vücut geliştirme ve hantallaşmak

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve rockybalboa7 tarafından 16 Haziran 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    Herkese merhaba sitede araştırma yaptım ancak bulamadım merak ettiğim sorunun cevabını şimdi ağır kilolarla çalışan bodyciler çok kaslı olduklarında hantallaşırlarmı genellikle çok hareketli olanlar daha çok fit vücutlu iri yarı olmayan insanlar bu beni düşündürüyor açıkcası ben çok ağır kilolarla çalışan biriyim bodyci gözüyle iyi bir vücut yapmak istediğimden merak ettim açıkcası

2. Rumi

Rumi Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Futbolcu bir arkadaşım belirli bir noktaya geldikten sonra kas kütlesini arttırmaktan ziyade koruma yönünde çalışıyor. Ayrıca bacak antrenmanı neredeye hiç yapmıyor. Antrenmanlardan dolayı zaten bacaklarında da normal bir insana göre oldukça kas mevcut. Daha fazlasının kendisini hantallaştırabileceğini söylüyor. Kendisinin oldukça fit bir vücudu var. 1,82 boylarında. 79 kilo kadar. Mevcut kiloyuda korumaya çalışıyor. Kilo ve boy orantısına göre oldukça iyi bir vücuda sahip. Tabiki bir yere kadar hız ve çevikliğe katkısı var bu sporun ancak fazlası çevikliği kaybettirir diye düşünüyorum. Özellikle belden dönüşlerde üst vücuttaki ağır kütlenin ivme kazanması zorlaşabiliyor bulk bir vücutta. Fenerbahçe kalecisi Volkan bile yere yattıktan sonra bir türlü kalkamıyor.:)

kerem191 bunu beğendi.
  3. Gray Wolf

Gray Wolf Üye

Beğenileri:
    267
    Ödül Puanları:
    0
    ağır kilolarla çalışmak hantallaştırır diye birşey söylemek doğru olmaz. Çok üstün bir genetiğin yoksa sporu doğal olarak yaptığın sürece böyle birşey çokda söz konusu değil. Bu durum ilerlemiş sporcular içinde kısmen geçerlidir. Mesela büyük kütle yapan sporcular da sporu baıraktıkdan sonra fit bir vucuda sahip olabiliyorlar. dorian gibi yada kevin gibi zaafiyet de geçirebilirsin :) tercihe bağlı..

4. smltncr

smltncr Yeni Üye

Beğenileri:
    214
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Denizli
  5. Aytosh

Aytosh Yeni Üye

Beğenileri:
    156
    Ödül Puanları:
    0
    mike tyson hantal mıydı?

6. smltncr

smltncr Yeni Üye

Beğenileri:
    214
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Denizli
    aksine ,ağırlıkları hızlı icraa etmek hızda artışı sağlayabilir

7. orkunberk

orkunberk Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    peki mike tyson'ı olimpiyatlarda dövüşen amatör boksörlerle karşılaştırınca yine hızlı olduğunu savunabilir misin?

ya da o kütlede sadece mike tyson hala seri kalmayı başabiliyorsa bu yine de hiçbir şey ifade etmez, ağır siklet boksörlerin çoğu kütlelerinle orantılı olarak hantallarda.

8. Gray Wolf

Gray Wolf Üye

Beğenileri:
    267
    Ödül Puanları:
    0
    mike tyson hantal değil ağır siklettir. Ağır siklette hıza nazaran teknik ve güç önemlidir. Benim hantallıktan kastım bu işi mass monsters gibi yapmaya çalışanlardır ki bu arkadaşlar 100 m tempolu koşşa nefesi kesilir.

9. kahveisteyen

kahveisteyen Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    0
    70 kiloluk sporcuyla bir vücutçuyu karşılaştırınca tabi ağır-hantal-yavaş sıfatları ardı ardına geliyor.
    100 kiloluk herhangi bir sporcu ile (gülleci, futbolcu, güreşçi, ağırlıkçı, boksör, tenisçi ne olursa) 100 kiloluk bir vücutçuyu karşılaştırırsanız hız ve çeviklikte kim sizce fark atar?

10. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    aslında bazı amerikan güreşçileri 100 kilonun üzerinde olduğu halde gayet hızlı ve çok iyi dövüşüyorlar fakat örneğin jet li jackie chan bruce lee gibi sporcular sanki daha seri hızlı gibi geldi bana

11. Aytosh

Aytosh Yeni Üye

Beğenileri:
    156
    Ödül Puanları:
    0
    tabii ki 50 kiloluk adam 110 kiloluk adamdan daha hızlı olur. ma bu hacimle alakalı az ya da çok tekrar yapmakla değil.

12. gfb_zorba

gfb_zorba Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Danışmanlık
    Yer:
    ÇoRLu
    Bodyciler ile o bahsettiğin oyuncuların calısma sekilleri bile bin kat daha farklı.
    Şimdi 50 kilolukla 100 kiloluk bir bodyciyi karşılaştırmak var bide 50 kilolukla 100 kiloluk bir dövüşçüyü.
    Hıza bakarsan Jason Stetham'da kilosuna ragmen (arastrın isterseniz 83 kiloymus) hızlı dövüüyor ve oynadıkları bi filmde Jet Li'nin hamlelerine karşılık veriyordu aynı hızla. Yapılan spora bağlı diye düşünüyorum ben bunun.

Yüzme, koşu, engelli gibi sporlara baktıgın zaman kişilerin kilo ve boylarının farklılık gösterdiğinide göreceksin. Bu sadece calısmaya ve en önemlisi vücudun metabolizmik gelişmesine baglı bence

13. Gray Wolf

Gray Wolf Üye

Beğenileri:
    267
    Ödül Puanları:
    0
    kahveisteyen..

100 kiloluk bir futbolcu veya tenisçi bulmak zor bu sporların doğasına ve amacına aykırı. Güllecilerinde powerci gibi çalıştıklarını düşünüyorum çokda hareketli olduklarını sanmıyorum çünkü çoğu 100 kilonun üstünde oluyor.

gelelim güreşciye 100 kiloluk güreşçi kat be kat vucutcudan hızlıdır. Çünkü yaptıgı sporun gereği budur. Zaten hızlı olamazsa ya sikletini düşürür yada bu işi bırakır.Zaten herkes de gürşte ağır siklet olamaz. O tempoda vg gibi kilo alamıyosun herkes genetik yapısına göre platoya ulaşır. Güreşi yapan biri olarak herkesin harcı birşey değil çok emek istiyen bir spor. Bende bırakmak zorunda kaldım :)

Ben hız ve çeviklikte güreşi tek geçerim.

14. smltncr

smltncr Yeni Üye

Beğenileri:
    214
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Denizli
    bence hız ve çevikliğin kas kütlesiyle bir alakası yok yağ oranıyla ilgili gibi geliyor

15. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    einstein (izafiyet) kütle hız teorisinden yola çıkarsak E=MC2 küçük ve zayıf olan daha hızlı ve daha çevik olur.

toricello kanunua göre ise atmosfer basıncı hız ve çevikliğe eki eder. normal ağırlıkla bir insan ile dev vucutlu bir insanın üzerindeki atmosfer basıncı farklı olacaktır.

bu nedenle kısa ve hafif olan insanlar daha hızlı olacaktır.

örnek sinek kuşu / fil

bir madde nekadar büyük olursa hareketleri bize okadar yavaş gelir.

16. operation

operation Üye

Beğenileri:
    135
    Ödül Puanları:
    0
    Bu bana kalırsa tamamen beyaz kas ve kırmızı kas orantısı ile alakalı(Artı esneklik)...

Misal Sami AKIN Thai box Kick box Dünya şampiyonudur kendisinin hem kick box hem de vücut geliştirme antremanlarına şahit oldum. Aşırı esnek, çevik ve de hızlı kick box'ta , vücut geliştirme antremanları ise şiddetli ve ağır geçiyor (Bench presse yatar yatmaz 90 kilo ile başlıyordu) Ayrıca kendisinin vücutçular arasında hatrı sayılacak bir fiziğe sahip olduğunuda belirtmek isterim.
    Sonuç olarak hem iri hem hızlı hem de kuvvetli biri Sami AKIN , bunun tek açıklaması ilk baştada belirttiğim gibi iyi esneme, kırmızı kas ve beyaz kas orantısı.

17. qadir

qadir Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    38

Sayfayı Paylaş