Uzun kol - Bilek güreşi

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve alvel tarafından 4 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. alvel

alvel Üye

Beğenileri:
    207
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Sporcu-Öğrenci
    Evet arkadaşlar bilek güreşinde fena değilimdir iki koldada ama kolu kısa olanlara karşı zorlanıyorum baya kol uzunluğumuz aynı olsa rahat rahat yenerim ama benim kolum baya uzun gibi
    kaba bi tahminle diz kapağımın üst kısmıyla arasında 10 cm (1-2 cm arası az yada fazla olabilir) kadar bi mesafe var yani kolum uzundur genel bi tabirle
    asıl konu şu kol uzunluğunu avantaja çevirebilirm sanırım pro ların konuşmaları falan vardı yöntemi bilen kişi avantaja çevirir kol uzunluğunu diye ama hiç bi yerde açıklamasını duymadım nasıl avantaja çevirebilirim bunu bilgisi olan varmı bu arada elimde baya büyüktür şu bilek çizgilerinden parmakların sonuna kadar 22cm gibi bişey bilgisi olanların yardımını bekliyorum teşekkürler

Gkan bunu beğendi.
  2. furkan1354

furkan1354 Üye

Beğenileri:
    179
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    balıkesir
    Bilek güreşinde 6 temel teknik vardır
    1- Side pressure:
    Yana doğru yaptığımız basınç direkt olarak mindere ve rakibin başparmağının üzerinden içe büküş yapılarak uygulanır.
    2- Toproll: Yana doğru yaptığımız basınç direkt olarak mindere ve rakibin başparmağının üzerinden içe büküş yapılarak uygulanır.
    3- Hook: Basınç maçında ise hamle içeriye doğru rakibin koluna doğru uygulanır.
    4- Post: Yükleme tekniği ise yine rakibin parmaklarına doğru geriye doğru yükleyerek uygulanır.
    5- Shoulder roll: Rakibin koluna doğru,omuzumuzla rakibimize doğru yapılan basınçtır.
    6- Drag hook: Rakibimizi içe büküp ardından kendi tarafımıza doğru sürülerek yapılır.
    Senin Uzun kollu olduğun için Drag Hook u daha iyi kullanbileceğini düşünüyorum Rakib bileğini içe büküm kendine çekim omuz yani vücut ağırlığınıda ekleyerek yatırmak aksi halde kolu kısa olan adam Merkez i Uc a daha yakın olduğu için daha az enerji sarf eder ve avantajı artar bu şekilde onun avantajını dezavantaja çevirirsin

Gkan ve alvel bunu beğendi.
  3. alvel

alvel Üye

Beğenileri:
    207
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Sporcu-Öğrenci
    anladım teşekkürler buna benzer bi tarzda yükleniyorum bende:) peki kısa kollu kişi bunlardan hangisini yapar acaba ?

4. furkan1354

furkan1354 Üye

Beğenileri:
    179
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    balıkesir
    Beğen butonu kullansan daha iyi olur ;)
    Aslında genelde kısa veya uzun kola göre teknik uygulamaktan çok kişinin hangi kas grubu karşı taraftakine göre daha iyiyse o şekilde yüklenmeli misal karşı taraftaki adamın kolu kısada olsa biceps leri senden daha güçlüyse zaten onun kolunu kendine çekemezsin veyahut önkol dediğimiz bilek çevresi ve avuç içi kasları senden daha kuvvetliyse o bileğini içine veyahut dışına baskı yapamazsın oynatamazsın bile yani yani rakibinide az çok tanıman gerek bu yüzdende bilek güreşi müsabakaları tek sefer den sonuçlanmıyor puan usulü sonuçlanıyor

5. alvel

alvel Üye

Beğenileri:
    207
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Sporcu-Öğrenci
    ha peki şöyle diyeyim yenmek istediğim biri var onun avuç içi parmaklar benden kuvvetli önkol da aynı şekilde ama benim biceps triceps ve omuz ondan daha iyi ne yapmam gerekiyor

6. furkan1354

furkan1354 Üye

Beğenileri:
    179
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    balıkesir
    Kütle yani kilo da çok önemli bir etken heleki bilek güreşini Müsabık şekilde yani oturarak değilde ayakta ve diğer elle tutunarak yapıyorsanız profesyonel şekilde yani 2 ana Teknik vardır birincisi başlar başlamaz rakibi yatırmaya çalışmak ikincisi ise başlar başlamaz kontrolü eline almak senin için ilki daha uygun adamın kolunu direk kendine çekip omuzuna yakın bir vaziyette yani üzerine vücut kütlenide koyarak direk yatırmaya çalışmak en mantıklısı tabii eğer bu sporda ilerlemek istiyorsan ön kol yani bilek çevresi ve avuç içi kaslarını geliştirmen şart çünkü en büyük etkeni onlar oynuyorlar bunu içinde Seated dumbbell palms-up wrist curl , Radial flexion , Ulnar flexion , Reverse barbell curl , Pronation – Supination hareketlerini sık sık uygulaman lazım ve el yaylarından bir tane alıp sürekli gün içinde boşkaldıkça yapman gerek çok değil sırf bunlara yüklendiğinde 2 hafta sonra o adamla tekrar yap zaten kontrol sende olur fazla kasmassın :D
    --- Mesaj birleştirildi, 5 Mayıs 2014 ---
    Birtane örnek vereyim vg ci vs bilek güreşcisi Adamdaki triceps biceps deltoid tüm kol kasları sağlam hatta tüm vücud sağlam bilek güreşcisine göre kütleside fazla fakat karşısındakinin kasları bu spora göre çalıştırılmış ve önkol çok güçlü neyse izleyince bile bu sporun farkını anlarsın :D

Son düzenleme: 5 Mayıs 2014
  7. alvel

alvel Üye

Beğenileri:
    207
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Sporcu-Öğrenci
    :)verdiğin bilgiler için çok teşekkürler salona gelip çalişıan bi bilek güreşçiside var ondan da hareketler alacam bu yazdılarındanda bi bilek programıda oluşturabilirim kendime zaten o arkadaşla bi daha yaptık biraz taktik denedim yatırıyordum mızmızlandı bileği kırdın mırdın :D
    o videoyu defalarca izlemişimdir hatta şansa dün yine izledim :) herşeyi açıklayan bi video

furkan1354 bunu beğendi.
  8. Fıraddi

Fıraddi Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Akademisyen
    Yer:
    Konya
    Kardesim mutlakiyet icermemekle beraber uzun kollu arkadaslar toproll dedigimiz taktikte daha basarili olurlar. Kisa kollu sporcular ise hook ve turevi tekniklere daha yatkin olurlar. Sen sayet kisa kollu arkadaslarla hooka girersen biraz deplasmanda oynarsin moment sebebiyle avantajli olurlar. Ancak bu soylediklerim mutlak degildir istisnasi oluyor.bilek guresinde Uzun kolun en onemli avantaji ust el hakimiyetini saglamaktadir. Hammer cekisiyle beraber Onbilek dedigimiz dikey el çekisini iyi yaparsan elin ustte kalir ve rakip parmaklari dusmese bile el hakimiyetini kaybeder. Uzun kolun diger avantajida rakibin parmaklari cok guclu degilse saglam cekislerle ve pronasyonlarla rakibin eli pasifize olur. Toproll teknigini iyi ogrenirsen yukarda soyledigim avantajlari da kendiliginden kullanmis olursun. Dışa cekis odakli mac yapman lazim. Yukarda drag hook diye bilgi verilmis bu pek dogru degil. Uzun kolu olan birisi cok iyo bir drag hookcu olabilir bu mumkun fakat uzun kol hook teknigi icin avantaj sayilmaz.

Sayfayı Paylaş