Vücut Geliştirme Hakkında Birkaç Önemli Soru

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve zerdustoldu tarafından 4 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. zerdustoldu

zerdustoldu Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Makina Mühendisi
    Yer:
    Kocaeli
    Merhabalar yakın zamanda üye olmuş bulunmaktayım foruma. Birkaç günden beri de zaman buldukça harıl harıl bütün sayfalarını dolaşarak bilgi dağarcığımı arttırmaya çalışıyorum. Her ne kadar laf salatası gibi gözükse de: son zamanlarda hayatın olumsuzlukarından beni alıp mutlu bir insan yapan bu spora olan ilgimi arttıran böyle güzel bir sitenin varlığından dolayı teşekkür etmeyi borç bilirim.

Öncelikle kendimi kısaca tanıtayım: şimdiye kadar kesik ve bilinçsiz olarak toplamda 6-7 ay vücut geliştirme geçmişim var. Disiplinli bir çalışma içerisinde olmadığım için pek bir gelişme kaydedemedim. 1 aydır disilplinli ve nispeten bilinçli olarak bu sporu tekrar yapıyorum. Günde 2.5 saate kadar süren ağırlık içeren gerçekten ağır antremanlarla (aşırı antreman?) bir ay içerisinde vücudum görünürde (benim için) büyük bir gelişme katetti. Haftada 3 ya da 4 1'er gün dinlenerek çalışıyorum.

Kısa tanıtımı geçtikten sonra araştırmama rağmen net cevap bulamadığım birkaç soruma sizden yanıt rica edeceğim.

1- Faydalı bir antreman en fazla ne kadar sürebilir? Aynı gün içerisinde fazla çalışmanın gelişmeye ne gibi olumsuz etkisi olur? Burada bütün kas gruplarını tek antreman içerisinde çalıştırmaktan bahsediyorum, yani tek gruba çok hareketten değil. Herhangi bir hormon seviyesinin düşmesi veya zararlı başka bir hormonun salgılanması mı söz konusu oluyor da antreman uzun sürmemeli kanısı genel bir kanıdır?

2- Her antremanın sonunda karın kaslarını çalıştıracak hareketler ve bisiklet gibi kardiyo hareketlerine yönlenmek doğru bir tutum mudur? Çünkü bu antreman süresini yarım saate kadar arttırabiliyor. Aynı antremanda gereğinden fazla çalışmaya sebep olabilir mi?

3- Cinsellik aktivitelerinin yoğunluğunun antreman üzerine olumsuz bir etkisi var mıdır? Kendimi çok daha halsiz ve yorgun hissediyorum bu aktivitelerin yoğun yaşandığı günün ertesinde. Cinsel aktivite testesteron hormonunu düşürür mü? Haftada kaç defa seks/masturbasyon yapmak uygundur bu sporu yaparken ve fazlası zarardır? Biraz Haydar Amca'lık bir soru oldu ama siz hocalarım da bilirsiniz bunun etkisini :)

4- Antreman günleri dışında esneme hareketleri yapmak doğru mudur? Ağrıyan kaslarımı esnetmek enteresan bir zevk veriyor bana ve tik halini aldı resmen.

5- Amino asitlerin proteinin yapı taşı olduğunu duyduk hep. Peki vücut geliştirmede kullanılan amino asit yine aynı amaçla kullanılan proteinin ayrıştırılmış hali midir? Yoksa artıları var mıdır? Birkaç yerde ve birkaç kişiden amino asit haplarının protein tozlarının bize asla veremeyeceği bazı maddeleri sağladığı bu bakıma daha vazgeçilmez olduğu yönünde idi. Ek olarak bazı amino asitler vitamine benzer bir şekilde düşük miktarda alınsa dahi gelişim üzerinde önemli etkilere sahip diye duymuştum. Ayrıca protein tozu pek tabi aynı şekilde gıdalardan eş değer olarak alınabilir.

6- Ek besinler neden bu kadar pahalıdır? Hesap yapınca orta düzey bir vücutçunun ayda 200-300 TL ek besin gideri olacağı gözüküyor. İnsan kendine güzel bir yatırım yapmış oluyor tabi ki, ama günümüzdeki zor koşullarda bu kadar parayı bu spora verebilmek her yiğidin harcı mıdır? Vücut geliştirme zengin sporu mudur? Tavuk vb besinlerle protein ihtiyacımızı karşılamaya kalksak günde yarım kilo tavuk ve 10 tane yumurta mı yememiz gerekir? Bunu arabesk edebiyatına hizmet etmek amacıyla değil, maddi olarak daha basit ve ucuz yöntemleri olup olmadığını sorgulamak amacıyla yazdım aslında :)

7- Sitede gördüğüm şey: her kas grubunun haftada bir kez çalıştırılmasının yeterli olacağı yönünde. Bu az değil mi? En azından 2 kez çalıştırılması daha uygun değil mi, örneğin göğüs kaslarının? Mantığını anlamak istiyorum. Kasların toparlanması için en faza 3-4 gün yeterliyken neden bir hafta bekleyelim :) ?

Herkese çok teşekkür ediyorum. Bütün soruları cevaplamanız zor gelebilir ama en azından bir soruya cevap verseniz bile memnun olurum.

Kolay gelsin.

Son düzenleme: 4 Mayıs 2009
  2. zerdustoldu

zerdustoldu Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Makina Mühendisi
    Yer:
    Kocaeli
    8- Ek besinler dinlenme günlerinde de alınmalı mı? Protein ve aminoasit örnek olarak. Peki creatin?

Bu son sorum olmuştur umarım: bilgiye karşı aç gözlü bir bünyem var. Yoksa vücut geliştirmenin uzun bir süreç gerektirdiğinin farkındayım. Öğrendiğim şeyleri hemen uygulamayı zaten planlamıyorum ama önümü görmem için yardımcı olacaktır.

Gevezelik için kusuruma bakmayın. Teşekkür ederim.

3. SEZER YZL

SEZER YZL Yeni Üye

Beğenileri:
    481
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    istanbul
    evet creatın hergun almalısın bu arda sordugun soruların cogunun cevapları forumda mevcut arama yaparsan daha ıyı sonuclara ulasırsın

4. zerdustoldu

zerdustoldu Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Makina Mühendisi
    Yer:
    Kocaeli
    Bugün boş günümdeyim ve abartmıyorum yaklaşık 3-4 saatten beri sorduğum sorulara cevap arıyorum, gerek arama yaparak gerekse bütün başlıkları teker teker dolaşarak. Birçok bilgiye de ulaştım. Ama soruş tarzımdaki nüansları yakalamanızı rica edeceğim.
    Ben sorularımda sonucun ötesinde nedenleri sorguladım. Örnek olarak farklı kas grupları aynı gün içerisinde çalıştırılsa bile antreman süresi neden kısa olmalıdır (aynı gruba çok hareket değil çok gruba az hareketten bahsediyorum, bu şekilde aralarda 1 dakikadan az dinlendiğim antreman 2-2.5 saate çıkabiliyor)? Forumda antreman süresi kısa olmalıdır diye bir tabir zaten var. Ama neden, niçinlere pek girilmemiş en azından ben anlayamamışım. Nedenlerini öğrenmezsek, robot gibi bazı şeyleri uygulamak hem haz vermeyecek hem spora kendimizden bir şeyler katmamıza engel olacaktır. Hem yeni başlayanlar burada soru sorabilirler diye bir ibare var. Eğer her aradığımıza forumda ulaşabiliyor olsaydık soru sormamıza gerek kalmazdı değil mi :) ?
    Forum kirliliğine sebep olduysam kusura bakmayın. Cevabınız için teşekkür ederim.

5. SEZER YZL

SEZER YZL Yeni Üye

Beğenileri:
    481
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    istanbul
    sorularına tek tek cevap verıcem

1:butun kas gruplarının aynı ant ıcerısınde calıstırlmamasının nedenı dınlenmeye fırsat bulamayan kaslar overtraınıng olur soylekı sen pzrtesı gogus-kol-bacak-... gırersen carsamba da bunları gırecegın ıcın bu kaslar yeterı kadar dınlenmemıs olacak
    2:eger kaslarını gercekten buyutmek ıstıyorsan cardıyo yapman yanlıs olur tabı haftada 1 olabılır ama soylede olabılır bır gun agırlık ant bır gun cardıyo boyle yaparsan daha ıyı olur karın kaslarına gelınce forumda rama yaparsan kafana yatanı uygularsın ben sahsen haftada 1 karın 1 de oblıkler ıcın karın ıdmanı yaparım yanı hergun yapmam
    3:bununla ılgılı bır tarısma forumda mevcuttu genel vardıgımız sonuc ant 6 saat once ve sonra cınsel aktıvıte yapılmaması yonundeydı
    4:esnem hareketlerını ant sonunda yaparsan daha ıyı olur forumda ararsan esnetme hareketlerını bulabılırsın esneme dahı olsa bılınclı yapılmassa kası fazla gerılım uygularsan sakatlık cıkabılır
    5:amıno asıtler bıze proteın tozunun veremedıgı tek seyı verebılır oda cok hızlı sınıdrılırler fakat oyle 1-2 amıno asıtle olmaz mıkterını sen ant programına gore belırlersın
    6:evet dedıgın gıbı ek besınler pahalıdır ama sıtede arastırısan bızım denyıpte onayladıgımız 2 tane ucuz proteın tozu var tandem gıdanın prolactası ve hammaddeler.com dakı proteın tozu - sen zaten gunde yarım kılo tavuk yemıyorsan bu ek besınlerı almana hıc gerek yok cunku adı gıbı bunlar ek nesın soylekı sen dıyelımkı 80 kılosun kılo basına 2 gr proteın alman gerekır buda 160 gr proteın yapar buda gunde 700gr tavuk yapar sen bu mıktarı alırsın sonrada yanına ek besınlerı eklersın-ve son olarak bu spor zengın sporu deıldır ben tavugun kılosunu 7 tl ye alıyoruma 1 paket sıgarada 5 tl orata hallı bır ınsan sıgara kullanıyorsa gnde 5 lıra zaten kesın cepten cıkyordur
    7:bunun sebebı kasların daha ıyı dınlenmesı ve gelecek ıdamana tam performans hazır olmalarıdır
    8:ek besınlerı eger kı dedıgım gıbı sadece ek besın olarak kullanıyorsan kreatın harıc kullanmana gerek yok

zerdustoldu bunu beğendi.
  6. zerdustoldu

zerdustoldu Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Makina Mühendisi
    Yer:
    Kocaeli
    Cevap için teşekkür ederim. Ancak ilk cevap aklıma yatmadı: şu bakıma; ben öne sürdüğüm antremanda çok sayıda kas grubunu az çeşitlilik ve setlerle çalıştırmaktan bahsetmiştim. Hani başlangıç programındakilerin uyguladığı gibi. Atıyorum omuz 3 farklı hareket, göğüs 3, kanat 3, biseps 3, triseps 3, bacak 3 ve her set 3er olsun. Bu durumda her bir kas grubu kendi içerisinde az çalışmış olmayacak mı? Bu durumda overtraining nasıl olabilir ki? Overtraining aynı kas grubunun fazla çalışması demek değil mi? Buradaki problem bütün bu hareketleri toplayınca vücut toplamda 2 saatten uzun süren bir antremana maruz kalacak olmam. Bu da vücutta testesteron seviyesi düşürmeye sebep olabilir mi, ya da laktik asit birikimi başka bir dezavantaj mı yaratır gibi :) ? Tabi ben bunları salladım. Testesteron düşer mi, düşmesinin ne kadar dezavantajı olur bilgim yok. Bunu sorguluyorum zaten.

Zaten bu işte bir problem olmasa haftada bir gün 3-4 saat çalışıp bütün hafta yatardık.

Tabi ki bu antreman programımı değiştireceğim, ama neden değiştirmem gerektiğini anlamaya çalışıyorum.

7. SEZER YZL

SEZER YZL Yeni Üye

Beğenileri:
    481
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    istanbul
    olaya aslında teorıde guzel yaklasmıssın ama pratıkte yanlıs soylekı overtraınıg denen durum antrenmanın cok agır ama beslenmenın zayıf oldugu durumda ortaya cıkar yada beslenme cok ıyı bıle olsa kasın cok fazla calısmasından eger haftanın 3 gunu spor yapıyorrsanız ve hergun butun vucudu calıstırırsanız bır kas haftada 3 kere calısmıs olacaktır bu da dınlenmesıne ve ıyılesmesıne fırsat vermez bunun sonucuda husrandan baska bırsey olmayacaktır ama tabı herkesın kendı genetık yapısına baglı bır durum bunlar genel kanılar ornegın steve revees de sızın gıbı haftada 3 gun butun vucudunu calıstırımıs ve sonuc mukemmel ama tabı oncelıkle bu genl kurallarla hareket edersek bızım ıcın daaha ıyı olur

8. Reddie

Reddie Üye

Beğenileri:
    388
    Ödül Puanları:
    93
    1-) 40-50 dak

2-) amaca gore degisir

3-) haftada 1-2 fazlasi olumsuz etkileyebilir

4-) olabilir, bana iyi geliyor.

5-) evet ayrıştırılmış hali, artisi var ancak atla deve degil

6-) kirmizi et yumurta vs oranlarsan aslinda kafa kafaya hatta bi miktar daha ucuz

7-) kisiye bunyeye gore degisir

rica ederim

zerdustoldu bunu beğendi.
  9. wather45

wather45 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    s.a arkadaşlar bnmde bir sorum olucak ben ilk body sporuna başladığım 1 ayken öle konuşuyoduk büyüklerimize felan soruyoduk amino asit bize faydası olurmu diye size daha erken diyolardı şu anda body sporuna başlayalı nerdeyse 5 ay olucak acaba almam uygunmudur ?? we Prolab amino nasıl bir markadır tawsiye edermisiniz ??

10. kaka

kaka Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    53
    İlk soruna biraz cevap vermeye çalışıyım.Aslında bu sporda çok kesin olarak şöyle çalışmalısın böyle çalışmalısın diye bir şey yok.Ama bazı sınırlar var.Mesela ant. süresi ortalama 1 saat max 1.5 saati geçmemeli çünkü bu süreden sonra vücutta olumsuz etkiler oluşuyor kortizon hormonu salgılanmaya başlıyor.Önemli olan kısa sürede max. etkiyi yaratabilmek.Çalışma şekline gelirsek bu ise bence tamamen kişiden kişiye değişebilen bir şey sen bir kas grubunu haftada 2 kere çalıştırıp yorgunluk vs. hissetmeden, verim aldığını düşünüyorsan öyle çalışabilirsin.Yani senin için neyin iyi olduğunu bilemeyiz bunu sen kendin karar vericeksin.Bir de sürekli aynı şekilde çalıştığın zaman bir süre sonra vücudunun vereceği tepki azalır.Bu yüzden belli aralıklarla çalışma programınıda değiştirmelisin.Örneğin şimdi gidip bütün vücudu bir gündemi çalışıyorsun bi süre sonra vücudun alışacak işte o zaman kas gruplarını bölüp öyle çalışırsın hem alacağın verim artar.Hemde vücudu değişik şekillerde geliştirmiş olursun.Anlatabilir muyum bilmiyorum ama forumu araştırırsan dediklerimi daha net şekilde anlayabilirsin.

Sorulara sırası ile kendimce cevap yazıyım:

1- 1 saati geçmesin.
    2- Kardiyo yu ayrı bir günde yine 1 saate yakın bir süre ile yapabilirsin antrenman sonunda yapılırsa olumsuz etki yaratabiliyor bildiğime göre.
    3- Aşırısı bence zarardır.Ama kimi insan etkilenmez kimi etkilenir sen kendine göre ne zaman ne kadar yapman gerektiğini belirlemelisin ama antrenman günleri cinsel aktivite antrenmanda performans düşüklüğü yaratabilir yoksa hormon değerleri çok fazla etkilenmez kanımca.
    4-Bir zararı olduğunu düşünmüyorum.
    5-Amino asitlerin çok ta bir artısı yok sadece bağları koparılmış.Sindirim diye bir şey olmuyor ayrıca özel amino asitler var mesela glutamin gibi onları tek tek alabilirsin.
    6-Beslenme bölümüne bakarsan güzel şeyler bulabilirsin.Genelde bi vg cinin beslnleri tavuk kırmızı et ton balığı süt lor peyniri makarna vs dir.

Sayfayı Paylaş