aciziz. nitekim bu böyle. saygılar.
   

Sayfayı Paylaş