Vücut tipinize göre egzersiz yapın

Konusu 'Geri Dönüşüm Kutusu' forumundadır ve starlnk35 tarafından 11 Eylül 2012 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
 1. starlnk35
  Offline

  starlnk35 Üye

  Katılım:
  25 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  84
  Beğenileri:
  28
  Ödül Puanları:
  28
  Daha önce yayınlandıysa özür dilerim şimdiden.

  Foruma yeni üye olmuş ve vücut tipini bilmeyen kişiler var bende bu yüzden paylaşmak istedim.

  Vücut Tipinize Göre Egzersiz Yapın


  Fiziksel bir aktiviteye başlamadan önce vücut tipinizin ne olduğunu ve fitness antrenmanına nasıl bir etkisi olacağını bilmek, uygun bir program hazırlamada size çok yardımcı olacaktır. Vücut tipleri konsepti ilk defa 1940 yılında William Sheldon tarafından ortaya atıldı. Psikoloji alanıyla ilgilenen Sheldon, vücut tiplerinin kişiliği etkilediği teorisini ileri sürdü ve vücut tiplerini endomorf,mezomorf ve ektomorf olarak üç kategoriye ayırdı. Teorisinin gerçekliğini ispatlamadı fakat vücut tiplerini kategorilere ayırması beslenme uzmanlarının ve egzersiz fizyologlarının oldukça işine yaradı.


  Sheldon’un ayırdığı vücut tiplerine göre endomorflar çoğunlukla yuvarlak hatlı, mezomorflar daha kaslı, ektomorflar ise zayıf insanlardı. Daha sonradan yenilenen bilgilerle bir insanın her vücut tipinden özellikler barındırabileceği saptandı. Şimdi bu üç vücut tipine daha yakından bakalım;


  Endomorf: Bu kişiler genellikle yuvarlak ve yumuşak vücut hatlarına sahiptir. Yağ oranları diğer vücut tiplerine sahip insanlara göre daha fazladır ve bu yağların genelde kalça ve bacakta toplanmasından dolayı vücutları armut şekline benzemektedirler. Yağ oranlarının fazla olması nedeniyle su üzerinde oldukça kolay kalırlar ve bu onları iyi bir yüzücü yapar. Koşma ve sıçramada yeterince iyi değildirler. Yeterli kas gücüne ve kas kütlesine sahip değildirler, fakat kolayca kas kütlesi kazanabilirler. Yağ yakmaları ve kilo vermeleri zordur.


  Mezomorf: Genellikle iyi birer sporcudurlar. Kasları oldukça iyi şekillenmiştir. Omuzlarının geniş, kalça ve bel bölgelerinin dar olması nedeniyle kum saati şekline benzerler. Ağırlık çalışması yapmasalar bile yağ oranları düşük, kas oranları fazladır. Kuvvet antrenmanlarına oldukça kolay adapte olurlar. Derileri incedir.

  Ektomorf: Genellikle ince ve uzundurlar. Göğüs bölgeleri düz, kalçaları dardır ve çok zor kilo alırlar. Kasları çok iyi şekillenmemiştir ve zor kas kütlesi kazanırlar. Dayanıklılık gerektiren aktivitelerde oldukça iyidirler. Vücutları çok ince ve zayıf olduğundan kalem şekline benzerler.

  Vücut Tipime Göre Nasıl Egzersizleri Tercih Etmeliyim?


  Egzersiz programınıza başlamadan ve hedeflerinizi belirlemeden önce kendinize “ vücut tipime göre hangi egzersiz bana faydalı olacaktır?”, “seçtiğim egzersiz programı hedeflerime ulaşabilmek için bana faydalı olacak mı?”sorularını sormanız sonuçlara kısa sürede ulaşabilmenizi sağlar.


  Örneğin; uzun boylu ektomorf vücut tipine sahip olanlar dayanıklılık aktivitelerinde başarılı oldukları için, uzun mesafe koşuları, bisiklet, trekking ve aerobik aktivitelerinde oldukça başarılı olurlar. Kasları oldukça gelişmiş olan mezomorflar için ağırlık çalışmaları, kısa mesafe koşular ve uzak doğu dövüş sanatları oldukça uygundur. Endmorflar için ise en uygun egzersizler; yüzme, düşük ağırlıklarla çok tekrarlı hareketler, yürüyüş ve aerobik’tir


  Vücut tipiniz aynı zamanda amaçlarınıza ne kadar sürede ulaşabileceğiniz hakkında da size ipuçları verir. Örneğin: ektomorflar, genellikle hızlı metabolizmaya sahiptirler bu yüzden yağ oranları çok kolay azalır. Endomorfların ise yağ yüzdeleri fazla olduğundan dolayı kilo vermeleri için çok çalışmaları gerekir. Aynı zamanda çok kolay kas kütlesi kazanacakları için ağırlık antrenmanları çok dikkatli dizayn edilmelidir. Yanlış yapacağınız bir ağırlık çalışması vücudunuzu inceltmek yerine daha da kalınlaştırabilir.


  Meriç TEZER


  Ve bunu buldum bir anket http://www.quibblo.com/quiz/2Wiy7PE/Vcut-tiplerini-renmek-iin-bir-test   

  Ekli Dosyalar:

  anll21 bunu beğendi.
 2. brhmcr
  Online

  brhmcr Guest

 3. SCHWARZXXL
  Offline

  SCHWARZXXL Özel Üye

  Katılım:
  15 Mart 2006
  Mesajlar:
  3.598
  Beğenileri:
  4.651
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Değerli üyemiz;
  Başlığınız kilitlenip kapatılmıştır.

  Kilitlenme Sebepleri :
  Daha önce benzer bir konu açılmıştır.


  Lütfen 1 dakikanızı ayırarak forum kurallarını okumak için buraya tıklayınız

  Anlayışınız için teşekkür ederiz.

  Saygılarımızla
  BodyForumTR Ekibi
   
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş