Vücut geliştirme ile ilgili sorularım

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve eiz tarafından 19 Haziran 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. eiz

eiz Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhabalar,

Umarım yanlış yere konuyu açmamışımdır.

Ben 4 yıl düzensiz olarak fitness yaptım. (Düzensiz dediğim yani senede 7-9 ay ortalama-elbette bu aylarda da gerektiği gibi devam edemedim.) Üniversitenin bitişi iş hayatı derken yoğunluktan fırsat bulup 1.5 senedir spor salonuna bile gidemedim. Günde 25erden 4 set şınavı saymazsak hiçbir şey yapmıyorum.

Boyum kısa sayılır(1.74) spora başlamadan önce kilom 60 civarıydı tamamen bırakmadan önce 74 kiloydum yağ-kas kütlem iyiydi şahsen ben beğeniyordum. Ama tamamen bıraktıktan 5-6 ay sonra 65 kiloya düştüm. 2 aydır yüksek lisans tezi hazırladığım için evden çıkmadım. Haliyle 68-70 kiloya geldim.

Şimdi sormak istediğim; yaklaşık 2 hafta sonra gene spora başlamayı planlıyorum sizce tekrardan başlamadan önce spora iyi bir diyet yapmamın yararı olur mu? Çünkü vücutta özellikle karın ve koltuk altına doğru yağlanma olmaya başladı.

Ayrıca şu problemde var benim bileklerim ince ve kollarım kalınlaşınca çok kötü görünüyor zannetmiyorum ama bu konuda sizce yapabileceğim bir şey var mı?(bilek çalışmaya çalıştım fakat pek bir faydasını görememiştim)

Diğer sorum da omuzlarım çok genişledi. mesela ben spora başlamadan medium giyerdim şimdi large anca oluyor omuzlarım şekilsiz olmakla beraber fazla genişledi.(yani boyu 1.74 olan biri için fazla) Bu şekilsizliğin sebebi anatomi mi? Yoksa bende uğraşsam basketbolcular gibi yuvarlak omuzlara sahip olabilir miyim? :)

Son sorum göğüs kafesimin geniş olmasından. Bundan dolayı mıdır bilemem ama bench presste yüksek ağırlıkla hiç çalışmamama rağmen çok şişiyor. Bu da fit bir görünüşten çok uzak oluyor keza benim amacım fit görünmek vücut geliştirme değil. Bunun sebebi hatalı programlar uygulamış olmam mı?(her zaman hafif ve çok tekrar yapmaya özen gösterdim)

Sabredip okuduğunuz için teşekkürler. Hatam varsa lütfen düzeltin.

2. @COMMANDO@

@COMMANDO@ Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    dietin elbetde faydası olur
    Bileklerin kalinlasmaz, bu senin kemik yapinla alakali.. Genetigin neyse o..
    Basketbolcular gibi olmaz çünkü sen body yapıyorsun, ama body'e devam edersen emin ol güzelleşir.
    Hatalı programda olabilir ama bench press de göğüs antremanı olduğu için göğüsün şişmesi normal. Fit gözükmek için de mutlaka body yapmak gerekir.

eiz bunu beğendi.
  3. Aslanonur

Aslanonur Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Benim de göğüs kafesim geniş olduğu için 10 tekrar yaptığımda çok büyük gözüküyordu göğüs ölçüm 108 di , şimdi bir aydır düşük kilo 15 tekrar yapıyorum daha güzel gözükmeye başladı hele tişörtle çok ço kgüzel gözüküyor ( tişörtsüz yağlı olduğu için görüntü o kadar güzel değil )

Omuzunuz ne kadar geniş ölçüsünü aldınız mı ? Omuz içinde düşük kilo 12-15 tekrarı tavsiye ederim ben 1 aydır yapmama rağmen 1 ay öncesine göre daha yuvarlak ve güzel gözüküyor tabii her insan için farklı olabilir bu ama ben kısa tecrübelerimden yararlanarak yardımcı olmak istedim .

4. Desperate81

Desperate81 Yeni Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    0
    omuzda 12 tekrar iyidir hafif kiloda yedirmek onemli bu sayede omzu koldan ayırıp istenen sekle girebilir

5. xlygan

xlygan Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    38
    Bu bilek meselesi hakkında benimde sorum olacak genetiğiyle ilgili demişsin @COMMANDO@
    peki ben salonda bilek hareketlerinide yapıyorum onlar ne için acaba ?

6. gfb_zorba

gfb_zorba Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Danışmanlık
    Yer:
    ÇoRLu
    Ben bilek hareketleri sayesinde birazda olsa geliştirdiğime inanıyorum bileklerimi + güçlenmesine yardımcı olunur bilek hareketleriyle.

7. Aslanonur

Aslanonur Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Bilek kalınlığı genetiktir demiş sanırım o yaptığımız bilek hareketleri bileği güçlendiriyor. Geçen gün televizyona bilek güreşi milli takımımızdan bir kız çıktı kendi bileğinin 2 katı kalınlıkta olan erkek bileklerini 3 sn de devirdi =)

Sayfayı Paylaş