Vücuda-eklemlere esneklik kazandırma

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Blonde tarafından 22 Aralık 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. Blonde

Blonde Üye

Beğenileri:
    754
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Merhaba değerli forum üyeleri. Sizden bi konu hakkında fikirlerinizi sormak istedim. Aralıklı olarak vg yaptim 2 ay yaptim 2 ay biraktim 3 ay yaptim 6 ay ara verdim vs. Şimdi 2 haftadır devam ediyorum.

Spora başlamadan önce vücudum çok katıydı. Eklemlerim adelelerim çok hamlamış. Yıllarca pc başinda saatlerce oturmak kambur yürümek sonucu bu hale geldim. Sporla düzelir esneklik kazanırim dedim ama daha beter oldu sporla. Antreman öncesi esneme hareketleri yapiyorum. Ama pek etki etmiyor gibi. Dik durup dizleri bükmeden öne doğru eğilip ayaklarıma dokunmayı deniyorum ama en fazla diz kapağımın 5 cm aşağısına kadar eğilebiliyorum. Bu durum sırt çalışmamı çok etkiliyor. Bent over barbell row deadlift gibi hareketlerde ayakları çok kırmamaya ve sırtimi düz tutmaya çalışiyorum ama olmuyor sırtım dışarı cıkıyor çalışirken. Bu yüzden bütüm sırt egzersizleri ( t bar barbell row deadlift) hepsi sadece alt sırt ve belime vuruyor. Kanat orda ve üst sırtımda kas yok denecek kadar az.

Biraz uzun oldu kusura bakmayın. Buraya kadar okuyablara teşekkür ediyorum ne önerirsiniz?

2. gokayonl

gokayonl Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    muzısyen
    Yer:
    istanbul
    15 dakika kadar bisiklet yap vucudunu ısıt ardından 2-3 kg lık dumbbellarla o gun yapacagın egzersizleri 2 set 20 tekrar olarak yap iyice esne spor bıtımındede 5 dakıka bısıklet yap ve vucudunu gerdir belki faydası olabılır.. eğer zorlanırsan ve gene aynı ağrıları alırsan doktora gozukmende fayda vardır dıye dusunuyorum..

Blonde bunu beğendi.
  3. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    Sırtla yaptığın egzersizlerin belini ağrıtması esnekliğin az olmasından ziyade düzgün formda yapamadığından. T bar row, barbel row deadlift gibi egzersizlerde dizleri hafif kıracak, bel çukurluğunu koruyacaksın. Göğüsler ileri ve karşıya bakacak. Kambur pozisyonda kaldırmaya çalışırsan belini sakatlarsın. Youtube dan bu egzersizleri bolca izlemeni öneririm.

Blonde bunu beğendi.
  4. Blonde

Blonde Üye

Beğenileri:
    754
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Wrestler yorum için sağol fakat yanlış anladın sanırım. Sorun o hareketleri düzgün formda yapmamak değil , yapamamak. O formu tam olarak alamıyorum tam olarak dümdüz olmuyor sırt

5. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    blonde eğer omurganda yapısal ne bileyim kireçlenme, skolyoz vb. gibi herhangi bir problem yoksa esnek olmasan dahi belini düz tutabileceğini düşünüyorum. Kullandığın ağırlıkların sana uygun olup olmadığından emin ol. Belki de haddinden fazla ağırlık giriyorsundur. Ya da dediğim gibi hareketin doğru formunu tam oturtamamış olabilirsin. Ben sorunun hareketin mantığını kavrayamamış olma ihtimalinin ağır bastığı kanısındayım. Son cümle biraz karışık oldu, ben de anlamadım ama idare et ;)

6. Blonde

Blonde Üye

Beğenileri:
    754
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Hafif kiloyla da tam olarak o formu sağlayamiyorum eğilemiyorum. Ağırlıksız , normalde eğiliyorum ama biraz da kamburum kalıyor yinede :(

Ne yapmam lazim doktora mı gitmemi önerirsiniz yoksa esneme açma germe ile daha aşağıya düz şekikde eğilebilirmiyim ?

Sayfayı Paylaş