Vücut Geliştirme Beyin Geliştirmeye Engel midir?

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve diez tarafından 22 Kasım 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 15 üye.
  1. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    arada basında görürüm olur olmadık şahsiyetler "vücutları yerine beyinlerini geliştirseler " derler VG.cileri kastederek..

buna sözlüklerin aslında akıllı olması gerektiği halde cahil olan bazı yazarları da dahildir..cahilden kastım bilmediğini konuşmak yanlış olmasın ;)

yine geçen sene tv.de bir yarışma programı sunan komik ve sevdiğimiz bir bayan oyuncu vücut geliştirme kelimesinin soruya cevap olduğunu görünce keşke vücutları kadar beyinlerini geliştirseler sözleri ile nekadar cahil olduğunu göstermişti..

ben kendi fikrimi söyleyim sonra sizlerinkini almak isterim..

günde 1 saat antreman değil beyin geliştirmeyi engellemek o saatte yatmayacağım, tv izlemeyeceğim ve antremanda kan dolaşımımı düzene sokacağım , ekstra oksijen yakacağım için beyin geliştirir bile..

toplumda genel bir kanı yok değil..buna inanan çok var..kaslar büyüyünce beynin küçüldüğünü düşünmeseler bile buna kafa yormamayı tercih ederek cahiller arasına katılırlar..

vg.dünyasında gözlerinde ışık olmayan , suratında zeka pırıltıları olmayan, hatta öküz bakışlı tipler yok değil ve bunlar medyada yer alıyor..

bunlar yüzünden vg.cileri adın kötüleniyor ama düşünmek lazım..uzunlar basket oynuyor diye tüm basket oynayanlar uzamayacağı gibi 3 tane parlak olmayan tip vg yapıyor diye vg yapmak beyni geriletmez ve tüm vg.ciler gerizekalı olmaz..

bunu idrak edemeyenlar var ama bu üzücü...

sonuç olarak bilimin ortaya koyduğu birşey var o da " kas lifleri büyürken beyin hücrelerini küçültmezler ya da beyin hücrelerinin rızkından çalmazlar" :)

(bunu söylemek zorunda olmak bile komik inanın)

Son düzenleme: 22 Kasım 2009
    sthammer, Azi, Kasva ve diğer 9 kişi bunu beğendi.
  2. okaaan

okaaan Yeni Üye

Beğenileri:
    420
    Ödül Puanları:
    0
    Nedeni body yapan erkekler aralarında bu sporla ilgili fazla konuştukları için odak noktası o olduğu için başka şeylere kafalarını yormuyorlar mı diye saçma bir genelleme yapmış olabilir..O diyen kadına kadınlar erkekler kadar düşünse kel kalır desem hemen savunmaya geçer vay kadınlara neden böyle dedin birkere spor yapmak adamı zeki yapmayacağı gibi beyinsizde yapmaz genelde ülkemizde üniversite mezunları bu sporu çok yapar ancak okumuş oranı az olduğu için göze çarpmaz bayan bunları söylerken zaten kendi cehaletini gözler önüne sermiş..Bu arada eskiden beri filmlerde iri yarı adamlar hep gerizekalı gibi gösterildi medyanında etkisi var...Bu arada bu sporun en fazla reklamını yapan amerikan güreşleri buradaki adamların birbirine karşı tiyatro amaçlı konuşmaları nekadar kaslıysan okadar salak olman gerekirmiş gibi kaba saba konuşmalarıda bu kötü imaja katkıda bulunuyor..Sarışınlar aptaldır muhabbeti gibi birşey..

zhu.zhq bunu beğendi.
  3. zhu.zhq

zhu.zhq Üye

Beğenileri:
    340
    Ödül Puanları:
    73
    okaan a katılıuyorum bencede bunun sebebi tv filmleri. hemen hemen her filmde iri yari vg yapmış bi adam son derece idiyot davranır yada koskoca adam göruntusu korkunctur bi konusur sesi ipinceciktir bunların komik oldugunu sanırlar gosterirler sonra milletde bunu gercek sanır sonrada bu tıp bi saçma olay ortaya çıkar.

okaaan bunu beğendi.
  4. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    Akşam saat sekizde millet abuk sabuk hepsi birbirine benzeyen yerli dizileri izlerken ben salonda ağırlıklar ile boğuşuyorum. 5 yıldır vg yapıyorum 7 yıldır da bilgisayar mühendisi olarak yazılım geliştirme üzerine çalışıyorum. Demek ki neymiş aynı anda hem vücut hem de yazılım geliştirilebiliyormuş. :) Henüz işten kovulmadığıma göre vücut geliştirme beyin gelişimine engel değilmiş.

5. castorpollux

castorpollux Üye

Beğenileri:
    411
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    evet akıllı küçük çelimsiz adam onun iri, kaslı ama akılsız fedaileri...
    genelde iki iri adam, bir sıska adam olarak kombine ediliyor filmlerde...

TV'de, filmlerde, dizilerde , hatta reklamlar! sarışın bir kadın görsek acaba ne zaman salaklık yapacak diye beklenti içine giriyoruz, aynı şey vücudu gelişmiş erkekler içinde oluşturuluyor...

6. NHFL

NHFL Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    0
    Kim başka bir insana beynini geliştirmesi gerektiğini söyleyebilir ki? Bunu diyen kişi işinde başarılı bir edebiyatçı, bilimadamı vs. olacak ki ben böyle bir tavsiyeyi ciddiye alayım. İşine veya okuluna gidersin, sporunu yaparsın sonra geriye kalan süreyi nasıl değerlendireceğin senin elindedir. Bu sürede beynini de geliştirirsin, varsa hobin onunla uğraşırsın. Saatlerin nasıl değerlendirileceği tamamen kişinin elindedir.

Şu sporu veya başka sporu hor gören kişilerde umrumda değil açıkçası. Onlar zaten cehaletleriyle cezalandırıyor kendilerini. Sinirlenmem, 'he he' derim :)

7. okaaan

okaaan Yeni Üye

Beğenileri:
    420
    Ödül Puanları:
    0
    Amerikan filmlerinde kaslı bir adam görseniz ya suçludur yada askerdir başka meslek yapamazmış gibi dikkat edin hapishanede kaslı adamlardan geçilmiyor ve genelde davranışlarıda beyinsizce oluyor zayıf biri geliyor ve zekasıyla o kaslı adamı dövüyor tam bir klasik..

8. yabanci

yabanci Yeni Üye

Beğenileri:
    70
    Ödül Puanları:
    0
    Diez öyle söylüyorsun ama antrenman 1 saatle bitmez. Ondan sonra hardcore girdiysen vücutta titreme, kas ağrısı , yorgunluk, bunun beslenmesi. Keşke bu sporda basketdeki gibi falan 2 top atıp sonra spor yaptık desek gibi olsa. Ders çalışmaya başlamak isteyince direk uykuya gidiyor adam. Bir az zor oluyor. Ben hiç bir vücutcu görmedim içinden böyle profösör olma tutkusu.

9. manhood

manhood Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    yok
    Yer:
    ankara
    yaw bu vg ciler zekasızdır lafı çok klasik çünkü gerçekten bazı zekası az olan ve bunu başkalarından duyan insanlar sürekli içlerindeki ezikliği atmanın bir yolunu ararlar ve bunu kaslı iri görünüp milleti korkutup böyle sözlere maruz kalmayı atlatmak için vg yaparlar burdan da insanlar vg cilere geri zekalı der

10. İnteqral

İnteqral Yeni Üye

Beğenileri:
    120
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    Sağlam kafanın sağlam vücutta bulunacağı yalan olduğu gibi,V.G yapanların Gerizekalı olduklarıda yalandır.Zeka;genetik,Dış faktörler,kişinin kendini geliştirmesi vs gibi çeşitli etkenlerin bileşkesidir.Tvde karşımıza sürekli çıkan bu kişiler ki bunlar özellikle bayansa dikkat edin hep aklı kısa,eteği kısa tiplerden çıkar.Böyle şahsiyetleride tv ye tabiri caizse abazalar izlesin diye çıkarırlar.Reklamcılıkta kadınların birer meta olarak kullanılmasının mantığıda budur aslında.O yüzden bu şekildeki kadınların sözüne bakıp alınmakta abesle iştigaldir.Çünkü bunlar kendilerini tv ye çıkıyor diye birşey sanarlar.zeki akıllı çalışkan sanarlar halbuki sırf izleyenlere göz ziyafeti için program yapımcısı bu kadınları tv ye çıkarır.Senin dediğin gibi oksijen vs beyne iyi gelir.Ceviz yemek vs de derler.ama bunlar sadece iyi gelir.Süt gibi.Süt boy uzatmaz ama uzuyacaksa yardımcı olur.Zekada böyle varsa vardır yoksa yoktur.Ama ben V.G yapanlar gerizekalıdır diyenlerin şu manayıda kastedebileceklerini sanıyorum ki eğer o mana ise haklı bile sayılabilirler.Şimdi spor ne için yapılır?Bir sürü şey için.Ama bu tarz cardio,ağırlık tarzı sporlar genelde sağlık için yapılır.Ama hepimiz biliyoruzki vg yi yapanların büyük bir bölümü bu sporu yaparken sağlıksız ek maddeler kullanıyorlar.Yani bir sporsal aktiviyeti sağlıksızlaştırıyorlar.Sırf birileri güçlü desin diye kaslarını abuk subuk yöntemlerle şişiriyorlar.Gerçekten güçlü olmayı değil,güçlü görünmeyi seçiyorlar.Gerçekten sağlıklı değil sağlıklı görünmeyi seçiyorlar.Bu tür Vg ciler genelde ego tatmini içinde sağlıksız bir sağlık programı uygularlar,koca gövdelerini Gün aşırı Salonlara taşırlar.İşte bunlar benim gözümde de tam bir gerizekalı.Ayrıyetten şuda bir gerçekki;İnsanlar aslında hayvan,tek farkımız zekamız.Yani tahkim yeteneğimiz,olayları değerlendirmemiz vs.Ama bu hayvanlıktan kaynaklanan içgüdüler bizi bazen hayvanlaştırır.Neler bunlar?Kavga,sinir,şiddet vs.Ve şuda bir gerçekki güçlenen kendine güvenen bireyler herhangi bir durumda daha fazla kavga etme potansiyeli barındırıyorlar kendi içlerinde.Çünkü kendine güveniyor ve kavgada kazanacağını biliyor ve olayları doğrudan kaba kuvvetle çözmeye çalışıyor.Çünkü kendine küfür eden birini otur kardeşim konuşalım demek zordur.Onu dövmek kolaydır.Yani bu şekilde uzak doğu,V.G gibi sporlar sinir,kavga durumunda tahkim yeteneğini ortadan kaldırıyor ve insanı daha fazla hayvanlaştırıyor.Tabi hayvanlaşmayan medeni VG Ciler mevcut.Ama sırf birilerine daha iyi dayak atabilmek için Boksa giden,Sırf güçlü görünüp birilerini dövmek için V.G yapan,Sırf güzel vücuda sahip olmak için sağlığını bozanlar bu sporda fazlasıyla mevcut.Tekrarlamakta fayda var;İşte bu şahsiyetler benim gözümde de gerizekalı.Ama yanlış anlaşılmasın.Kendini korumak için boks öğrenen birini veya sağlıklı bir şekilde spor yapan birini kastetmiyorum.Birde şunu belirtmekte fayda var.Ben dert yanmaktan pek hoşlanmam.Kendi içimde birşey yapmaya çalışırım.Yöneticiler hem sosyal bir aktivite hem bir eğlence olarak,Zeka geliştirme(Satranç) diye bir bölüm açar,Bir program bulunup üyelere o topicten dağıtılır ve turnuvalar yapılırsa,Hem eğlenmiş hemde böyle diyenlere karşı kendi önlemimizi almış oluruz.Ama bu ciddi bir iş.Yeni bölüm aç,güzel program bul,TUrnuva düzenle.Ama gerçekten çok güzel olur.Hem zeka gelişimi,hem eğlence,hem forumda üyelerin birbirleriyle kaynaşması açısından.Bende çok güzel satranç programları var.Eğer bu dediğimi uygulamak isteyen yöneticiler varsa benimle iletişime geçsin güzel birşeyler yaparız.Yanlız ben temmuz ayına kadar yokum,Öss sınavına hazırlanıyorum.Bu yönetici PM atarsa,temmuz ayında güzel birşeyler hazırlıyabilirim.

Son düzenleme: 23 Kasım 2009
  11. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    yabanci gayet iyi anlıyorum seni , iyi demişsin ama beyin geliştirmek ya da et kafalı olmamak sadece ders çalışma ile alakalı bir konu değil..günde sadece antremanı 4-5 saat süren sporlar var ki onların yorgunlukları da az değildir..

sanırım bu tarz eleştirileri pek duymayan arkadaşlar var..vücut geliştirme federasyonundaki bir şube yetkilisinin vücutçular et kafalı olur dediğini duyan bir arkadaşım var fitness hocası..
    yani sadece medya sadece filmler bunu böyle yansıtmıyorlar..işin başındakilerden de çürükler çıkabiliyor o ayrı..

milleti haklı çıkarmamak için herkes derslerine iyi çalışsın çok kitap okusun demek değil tabiki çözüm :)

ne yapılabilir..daha bilinçli olmak, daha bilimsel konuşmak, ne yaptığını niçin yaptığını bilmek lazım..

yoksa herkes gibi bende gülüyorum bunu iddia edenlere..ama protesto da etmekten geri durmamak lazım..

sthammer ve yabanci bunu beğendi.
  12. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    En güzel protestolardan biri bu forum ve forumun elitligi olmustur ve olmaya devam edecektır..
    Hıc sporla alakası olmayan bırı bıle gun gelıyor bu sıteyle ve sporla tanısıyor, hayatı degısıyor..

Ayrıca sunuda belırtmek ıstıyorum bılıncsız ınsanlar vucut gelıstırmeyı sadece 45-50 cm kol 180 boya 100 kılo olarak gorduklerı ıcın vg yapan ınsanları oldugundan cok daha az zannedıyorlar.. Halbukı ben mesela İzmir'de yasıyorum ve spor yaptıgını gostermeyen kısıler, gosterenlerın kat kat fazlası.. Ha bunun nedenlerı tartısılır (yetersız beslenme, bılgı eksıklıgı, hoca faktoru vs) ama bu sporu yapıpta vucudu gostermeyen ınsanlarda fazla..

Yanı anlatmak ıstedıgım bır adamı cok zekı bulursun ama vg ile asla ılgılenmez dıye dusunursun.. Fakat ilgileniyor olabılır bılemezsın.. Bızım ınsanımızın kafasındakı vucutcu veya sporcu profılı bıle bastan falso..

13. batgun

batgun Üye

Beğenileri:
    68
    Ödül Puanları:
    0
    bence bu sporu haftada 5 gün 1er saat yapmak hiçbirşeyi engellemez..

kaldı ki bence vücut geliştirme yapıpta doktor/mühendis/avukat vs gibi yada böyle olmasıda şart değil çok zeki insanlar mevcut..

O bayanı çok merak ettim ama bay olsa kesin M.Ali erbil derdim..genelde saçma yorumlar ondan geliyor

14. okaaan

okaaan Yeni Üye

Beğenileri:
    420
    Ödül Puanları:
    0
    Birde sadece vücut geliştirme ile ilgili değil boks karate vb çalışan insanlarda cahilmiş gibi davranılıyor aslında spor yapmanın yararlarını bilmeyecek kadar cahiller..Bir arkadaş demiş ki hiç profesör görmedim bu ülkede yüksek lisans yapıp iş bulamayan var bu durumda görmemen normal....Ama Golf veya Tenis oynuyorum desen elit insan sayılırsın sanki onlar zekayı geliştiriyor..Vücut geliştirmeci profesör yokta futbolcu karateci profesör mü var...Yani insanları sınıflandırmak için ellerinden geleni yapıyorlar....

15. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Bu tarz insanlara aciyorum bende.

Gerçekten aciyarak bakiyorum.

Bir sorunlarimi var? bodybuilding sporculari yada herhangi bir sporcular ile ilgili anlamaya çalişiyorum.

Bu spor beyin gelişimine engel olamaz kaldıki hiç bir spor beyin faaliyetlerini geliştirmeye engel değildir ve bilakis beyin faaliyetlerini daha fazla güçlendirmektedir. Dopamin endorfin gibi hayati hormonlarida aktif hale getirir. Adrenalini arttırır. Ayrıca Sağlam olmayan bir bedende sağlam bir kafa olamaz mantıken.

Sadece boks sporunda biraz unutkanlik olabiliyor. Oda çok uzun yillar sonra ortaya çıkabilmektedir ancak boks sporunun ne denli zorlu bir spor oldugu göz önüne alınırsa normaldir.

Spor yapmayan ve spor yapan insanlar arasinda hatiri sayili bir biçimde farkliliklar vardır.

Birincisi bu tarz insanlarin bu tarz bir sınıflandırmaya ne haklı var? Bir sorunlarimi olmus acaba sporcularla. Bir kıskançlik bir çekemezlik durumumu mevcut.

Kendisinden 4-5 kat güçlü ve hacimli kuvvetli bir adam gördüğünde bu adamin beyinsiz olduguna nasil karar veriyorki bir insan?

Bu tarz insanlar gerçekten aciz varliklardir ve hiç konusmaya bile değmez aslinda.

Bende inanilmaz bir şekilde tuaf tepkilerle karşilaşiyorum. haftada 4 gun 1 saat vg ile uğraştıgım için bir çok arkadasım olumsuz dusunmemi istiyorlar ve spordan vazgeçmemi söylüyorlar. Aptalca sakalar yapıyorlar. hatta annem bile cok söylüyor.

Çevremdeki insanlari hayatim boyunca dinlemedim ve tekrar dinlemem.

Bir insan kendisi için yaşar ve gideceği yolu kendi seçer.

Bodybuilderları eleştiren şahsiyetsiz ve karaktersiz kişilerin hayatla ilgili nasil fikirleri var acaba?

Bu tarz insanların diğer insanlar için olumlu bir şey yaptıgını da asla göremessiniz.

Çevresindeki kadinlar içinde tehlikedirler.

Daha fazla söyleyecek söz yok. Kimse insanlari bu tarz bir konuda sınıflandıramaz...!

saygılar.

16. draft

draft Üye

Beğenileri:
    1.691
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    İstanbul
    Diez, gerçekten dediğin gibi kan dolaşımı olsun, alyuvar kalitesi olsun, kalp sağlığı olsun insanın zekasını olmasa bile beyninin normal üstü çalışmasını sağlayan şeyler. Geçen sene ailemde dahil olmak üzere Öss ye hazırlanırken bende çevremdekilere bunları sayıyodum. Onlarda antremana ayıracağın zamanı ders çalışarak değerlendir dediler. Öss sonuçları geldiğinde sene başında aynı dereceleri yaptığım arkadaşlarıma ortalama 15 puan fark attım. Ayrıca bu sporun en güzel yanlarından birine de yukarda arkadaşlar deyinmiş, dizi izleyerek kıymetli zamanımı yağ bağlayarak değil, kas inşaa ederek geçiriyorum, bunu bilmek bile yetiyor.

17. olayci

olayci Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    mrb diez

ben şunu öğrenmek istiyorum okuduğum bir haberde bilimadamlarını yaptığbir araştırmaya göre ağırlık kaldırmak testesteron salgıladığı için kelleştiriyormus bu konu hakkında bilgisi olan var mı

18. Reddie

Reddie Üye

Beğenileri:
    388
    Ödül Puanları:
    93
    Boyle klise laflar ancak belli bir bilgi duzeyine sahip cahil insanlar tarafindan edilebilir.

Öte yandan steroid alip haddinden fazla testesteron kullanan ve sacmalayan tanidiklarim da var yok degil.

19. estetik fenomen

estetik fenomen Üye

Beğenileri:
    614
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Beynin de yakıtı su ve şeker... Hatta beyin, en fazla yakıt tüketen yapımızdır. Vücuttaki suyun dörtte birini ve şekerin beşte birini beyin tek başına harcar. Farkındaysanız sadece veriler üstünden gidiyorum, kişisel gelişime olan katkılarına değinmedim dahi. Herhangi bir spor branşıyla ilgilenmek bir sanat dalıyla ilgilenmek kadar da sosyal bir iştir ve stres kontrolünde etkilidir. Bu arada zeka gelişimi kişisel uğraşlarla ancak yüzde 10 ile yüzde 15 oranında artabilir. Bunda beslenme ve spor yapma önemli bir yer tutar. Vücut geliştirmenin tüm spor dallarının temelini oluşturduğunu da birçok spor branşını az ya da çok yapmış biri olarak da demeliyim. Söz konusu kişilerin tepkisi doping kullanıp hormonlu tipler haline gelenleri kapsıyor diye düşünmek istiyorum. Aksi taktirde ya şakacıdır ya komplekslidir diyip geçmeli. Bir de itiraf etmeliyim ki futboldan daha çok bu işten anlıyorum havasında takılan insan sayısı... Bu da insanlara antipatik gelen bir olay, lütfen bilgilenmek istemeyenleri bilgi bombardımanına tutmayın. Salonda öylelerine denk geldiğimde kaçıp uzaklaşırım hep.

20. okaaan

okaaan Yeni Üye

Beğenileri:
    420
    Ödül Puanları:
    0
    Şöyle bir durum var insanlar arasında orantılarsanız eğer, kaslı insan sayısı azdır ve bunların arasından bir tane gerizakalı birisi çıkarsa anında göze batar...Ancak normal insanlar arasında gerizekalılık daha yaygın olsa bile göze batmaz, böyle bir meselede var dikkat çekenlerin hareketleri daima daha fazla gözlem altındadır....
    Ona bakarsanız bir profesörde normal insan fiziğine sahip akıl hastahanesinde ki , delilerde normal insan fiziğine sahip, şimdi o profesöre sen delisin desek olur mu?
    Gerçi bazı proflar aşırı çalışmaktan tırlıyorlar o ayrı konu.[​IMG]

Sayfayı Paylaş