Vücut Geliştirmeciler İçin Kardiyo Çalışması

Konusu 'Yağ Yakımı ve Kilo Verme' forumundadır ve okankut tarafından 12 Mart 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 72 üye.
  1. okankut

okankut Üye

Beğenileri:
    312
    Ödül Puanları:
    73
    Vücut Geliştirmeciler İçin Kardiyo Çalışması

Kardiyovasküler çalışma kalbin kan pompalama yetisini geliştirir ve hücrelere oksijen alınmasını arttırır. Fit bir kişi fit olmayan bir kişiye göre gerek egzersiz gerekse dinlenme zamanında daha fazla yağ yakabilir. Vücut geliştirmeciler kardiyovasküler çalışmayı çoğunlukla kalori harcamasını arttırma suretiyle yağ oranını düşürmek veya yağlanmayı azaltma aracı olarak kullanırlar. Bir vücut geliştirme yarışması için diyet yaparken, temel amaç kas miktarını koruyarak yağ yakmaktır. Aldığımız kalori miktarı azaldığından, kas kaybı yaşanması muhtemeldir. Kas kaybı korkusu, birçok vücut geliştirmecinin hangi tip kardiyonun, ne zaman, ne kadar yapılacağı gibi tereddütler yaşamasına neden olur. Bu makale vücut geliştirmecilerin yarışmaya hazırlanırken veya herhangi gelişme devresinde kardiyo yapabilecekleri bir stratejiyi adres göstermektedir.

Ağırlık Çalışılan Günlerde Düşük Yoğunluklu Kardiyo
    Yukarıda belirtildiği gibi, vücut geliştirmeciler kardiyoyu genelde kalori harcamalarını arttırma amacıyla kullanırlar. Düşük yoğunluklu kardiyo, gerek ağırlık çalışması öncesi gerek sonrası toparlanma sürecini engellemeden daha fazla kalori yakımı sağlar.
    Düşük yoğunluklu kardiyo, yüksek yoğunluklu veya yüksek yoğunluklu aralıklı kardiyo(HIIT) kadar enerji isteyen bir biçim değildir. Ağırlık çalışmasından önce bir HIIT çalışmasını tamamlamak kaldırdığınız ağırlık performansını düşüreceğinden çok zor olur veya ağırlık
    çalışmasından sonra bu süreci tamamlamak çok yorucu olabilir.
    Amaç vücudu sağlıklı ve sakatlıktan uzak tutmaktır. Eğer sakatlanırsanız antrenmanlarınız boşa gider. Bundan dolayı, ağırlık çalışılan günlerde düşük yoğunluklu kardiyoyu uygulamak daha kullanışlıdır. Çoğu kişi kardiyoyu ağırlık çalışmasından ayrı olarak uygulayamaz, bu iki defa salona gitme anlamına gelir ki, pratik değildir. Bu yüzden benim önerim ağırlık çalışması öncesi veya sonrası kardiyo yapmaktır.
    Kardiyoyu ağırlık çalışmasından önce veya sonra yapmak kişisel bir tercihtir. Hatırlayın, temel amacınız sert bir ağırlık çalışması yapmaktır. Eğer ağırlık çalışması öncesi kardiyo performansınızı düşürüyorsa, o halde sizin için sonra yapmak daha iyidir. Eğer kardiyo yapmak için kendinizi çok yorgun hissediyorsanız veya çok sıkıldıysanız, kardiyoyu ağırlık çalışmasından önce yapmak sizin için daha iyidir.

Ağırlık Çalışması Olmayan Günlerde Yüksek Yoğunluklu/Yüksek Yoğunluklu Aralıklı Çalışma
    Yüksek yoğunluklu kardiyo aerobik ve anaerobik enerji sistemi üzerinde baskı uygular. Anaerobik enerji sistemi ağırlık çalışması sırasında gerilim uygulanan sistemdir. HIIT ve ağırlık çalışmasının aynı gün yapılmasını tavsiye etmememin bir sebebi, anaerobik enerji sistemine çok fazla gerilim uygulaması ve toparlanma sürecini sekteye uğratmasıdır. Açıkçası, 6mph hızla koşmak 3mph hızla koşmaya göre daha fazla kalori harcatır, fakat uygun toparlanma için aktivitelerimizi dengelemek zorundayız.
    İki temel yüksek yoğunluklu kardiyo biçimi vardır,
    Devamlı
    Aralıklı Çalışma
    Devamlı Yüksek Yoğunluklu Kardiyo
    Devamlı yüksek yoğunluklu kardiyo koşu bandında veya eliptik bisiklette yüksek bir hızda uzun bir süre koşmaktır.(örneğin 5 dakika üzeri)
    Yüksek Yoğunluklu. Aralıklı Kardiyo
    Aralıklı çalışma, çalışma ve dinlenme(ya da daha az çalışma derecesi) olmak üzere alternatif iki devreyi içerir. Mesela, 100mt sprint koşusu sonrası yürüyüş, sonra tekrar HITT e örnek teşkil edebilir. HITT, yüksek yoğunluklu devamlı kardiyoya göre yoğun ve düşük yoğunluklu kardiyoya göre çok daha yoğundur.
    Şimdi bir program çıkarma zamanı;
    Kas Kütlesi Ekleme
    Takip eden iki program kas kütlesi eklemek için ideal olur.
    Pazartesi-
    45-60dk ağırlık çalışması
    30 dk düşük yoğunluklu kardiyo
    Salı-
    Çarşamba-Dinlenme
    Perşembe-
    Cuma-
    Cumartesi, Pazar dinlenme
    veya

Pazartesi
    Salı
    Çarşamba
    15-20 dk yüksek yoğunluklu kardiyo
    Perşembe
    Cuma
    Cumartesi
    HITT sprint.10 tane 100mt sprint.
    Pazar dinlenme

Yağ yakmak
    Bu program vücut yağ oranını azaltmak için kullanılabilir.
    Pazartesi
    30dk düşük yoğunluklu kardiyo
    Salı
    Çarşamba
    15-20 dk y.y. kardiyo
    Perşembe
    Cuma
    Cumartesi
    HITT sprint:10 tane 100 mt sprint
    Pazar dinlenme
    Kilo verdikçe ve form düzeyinizi arttıkça, kardiyo dönemlerinizin süresini ve yoğunluğunu arttırmalısınız.
    Sonuç
    Vücut geliştirmecileri ilgilendiren temel şey ağırlık çalışmasıdır. Çok fazla kardiyo yapmak ve ağırlık çalışmasından kaynaklanan toparlanma sürecini zayıflatmak istemezsiniz. Gerek kas eklemek gerekse yağ yakmak için kardiyo yapılmalıdır. Bu miktar sizin amacınıza, form seviyenize ve toparlanma yeteneğinize bağlı olarak değişir.

Çeviren : Okankut - BFTR
    Kaynak:http://www.bodybuilding.com/fun/beast52.htm
    Derek Beast Charlebois
    Cümle düşüklükleri olabilir, biraz hızlı oldu.

https://www.bodyforumtr.com/antreman/vucut-gelistirmeciler-icin-kardiyo-calismasi-a184.html

Son düzenleyen: Moderatör: 14 Mart 2010
    Bozo-Baku, MERT ŞANLI, AnTiCoRe ve diğer 81 kişi bunu beğendi.
  2. charnich

charnich Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    hocam burda kardiyo diyor y****ardiyo antrenmanları nelerdir? ne yaparak kardiyo yaparız? ne yaparak düşük yogunluklu ya da yüksek yogunluklu kardiyo yaparız ?

3. gencebayorhan

gencebayorhan Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    53
    Bisiklet, koşu bandı,ergometre gibi hareketler.kardiyo diye forumda ararsanız bulursunuz.

charnich bunu beğendi.
  4. saygi1n

saygi1n Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Merak edilen bir konuya değinilmiş %15 yağ oranım war 1.83 boyunda 74 kiloyum hem yağ oranımı dusurup hemde whey proteine başlamayı karar verdiğim bir günde böyle bir konunun yayınlanması çok güzel oldu. Acaba sade Hiit kardiyo yaptıktan sonra da protein almak gerekir mi kas kaybı olmaması için . Yoksa yağ yakımını mı engeller.

5. d.cevat

d.cevat Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğretmen
    Pzt: Ağırlık çalışması 45-60 dk.

Salı: Mide (40 dk) + Kardiyo (Hit ya da y. yoğunluklu)

Çar: Ağırlık çalışması 45-60 dk.

Perş: Mide (40 dk) + Kardiyo (Hit ya da y. yoğunluklu)

Cuma: Ağırlık çalışması 45-60 dk.

Cumartesi: Mide (40 dk) + Kardiyo (Hit ya da y. yoğunluklu)

Pazar: Dinlenme

şeklinde bir çalışma nasıl olur? Her kas grubu haftada bir çalıştırılacak şekilde. Aynı kas çalışmadığı halde ertesi günkü karın çalışması ve kardiyo kas gelişimini olumsuz etkiler mi? Birkaç gün önce bu şeklide bir programa başladım.

6. okankut

okankut Üye

Beğenileri:
    312
    Ödül Puanları:
    73
    Hiit tarzı kardiyo çalışmasını ağırlık çalışması olmayan güne alman bence iyi olmuş.Daha çok verim alabilirsin diye düşünüyorum..
    Bi de şu var. Bu makale yazarın kendi düşüncesi ve deneyimini yansıtır, bilimsel gözlemler vs. söz konusu değildir, belli eleştiriler getirilebilir. Kişisel tecrübeler önemli, mesela ben geçen yaz ağırlık antrenmanı sonrası yaptığım interval kardiyodan yağ yakımı anlamında pek verim alamamıştım.
    saygi1n sırf interval kardiyo yaptığın için whey protein alımına gerek yok. İntervali gidip 1 saat yapmadığın sürece sırf bundan dolayı kas kaybı yaşamazsın, ama beslenmen kötüdür, o ayrı bir şey.
    Kişisel düşüncem önceliğiniz ağırlık idmanı olsun, benchte, squatta vs. kendimizi zorlamadan antrenman bitmesin.

JessePinkman, umutn, pastnova ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  7. Kim_Kaphwan

Kim_Kaphwan Üye

Beğenileri:
    55
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    34
    Bence karın çalışmanı da ağırlık günlerine at. Çünkü HIIT tekniği ile sprint atarken karın kasların da yeterince çalışmış olacak zaten. Hatta hiç mekiğe gerek olmadığını söyleyenler de var.

pastnova ve d.cevat bunu beğendi.
  8. d.cevat

d.cevat Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğretmen
    Kim_Kaphwan, karın çalışmasını ağırlık çalışması günlerine birleştirmem zor gibi. Çünkü mümkün olduğunca şiddetli idman yapmaya çalışıyorum. O yorgunlukla karın çalışması verimli olmaz gibi geliyor. Bir de idman uzamış olunca katabolik etki artabilir. Bu programa yeni geçtim, belki program değiştireceğim zaman deneyebilirim.

9. vucutooo

vucutooo Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Peki kas kaybi yasamamak icin nelere dikkat etmeliyiz. Yeterli proteini almak disinda ne tur ek besinler etkili olur ?

10. pastnova

pastnova Üye

Beğenileri:
    152
    Ödül Puanları:
    53
    Programda diyete göre düzenlenmelidir.Diet döneminde yüksek karbonhidrat almadığımızdan ötürü 6 tekrarlar ,4 tekrarlar ,max ağırlıklar için çok uygun olmıyacaktır antreman sistemi.

Onun dışında çokta yapılacak birşey yok zaten.Dİyet döneminde kas kaybı yaşamak kaçınılmazdır.Önemli olan bunu minimuma indirmek.

Vücudunuzu dinleyin ;)

11. Emrahbozoglu

Emrahbozoglu Üye

Beğenileri:
    78
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Benim de su an BB de 2. ayim ve ben butun bunlari yanlis yapmisim...

Ilk ay calismalarinda calisma oncesi 20 dk boyunca kosu bandinda yuksek tempo kosup bide ustune Flexor Hoca'nin verdigi 1. ay calismasini yapiodum. Muazzam yag verdim. Kas kazandim fakat hacimden eser yoktu.

Ikinci ay programina gecis yaparken her calisma oncesi 10 dk hizli tempo kosup da 5 -10 dk dinlenip o sekil agirlik calismasina basliorum, ve halen hacim artisini yakalayamadim.

Bu durumda bana oneriniz nedir? Her idman oncesi kaslara O2 pompalamak adina, isinmak adina 10 dk hizli tempo kosmak mi yoksa 10 dk hizli tempo sadece yurumek mi?

Keza gecen gun eskisi gibi 20 dk hizli kosayim dedim arkasindan inchline yaparken 3. sette bar az kalsin kafama dusuodu. Kendimi zor kurtardim hemde hergun calistigim ayni agirlikta. Kasim bosaldi. Bende o gunden sonra 20 dk kosmuyorum. 10 dk hizli kosuorum.

Bu durumda hangisini yapmaliym. Gorusleriniz nelerdir.

Not: Kosularda ilk 1 dk 5 hizla yuruys 2 dk 6.4 hizla yuryus, sonra 2 dk 10.5 tempolu kosu 5. dk dan itibaren 11, 12, 13 ve son 2 dk 6.4 yuruyus. toplam 10 dk. Bu agir bir kardiomudur yada kardio mudur? :)

12. residente_calle

residente_calle Üye

Beğenileri:
    75
    Ödül Puanları:
    38
    Pzt: Gögüs + biceps antrenmanı. Ardından 45-60 dakika arası düşük yogunluklu kardio ve karın egzersizleri.

Salı: 60 - 75 dakika arası kardio. karın egzersizleri.

Çarşamba: Sırt + triceps antrenmanı.Ardından 45-60 dakika arası düşük yogunluklu kardio ve karın egzersizleri.

Perşembe: 60 - 75 dakika arası kardio. karın egzersizleri.

Cuma: Omuz + bacak antrenmanı. Ardından 45-60 dakika arası düşük yogunluklu kardio ve karın egzersizleri.

Cumartesi: 60 - 75 dakika arası kardio. karın egzersizleri.

Pazar: dinlenme.

Yanlış mı yapıyorum?

Kardioyu kosu bandı, cross ve bisiklette, ortalama 125-130 nabız aralıgında yapıyorum.
    Uygun nabız aralıgı konusunda birçok başlıgı okudum ama formulleri bir türlü cözemiyorum :)
    yas 21, kilo 76, yag oranı %23. 125-130 yag yakmak icin uygun nabız aralıgı mıdır?

13. sofa

sofa Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    38
    Yağ yakmak için

Yağ yakmak
    Bu program vücut yağ oranını azaltmak için kullanılabilir.

Pazartesi
    Salı
    Çarşamba
    15-20 dk y.y. kardiyo
    Perşembe
    Cuma
    Cumartesi
    HITT sprint:10 tane 100 mt sprint
    Pazar dinlenme

yapılmalı denmiş peki programda yazan ağırlık çalışmasının içeriği nasıl olucak yani kaç kg ile kaç tekrar çalışmamız gerekir ?

14. Petrucci

Petrucci Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    38
    Merhabalar,
    Kardiyo ve VG 'nin birlikte olmaması konusuyla ilgili bir çok yerde notlara rastlıyorum. Aşırı kardiyonun kas kaybına yol açacağı söyleniyor. Peki bu VG yapan herkes için böyle midir? Yani VG'ye yeni başlamış ancak yağ oranı çok düşük olmayan ve kilo vermesi gerekenler içinde mi kas kaybı söz konusudur? Kardiyo yaptıktan sonra aynı gün ağırlık çalışmasak dahi yine de kardiyo sonunda kas kaybını önlemek için basit karbonhidrat yani hazır meyve suyu içmek gerekir mi?

15. aytac__07

aytac__07 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    diet te neler yenmelı kas kaybını en aza düşürmek için

16. aykutbaser

aykutbaser Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Slm ..
    Herkeze hayirli akşamlar..
    Ben evde kendi çapimda çalişma yapiyorum bunu ilerleyen günlerde dambill alarak da artiracağim.. Daha önceden de salonda çalişmişliğim var fakat hem iş hemde evli olduğumdan dolayi salonu birakmak durumunda kaldim..
    şimdi benim paylaşmak istediğim konu şu ???
    Evde çaliştiğim süre zarfinda amino & benzeri ilaçlar kullansam benim vücut durumumu geliştirme olanağim olabilirmi ve hangi tip ilaç kullanmam benim açimdan daha yararli olur....
    Bu konuda bilgisi ve tecrübesi olan arkadaşlardan ve hocalarimizdan yorum bekliyorum...

Saygilar sevgiler...

17. judgementday

judgementday Üye

Beğenileri:
    140
    Ödül Puanları:
    53
    Ben evde mekik şınav barfiks gibi kendi vücut ağırlığımla hareketler yapıyorum hergün. Bu arada yağ yakmak istiyorum bunun için en ideal kardio şekli hangisidir ve kas kaybı olmaması için nasıl bi beslenme şekli önerirsiniz?

18. mehmetburak

mehmetburak Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    realblade, evde kardiyo yapmak biraz zor olabilir. mekik e biraz ağırlık ver. bisiklet yada koşu bandı varsa onlardan yararlan. en son ihtimal dışarda 1 saat tempolu yürüyüş yap. eğer bunu da yapamıyorsan yediklerine biraz dikkat ederek aynı çalışmayla yağ oranını azaltabilirsin. biraz zaman alır ama etkili olur.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 10:39 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 10:36 ----------

aykutbaser, eğer yeterli çalışma yapabiliyorsan ve yemeğe ihtiyaç duyduğunu hissediyorsan ek olarak amino alabilirsin. fakat çalışma yeterli değilse aminoya gerek yoktur. yemekle bu açığı kapayabilirsin. çalışmayı artırıp amino takviyesi yapabilirsin ilerde.

19. v_empire

v_empire Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Kilom 67, boyum 1.73 önceden biraz ağırlık çalıştım ve vücudum şu an fit ancak karnım hafif yağlı ve karın kaslarım çok belirsiz, 6back karın kası elde etmek için:

Pazartesi-15-20 dk karın egzersizi+30 dk dy koşu
    Salı-30 dk dy koşu
    Çarşamba-15/20 dk karın egzersizi+30 dk dy koşu
    Perşembe-30 dk dy koşu
    Cuma-30 dk dy koşu
    Cmt-15/20 dk karın egzersizi
    Pazar-Dinlenme

arada bir barfiks çalışıyorum.

Hafta içi sabah ve akşam Kflex yiyorum akşam normal akşam yemeği, haftasonları da normal olarak besleniyorum ancak yine yediklerime dikkat ediyorum. Bu program sonuç verir mi? Herhengibir zararı olur mu? Teşekkürler.

20. MertimCom

MertimCom Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Yozgat
    Ben kardiyo sonrası 300 ml üzüm suyuyla 2 ölçek whey proteini karıştırıp içiyorum. Yaklaşık 23 gram protein 30 gram basit karbonhidrat almış oluyorum.

Çok önemli bir konuya değinilmiş. Forumdaki tecrübeli arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. Kardiyo sonrası boşalan glikojen depolarını hazır meyve sularıyla (üzüm suyu, whey karışımı gibi) doldurmak doğrumudur?

Sayfayı Paylaş