Vücut Geliştirme

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve Despo tarafından 15 Ağustos 2006 başlatılmıştır.

 1. Despo
  Offline

  Despo ADMIN Yönetici Admin

  Katılım:
  30 Mart 2004
  Mesajlar:
  7.961
  Beğenileri:
  6.072
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Serbest
  Yer:
  Danimarka
  Vücut Geliştirme, (İngilizce'de Body Building) ağırlık kaldırma, kalori alımı ve diğer uygulamaların biraraya getirilmesiyle kas telciklerinin (fibres) geliştirilmesi işlemidir. Bu aktivite ile uğraşan kişiye vücut geliştirmeci (Body Builder) denir. Rekabete dayalı bir spor olarak vücut geliştirmede, vücut geliştirmeciler, jüri önünde fiziksel görünüşlerini çeşitli hareket serileriyle sergilerler


  Tarihi
  Vücut geliştirmenin tarihi, taş ve ağaçtan yapılan ve farhanlar (Nallar) denilen el ağırlıklarını (dumbbell veya dambel diye de kullanılır) kullanan atletlerin bulunduğu 11.yüzyıl Hindistan'ına kadar geri gitmektedir. Bu dönemde Hintliler ilk jimnastik salonlarının bir biçimini de inşa ettiklerine dair kanıtlar bulunmaktadır. Ancak bu dönemdeki vücut geliştirme kasların görünümü değil güç arttırımını sağlamak için uygulanmaktaydı.
  [​IMG]

  Sonraki Yıllarda
  Günümüzdeki şekliyle vücut geliştirmenin ortaya çıktığı dönem 1880 ile 1930 arasıdır. 19.yüzyıldan önce kadar kasların bu şekilde sergilenmesi gibi bir sanat bulunmamaktadır. Bu yıllarda "Modern Vücutgeliştirmenin Babası" olarak anılan Eugen Sandow, kas gösterisi performanslarıyla genel izleyici kitlesine vücut geliştirmeyi tanıtmıştır. Menejeri Florenz Ziegfeld kanalıyla sahnede gerçekleştirdiği gösteriler Sandow'un ününü arttırmış ve kendi adıyla tanınan ürünler bu daha sonra hızla gelişecek olan vücut geliştirme sanayiinin de ilk ürünleri olmuştur.

  Sandow Antik Yunan heykellerindeki ideal beden ölçülerini savunmaktaydı.


  Türkiye'de Vücut Geliştirme
  1950'li yıllarda Halter Federasyonu çatısı altında vücut bulan Vücut Geliştirme sporu ancak 15 yıl sonra gerçek kimliğini buldu. Şampiyonlar şampiyonu Ahmet Enünlü'nün uluslararası alanda elde ettiği başarılar bu spor dalına yeni isimlerin gelmesini sağladı.

  1970 yılında Belgrad'da yapılan Dünya şampiyonasında ilk altın madalyasını kazanan Enünlü, 1974'de Verona'da, 1977'de Paris'te, 1978'de Madrid'de, 1979'da Londra'da, 1982'de Bruggges'de, 1992'de Ankara'da, 1994'de İzmir'de tam 8 kez Dünyanın zirvesine çıkarken, 1978 yılında Madrid'te Dünya Şampiyonlar şampiyonu ünvanına layık görüldü.

  Vücut Geliştirme sporu ülkemizde son yıllarda bayanlar arasında da ilgi görmeye başladı.

  tr.wikipedia.org
   
 2. lee labrada
  Offline

  lee labrada Üye

  Katılım:
  10 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  vücud geliştirme antrenörü
  Yer:
  içrl
  vücud geliştime

  despo bu bilgileri güzel bir şekilde yazmişsın fakat ahmet hocanın resimlerinden ekrana yansıtsaydın dahada güzel olucaktı
  neyse belki düzeltirsin diye umuyorum umarım bana kızmamişsındır -----------------------------------------------------------------
  despo kardeş senden bir ricada bulunucam body buıldıng antreman çalişmalarını gösteren grafik resimleri nerden bulabilirim yardıcı olurmusun şimdiden teşekür ediyorum :) :) :) :) :arrow: :arrow:
   
 3. Despo
  Offline

  Despo ADMIN Yönetici Admin

  Katılım:
  30 Mart 2004
  Mesajlar:
  7.961
  Beğenileri:
  6.072
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Serbest
  Yer:
  Danimarka
  Foruma Hosgeldin,

  Enünlünün resimleri forumdan mevcut.
  Kizacak bir sey göremiyorum.
  "Vücut gelistirme Egzersiz Hareketli" adli forumunu gezersen istedigini bulabileceksin.

  Ayrica forum kurallarini okursan sevinirim.

  Kod:
  15 Ne aşağılayıcı ne yüceltici sıfatlar kullanmayın (üstad, usta, hoca, abi, aga, baba, kardeş, koçum...). Artniyetli olmasanız dahi bunlar yanlış anlaşılabilir. Kişilere sadece nick'leriyle (takma isimleriyle) hitap edin.
   

Sayfayı Paylaş