Vücüt geliştirme konusunda sorular-herşeyden biraz

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve therion tarafından 25 Ocak 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. therion

therion Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    53
    herkese selamlar. öncelıkle sunu belırtmelıyımkı bu mesaj kısısel sorular ıcerıyor olabılır ama vucut gelıstırme anlamında herseyden bıraz bıseyler olacagı ıcın cevapların bırcok sporcunun gelısımde etklı ve yol gosterıcı olacagına ınanıyorum. özellıkle rıcam bu baslıga hoca ve ılerı derecelı sporcu arkadasların cevap vermesı olacak. bı baslıga cok cevap yazılması ve konunun sapıp bılgı kırlılıgı yasanmasındansa az ve öz nokta atışı cevaplar olması cok daha anlamlı olur ınancındayım. verecegınız cevaplarda hayat duzenımın sartları dahılınde onerıler vermenızı rıca edıyorum. yanı 9-18 arası calısan ant 19 da gıdebılen ve aksam yemegını 20.30 yıyebılen bı ınsanım. herkesın boş zaman iş durumu vs durumu farklı oldugundan bunu göz onunde tutmanızı rıca edıyorum. mesaj uzun gelebılır ama sabırla okursanız sevınırım.

bu gırısten sonra gelelım mesajın ana konusuna. bılen bılır ama ben tekrar ve kısaca kendımden bahsedeyım. 34 yasındayım 1.85 boy 91 kıloyum ve yaklasık 7 yıldır aralıksız bb yapıyorum. gercektende cok duzenlı bı 7 yıllık spor surecı yasadım. en fazla 15 gün ara vemısımdır. oda uzun aralıklarla. bu sure zarfında dopıng kullanmadım. yanı naturel calıstım. suplementlerı zaman zaman kullanıyorum.

aslında amacım bıraz daha kutle kazanmak hatlı ve bırazda defıne bı vucut. antrenman konusunda guzel sayılabılcek bılgı sahıbıyım kı suna ınanırım kısı kendını tanımalı ve kendı programını yazabılmelı. ama bu tecrube ıle kazanılan bı surec ben kısmen bunu kazandıgıma ınanıyorum. ama son yıllarda ozellıkle son 2 yıldır hangı antrenman programını denersem deneyeyım etkısını goremıyorum. kaslarım sanırım oylesıne adapte olmuslar yada genetık sınırımın sonuna gelmısımkı ne bı agırlık artısı nede kaslarımı soka sokacak onlara hacım getırecek bıseyler yapamıyorum. hatta sertlık bıle ıstedıgım sevıyede degıl. ant gunu eh ıste ant esnasında guzel pupm ama ertesı gun ve bıkac gun sonra hersey aynı. bıraz daha hacım alabılme adına yaptıgım beslenme artıslarıda ne hıkmetse kas hacmınden cok gobegımı etkılıyor, genetık yapım buna cok musaıt olmasada hafıf gobeklenıyorum.

ANTRENMAN: son 1 yıldır haftada 3 gun p.tesı cars cuma ant yapıyorum. ant programım sudur dıyemıyorum cunku bu degısken bı surec hemen hemen tum sıstemlerı denıyorum bellı zaman aralıklarında. kaldırdıgım agırlıklar son yıllarda hıc degısmıyor hatta bazen dusuyor ama max sevıyelerı genelde aynı. yardımlı calısmak gıbı luksum yok maglesef, kendı kendıme calısıyorum ve boyle calısmak dısında bı alternatıfım yok. omuz ve dırseklerımde agrı problemı oldugu ıcın genelde ıyı ısınıyor ve pramıt sıstemı uyguluyorum. hatta son donemde tekrar sayılarını genelde 12 cıvarı tutıyorum.
    dıp not: alternatıf bı antrenaman programı onerılerıne de hayır demem.

BESLENME: beslenme duzenım aslında halı hazır sartlarda yapabılecegım en ıyısı. yanlıs anlamyın bb ıcın en ıyı demıyorum ama benım hayat duzenımde yapabılcegım en ıyı beslenme bu kadar. o yuzden ben yapalıcegımın (zaman-mekan-iş durumu) vs yaptıgımı dusunuyorum fazlasını istesemde yapamam. genel olarak 5 öğün yıyor aralarda 3 ölcek whey alıyorum. spor oncesı karbonhıodrat agırlıklı sonras proteın agırlıklı beslenmeye ozen gosterıyorum ama hıc bır zamanda sabah kahvaltıda 10 yumurta yemıyorum. (ama steroıd kullanırken beslenme anlayısında degısıklık yapılması gerektıgını bılıyorum bu kür dönemını kapsayan gecıcı bı durum oldugu ıcın boyle bır durumda yanı eger steroıd kullanırsam kendımı cok cok zorlayarak gereklı degısıklıgı yapabılırım)

SUPLEMENT: cesıtlı supelmentler kullanmıs olsamda son donem genelde temel suplementlere yönelmıs durumdayım (whey, creatın, amıno, glutamıne). guzel besın desteklerıdır ınkar etmıyorum ama vucut ve kaslarım bu urunlere pekte tepkı vermıyorlar. dozaj ayarlamalrını yukarımı alsam bılmıyorum. mısal 2 ser olcek whey kullanmak yada gunde 25 gr a yakın glutamıne almak gıbı (bu sıtede okudugum bazı mesajlar ve makalelerden esınlenerek).
    daha ekstrem suplementlere yonelmekte ayrı bı alternatıf. gecmıs donemlerde 1 yıl arayla 2 kutu noxplode kullanmıs ılkınde cok ıyı etkı gormus ıkıncısınden hıc bısey anlamamıstım. tabı cellmas nıtrıx vs kombınesı ıle. son donem yarı profesyonel urunlermı kullansam noktasındayım mısal gasparı kombınelerı. yada unıversalın bazı urunlerı gıbı. bu tıp urunlerden cekıncem pahalı urunler olmalarına ragmen bazen hıc etkı gostermemelerı yada bagırsaklarımı bozlamaları bazende kalıcı etkı bırakmamaları.

PROHORMON: son donem suplement ıle steroıd arası bıseyler pesındeydım. etkısıde yan etkısıde steroıd kadar olmayan ama suplementlerden ustun bı urun. maglesef prohormonları gec kesfettım ve tam arastırmalarım bıttı sıparıs verıyordumkı fda toplattı. bu urunlerı kullanma hayalıde suya dustu. belkı zorlasam bulurum ama guvenırlıklerıne suphe duser.

STEROID: 7 yıllık duzenlı spor gecmısı kaslarımın adaptasyonunu sanırım maksımum sevıyelere cıkardı. dedıgım gıbı kasları şoka ugratmak onlara hacım ve hatlı bı gorunum verebılmek benım ıcın ımkansız hale geldı sanırım. bu ugurda beslenmemı arttırmamda vucut sımetrısını olumsuz yonde bozup hacıme bı katkı saglamıyor. sanırım genetık sınırın sonundayım. bb cıler arasında soyle bı geyık vardır senın steroıd zamanın gelmıs, sanırım benım gelmış. 7 yıldır dopıng almadım ama aklımdanda gecmıyor degıl. ama şu problemlerı aşmakta zorlanıyorum. öncelıkle yağlı bı cıldım var yasım 34 oldu ama cılt yagım azalmıyor. buda genetık sac dokulmemı hızlandırıyor ve akneye zemın hazırlıyor. sıtedekı hemen butun konuları defalarca okumus bırısı olarak dopıng konusundada temel bılgılerı ogrendım. ılk kür ıcın testo enantad onerısı ve testosuz kür olmaz mantıgı en belırgın aklımda kalanlar. ancak testo nun yan etkılerının bende olma ıhtımalı ınanın yuzde yuz (saç dokulmesı ve sıvılce). kür yaparken roaccuatane ve propecıa kullanarak yan etkılerden kurtulma fıkrıne tamamen karsıyım. zaten gecmıste 2 defa roaccutane tedavısı gormustum. vucuduma bı sok vermek ıstıyorum bunuda prohormonlar toplatldıgı ıcın onunla yapamam yarı profeyonel suplementlerde ıstedıgım etkıyı veremezle dıye dusunuyorum. gerıye bırtek steroıd kalıyorkı yukardakı testosuz kür olmaz mantıgı ıle cekıncelerım artıyor. cunku testonun en etıkılı yan etkılerı tamda benım olmasından korktugum seyler ve genetık yapımın musaıtlığian etkı gorme ıhtımalı cok kuvvetlendırıyor. dopıng konusunda farklı alternatıf onerıler beklıyorum.

sonuc olarak bu baslıgı sadece dopıng onerısı almak ıcın acmadım. ama bu önerılerıde can kulagı ıle dınlerım. amacımda hıc bır zaman 10 kg 20 kg kas kutlesı almak degıl. 7 yıllık bb gecmısımde guzel bı alt yapım mevcut ama kaslardakı sertlıkten tutunda hatlı bı vucut bıraz daha hacım (mısal 41 cm kolum var 43 parcalı guzel olur), kılolarda bıraz daha artış yanı bı sıcrama ıstıyorum. halı hazır durumda ben kendı kendıme bu ısın ustesınden gelemedım. çevremde bu işi konusabılecegım profesyoneller olmadıgı gıbı sağlık uzmanıda (dr) bulunmamakta. o yuzden sıtedekı hoca ve profesyonllere danısmak yapabılecegım en mantıklı iş.

cok uzun oldu farkındayım ama hersey acık ve net olsun ıstedım. cevaplar ıcın sımdıden tsk, elınıze saglık. saygılar......

2. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    şu an iş yerinde olduğumdan çok uzun yazamayacağım benim de 5 senem doldu vg de aynı şekilde kürü düşünüp başlamadım supplement ile devam ediyorum. daha ayrıntıı bir tavsiye yazarım sonra ama yazının tamamını okuyunca antrenman sistemine odaklanman gerek gibi geldi. haftada 3 az kesinlikle. belirli bir seneden sonra parçalı programlar gerekir 5 e çıkıp tek bölge çalışmaları işe yarayabilir. Ayrıca squat ve deadlift de durumun ne?

3. therion

therion Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    53
    cevabın için tşk. bu 7 yıllık zaman zarfında haftada 5 gun ant yaptıgımda oldu 4 gunde ve son olarak nerdeyse 1.5 yıldır 3 gun gıdıyorum. yaşımda göz önunde bulundurulacak olursa bu vakıtten sonra haftada 5 gun gıdecek zamanı yaratmam güç. yukardakı uzun yazımdada belırttıgım uzere hayat duzenım ıcınde en ıyısını yapmaya calısıyorum. bu gerek spora ayırdıgım zaman gerekse beslenme duzenı ıcınde gecerlı. bunu sadece bır ıstına bozabılır kı oda gecıcı bı durum olması dolayısıyla. steroıd kürü yapar ısem bu donemde dıyelımkı 3.5 ay haftada 5 gun antrenman yap beslenme duzenının dısına cık denırse zorlayarak buna uymaya calısırım. buda o donemın gecıcı bı surec olmasından kaynaklıdır. ama naturel olarak bunu daha uzun bı zamana yaymak gerekırkı buda pek mumkun gozukmuyor.

squat ve deadlift soruna gelınce. bacak calısıyorum ama ıkı dızımde sakat (futbol oynadıgım donemlerden kalma) oldugu ıcın makınada calısabılıyorum. squatıda makınada yapıyorum ama agırlıklar abartı degıl. deadlıft yapmıyorum.

yukardada dedıgım gıbı vücüda sıcrama yaptırmaktan kastım 15 kg kas kutlesı yapmak koluma 10 cm almak degıl. beklentılerım cokta buyuk degıl. bıraz daha hacım hatlı, sıkı ve hafıf defıne bı vucut. naturel bı sekılde sureklı bu hedefı kovalamaya calısmaktansa bırazda yapıp olanı korumaya calısmak ıstıyorum. naturel olarak ve hayat duzenım ıcınde artık 1 mılım ılerleyemıyorum. buda spora olan sevkımı kırıyor.

saygılar.......

4. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    abartı ağırlıklar ile olmasa da bu ikisini bence programınıza mutlaka ekleyin. inanın bana bir sıçrama göreceksiniz. bu hareketin faydaları sadece bacak sırt bel ile sınırlı değil. tüm vucudu etkiler. ağır girilmese de illa ki yapılması gereken hareketler bunlar. ama squat kesinlikle ama kesinlikle makinede (hack squat, smith makinesinde squat) OLMAMALI. Serbest bar ile. Ben çok yerde okudum bu ikisini yapmıyorsan vg yapıyorum diyemezsin diye. Hem bu forumda hem başka forumlarda hem yabancı forumlarda. Hatta bodybuilding.com un forumunda kişiler profillerine yaşları tecrübe puanları bulundukları konumları yanında bench squat ve deadlift değerlerini yazar çünki bunlar gelişim hakkında en iyi göstergedir.

therion bunu beğendi.
  5. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    Bir de şunları ekleyeyim, sonuçta uzun süreler vg yaptık ve kür konusunda aynı fikirdeyiz arada gidip gelmek gibi ki ben iyice uzaklaştım kür fikrinden, yazdıklarınızdan şunu görüyorum, kür yaparsam 5 gün giderim veya iyi beslenirim, ama kür yoksa vakit ayıramam gibi. Yanlış anlamayın ama sanki kür için bahane bulmak gibi veya kür için kendinizi ikna etmeye çalışıyormuşsunuz gibi geldi. Anlamadığım şu, insanın vakti ya vardır ya yoktur, mesaisi 9-10 da biten adama veya sosyal hayatı bu spora engel olan biri 5 gün gidemez, ama kür için 5 gün gidebilecekseniz kür yokken de gidebilirsiniz. Engel ne? Bana sanki biraz motivasyon eksikliği var gibi geldi. Aslında haklısınız 7 sene olmuş bir yerden sonra insan sıkılıyor ve gelişim hızı çok düşünce bunalıyor ve insan ben ne yapıyorum haldır huldur diyor. Bir de kür uygulayıp sizden geride olanları her gün gelişip sizi geçtiğini görünce insanın morali bozuluyor. Yaza doğru küre başlayıp her gün ağırlık arttıran neredeyse ölçü kazananları gördüm (oldukça ağır kürlerdi bunlar) bir yerde insan yeter artık ben vuracağım iğneleri demiyor değil.
    Ben başka bir yol seçtim, beslenmeme çok çok daha dikkat ettim, diyeti sıkılaştırdım, çeşitli antrenman programları araştırdım, deadlift ve squat yapmadığım için çok büyük hata ettiğimi gördüm.
    Diyetimi sıkılaştırdım, 95-96 kilodan 80 kilolara indim ve hala o kilolardayım. Deadlift sayesinde midir bilmem hiçbir bilek harketinden elde edemediğim bileklerde damarlanmayı ve genişlemeyi elde ettim, karın kasları gerçekten şekillendi, nizami barbell row lar sayesinde kanatlar belirginleşti. 95 kilo ve üzeri iken bastığım bench değerlerini şu an 80 kilo iken daha rahat basıyorum, 8 tane dips yapamazken şimdi 30 tane yapabiliyorum keza diğer hareketler olsun (seated dambıll press gibi 34 kiloluk dambıllar ile çalışabiliyorum) Bunlar çok büyük gelişmeler değil hele hele 5 yıllık vg ci için hiç değil. Ama kendi çapımda bir gelişim sağladım, beslenme yi optimum düzeye çekip doğru hareketleri seçerek. Kendime kurallar koydum, her programda bench press, dips, barbell curl, barfiks, barbell row, squat, deadlift, lunge. Bunların hepsi olacak diye şartladım ve birçok forum olsun menshealth gibi dergiler olsun bunu destekleyen yazılar buldum. Ve şunu gördüm ki mesela deadlift de ağırlığının 2 katını 4-6 tekrar yapamayan normal sınırılarının uzağındadır. Bench press için bu oran kilo x 1.5 dur. Ben şu an bu değerleri hedef belirledim olur ya da olmaz. Kendi çapımda hedefimi belirledim bu şekilde kür düşünmeden devam etmeye çalışacağım.

therion bunu beğendi.
  6. donnie_brasco

donnie_brasco Üye

Beğenileri:
    164
    Ödül Puanları:
    0
    Bence herşeyden önce, bu hayat koşuşturmacasında yedi yıl düzenli olarak spor yapabilmek başlı başına tebrik edilmesi gereken bir durum. Benim sizin kadar deneyimim yok ancak yinede okuduklarımdan bikaç öneride bulunmak isterim.

Antrenmanlarınızı yıl içinde dönemlemeniz işe yarayabilir diye düşünüyorum. Body building yaparak asıl hedefimiz kas hacim artışı. Fakat kasların hacimden başka ( dayanıklılık, güç vs..) nitelikleride olduğu için bu tarz bir yaklaşım orta-uzun vadede size hipertrofi anlamında da çok şeyler kazandırabilir.

Can Üstel'in "adale ve kuvvet" adlı kitabında yılın belli bir döneminde vücut geliştiricinin tıpkı bir "ağırlıkçı" gibi çalışması gerektiğinden bahsediyordu. Tamamen kuvvet amaçlı bir çalışma, tabiki sadece belli bir dönemi içine alarak. Bu sayede ilgili kasta çok daha fazla kas lifi aktif hale gelecek ve tekrar hipertrofi çalışmasına dönüldüğünde hacim konusunda da çok büyük kazanımlar olacak. Yine belli dönemde yüksek tekrarlarla çalışılabilir veya süper-set, tri-set ve dev setlerle çalışılarak kaslar olabilecek her farklı yöntemle çalıştırılmış olur.

Kardiyo çalışmalarının Oksijen kullanabilme yeteniğini arttırdığı biliniyor. Daha fazla Oksijen ise daha fazla kas geliştirmemize olanak sağlıyor. Genel kanının aksine bence abartmamak koşuluyla kardiyo çalışmaları hacim artışı konusunda mutlaka destek olacaktır.

Sakatlığınızdan dolayı squat, deadlift gibi egzersizler yapmadığınızı belirtmişsiniz. Bence az kiloylada olsa bu hareketleri mutlaka programınıza ekleyin. Hatta koparma -silkme gib halter egzersizlerinide ekleyin. İnanılmaz faydasını göreceksiniz.

Beslenmedede piramitlemeyi denemenizi öneririm. Mesela 2500 kalori ile başlayın beslenme programına her hafta 300-400 civarında arttırarak 5000 kaloriye kadar çıkın. Böylece vücut sürekli şaşırarak anabolik modda kalacaktır.

therion ve deathlifter bunu beğendi.
  7. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    Son düzenleme: 26 Ocak 2010
    therion bunu beğendi.
  8. Reddie

Reddie Üye

Beğenileri:
    388
    Ödül Puanları:
    93
    bununla ilgili ileri duzey icin baya detayli kaslari sasirtma idman sistemleri gibi bir baslik olmasi lazim, yoneticilerden biri acmisti veya uzun bir mesaj yazmisti, belli mevsimlere gore idman sistemlerinden bahsediliyordu, hatirlayan cikar

9. therion

therion Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    53
    öncelıkle cevaplar için tşk. sayın deatlifter ınan amacım streroıd ıcın bahane yaratmak degıl eger oyle olsa 7 yılda onlarca kür yapardım. zamanınız ya vardır ya yoktur demıssın, sımdı yasım 34 ve bazı sorumluluklarım var dogal olarak 20 lı yasların ortasındaki gibi zaman ayıramıyorum spora. yanı haftada 5 gun. benım kastettigim şu idi; naturel olarak bu sporla ugrasmak cok daha zor ve emek getıren bı surec. naturel yapmaya devam edıp ıdman sayısını 5 gune cıkarmanın olumlu etkısı olacagına emınım ancak naturel yaptıgım ve bu yuzden etksını gorebılmem için bunu uzun zaman dılımıne yaymam gerekır. ancak steroıd le bu zaman dılımını daha kısa tutma sansım var ve bu gecıcı donem ıcın sorumluluklarımı bı sure askıya alabılır spora o donem ıcın 5 gun gıdebılırım demek ıstemıstım. yoksa amacım streoıd ovgusu degıl yanlıs anlasılmayayım. sadece aklımı kurcalayan kısım artık bı hedef pesınde kosmaktan yorulmus olmam. bu spordan herkesın beklentısı farklıdır benım beklentımı bı cok kısı az bulabılır. bazıları devasa boyutlara ulasmak ısteyebılırler. ben hedefımı yukarda yazmıstım bu hedefe ulasma cabasıda benı cıdden yordu ve bıktırdı. steroıd neden ıcımden gecıo bılıomusun hedefı yakalayıp onu koruma rahatlıgını yasamak ıstıyorum. onuda yan etkıden kullanamıyorum al sana kısır döngü :)

son olarak deadlift yapacagım. ama squat ı makına harıcı yaparsam cok cok dusuk kılolara gırebılırım barla. cunku dızlerımı zorlayınca agrısından 1 ay yurumekte zorlanıyorum.

10. kaotik

kaotik Üye

Beğenileri:
    138
    Ödül Puanları:
    53
    therion,bu durumda yapabileceğiniz en iyi şey antreman sisteminiz değiştirmek ve sağlam bir supplement kürü yapmak artı olarak bir ay beslenmeye sanki kürdeymiş gibi önem vermek gaspari kombinesi demişsiniz kendimde kullandığım için biliyorum gerçekten işe yarıyor hatta bende supplementler pek işe yaramaz mesela animal paktan hiçbir verim alamamıştım üniversali bu yüzden pek tavsiye etmem usplabs jacked3d diye bir ürün var bir ay önce onu kullandım bb.com puanı 9,3 gibi bişey kullananlarada sordum çok iyi olduğunu noxplode vs.den daha iyi etki gördüklerini söylediler fakat bende aynı etkiyi yaratmadı hatta üzerinde 2 ölçeği kesinlikle geçmeyin dediği halde ben 3 ölçek kullandım ama etkisini göremedim ama gaspari gerçekten bu işi biliyor ürünlerinin hepsi sağlam diyeceğim o ki sağlam bir supplement kombinesiyle ve değişik bir antreman sistemiyle istediğiniz yerlere geleceğinize eminim..

therion bunu beğendi.
  11. therion

therion Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    53
    dıkkatımı ceken yarı profesyonel urunler (suplementler):
    gaspari: sp 250, size on, plasmajet, halodrol liquigels-international (bu nedır hıc bı fıkrım yok)
    IronMagLabs: 1Andro-rx (ben bunu prohormon sanıyordum ama hala satısta olduguna göre degılmı? bb.com da puanı 9.8

saygılar.

12. kaotik

kaotik Üye

Beğenileri:
    138
    Ödül Puanları:
    53
    halodrol liquigels nitrik oksit tetikleyicisi ama içine prohormonlarda var bildiğim kadarıyla çok etkili bir ürün diye söyleniyor..

therion bunu beğendi.
  13. kaotik

kaotik Üye

Beğenileri:
    138
    Ödül Puanları:
    53
    1Andro-rx östrojeni bloke edip testesteron arttıran bir ürün

therion bunu beğendi.
  14. kaotik

kaotik Üye

Beğenileri:
    138
    Ödül Puanları:
    53
    önerim weider ürünlerinede göz atmanız çünkü en iyi biyolojik etki gösteren weiderdır diğer ürünler ne kadar çok reklam yapsa ürüne çok madde koysada weiderın sade bir ürününden alacağınız etki daha fazla olur.bu benim kendi deneyimlerim sonucu oluşturduğum bir kanı

therion bunu beğendi.
  15. okankut

okankut Üye

Beğenileri:
    312
    Ödül Puanları:
    73
    ben de sanırım seninle aynı durumda gibiyim..yaklaşık 3 yıldır v.g ile uğraşıyorum ara vermelerim oldu tabi ama hiç tamamıyla kopmadım..yalnız verdiğim emeğin karşılığını tam olarak da aldığımı düşünmüyorum..v.g. gerçekten çok farklı nerdeyse tüm hayatınızı ona göre planlamanızı istiyor, evden tavuk getirmekten gına geliyor bi yerden sonra..keşke herşey 1 saatlik antrenmanla bitse..
    bu sene değişiklik yapıp (deathlifterin dediği gibi) squatı , deadlifti programa ekledim..artık bakacağım bu sene de oldu oldu, olmadı genetiğimiz buymuş deyip kasmayacağım..
    sana yardımcı olamadım ama en azından bu konuda yalnız olmadığını bil..

therion bunu beğendi.
  16. serkan1984

serkan1984 Üye

Beğenileri:
    341
    Ödül Puanları:
    73
    anabolikleri kullanıp istedigini aldın diyelim peki ondan sonra yakaladıgın kütleyi koruyabilecegine eminmisin ? çünkü söledigin gibi anabolikleri kullandıgın dönemde 5 gün antremana gidiceksin ve beslenmen cok daha iyi olucak peki kür bittikten sonra ? tekrar 3 gün antremana dönüceksin ve beslenme kür dönemindeki gibi olmuyacak , kütle kaybı yaşama ihtimalide var .......bende 3,5 yıl falan oldu bu sporla ilgileneli aynı sorun bendede var ama steroid kullanmayı düşünmüyorum çünkü erkeklik üstüne baskısı var .....onun için ben çözümü kaldırdıgım agırlıkları artırarak buldum yani biraz powerliftinge kaydım diyebilirim , iş hayatına girdigimdede eger zamanın kısıtlı olursa fitnesa kayıcam bence sende bunları düşünebilirsin ...evet bodybuilding kadar tatmin saglamaz ama steroid kullanmıyacaksan bu ikisinden başka çıkış yolu yok bana göre.....ayrıca ben vucuduma sadece antremandan sonra pump oldugu zaman bakıyorum en azından soguk halledeki görüntüden uzak oldugu için biraz moralimi düzeltiyor ...tavsiye ederim

17. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    deadlift ve squat bu sporun olmazsa olmazları. therion deadlifte başlamadan önce iyice bir araştırmanızı öneririm zira oldukça tehlikeli bir hareket. aslında şöyle, yanlış yapılırsa sakatlanılması kolay, ama doğru yapılırsa da zormuş hatta birçok hareketten güvenliymiş.

Benim daha evvel açtığım başlıkta deadlift üzerinde bayağı duruldu, schwarzxxl bilgilerini bizimle paylaştı. Ayrıca ben de bulduğum kaynakları ekledim umarım faydalı olur.
    Bu başlıkta deadlift çeşitleri, hangisi hangi gün yapılmalı, hangi bölge ile kombine edilmeli, kemer takılmalı mı diye tartıştık:

https://www.bodyforumtr.com/vbforum/stiff-legged-deadlift-t23380.html

Ayrıca youtube ve nette birçok kaynak var deadlift için ama bu adreste işin anatomisine kadar girilmiş:

http://startingstrength.wikia.com/wiki/Deadlift_Videos

therion bunu beğendi.
  18. therion

therion Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    53
    bu kısır döngüyü kırmak adına tüm bılesenlere (antrenman beslenme suplement sterod vs)göz atıp arastırıyorum. bu mesajım suplemete bı bakıs olacak. aklımda şöyle bı ıkı suplement kombınesi olustu
    örnek 1: Nitro-Tech Hardcore Pro Series+anabolic halo+plasmajet+1Andro-rx
    örnek 2: Twinlab whey-sp 250-size on-plasmajet-1Andro-rx
    örnek 3: LC Trifecta stak+twinlab whey+anabolic halo+plasmajet

* nıtro tech ı kullanmıstım daha once pek sevmemıstım tadı cok ağır gelmişti.
    * glutamıne amıno creatine zaten olacak.

Son düzenleme: 27 Ocak 2010
  19. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    sp 250 + sizeon tavsiye ederim kullanıyorum şu an. plasmajeti eklemedim ağır geldi biraz bana. whey olarak nitro + platinum kullanıyorum.

therion bunu beğendi.
  20. mitokondri

mitokondri Yeni Üye

Beğenileri:
    316
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    ankara
    sevgili sporcu dostum bana yazdığın link sayesinde başlığına ulaştım..

gördüğüm kadarıyla gayet de güzel ve mantıklı cevaplar gelmiş hepside doğru.....çok ciddiyim..ama gel gör ki uygulasanda bazen supplementler ve hatta steroidler bile insanın PLATO evresini atlatmasını sağlayamıyor...benim nacizane fikirlerim..
    1- insan mutlaka spora ara vermeli bazen 2-3 aya kadar uzun aralar( eğer musabık değilse)
    2-programın içerisnde bölge yerleri ve tekrar sayıları mutlaka değişmeli
    3-beslenme supplement zaten düzenli olmalı---- ve junk food dan uzak durmalı ( bu konuyla ilgili ronnie coleman la şahsen görüşmüş bir yazarın makalesini üye fotoları kısa sürede kas kaybetmeden yağ yakmak başlığımda yazıcağım makaleyi eve gidince bulurum kesin)
    4- yukardakiler benim görüşlerimdir...hiç bir iddiası ve garantisi yoktur...
    şimdide bu durumdan en çok yakınan dorian yates in bir sözünü aynen türkçeye çeviriyorum....İYİ BİR ANTREMAN SEKS GİBİ OLMALIDIR KISA VE SERT.. ve dediğine göre mike mentzer ile yaptığı HEAVY DUTY sisteminin çok yarar görmüş...(şimdi burada bu sistemi anlatamam ama...bu lafında cevabını ve bu heavy duty sistemini yalanlayan ( aslının öyle olmadığı hakkında ki makaleyi bulup onuda yazıcağım başlığıma)

şimdi ben okuyunca şu yazdıklarımı ...eee sonuç ne diyorum heavy duty mi?, antremanı değiştirmek mi?, junk food tan kaçınmak mı?.... inanki bunun net cavabı yok bence ...hepside olabilir....ama bir sürede bir personal trainer dene senden farklı düşünen....seni dışarıdan objektif görebilen ...idmanları kayıt altına alan..... buda bir fikir yukardakiler gibi....
    ben ne yaptım ..hiç bende hep aynıyım...bir tek yazımda belirttiğim gibi son dönemde personalın yararını diğerlerinden fazla gördüm nacizane...ve bunları sen bana mesajla sorduğun için buraya yazıyorum yoksa asla senin başlığının altında ukalalık yapmak gibi algılanmasın
    iyi sporlar

therion bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş