vücut geliştirme'nin dezavantajları

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve fitnessist tarafından 22 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 31 üye.
  1. fitnessist

fitnessist Üye

Beğenileri:
    437
    Ödül Puanları:
    73
    vücut geliştirme forumunda böyle bir başlık nereden çıktı diye düşüyor olabilirsiniz, bu başlığı açmamdaki asıl sebep dezavantaj zannettiğimiz avantajları ortaya çıkarmak ve toplumdaki önyargılar sonucu dezavantaj olarak görülen durumların gerçekten öyle olup olmadığını tartışmak ve sporun dışındakilere bu sporu daha doğru aktarabilmektir.

ha vucut geliştirmenin gerçekten dezavantajları yokmudur? kişiye göre değişmekle beraber bence vardır. çoğu da her alanda olduğu gibi vücut geliştirmenin de abartılması sonucu oluşur! bunların steroitler ve şeşitli anabolizanlar olduğunu söylemeye gerek bile yoktur kanımca ama naturel olarak uğraşanların bile zaman zaman yaşadığı olumsuzluklar var benim en çok muzdarip olduğum durum ;

yemekten aldığım zevkin tamamı ile faydaya dönüşmesi, zevk aldığım veya acıktığım için değil de ihtiyacımı gidermek ve beslenmek için yemek yemeye başlamam en büyük dezavantajım.

desk, Akay, rockybalboa7 ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  2. muscle_pump

muscle_pump Yeni Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    0
    benim için vucut geliştirmenin tek bir dezavantajı var;Başkaları tarafından kıskanılıp hakkımızda kötü şeylerin düşünülmesi örn;bu adam hap kullanıyo,kesin gaydir bu,yaşlanınca sarkar demedi deme,oda bişeymi bende çalışşam bende yaparım,havan kime yabancıı:D vs...

3. Blues

Blues Üye

Beğenileri:
    48
    Ödül Puanları:
    0
    Insanlarin surekli nasihat vermesi. :)

demircan256 bunu beğendi.
  4. endomurat

endomurat Yeni Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilişim Uzmanı
    Yer:
    İstanbul
    benim en büyük derdim üstüme giyecek doğru düzgün birşey bulamamak. Örneğin geçen bir arkadaşımla Mudo Outlet'e girdik vaktimiz vardı, gömlek beğendi arkadaş ben Large bedenim dedi aldı, ben de beğendim ama en fazla XXL vardı oysaki ben 3XL olduğum için alamadım :)

Ceket beğeniyorsun adamlar en fazla 56 beden yapıyorlar, ben 64 bedenim olmuyor. Tamam diktiriyorsun ama o anda gördüğün güzel birşeyi de almak istiyorsun sonuçta.

Aslında tek sıkıntım bu diyebiliriz :) Geri kalanı (insanların konuşması gbi) çok da sorun değil.

5. therion

therion Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    53
    bu sporu uzun zamandır yapan bırı olarak (yaklasık 7 yıl) olaya fızıkı sakatlıklar vs dısında psıkolojık olarak yaklasayım.

bb yapan ınsanlarda gördüğüm en buyuk dezavantajlar asosyalleme, spora abartı derecede odaklı yasama. nasılmı? açayım. bb ye ılk basladıgınızda spor hayatınızın bı parcasıyken ınsanlar zamanla sporun bır parcası olamaya baslıyorlar. antrenman gunlerınızde sosyal ortam davetlerıne katılmamak sporum var demekten tutunda alkollu guzel bı ortamda dusuk kalorılı beslenecegım dıye meyva suyundan bı ıkı yudum alma, dısarda sureklı alacagı proteını hesaplayıp ıkıde bır yemek yeme cabaları ve buna benzer seylerden bahsedıyorum. egerkı profesyonel ve musabık degılsenız yada hayat felsefenızde zevk aldıgınız seyler ev iş spor uclusunden olusyor ve bundan keyıf alıyorsanız sızlerı tenzıh edıyorum. benım dedıgım oyle ortamlara ıcı gecmesıne ve musabık olmamasına ragmen sırf bb ıcın hayatından cok cıddı tavız verenler ıcın. ıste bu bb nın en buyuk dezavantajlarından. bu ıste eger ıpın ucunu psıkolojık olarak kacırırsanız spor sızı yonetmeye baslarkı ısın komık tarafı, gorsellık uzerıne yapılan bır aktıvıtenın sahıbının asosyallesmesı ve sosyal ortamlardan uzak durmasıdır. bu sporu yaparken oyle ınsanlarla karsılastımkı tatılde havuzda aman hacımden goturmesın dıye yuzmeyenden tutunda, ıyı ve duzenlı beslenecegım dıye evden cıkmayanlara kadar cok genıs bı yelpaze. bu gıbı durumdakı psıkolojı artık dırek vucut ınşası ustune kurulmus ve sadece ona odaklı bı hal alıyorkı bu durumda örnekdekı sahıslar sadece yazın yapacakları 10 gunluk tatıl ıcın muhtesem fızıge odaklanıyorlar. oysa 355 gun calısıp 10 sefasını surmekten daha anlamsız bısey olabılırmı?

ben kendı adıma bu bb nın bu psıkolojık yanını ılk gunlerden berı ıyı bıldıgım ıcın hep kendımı bundan uzak tutmaya calıstım. zaman zaman o durumlara yatkınlassamda sonra mantıgımı toplayı hep bı ıkı adım gerıden takıp ettım. hee bunu tabıkı şu sekılde yapmadım, her davete katılmadım tabıkı ant var deyıp gıdemedıgım ortamlar oldu ama bunu ust uste yapmadım. bı gun davete katıldıysam ertesı gunkune gıtmemıssımdır yoksa her gun dısarı cıkarsanız bu defa spor yapma konusunda ıpın ucu kacabılır. bır dıgerıde ant gunlerımı hafta ıcıne yaydım boylece hafta sonu kendıme zaman ayırabılcegım 2 kocaman tatıl gunum oldu. aman az kalorı alayım dıye guzelım ortamlarda lıht cola ıcmedım canım ne ıstıosa onu yaptım. pekı bunun benım sporculuguma dezavantajı ne oldu? yazının basındada belırttıgım gıbı nerdeyse 7 yıldır bb yapab bırı olarak yıne bb nın hakkını vererek 7 yıl yapan bırıyle yan yana gelsem aleyhıme açık ara fark vardır bundan emınım. belkı bı cok kısı 2 yılda benım 7 yıllık vucuduma ulasmıstır (tabı bb hakkını vererek). pekı bu dezavantajlar hayatımı spora adamadıgım ıcın pismanlık duymamı saglıyormu? kesınlıkle hayır. belkı 7 yıllık bı bb cıye gore cok gerıdeyım ama vucudum normal ınsanlardan daha guzel ve uzun zamandır plato yasasamda bı vucut cızgım var yanı ben normal ınsanlardan 7 yıldır daha guzel vucutla dolasıyorum. ama hayatımı onun yonlendırmesıne ızın vermedıgım ıcın spor benım ıcın sosyal aktıvıteden oteye gecmıyor. bu sekılde hayatımı dengemıs oluyor herseye zaman ayırıyor ıstedıgım seylerı yapabılıyorum.

dedıgım gıbı bahsı gecen ınsan tıplerı sırf bb yaptıgı ıcın cok sevdıgı seylerden vazgecmek zorunda olan ve hayat kalıtesının dustugune ınanlar ıcındır. yoksa ben kendımı spora adadım bundanda gayet memnunum dıyorsanız onada saygı duyarım. netıcede hayat sızın.

saygılar.......

collage48, Adanalı01, alifurkan1 ve diğer 19 kişi bunu beğendi.
  6. Angelossi

Angelossi Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0
    Therion yazdıkların için seni kutlarım. Benim ve birçoğumuzun hislerine tercüman oldun eminim.

Bana gelirsek eğer.. Evet ben spor için hayattan zevk alamayanlardanım..

7. salvadore_xp

salvadore_xp Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul and Giresun
    Bodybulding'in bir spor olduğunu unutmamak gerek. Bu sporun temel prensiplerini takıntı haline getirdiğinizde işte o zaman muntazam bir vücudunuz olur; ama bir o kadar da mutsuz olursunuz. Her işte olduğu gibi bu meşgaleyi de yerinde, zamanında ve tadında yapmak gerekir. Ben spor hayatımın günümün tamamına maşgul etmesine, hayata dair ideallerimin önüne geçmesine izin vermem. Çok iyi bir vücudum yok. Bir türlü define olamıyorum; ama gecemi gündüzüme katıp tüm vaktimi de bu işlere yormuyorum. Yalnız bu sporu yaşam felsefesi haline getirmiş arkadaşlara da bazen üzülüyorum. Vücut geliştirme bir süre sonra insanı megolamanlaştırıyor ve çevresinizdeki birçok uyarıcıya nötr bir hale geliyorsunuz. Hayatınızı antreman saatlerine, öğünlerinize ve kür programlarınıza göre düzenliyorsunuz. Ben bu kadar abartılmasına; hayatın anlamını gölgede bırakmasına karşıyım.

1)Gündelik hayatımda çok iri kanatlarım olduğu için tyşört, gömlek seçiminde zorlanıyorum. Define de olmadığım için ölçülerim fazla. O yüzden mevcut elbiselerimin pek çoğunu giyemiyorum.
    2)Takım elbise giyeceğim zaman da kumaş pantolonun baldır kısmı çok dar oluyor; o yüzden takım elbise de hoş durmuyor.
    3)Çevreniz tarafından eleştirilebiliyorsunuz; kolların kanalizason hortumu gibi (Bunu bir arkadaş ilk defa dün üretti ;) )
    4)Çok fazla besin tüketiyoruz: hem maddi açıdan göçüyorum, hem de karacigerimi ve diğer organlarımı çok yorduğumu düşünüyorum. Bu da manevi yönü oluyor...

demircan256, Berkthagar, 307KD ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  8. SEZER YZL

SEZER YZL Yeni Üye

Beğenileri:
    481
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    istanbul
    bence v.g dezavantajı degılde ınsanı sıkıntıya sokan bazı yanları var

1pantolon bulamıyorum kot pantolon alırsam bacak kısmı dar gelıyor bel bol kumastada aynı sekılde bende genelde esorfman gıyıyorum

2:tshırt alırken zorlanıyorum cunku omuzlarım ve gogus kafesım genıs dıceksınız ne guzel ama ole degıl tshırt alıom alt bol ust tam alt tam olursa omuzları hareket ettırmemem gerekır

3:beslenme sorunu proteın ıhtıyacımı karsılayacagım dıye dıdınıp duruyorum ama problem yok bıraz fedakarlık yetıyor

4:maddı zorluk ayda en azından 300-400lıra sırf yemege gıdıyor

5:ınsanların sızı kucumseyıp bende 3 ay yapım senden ıyı olurum demesı

6:bunu dun bı arkadasım soledı:erkek adam ole kasla falan bellı olmaz hem ne o ole kılları falan alıon erkek kılıyla tuyuyle bellı olur

7:bazı ınsanların bu sporu yapan herkesı gay zannedmelerı sız yuklendıkce bu tespıtlerını dahada one cıkarmaları

9. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    sanırım enbüyük dezavantajı tek düze beslenme ki sırf yemiş olmak için, acıkmadan yemek pekte zevkli değil aslında..

takım elbise konusunda haklısınız..kolları dar geldiği için ceket olmuyor genelde..

sosyal hayatı da etkilemesi genelde antreman ve yemek programının şaşmaması için..bu neredeyse tüm sosyal hayatınızı etkiliyor..

vücut geliştirme kolay bir hadise değil..hem de hiç değil..hatta zordur..çok insan başlar ama 1 kaçı devam edebilir..bu gerçeği bilmek tek tesellim..

yeni başlayacakların bunları bilerek başlayıp sonra işler zorlaşınca yani elinizden geleni yapmanıza rağmen yılda ancak 1 cm koldan ölçü alındığında çareyi başka maddelerde aramamaları gerekiyor..

o yüzden çevremde kimseye vg tavsiye etmem (başla demem yani)...vg tavsiye ile gaz ile başlanacak iş değildir..
    insanın içindedir..günü gelince başlar..

sultanmehmed ve wolf13 bunu beğendi.
  10. Rpac

Rpac Üye

Beğenileri:
    1.540
    Ödül Puanları:
    123
    1)Bu spor sayesinde neredeyse gömlek ceket giymeyi unuttum. Bazen alışverişe gittiğimde çok güzel spor ceketler görüyorum ve almak istiyorum fakat giydiğimde en ufak bir harekette ceket inanılmaz derecede geriliyor. Kollarım vücudumun ilerisinde olduğundan giyebildiğim gömlekler vücuduma hiç uymuyor ya da kollar çok sıkıyor.
    2)Belirli bir seviyeye gelmiş iseniz size karşı aşırı derecede kıskançlık duyan, engellemeye çalışan, moralinizi bozmaya çalışan ve küçümsemeye çalışan bir sürü insan oluyor çevrenizde. Bu sporda birçok insanın kaslarıyla birlikte egoları da büyüdüğü için en iyi niyetli tavsiyelerinizi bile yanlış anlayıp "bu işi biz de biliyoruz birader" havasına bürünüyorlar. Halbuki dediğiniz tek şey "ben şu açıda denedim ya da bu hareket yerine şu hareketle kombine ettim daha fazla verim aldım istersen sen de dene" iken hemen savunmaya geçiyorlar. Şu anda çalıştığım salonda en yüksek ağırlıklarla çalışan benimdir herhalde. Bu durum salona gelen hocaları pek de memnun etmiyor açıkçası. Sürekli kendilerini bana karşı kanıtlama çabasındalar. İdmanlarda çalıştıkları ağırlıkları görüyorum fakat, konuşurken gözümün içine baka baka uçuk rakamlardan bahsedip duruyorlar. Hocalardan bir tanesi ise kolu sıcak en fazla 36-37 cm(benimkiler sıcak iken 47cm)gelip bana sürekli kollarının ne kadar harika olduğundan ne kadar bombeli olduğundan bahsediyor; poz veriyor yanımda ve benim de onaylamamı istiyor ki hocamızın kolunda neredeyse bombelenmenin b'si yokken.
    Biraz özele kaçtı ama bu konuda çok doluyum, bu yüzden biraz mazur görmenizi umuyorum.

11. lynx_engin

lynx_engin Üye

Beğenileri:
    61
    Ödül Puanları:
    38
    therionun dediği gini bende spora cok abartı bağlıyım
    benim için detavantajı arkadaslarımın ve ailemle sosyal ortamlara spordan dolayı girememem genelde spor var diyerek hepsini alıştırdım artık arkadaslarım bile eskisi gibi çağırmıyo ama ben gine böle mutluyum ama bi taraftanda insan spor öncesi hayatınıda özlüyo =)

12. therion

therion Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    53
    suankı ruh halıme göre bı dezavantaj daha yazayım. maddıyat. suplementi alana kadar heveslenıyorumda sonra o kadar paraya neler alırdım noktasına gelıp moralım bozuluyor. en son kombıneme 500 tl verdım. oysa alacagım gunes gozlugu 400 tl dıye vaz gecmıstım. Allah akıl fıkır versın.

saygılar...

13. salvadore_xp

salvadore_xp Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul and Giresun
    Genelleme yaparsak takıldığımız ve muzdarip olduğumuz noktalar aynı. Yalnız elbise olayına en ideal çözüm de define olabilmekten geçiyor. Şayet define değilseniz elbiselerin içinde şişko milletvekilleri gibi durursunuz. Müsabık olan arkadaşlarımız da olabilir. Onların define halleri benim bulk halime denk geldiği için onların zaten bu işe girerek hayatının merkezine body bulding feslefesini yerleştirdiğini düşünüyorum. Bir hobi olarak haftada 1 defa halisaha maçlarına gitmek var; bir de 1.liğde top koşturmak var. Ben define olduğumda elbise sorununu çözeceğimi düşünüyorum. 45 cm kolla 95 kilo olan birisiyim; eğer kolu 40'a taşıyabilirsem takriben kilo olarak 85'e düşecebilirim ve elbise sorunumu çözerim. Ama yine de en muzdarip olduğum konu düzenli ve istikrarlı beslenme. Çevrenizde kimseye uyamıyorsunuz. İstediğiniz gibi içip, yiyip gezemiyorsunuz; gün aşırı organizasyonlara da katılamıyorsunuz. O yüzden çok muntazam bir vücut yerine, istediğini yiyip içebilen bir parça da fit bir vücuda sahip olmayı daha çok istiyorum.

rockybalboa7 bunu beğendi.
  14. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    çok yoğundum bayadır siteye giremedim güzel bir konu dez avantaj olarak insanların önyargılı olması derim giyim sorunu ölçülerle alakalı bir durum doğru 50 cm yakın pazusu olana sorun olabilir ancak 40 cm pazusu olan için sorun olmaz fit bir fiziğe sahip birinin üstünde giysi şahane durur vgyi çok hemde çok seven biriyim fakat işin abartılması taraftarı değilim kesinlikle yani asosyal olmak kimseyle görüşmemek sadece spor yapmak hiçte iyi bir şey değil böyle yapan birisi mutlu olamaz gibi geliyor bana insanız sonuçta gezmek eğlenmek sevdiklerimizle vakit geçirmek isteriz bu gayet normal bir şey vg nin bunu engellemesine izin vermiyorum şahsen

15. ronaldo_88

ronaldo_88 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Kesinlikle vücutta olusan çatlaklar insanı spordan soğutuyor ayrıca..

16. alicanoalicans

alicanoalicans Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Bırakınca aşırı derecede şekilsiz yağ dolu sarkmış bir vucuda neden olması. Ben de böyle oldu..

17. slymnasye

slymnasye Üye

Beğenileri:
    387
    Ödül Puanları:
    73
    ''Bırakınca aşırı derecede şekilsiz yağ dolu sarkmış bir vucuda neden olması. Ben de böyle oldu.. '' gibi sehir efsanesi lafların ortalıkta dolasması bu sporu yaptıktan sorada yasam seklıne dıkkat etmeyenlerın karsılastıkları husranlardan dolayı vg sporuna bahane bulmaları...

Akay, 307KD, kahveisteyen ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  18. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Bunun bu sporla alakası yok.
    Hangi sporu yaparsanız yapın, o sporu bırakınca eş zamanlı olarak beslenme düzeninizi ve kalori alımınızı sporsuz yaşama göre adapte etmiyorsanız yağlanma olması ve sağlık sorunları kaçınılmaz olacaktır.

Son düzenleme: 2 Haziran 2009
  19. alicanoalicans

alicanoalicans Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Bende biliyordum.Bu yüzden beslenmeme dikkat ettim.Ama malum yediklerim değil yaptıklarım yağa dönüştü.. Şimdi yeniden başladım eritmek çok zor..
    Saygılar..

20. donnie_brasco

donnie_brasco Üye

Beğenileri:
    164
    Ödül Puanları:
    0
    Bu söylediğinden kastın kasların yağa dönüşmesi ise, bu yanlış bir ifade. Nasıl ki yağlar kasa dönüşemezse, kaslar da yağa dönüşemez. Antremanlarda uyguladığımız şiddete karşı kas dokusu hacmini arttırarak adaptasyon gösterir. Sporu bıraktığımız zaman kas dokusu üzerinde şiddet ortadan kalktığı için vücut buna da adaptasyon göstererek kas hacmini azaltır. Kas hacmi azalınca metabolizma yavaşlar. Böylece spor yaptığımız dönemdeki kadar yüksek kalorili beslenirsek. Hem vücut yağlanır hem de kas hacmi azaldığı için ekstra yağlıymış gibi görünür.

307KD ve slymnasye bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş