Vücut gelişdirmeye başlama yaşı ?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve roketsan tarafından 10 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 25 üye.
  1. roketsan

roketsan Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Merhaba arkadaşlar benim şahsi fikrim erkeklerde 20 yaş Kadınlarda ise 18 yaşdan once bu spora başlanılmamalıdır. Gördüğüm Vücut gelişdirmeyle uğraşanların ( erken yaşda başlıyanlar) Boy ortalamalarının genlerinin izinverdiği limitlerinden aşşağıda olduğudur . Tabi istisnalar kaideyi bozmaz Ama 18 20 yaşlarına gelmeden önce gençlerin sadece kendi ağırlıklarıyla (mekik barfiks ve şınav) çalışmaları . Yada yuzme atletizim gibi sporlarla uğraşmaları çok daha sağlıklı olur.

Alparslan bunu beğendi.
  2. Gokhan53

Gokhan53 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Boş gezer
    Yer:
    İstanbul
    Roketsan öncelikle forumda birçok kez belirtildiği gibi body boyun uzamasını engellemiyor ama bazı hareketler dışında tabi ülkemizde artık batıl inanç gibi oldu.Bu konuda gerekli açıklamayı daha tecrübeli büyüklerim sana yapıcaktır.Ancak benim merak ettiğim şeyse erkeklerde 20 neden ben 17 yaşındayım gelişme çağında bu sporun çok yayarlı olucağını düşünüyorum.Doğru yaparsan birçok spordan daha güzel,zevkli, bir spor.Bu arada sizin yaşını belirtirseniz mutlu olurum. :)

Alparslan bunu beğendi.
  3. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    kısmen katılıyorum..yaşı 3-4 yaş geri çekicem ben..dediğin şınav mekik yüzme belki 17-16 yaşına kadar spora adapte olmak için kullanılabilir ama insan bodyci olmak istiyorsa 17 ortalama iyi..yabancı forumları,siteleri ve pro.bodycileri incelerseniz erken yaşlardır hep...genetiklerinin altında vücutlara sahip olduklarını nerden anladın buarada çevrendeki bodycilerin..

atakan123123 ve Alparslan bunu beğendi.
  4. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Body boyu kısaltmaz ama boy uzamasını teşvik eden sporlar varken gelişme çağında body yapmak da yanlış.
    Ortada herkes için kesin olan bir yaş yok. Kimisi 18'inde gelişimini bitirir kimi 25'inde. Neticede boy uzaması durmadan bence vücut geliştirmeyi erteleyin ya da sadece vücut ağırlıyla yapılan egzersizlere yönelin. Ne zamanki kemik gelişimi sona erer o zaman ağırlıkların altına girmeye başlarsınız.

Alparslan bunu beğendi.
  5. Alparslan

Alparslan Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Ben 15 yaşındayım Mayıs ayında 16sına gircem ve Temmuzda(okullar kapanınca) spor salonuna yazılcam ama dediğiniz gibi ağır program değilde Koşu -Barfiks-Şınav-Ufak ağırlıklarla çalışmaya başlayacağım.Boyumu ve kilomuda veriyim 166 ve 54 kiloyum(çok ince yapııyım yağ falan hiç yok) son birşey daha ben et yiyemiyorumda midemi çok bulandıyo bi tavsiyeniz var mı?

6. deniz68ruhu

deniz68ruhu Yeni Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Gazeteci, Araştırmacı
    Yer:
    İstanbul
    Et yemek mideni bulandırıyorsa bunun çözümü için doktora falan gitmen lazım valla benim en sevdiğim yiyecektir ama hala bir yararı yoksa kendine işkence etme bırak bu sporu yüzmeye falan başla...

Ufak ağırlık boyun uzamasını engellemez devam et.

7. Emre94

Emre94 Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    0
    bencede body'e başlama yaşı 16'dır 20'ye kadar çok sağlam bir vücudun olur

8. deniz68ruhu

deniz68ruhu Yeni Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Gazeteci, Araştırmacı
    Yer:
    İstanbul
    Hayır body'e başlama yaşı 14'tür. Bu forumların hepsinde böyle yazar ben yeni 14'üme gireceğim. Halter falan kaldırmazsan da bir sorun olmaz. Yaş konusunda yanlış bilgi vermeyin ama ideal yaş elbette 16'dır dediğin gibi.

9. Destroyer2

Destroyer2 Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    0
    o bütün her yerde yazan başlama yaşı 14 fitness içindir kesinlikle body değil spor salonlarına genelde 14ten küçükleri almazlar zaten ama 14 yaş kesinlikle body için değil fitness ve vücut ağırlığıyla yapılan hareketler içindir.

10. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    14 yaş "cadet "diye tabir edilen ,yani bizdeki "yıldızllar akteogisinin "aşağı yukarı denk gelen ...

çok kritik bir dönemdir,özellikle erkek çocukları açısından...

boy uzaması, kas -kemik ,eklem uyumsuzlukaları vb, açısından son derece olumsuz bir süreç..(eğer, ses düzeneği ile bu yaşlardaki bir çocuğun kaslarını uykusunda dinleme olanağınız varsa , çıkan çatırtılar (eklem kaymaları, gerilmeleri) insanı dehşete düşürür)

bu nedenle, sadece body için olmayıp, tüm sporlar için ortak nokta:

"bu yaştaki çocuklara hardcore hiçbir şey yaptırılmaması...)))

11. deniz68ruhu

deniz68ruhu Yeni Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Gazeteci, Araştırmacı
    Yer:
    İstanbul
    Body ve fitness farkı ne arkadaşlar ben bunu anlayamadım? Ben bu sporu yapıyorum ama boyum uzuyor fazla ağırlık kaldırmıyorum 3kg'dan bir şey olur mu ki?

12. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    kaba hatlarıyla, vg-tamamen "optimum hipertrofi "yani kas büyütme konusunda çalışan, fitness ise ismi üzerinde "fit ,sağlıklı "olma yolunda yapılan çerçeve...

13. Emre94

Emre94 Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    0
    Boy kaç deniz sadece merak:D

14. deniz68ruhu

deniz68ruhu Yeni Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Gazeteci, Araştırmacı
    Yer:
    İstanbul
    Boyumu ölçmedim kaç aydır da babamı falan geçtim yani uzuyorum ve az ağırlıklarla cardio ile yapılanlar fitness oluyor değilmi zaten ben kaslı olmak istemiyorum çok fazla dengeli olmasını istiyorum. Bu fitness programı var ya flexorun yaptığı onu yapıyorum işte.

15. vampi5

vampi5 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    katılmıyorum ben 12 yaşındayım 5 aydır vg yapıyorum ilk başladığımda 55 kiloya yakındım göbeğimde bayağa büyüktü şu anda ise kilom 49 göbek az var trapezimide çok geliştirdim bacağım kalın zor gelişiyor 13 yaşımdan gün aldığımda resimlerimi koyucam yaz tatilinde salona yazılcaktım vazgeçtim sizce ne yapayım?

16. deniz68ruhu

deniz68ruhu Yeni Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Gazeteci, Araştırmacı
    Yer:
    İstanbul
    Arkadaşların dediğine göre body yapmamalısın hafif ağırlıklarla cardio ile dengeli beslenme ile fitness yapmalısın eğer body yaparsan kasların büyür ama boyun uzamaz bu yaşta. Haklılar.

17. vampi5

vampi5 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    ben bunlara kulak asmıyorum benim için boy kısalığı önemli değil ben istediğim vücuda ulaşırsam şuanki boyumda kalsam bile yeterli olur herkes böyle diyor annem babam sınıftakiler öğretmenlerim ama ben bu sporu bırakmayacağım 15 yaşıma geldiğimde salona yazılacağım o zamana kadar evde 5-6 kiloluk dumbellerle vede barfiksle kendimi geliştirmek istiyorum benim dayımda vgci sadece o beni destekliyor programımda bu

1.gün-göğüs-ön kol
    2.gün-omuz arka kol
    3.gün-karın
    4.gün-sırt
    5.gün-bacak
    6.ve 7. gün-cardio

ayrıca 20 yaşıma kadar amino asit suplement vb. hiçbirşey kullanmayacağım programımı daha yeni değiştirdim her 5 ayda bir değiştiriyordum sizce 15 yaşımdan önce salona gitmelimiyim (sporu bırak hariç) önerileriniz nelerdir

18. deniz68ruhu

deniz68ruhu Yeni Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Gazeteci, Araştırmacı
    Yer:
    İstanbul
    Bence inatçılığı bırak anneni babanı dinle bırak

19. cazkopat

cazkopat Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara & Pursaklar
    16 yaşındayım. kendi vucut ağırlığımla (Şınav , mekik , barfix, paralel) çalışıyorum. ve bazende 5 kg lık dumbell ler ile omuz ve ayak çalışıyorum. Boyuma etkisi nasıl olur ?

20. Destroyer2

Destroyer2 Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    0
    sakın bu yaşta gidip salona yazılıp ağırlık altına girme git yüzmeye ya da baskete ne biliyim bodyden başka spor mu yok

Sayfayı Paylaş