Uzun süreden sonra aşırı yeme hissi

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve dimply tarafından 11 Ocak 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. dimply

dimply Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba ben 17 yaşında bir kızım. Başlarda çok kilolu olduğumdan 3-4 ay gibi bir süreçte 25 kilo verdim,sporada gittim.Onun dışında 6 aydır yemeğimde tuz,yağ gibi şeylere aşırı dikkat ediyorum hatta koymuyorum bile ama faydasını aşırı şekilde görüyorum. Sonra 8 ay spora yazıldım tekrardan.Sadece zayıflamak için de değil,yapmadan rahat edemiyorum ama tabi hala benim bi 10 kilo fazlalığım var.

Sorun şu ki kendi doğum günümde bile pasta yemedim,abur cubura çok düşkün biriyken 6 ay hatta daha fazla süredir bu tür şeyleri ağzıma sürmüyorum.Bazen irademi çok zorluyorum,sizce artık haftada 1 veya 2 haftada bir o günü kendime ayırmam hedefimi çok etkiler mi ? Metabolizmam da hızlanır sanırım,ama şunu biliyorum ki o gün sadece 1 dilim pasta yesem geriside gelir :D Siz daha tecrübelisiniz,ne yapıyorsunuz bu konuda ?

2. massacrewin

massacrewin Üye

Beğenileri:
    35
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Erkeklerin metabolizması kızlara göre daha hızlı çalışma mantığı var.Kızlarda yağ, göbek ve kalça bölgesinde yoğunlaşma yapar.Hafta da 1 gün kendine ayırıp sınırı aşmayacak şekilde istediklerini yiyebilirsin diye düşünüyorum ama spora devam etmen lazım tabi :)

dimply bunu beğendi.
  3. lordofoceans

lordofoceans Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Antalya-Trabzon
    öncelikle eski günlerine tekrar dan dönmek istemiyorsan beslenme alışkanlığını değiştirmen lazım bu klasik bir laftır.ben sen de bunu göremiyorum sanki, eğer o abur cuburları pastaları kekleri çok canın çekiyor ise ki irademi çok zorluyorum demişsin burda bi yanlışlık vardır.zayıflayacam diye kendini çok zorlamışsın demekki acele etmişsin ve kendini aç bırakmışsın çok canının çektiklerinden mahrum bırakmışsın.bu zayıflama süreci çok önemlidir başlarken birden ben onu yemiyecem az yemek yiyecem diye başlayamazsın bir gün öncesi günde 2500 kcal beslenirken bir gün sonrası 1500 e dşemezsin vücuduna zarar verirsin vücut bunu kabul etmez ve sürekli o çok sevdiğin yiyecekleri düşünürsün, yavaş yavaş günlük kalori ihtiyacını düşürerek az az sık sık yiyerek beslenmeni sağlıklı yiyeceklerden karşılayarak ve cok canının çektiği bi şeyi ölçülü yiyerek yeme saatine dikkat ederek yemelisin ve beslenme düzenini otutdurduktan sonra yavaş yavaş spora başlamalısın ayda max 4 kğ vermelisin vücuda zayıflarken kilodan kaynaklanan deformeleri toparlayacak vakit tanımalısın zayıflama süreci böyle olmalı. bende 123 kğ dan 83 kğ a düştüm 3 yıl gibi bi süreçte ama bunun öncesinde 3 kere 2-3 ayda 25 30 kğ lar verip tekrar 3 ayda 30 kğ aldım ve oturup yanlışlarımı düşündüm bide büyümenin verdiği olgunlukla mantıklı hareket etmeyi öğrendim o kadar yanlış besleniyordum ki açlıktan uyuyamuyordum aç kalarak zayıfladığımı zannediyordum, ve en ufak bi kalorili yiyecek yesem gerisi gelcek die korkuyordum ve de geliyodu sonra bi yiyrdum patlayana kadar tepsi tepsi pastalar felan bunlar hep vücudun tepkisi ben kendim bu hale getirmişim kendimi ama güzel bi diet yapsaydım böyle olmazdı kan şekeri çok önemli bu süreçte onu sabip tutmayı öğrendiğin sürece bi sorun yaşamazsın.şuan 83 kğ zayıflama sürecini bitirdim yaklaşık 1 senedir vücut geliştirmeyle uğraşıyorum beslenmmde hiç bi sıkıntı yok gayet sağlıklı besleniyorum yediklerime ve saatlerine dikkat ediyorum hiç öyle irademi zorlayacak durumlar yaşamıyorum canımın çektiklerini yiyorum geçenlerde canım burger çekti mesela gittim burger a bi steakhouse tavuk kantları mega patates soslar felan devirdim :D ama devamı gelmedi arakadaşlar yine gidelim diyo ama benim canım çekmiyor diyor. sadece vücudunu dinle o sana her şeyi söyler doyduğunu da söyler canının çektiğinide söyler bide şunlara dikkat et:
    Yemek Yeme Davranışının Düzenlenmesi İçin Yapılması Gerekenler:

• Acıktığını hissetmen için kendine izin ver.
    • Açlığı; susuzluk, yorgunluk ve diğer bedensel hislerden ayırt et.
    • Yemeyi orta şiddette acıkıncaya kadar ertele.
    • Yemeye karşı olan istekle duygusal nedenleri birbirinden ayırt et.
    • Bedenin istediği şeyi yemen için kendine izin ver.
    • Yemek hakkında sahip olduğun “iyi” ya da “kötü” gibi önyargılarından kurtul.
    • İstediğin ve sevdiğin yemeğe “evet” derken kendini rahat hisset.
    • İstemediğin ve sevmediğin yemeğe “hayır” derken kendini rahat hisset.
    • Yediklerinin besin değerinin olup olmadığını hesaplamaktan kaçın.
    • İçinde bulunduğun anda daha önce ne yediğini ve daha sonra ne yiyeceğini düşünme.
    • Suçluluk, utanç, korku ve kaygı duymadan ye.
    • Senden başka hiç kimsenin senin ne yemek istediğini bilemeyeceğine inan.
    • Bir restoranda sevmediğin bir yemeği geri göndermekten ve yeni bir şey sipariş etmekten çekinme.
    • Bedenin bir şeyi yemek istemediğinde başkalarının ısrarlarına “hayır” demeyi öğren.
    • Küçük lokmalar halinde, yavaş ve duraksayarak ye.
    • Kendine hala aç olup olmadığını düzenli olarak sor.
    • Hızlıca yemekten kaçın.
    • Sürekli yemeği düşünme.
    • Bedeninle etkileşim halinde ol ve farkına vararak ye.
    • “Daha fazla yemeye hayır” demenin sende oluşturacağı kaygıyla baş etmeyi öğren.
    • Tabağında yemek bıraktığında kendini rahat hisset.
    • Doyduğunda oluşan kaygıyla baş etmeyi öğren.
    • Doyunca yemeğe dair düşüncelerini engellemeye çalış ya da zihnini farklı konulara yönlendir.
    • Yediğin şeyden daha fazlasını daha sonra yiyebileceğine inan.
    sana kendi yaşadıklarımdan örnekler vererek yardımcı olmaya çalıştım umarım olabilmişimdir kolay gelsin..

ensfly ve dimply bunu beğendi.
  4. dimply

dimply Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Cidden oldunuz teşekkür ederim :) Evet sağlıksız bir diyet yaptım,saçlarımda döküldü hala dökülüyor.Ama zor bir dönemdeydim ve hiçbir şey bilmiyordum beslenme hakkında.Aç kalarak zayıflayacağımı düşündüm. Şimdi diyetim farklı tabiki,ve sanırım birazda hani o listeyi renklendirmek ve güzel göstermek bile eski yemediğim şeyleri yeme hissini azaltacaktır.Benimde şuan öğrendiğim şey bu. Tek hatam sanırım çabuk vermeliyim dememdi. Ama şimdi sanırım 8 ay uzun bir süreç değil mi? Kilom 58 di en son,saçlarım ve sağlığım yüzünden artmıştı. İşte tekrar 8 aylık bir süreçte devam etmek istiyorum :)

5. lordofoceans

lordofoceans Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Antalya-Trabzon
    8 ay hem kalan kiloları vermek hemde vücudun toparlanması için çok güzel bi süreç ama sporu bu süreç sonunda bırakmamak şartıyla hayatınızda her daim spor olduğu sürece o eski günlere dönmezsiniz.tabi renkledirmek lazım dediğim gibi canınızın çektiğini yiyin eğer yemezsin yanlış zaten vücut buna tepki verir ne yediğiniz değil ne kadar yediğiniz ve ne zaman yediğiniz önemli.bol bol araştırın ve okuyun vücudunuzu tanıyın onun size gönderdiği sinyalleri farketmeyi öğrenin.ayrıca rica ederim ne demek :)

dimply bunu beğendi.
  6. dimply

dimply Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    artık öyle yapıcam teşekkür ederim tekrardan. çünkü artık biliyorum ki bazı sınırlarda bir yere kadar :) 8 ay devam edicem dediğim gibi spora sonrada zaten üniversiteyi kazanırsam daha kolay olur spor hayatım,öyle umuyorum

Sayfayı Paylaş