vücut tiplerini öğrenmek için bir test ve öneriler..

Konusu 'Türkceye Çevirilen Yazilar' forumundadır ve D.Wolf tarafından 18 Ekim 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 32 üye.
  1. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    Lutfen ya aşagıdaki soruları cevaplayınız ya da online testimizi alin (turkce karakterler biraz problem cikariyor, kusura bakmayin). Vucut tiplerinin tanimlamalari post'un en sonundadir.

[quibblo]2Wiy7PE[/quibblo]

1) Kemik yapınız nasıl?

a) çok iri b) ne çok iri ne de orta c) ince ve hassas

2)vücudunuz nasıl bir yapıya egilimli?

a) cok fazla yag tutmaya b) yagsız ve kaslı c) çok zayıf olmaya

3) Vücudunuz nasıl görünüyor?

a) toparlak(tombul) ve yumuşak b) kare ve kuvvetli c) uzun ve cok ince

4) çocukken dış görünümünüz nasıldı?

a) tombul(dolgun) b) normal c) cok ince

5) Etkinlik(faaliyet) seviyeniz ne düzeyde?

a) sabit(hep oturarak yaşayan) b) oldukça aktif c) aşırı hareketli, yerimde
    duramıyorum.

6) hayata bakış açınız nasıl?

a) rahat, sakin(acele etmeyen) b) dinamik c)endişeli(huzursuz)

7)metabolizmanız nasıl?

a) yavaş b)iyi düzeyde c) cok hızlı

8)insanlar size ne söylüyor?

a) biraz daha kilo vermeniz gerektigini b) aynı kalmanız gerektigini, böyle hoş göründügünüzü

c)biraz daha kütle kazanmanız gerektigini

9) baş parmagınızla orta parmagınızı birleştirerek, diğer elinizin bilegine sarmaya çalışın dairesel biçimde..aradaki mesafe hakkında ne söyleyebilirsiniz?

a)baş ve orta parmak birbirlerine değmiyor b) tam degdi c)aralarında cok mesafe var.

10)vücut agırlıgınız hakkında ne söyleyebilirsiniz?

a) kolay kilo alan ama cok zor veren b) oldukça kolay kilo alan ve kolay kilo veren.

c) kilo alma sıkıntısı çeken

11) ne kadar sıklıkla acıkırsınız?

a) her daim b) sadece öğün vakitlerinde c) nadiren

12) insanlar sizi nasıl tanımlıyor?

a) duygusal b) fiziksel c) entellektüel

Sonuclar:

Şimdi yapmanız gereken a şıkları için 1 er puan, b şıkları için 2 şer puan, c şıkları için 3 er puan verip, sonra bunların hepsini toplayıp 12 ye bölünüz..

Şimdi aşagıya, sonuclara bakınız..eger ondalıklı bir sayı bulduysanız, örnegin 1.5 gibi, o zaman anlayın ki, 2 vücut tipi arasındasınız..şimdi bu konu hakkında yapılan yaklaşımlara gelelim..

1

Endomorfa egilimli bir yapınız var, ilginiz kilo kaybetmeye yönelik olmalı ve bundan kaçmamalısınız…daha kaslı ve az yaglı bir vücut için kuvvet/güç antrenmanları olmalı, böylece metabolizmanız düzelir ve hızlanır.ota seviyedeki kilolarla çalışın ve antrenmanınızda hızlı ilerleyin(çok az ara verin setler ve egzersizler arasında)

Kalori alımınızı düşürmelisiniz( ama ac bırakmayın kendinizi)., sık sıkı yiyin küçük ögünler şeklinde.şeker, tatlı, abur cubur gibi ürünleri beslenmenizde yer vermeyin.

Günlük yaşam aktivitesinde bisiklete binmek,hızlı koşu vs gibi faaliyetleri tercih ediniz ve her hafta biraz daha fazla zaman ayırınız..

Tavsiye edilen suplementler:düşük karbonhidrat/şeker , protein powder ve yag yakıcılar, birde testo boosters andro-shock gibi.

2

Mezomorfa egilimli bir yapıya sahipsiniz…doguştan fit bir vücuda sahipsiniz, ama bunu daha iyi yapmak için , vücut tipinize göre egzersiz ve beslenme tekniginiz cok iyi olmalı..
    Uzun dönemler, sıkı sık güç çalışmalarına agırlık verilmeli, ama aşırıya(overdoing) kaçmamalısınız..kaslarınızı, size göre uygun ve yüksek agırlıklarla çalıştırmalısınız, yani kasınızın doyum yaşayacagı(nizami olacak) agır bir kiloyla çalışmalısınız.
    Antrenmanınıza setler arasına uzun tutmayarak, uygun bir tempoda(kan akışının hızlı oldugu) tempoda devam etmelisiniz..böylece, kolaylıkla kas kütlesi kazanacaksınız…

Yagsız ve kaslı görünümünüzü korumak için, saglıklı ve iyi bir beslenme programına baglı kalmalısınız…yavaş yavaş yag kütlesi almalısınız, birden olmamalı..

Aşırıya kaçmamak suretiyle, aerobik ve türevi sporlara yönelmelisiniz.

Tavsiye edilen supplementler: testo boosters ve creatine

3

Ektomorfa egilimli bir yapınız var ve tamamen , kendinizi kütle kazanmaya odaklamalısınız iyi ve yagsız bir kas dokusu olacak şekilde.
    Yılın her bir döneminde agırlık çalışmasına ne cok en de az yer verilmeli…agırlık çalışması yapıldıgında, bu çalışma oldukça gır olmalı ve çalışma temposu yavaş olmalı(setler arasında dinlenme uzun olmalı)…

Yüksek kalorili diyetler uygulamalsınız(abur cubur olmayacak) ve her zaman, ihtiyacınız oldugundan cok daha fazlasını sokmalısınız vücudunuza..

Aeroibk ve yan aktivitelere minimum düzeyde olmalı, en azından kendi dış görünümüzle mutlu oluncaya kadar..

Tavsiye edilen supplementler: protein powder, testo boosters,creatine..yag yakıcılardan uzak durunuz..

Şimdi gelelim vücut tiplerinin özelliklerine;

Ektomorf

Narin(hassas)
    İnce
    Düz göğüs
    Hassas yapı(vücut)
    Genç görünüm
    Uzun
    Bir dereceye kadar kaslanabilen
    Öne Eğik omuzlar
    Kambur duruş
    Büyük kafa yapısı
    Kilo alma sıkıntısı olan
    Kas gelişimi uzun zaman alan

Mezomorf

Atletik
    Sert görünüm, kaslı bir vücut
    Fazla yetişkin görünüm
    Diktörtgen biçiminde vücut
    Kalın deri
    Dik duruş
    Kolay kas kütlesi kazanan veya kolay kaybeden
    Hızlı kas gelişimi

Endomorf

Yumuşak bir vücut
    Sarkık/gevşek etli
    Az gelişmiş kas yapısı
    Yuvarlak hatlı
    Aşırı gelişmiş sindirim sistemi
    Kilo verme sıkıntısı yaşayan
    Genel olarak kolay kas kütlesi kazanan

çeviri: D.Wolf

bu çalışma Dr. William H.Sheldon tarafından 1940 lı yıllarda, vücut tipleri adı altında yapmış oldugu bir teorisinden ceviridir…kaynagın alındıgı site: www.trulyhuge.com

Son düzenleyen: Moderatör: 28 Ekim 2008
    Özcan ÖZDİL, muti5757, byzantion ve diğer 51 kişi bunu beğendi.
  2. lynx_engin

lynx_engin Üye

Beğenileri:
    61
    Ödül Puanları:
    38
    süper bi test 2 numara cıktı bana :):) deneyin :)

3. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Bence bu test her ne kadar çok ünlü bir doktorun eseri bile olsa ara tipleri anlamada işe yarar bir test değil.
    Kendime bakıyorum, mezomorf değil, ektomorf hiç değilim, endomorfla da alakam yok.
    Çatı olarak mezomorf diyecem ama ellerim büyük değil, boyuma göre normal seviyede, ayaklarım uzun ama ince.
    Kas yapısı olarak bacaklarım çok sıkı kaslı, define, buna mukabil üst vücudum su tutmaya müsait, sıkmadıkça yumuşak sayılır.
    Metabolizmam kolay kilo alıp veriyor...

Neyse beni geçelim, böyle bir sürü tanıma giren vücudu olan insan çok, gerçi zaten tipolojide, her üç özellikte verilir.
    Mesela 1-5-2
    Yani sıralama ekto-mezo-endo ise
    1-5-2 olan kişi minimum düzeyde ekto özellik, bolca mezomorf, bir miktarda endodur.
    Türkiye'de böylesine tipoloji çıkaran çok az yer var sanırım, bir tanesi Suadiye'deki Shore Club, forumdan Blitz yaptırmıştı, 1-6-2 gibi birşey çıktı, vücut geliştirme için harika bir yapı yani.
    Bu test ile kişinin kendi yapısını anlaması bence çok zor, yani mükemmel bir mezo ya da endo olmadıktan sonra kişi kendisini bir yere koyamaz ki bu teste göre.

mma-, Azi, fsmy ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  4. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    en azından bir fikir sunsun diye foruma koydum..vücut tiplerinin de tıpkı IQ ölçümünün testlerle yapılamayacagının farkındayım..ama bir fikir sunacagı kesin..zaten ondalıklı sayı gibi bir deger cıktıgında bunu daha net anlayabilrsiniz..sadece tam sayı ile sonuc belirlenmiyor yani..ondalık sayıya göre de 2 vücut tipi gibi bir açıklama yapılıyor..
    bir yaklaşım getirdigine inanıyorum, isteyen deneyebilir, en azında el altında bulunsun:)

5. Draqo

Draqo Üye

Beğenileri:
    224
    Ödül Puanları:
    0
    Mezomorf çıktı ve cidden enteresandır aynı. Özellikle dik duruş özelliği. Çok belirtilmiştir o. insanlar "niye bu kadar kasıntı yürüyosun" diyolar ama maalesef normal yürüyüşüm o dimdik duruyorum sanki kasınıyomuşum gibi oluyo komik durumlara düşüyorum

6. salvadore_xp

salvadore_xp Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul and Giresun
    Bende de 2 çıktı. Yalnız tarif bana çok uyuyor. Verilen tüm maddelerin benimle ilgili olduğunu hissettim resmen. Birkaç madde de ikileme düştüm. Diğerleri barizdi. Vücudu tanımak adına vücut tipini dikkate almak şart. İdealleri de vücut tipini göz önünde bulundurarak koymak şart. Yoksa idealler bir süre sonra hayale dönüşüyor ve kaybolur gider...

7. BrAwNy_OnUr

BrAwNy_OnUr Yeni Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    okuyorum
    Yer:
    istanbul/fatih
    oley 2 numarayım

8. helof

helof Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    -dayak hocası
    Yer:
    çocuk dayak kurumu
    olllllllllllllllllllllllllley 2 numarayım yalnız bir tek yalnış var o da kilo alamıyorum.

9. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
    Tipoloji testi hakkinda daha fazla bilgi verebilir misin, Karasan? Bayagi bir ilgimi cekti.

D.Wolf test icin tesekkurler, bence cok guzel olmus. Acaba bunu (ya da biraz daha detaylisini) flash/java uygulamasi haline getirip web sitesine koyabilir miyiz diye dusunmekten alamadim kendimi. Cok guzel bir arac (tool demek istedim, artik bazi seyleri turkce yazinca yadirgiyorum, ne olacak benim turkcemin hali :)) olur.

10. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    ben bazı arkadasların testi ne kadar dogru uyguladıgından açıkcası endişeliyim..benim bunu koymamdaki amaç, 1, 2 veya 3 cıkması değildi!..ondalıklı cıkması önemli bunun arkadaslar.tam sayı da cıkabilir, sorun değil.. mesela 1,6 cıktımı bazılarınızda?.fizikte ondalık sayı sisteminde virgülden sonraki kısım 5 ten büyük diye tam sayıya mı dönüştürdünüz olayı, anlayamadım acıkcası..mezomorfum diyen arkadasların resimlerini biliyorum, tescilli endomorf olanı var..benim anlamadıgım bu işte, virgüllü kısım 0,2 bile olsa, dogruca onu yazalaım.çünkü bilinki, 0,2 gibi bir deger varsa, ya eklemleriniz, ya da kemik yapınız veya kas kütle kazanma şekliniz mezomorfluga uymuyor demektir..

11. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    aneximandros, bunun daha genişini bulursam, onu da çevirir koyarım foruma tekrar..zaten elimde cok güzel 3-4 tane daha konu var..çevirip, foruma koyacagım yakında..zamanını söz vermeyeyim, ama bunun flash/java uygulaması haline getirmek için ugrasırım..

aneximandros bunu beğendi.
  12. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
    Ben bu flash olayini, MT'nin de yardimiyla cozdum. Bayagi sirin oldu. D.Wolf, senin ilk mesajina ekliyorum ki tesekkurler sana gitsin :).

Son düzenleme: 29 Ekim 2008
    gaddarkemal, D.Wolf, Despo ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  13. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Gerçekten çok güzel olmuş..
    Eline sağlık aneximandros.

aneximandros ve D.Wolf bunu beğendi.
  14. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    Harika bir is cikartmissiniz, önemli olarak tasinacak bir baslik niteliginde..

D.Wolf bunu beğendi.
  15. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    MT ve aneximandros sayesinde başlık cok daha güzel olmuş, gerçekten ellerinize saglık, teşekkür ederim..

aneximandros bunu beğendi.
  16. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Test komple b, detaysız, ama D.Wolf'un dediği gibi hiç yoktan fikir verip yol gösteriyor. Ben Flash olayını çok beğendim, geliştirilerek uygun yerlerde kullanılmalı. MT'ye ve Aneximandrosa çok teşekkürler. Çok hoşuma gitti.

17. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
    Aslinda testteki seceneklerin sirasini degistirebilirdim. Her seferinde rastgele degisme opsiyonu da sunuyor kullandigim web sitesi. Gerek yok diye dusundum o an, keske oyle yapsaydim :). Neyse, ilerideki testler icin guzel olacak. Mesela spor hakkinda ne kadar bilgiliyiz gibi testler hazirlamayi dusunuyorum. Herkes icin spor kitabinda bayagi kazik bir tane vardi, oradakini uyarlayip koyacagim herhalde yarin obur gun.

Ayrica bu uygulamanin faydali olacagini dusunuyorum. Yeni baslayanlari, program isteyenleri, beslenme bilgisi pesinde olanlari yonlendirmek icin bu teknik kullanilabilir. Test cozmeyi hayatinin tam ortasina koymus bir toplumuz ne de olsa. Bodyforumtr yonetimi ve ailesi olarak her turlu teknolojnin de takibindeyiz :), sizin de akliniza sitemizin kalitesini arttirmak icin parlak fikirler gelirse lutfen paylasmaktan cekinmeyin (forum hakkinda basligi altinda, burada degil lutfen)

Son düzenleme: 29 Ekim 2008
    diez ve Despo bunu beğendi.
  18. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
    Bu arada ilgimi cekti, basliga mesaj yollayan herkes iki ciktigini soyluyor, ama su anki istatistiklerde bu oran %46 (Testi su ana kadar 26 kisi almis). Bu da insanlarin genelde sadece kendileri hakkindaki olumlu ozelliklerden bashetmekten hoslandiklarini ima ediyor, ya da en azindan mezomorflarin :).

D.Wolf bunu beğendi.
  19. donteatme41

donteatme41 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Öncelikle cok gsl olmuş eline sağlık
    2.1 yani 2 numara cıqtım ama 2 numaradakı bazı ozellıkler tutmuyor her neyse
    Kolay gelsin

20. kujum

kujum Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    38
    bu ne yaaa bana da 2 numara çıktı:S

Sayfayı Paylaş