Uzun süreli yürüyüşlerle kalori yakarak yağ yakılırmı?

Konusu 'Yağ Yakımı ve Kilo Verme' forumundadır ve Jacques Reverdi tarafından 11 Aralık 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. Jacques Reverdi

Jacques Reverdi Üye

Beğenileri:
    198
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Bilgisayar Mühendisi
    Merhaba arkadaşlar, ben 20 yaşındayım 184 boyundayım ve 91 kiloyum.. kilo fazlalarımı vermek için 1 haftadır düzenli olarak her sabah aç karnına 1 bucuk saat 6.5 tempoda 10 km yürüyerek 800 Kalori yakıyorum.. Fakat bir arkadaşım, yürümenin yağ yakmada hiçbir faydası olmayacağını, yarım saat de olsa koşmanın daha yararlı oalcağını söyledi.Kilo vermek için terlemek gerekiyormuş, 25 30 dk koşunca terliyorum fakat az kalori yakıyorum. ama 1,5 saat yürüyünce çok daha az terleyip fazla kalori yakıyorum...

bu ne derece doğrudur? yarım saat interval koşu yaparak 350-400 kalori yakmak mı yoksa 1 bucuk saat tempolu yürüyüp 800 kalori yakmak mı daha fazla kilo verdirir?

ve tahminen, düzgün beslenerek her sabah bu şekilde yürüyerek ayda kaç kilo verebilirim fikir verirmisiniz?

Teşekkürler..

2. AnkTıp92

AnkTıp92 Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Tıp Fakültesi Öğrencisi
    Yer:
    Ankara
    Önce o arkadaşına selam ederek başlıyorum söze. Arkadaşlığını kesmeni öneriyorum ayrıca :D

Cardio'da önemli olan kalp ritmidir. Cardio dediğimiz şey zaten kalp demektir. Kalp ritmini hedef ritime getirip bu ritmi koruyarak belli bi süre dahilinde yapılan yürüyüş, koşu, bisiklet, spacewalk, ip atlama gibi egzersizler. Forumda konuları var. İnterval'mi daha faydalı sabit hızlı Cardio mu diye. İnterval'i önermiyorum ben sana şu an. En az 2 ay sporla ilgilen daha sonra İnterval çalışma tabii ki daha verimli.

3. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    kardioda önemli olan beslenmedir. Kardio olmadan yağ yakılamazmı? gayet verimli yağ yakılır. Vücut zaten kendisi enerji üretmek için yağ kullanıyor.

beslenmeniz iyiyse elinizi sallasanız yağ yanar.

Kardionun esas gerçek amacı yağ yakmaktan ziyade

VOX kapasitesine arttirmaktir.

Bu bize nasıl avantaj sağlar derseniz oksijen kapasitesi arttirildiğinda yediklerinizi çok kolay yakarsınız.

Demekki birinci amacımız kan şekerini yükseltmemek olacak. ikinci amacımız oksijen alımını arttirmak. En güzel oksijen tüketimi uzun kardiolarla sağlanır.

Miğdeniz boş olmalı, kan sekeriniz düşük olmalı ve karbohidratları kısıtlayıp yağ ve proteini arttirmalisiniz.

ikinci faydası, dolaşım sistemini iyileştirmesi.

Dolayısıyla başta söylediğim gibi hiç kardio yapmadan mükemmel derecede yağ yakmak mümkün.

Kan şekerini 60 seviyesinde tutun, kardio yapmasanızda yağ yakımı sağlanır.

sadece ağirlikla.

Son düzenleme: 11 Aralık 2010
  4. barmel

barmel Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    13
    Arkadaşıma katılmakta olup, aynı zamanda oksijen alınımı arttırma konusunda birkaç tavsiyede bulunmak istiyorum...
    Sigara kullanıyorsanız bırakın, çünkü ciğerlere duman yerine temiz oksijen doldurmak gerekir..
    2.si ise, Bol bol derin nefes alın verin (Burundan alın, ağızdan verin).. Derin derin 2-3 er dakka aklınıza geldikçe bu derin nefes egzersizini yapın.. Hem oksijen kapasitesi artar, Böylece Yüzerkende yorumazsınız ayrıca nefesinizi tutabilme süreniz artar ;)
    Teşekkürler..
    Kolay Gelsin..

5. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Laktik asit ortaya çıkaran karbohidratlar alınmassa nefes alışverişide gayet düzgün olucaktır.

Bunlar hücre içinde hızla enerji üretimine katılan basit ve orta glusitler.

6. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    yağ yakmak kompleks bir iş. ama sanırım arkadaşın sorduğu işin beslenme tarafı değil de uzun yürüme ile kısa koşma arasında yağ yakma farkı var mı? yani beslenme işin bir tarafı :D

7. atesdagli

atesdagli Üye

Beğenileri:
    79
    Ödül Puanları:
    38
    Aynı sürelerde yapılan koşu ve yürüyüş sırasında yakılan kaloriler arasında muhakkak bir fark olacaktır ancak siz yürüyüşe göre daha kısa süre yapılan bir koşunun yürüyüş e oranla daha az mı, yoksa daha fazla mı? kalori yaktırdığını soruyorsunuz ve yaktığınız kalori miktarını söylerken de sanırım yürüyüş makinasının göstergesine bakıp söylüyorsunuz aslında ben o göstergelerin gerçekten bire bir yakılan kalori miktarını yansıttığına inanmıyorum çünkü her insanın metabolizması farklı çalışır yani sizinle size yanlış yaptığınızı söyleyen arkadaşınız aynı süre içerisinde aynı sporu yapsanız ve bu bire bir aynı hareketler aynı tekrar sayıları yani herşey birbirinin aynı bile olsa kesinlikle aynı kalori miktarını yakmanız mümkün olmayacaktır diye düşünüyorum bu nedenle ne kadar zamanda ne kadar kilo verebileceğiniz sizin metabolizmanızın çalışma hızına göre değişecektir yürüyüş ve koşu meselesine dönersek tekrardan bence yine bir saatlik bir yürüyüşle başlayın ama bu yürüyüş zamanının içine katabildiğiniz kadar koşu katmaya çalışın yani şunu söylemeye çalışıyorum 10 dk koş 50 dk yürü bir süre sonra 20 dk koş ve bu şekilde koşuya ayırdığın zamanı arttır ve en sonunda sizde göreceksiniz ki ilk başta yürüdüğünüz zamanın tamamını artık koşabiliyorsunuz tabiki buna engel olacak bir sağlık probleminiz yoksa çünkü spor herşeyden önce sağlık için yapılıyor ve bence en fazla dikkat edilmesi gereken konu bu ve kesinlikle bir uzman denetiminde yapılmalı biz sadece burada doğru olduğunu düşündüğümüz şeyleri paylaşıyoruz ama en doğrusunu bu konuya yıllarını vermiş uzmanlar bilir.

8. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Saygıdeğer savaş74, özellikle yağ yakmak ne demek? insan durduğu yerde zaten yağ yakıyor. Bu vücudumuzun en büyük özelliği o arkadaşımız oturduğu yerden bir sürü kilo verebilir. Bu işin sırrını ve formulünü bilirseniz tabiki. Bu insan vücudunun en büyük özelliği.

İnsan beslenmesi vücudun çalışma sistemini bozar yada mükemmel hale getirir.

Yani insan nefes alış verişleri sayesinde mitokondrilerde sürekli yağ harcıyor. Tabiki siz prüvuatları abartana kadar.

Prüvuat yada prüvik asit hücrelerin çalışma yapısını bozuyor diyorum sürekli.

Ne zamana kadar?

İnsulin direnci oluşturulana kadar.

insulin direnci nasıl oluşur ve neden bel yağlanması artar.

Sorun metabolizmada falan değil, Her insanın metabolizması aynı hızda çalışır.

Ancak bölgesel olarak beslenme statejileri ve çeşitleri farklı olduğu için ortaya metabolizma masalları çıkıyor.

Sonuç itibarı ile burdan kastım bodybuilderlar değil bodybuildingi bilerek yapan kişiler değil. süratle altını çizelim. Bodybuildingten çok insan vücudunun çalışma yapısı benim için önem arz eder.

Yani herkez şunu bilsinki insan sürekli yağ harcıyor.

Ama batı insanı bu mekanizmayı bozuyor.

Öncelikle kan şekeri 60-70 miligrama indirilmesinin şart olduğunu söylüyorum.

Söylediklerim havada kalıyor malesef. Emin olun size tavsiye ettiklerimi kendım uyguluyorum.

Koşu ve yürüyüş arasındaki fark enerji metabolizmasında saklı. Anerobik enerji üretimi hücre içinde gerçekleşmekte. Dolayısıyla anerobik antremanda Glikojen daha fazla harcanmakta.

Ancak koşunun süresi uzadıkça eğer mükemmel bir kan şekeriniz varsa koştukça açılırsınız. Böylece vücut glikojen depoları yeterli gelmeyeceğini bildiği için ve kas ve karaciğer glikojenini daha çok daha şiddetli eylemlerde harcadığı için yağ depolarını açar ve mitokondrilerde yağlar sürekli okside olmaya başlar.

Şiddetli koşular nasıldır peki? Çok mükemmel. 15-20 dakika bittikten sonra vücut enerjisini yağdan üretmeye başlar.

ne zamana kadar? siz karbohidrat alana kadar. Ya almassanız ne olacak?

Kaslarmı yanacak.

Bilakis eğer doğru protein kaynaklarını kullanıyorsanız vücudunuz fit hale gelecek.

Birincisi iyi bir koşucu olmak için çok iyi kan şekeri dengeniz olmalı.

Benim tercihim yeni başlayan adamları deli gibi yürütmekten yana.

Yürüyüş daha kolay ve koşuya göre çok daha zararsız.

Sonuçta koşu yapılacaksa bile en az 2-3 ay her gun 1-2 saat yürünmeli.

İyi uyunmalı ve son derece titiz beslenilmeli.

Daha sonra intervalli kosulara başlanabilir. Açık havada olmak şartıyla tabi.

Söylediklerim hepsi soğuk havada bile olsa dışarıda yapılmalı.

Xpoc ve salihaayşen bunu beğendi.
  9. Jacques Reverdi

Jacques Reverdi Üye

Beğenileri:
    198
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Bilgisayar Mühendisi
    Basit bi soru sordum arkadaşlar, terleyerek kalori harcamakla terlemeyerek kalori harcamak aynı şeymi onu soryuorum, beslenmeye felan girmeyin farkındaysanız beslenmeyle ilgili bi soru sormadım?

10. Achilles1980

Achilles1980 Üye

Beğenileri:
    730
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Zayıflatma, Yarışma diyeti, Yağ yakımı vb.
    Yer:
    İzmir
    Kızma tamam :)

45 dakika 120-130 kalp atım hızı (ortalama) kardiyo = 20 dakika VO2 max kalp atım hızı koşu + yürüyüş kardiyosu

Tabii arada bazı farklar var ama ortalama olarak 2 side benzer özellikler taşıyor. Uuzn uzadıya yazılabilinir daha sonra. Ayrıca bununla ilgili bir başlık vardı sitede sanırım.

11. Jacques Reverdi

Jacques Reverdi Üye

Beğenileri:
    198
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Bilgisayar Mühendisi
    Estafurullah. :)

Teşekkür ediyorum cevap için. Ama benim kullandıgım koşu bandında kalp ritmi verme konusunda sıkıntı war. Koşarken kalbimin atış hızını kendim duyuyorum resmen ama yürürken aynı olay olmuyor, hafif terliyorum yürürken, ama 7 8 dk koşsam terliyorum ve kalbim ağzıma geliyor nerdeyse.(10.0 Km hızla.) ve koşudan sonra yürüyüşe dönsem bile yorulmuş oldugum icin yaklasık 25 30 dk sonra koşu bandından iniyorum. ama sadece 6.5'de yürüdüğüm zaman 1 bucuk saat tempolu yürüyüş yapıyorum. 1 saatten sonra terlemeye baslıyorum ve beni yormuyor, yani vakit olsa 2 2,5 saat bile hiç durmadan yürüyorum..

Sizce ne yapmalıyım? Bu söylediklerim her sabah yaptıgım şeyler. yani haftanın her günü sabah 2 saatimi(koşu,şınav,mekik) spora ayırıyorum. Yarın rampada yürümeye calısıcam. önerilerinizi bekliyorum. Tekrar teşekkürler.

12. AnkTıp92

AnkTıp92 Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Tıp Fakültesi Öğrencisi
    Yer:
    Ankara
    4 dakika 8 km/h'de hafif tempo koş, 1 dk 6 km/h'de dinlen. Bu şekilde 12 setle 1 saati ya da 45 dk'yı tamamla.

Sayfayı Paylaş