Vücut Çatlaklari (Striae Atrophica)

Konusu 'Kişisel Bakım' forumundadır ve Despo tarafından 9 Ekim 2005 başlatılmıştır.

 1. Despo
  Offline

  Despo ADMIN Yönetici Admin

  Katılım:
  30 Mart 2004
  Mesajlar:
  7.966
  Beğenileri:
  6.095
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Serbest
  Yer:
  Danimarka
  Vücut çatlakları (Striae atrophica)

  Derinin aşırı gerilimine bağlı olarak, cildin elastin ve kolojen dokularındaki tahribat sonucunda ortaya çıkan vücut çatlakları bir çeşit deri yırtılmasıdır.
  Bayanların pek çoğunu rahatsız eden vücut çatlakları, genellikle ergenlik döneminden itibaren kilo alıp verme, hızlı boy uzaması gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkar ve bacak, kalça, bel çevresi, göğüs ve diz arkalarında enine-boyuna ince beyaz çizgiler şeklinde yer alırlar.

  Derinin aşırı gerilimine bağlı olarak, cildin elastin ve kolojen dokularındaki tahribat sonucunda ortaya çıkan vücut çatlakları bir çeşit deri yırtılmasıdır. İlk oluştuklarında pembemsi görünümdedirler, zamanla bu pembe çizgiler beyaza dönüşür. Çatlakların derecesine ve yoğunluğuna bağlı olarak renk açık pembeden morumsu tonlara kadar değişebilir. Ayrıca yine derideki esnemelerin yoğunluğuna bağlı olarak çatlaklar sadece renk farklılıkları şeklinde değil aynı zamanda çukurlaşmış görüntüler şeklinde de oluşabilirler.

  Striae atrophica denilen vücut çatlakları sadece ergenlik döneminde değil, özellikle kilo alımına bağlı ciddi fiziksel ve hormonal değişimlerin yaşandığı hamilelik döneminde de gögüs, kalça , karın ve bel çevresinde çok sık görülmektedir.

  Bunlara ek olarak uzun süre kortizon kullanımı, Cushing Sendromu, Marfon Sendromu gibi hastalıklar da derimizi bir arada tutan bağ dokuyu ve cilt unsurlarını olumsuz etkiledikleri için çatlaklara neden olan faktörlerdir. Şu bir gerçektir ki aynı yaşta, aynı kiloyu alan her iki kişide de çatlak problemi oluşacak diye bir genelleme doğru değildir. Dolayısı ile çatlakların oluşumunda cildimizin genetik özellikleri ve aşırı kuru yapıda olması gibi unsurlar da son derece etkilidir.

  Bilim adamları ergenlik ve hamilelik döneminde oluşan çatlaklara sadece derinin gerilerek yırtılmasına neden olan kilo artışı ve genleşmenin değil bunun yanısıra aynı dönemlerde adrenaller tarafından salgılanan ve oranı ciddi derecede artan glucocorticoid hormonlarının da neden olabileceğini belirtmektedir.

  Çatlaklar mikroskopta incelendiğinde doku altında kolajen ve elastin yapı tahrip olduğu için çatlakların etrafında derinin olması gerekenden çok daha ince olduğu gözlemlenmiştir.

  Şu unutulmamalıdır ki çatlakların oluşumunu önlemek, onları tedavi etmekten çok daha kolaydır. Özellikle çatlaklar henüz pembe renkteyken müdahale etmek alınacak sonucun başarısını artıracaktır.

  Çatlakların iyileştirilmesinde -ki ne yazık ki hiçbir zaman oluştuktan sonra tam olarak giderilemezler- en etkili yöntemlerden biri, Avrupa ülkelerinde de en yoğun uygulananı dermabrazyondur (micro peeling). Bu yöntem alüminyum oksit adı verilen çok küçük yapıda ince kristal taneciklerin cilt yüzeyinde soyma etkisi yaratarak problemli tabakanın atılması ve alttan yeni doku üretimi esasına dayanır. Genellikle 10 seanslık kürler şeklinde uygulanan bu yöntem acısız ve cilt açısından herhangi bir risk içermeden tamamen yok etmese bile çatlaklarda gözle görülür derecede iyileşme sağlayacak şekilde sonuca ulaştırır. Bu işlem ile beraber güneş ışınları bağdaşmayacağı için sonbahar ve kış ayları işlemin uygulanması açısından en doğru dönemlerdir. Ayrıca çok hafif çatlakları kapatmak için zaman zaman kamuflaj makyajında kullanılan, cildi besleyici özelliği olan, suya dayanıklı ve cilt renginde özel kapatıcılardan da yararlanılabilir.

  Önemli olan çatlakların oluşumuna fırsat vermemektir. Bunun için çok sık kilo alıp vermemeye dikkat etmek, cildin elastikiyetini artırmak için düzenli egzersiz ve esneme hareketleri yapmak, bol su içmek, her duş ve banyoda vücuda peeling uygulamak, her gün cildi nemlendirici ürünler kullanmak (özellikle buğday ve susam yağı), belirli aralıklarla masaj ve yosun kürleri yaptırmak, ayrıca aşırı güneşlenmemek, sebze-meyve ve protein açısından zengin gıdalar tüketmek ve en önemlilerinden biri sigara içmemek çok önemlidir.

  Merkezimizde vücut çatlakları konusunda dermabrazyon (micro peeling) yöntemi uygulanmaktadır.

  Not: Bu yazı bir çeviri ve derlemedir.

  Lavinia'da sürprizler devam ediyor

  Mahmure kullanıcısı bayanlar Lavinia Estetik ve Zayıflama Merkezi'nde uygulanmakta olan tüm hizmetlerden yüzde 25 indirimli yararlanabilir, ayrıca yüzde 25 indirimleri geçerli olmak kaydı ile aşağıda sunulan seçeneklerden faydalanabilirler:

  1) 15 seanslık selülit, lokal incelme, vücut sıkılaştırma programına katıldığınızda, göğüs dikleştirmeden 10 seans ücretsiz yararlanabilirsiniz.

  2) 1 cilt bakımı yaptırdığınızda, ücretsiz 1 cilt bakımı kazanabilirsiniz.

  3) Thalasso S.P.A vücut bakımı (3 saat) yaptırdığınızda ücretsiz 1 aromatik vücut masajı hediyesi kazanabilirsiniz.

  4) 10 seans solaryum aldığınızda, 4 seans solaryumdan ücretsiz yararlanabilirsiniz.

  5) Protez Tırnak yaptırdığınızda 1 el bakımından ücretsiz yararlanabilirsiniz.

  6) 1 aromatik vücut masajı yaptırdığınızda (70 dk), 1 göz çevresi bakımından ücretsiz yararlanabilirsiniz.

  7) 10 seans yüz liftingi (ameliyatsız yüz germe) programına katıldığınızda 10 seans göğüs dikleştirmeden ücretsiz yararlanabilirsiniz.

  8 ) 1 seans göğüs ve dekolte bakımı yaptırdığınızda, ücretsiz 1 sırt bakımı alabilirsiniz.

  9) 1 seans yosun vücut bakımı yaptırdığınızda ,ücretsiz 1 cilt bakımından yararlanabilirsiniz.

  10) 8 seans dermabrazyon (cilt yenileme) yaptırdığınızda ücretsiz 4 seans yüz liftingi alabilirsiniz.

  11) 6 seans oksijen bakımı yaptırdığinızda, 1 seans aromatik buhar kabini ve hidromasaj küvetinden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
   
  *BaRMaN* bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş