Uyuyamıyorum...

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve Mestano tarafından 30 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Evet, malesef uyuyamıyorum, zaten mesajlarımı attığım saatlere bakınca günün her saati mesaj attığım ortaya çıkıyor.
    Psikolik bir sorun yok, haftada 6 gün, çok çok ağır antreman yapıyorum, bunun dışında çalışıyorumda, çok yoğun geçiyor gün fiziksel olarak ama öğleleyin 3-4 saat uyuyorum o kadar. Gün içinde pek yorgunlukta hissetmiyorum. Ama uyumam lazım, çünkü normal değil bu. Hele bu tempoda 9 saat en az. anti-depresan türü ya ad direkt uyku ilacı kullanmak istemiyorum, süt gibi doğal şeyler desen günde 1,5 lt süt içiyorum. Aslında pek sorunda yok ama böyle olmuyacak. Ne yapıcam bilmiyorumda... 7-8 saat önce ağır bir antremandan çıktım, hava iyice aydınlansın koşmaya gideceğim, hal böyle işte...

Son düzenleme: 30 Temmuz 2008
  2. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Çok ilginç, ben bunu sağlıklı olmana bağlıyorum başka birşeye değil. Ancak psikolojik olarak olumsuz bir etki olmasa da sen düzeltmek için olumlu etkiler bulsan iyi edersin zira kendine zarar verirsin uzun vadede....

Sen spor yaptığın için vücudun kımıl kımıl ve de yeterli hatta fazlasıyla yeterli de besleniyorsan üstüne bu uykusuzluk durumu bende de oluyor. Yani eğer ciddi bir sportif faaliyet yaptığım gün yeterli beslenirsem ve uykuya "yanaşmazsam" deli gibi enerjik oluyorum. Gerçi bunu hiç günlerce devfam ettirmedim ertesi akşama falan sızıp kalıbı dinlendiriyorum.

Sana tavsiyem bi de yatağa girmeyi dene belki bi değişiklik olur. Yani ne bileyim kapa gözlerini o karanlık ortamda uyumayı da dene..... Denemediysen tabi.

Sakın uyku ilacı kullanma ben bir kere kullanmıştım da hiç dinlendirici bir uyku değil ve bayıltılmış gibi oluyorsun + baş ağrısı....

Mestano bunu beğendi.
  3. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
    Mestano, uyku konusunda benzeri tartışmalar daha önce yaşamıştık. Herkesin uyku periyodu farklidir ve kimine genel ortalamanın çok altında bir uyku yetmektedir. Belki sen de bu şanslı kesimdensin, bilemiyorum. Kendini bildin bileli böyle misin, yoksa bu durum yeni mi ortaya çıktı?

4. cappi

cappi Üye

Beğenileri:
    70
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Melatonin denedin mi?
    Guardbody hocamız kullandığı zamanlarda güzel bir uyku çekip sabaha zıpkın gibi kalktığını söylemişti yanlış hatırlamıyorsam..Açık arttırma sitelerinde var, amerikadan da getirebilirsin, ucuz diye biliyorum

Mestano bunu beğendi.
  5. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    gaddarkemal dediğin gibi çok sağlam antreman yapıp çok sağlam besleniyorum. Evet aslında günlerce sürmüyor bu olay 3-4 uyumuyorum, sonraki gün erken yatıp 12-13 saatlik bir uyku çekiyorum. İlaç konusunda dediğine katılıyorum, bu nedenle uzağım.

aneximandros diğer başlıkların hepsini okumuştum ama durumlar farklıydı(psikolijik ve fiziksel durumlar gibi anormal vakalardı hepsi) bu yüzden yeni başlık açma ihtiyacı duydum. Ben zor uykuya dalan, çok ama çok derin uyuyan biriyim. Bunun dışında uykusuzluğa acayip dayanıklıyımdır, sabah uyandığım anlar dışında pekte sevmedim uyumayı kendimi bildim bileli:D

cappi melatonini zaten biliyodum ama unutmuşum sen söyleyince aklıma geldi. Yapay olarak alınması hakkında görüşler neler peki?

6. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Bu arada yukarıda yazdığım gibi 8 km kadar koştum sabah, sonra birkaç işim vardı onları hallettim şimdi eve geldim. P.tesi bacak antremanı yapmıştım o sabah uyumadım, sonra dün öğleleyin 5 saat felan uyudum sonra tekrar kol antremanına girdim, henüz uyumadım anlıyacağız, bacaklarım antremandan ve koşudan olacakki yorgunluk sinyallerini azda olsa vermeye başladı.

Yine aklıma gelen birşey suppelementlarımı sayayım:
    Hergün C vtamini (1000mg) ve multivitamin
    Hergün 20gr Creatin(yeni başladım yükeleme yapıyorum.
    Her gün 3 ölçek protein tozu (sabah-antremadan önce antremandan sonra)
    Hergün 1 tüp megaforte
    Hergün 2 poşet animalcuts
    Günde 200 gr proteinden daha fazla alıyorum, oldukça düşük karbonhirdat alıyorum....

7. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
    Ben melatonini bir kaç defa kullandım ve genel anlmada memnun kaldım. Hafif bir mide bulanıklığı yapabileceği söyleniyor kutunun üstünde ama ben bu etki ile sadece bir defa karşılaştım. Melatonin alıp da uyuyamadığımı da hatırlamıyorum. Alışkanlık haline getirmemek şartı ile kullanılabileceği kanaatine vardım, ne de olsa vücuda dışarıdan giren her sentetik zararlı. Amerikada fiyatı 3-5 dolar arası, bu sebeten ötürü fiyat/performans oranından da memnun kalırsın. Bunun dışında dün Dr. Mahrakinin şifalı bitkiler kitabını sahaflarda karıştırken bir kaç formüle denk gelmiştim. Doğal yollardan sorunu çözmek istersen bir kitapçıya uğradığında göz atmanı önerebilirim. 12-13 saat uyku 3 periyoda denk geliyor, demek ki 1-3-1-3 düzeninde vücudun isyan etmiyor. Benzeri bir durumdaki birini tanıyorum, bildiğim kadarı ile hala yaşıyor :). Onun için canını sıkma, vücudun uykuya ihtiyacı olduğu zaman sana söyleyecektir.

Mestano bunu beğendi.
  8. doggetman

doggetman Üye

Beğenileri:
    216
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Mestano dostum sen spora 1 hafta ara ver vücudu dinlendir daha sonra tekrar başla spora belki bu vericeğin ara ile uyku düzenine tekrar kavuşursun.

9. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    gün içinde yatacagın uyku saati gece yatacagın saatin 2 katı kadar etkili bir uyku olur...öğlen 3 saat yatarsın ama bu gece yatmış oldugun 6 saatlik bir uykuya bedeldir...
    şimdi, uyumamana bir sürü sebep olabilir..ama bence şu etkili olabilir..antrenman saatini geç saatlerde yapıyorsan, gün içindeki enerjini birden artıracagından , gece yatman zor olabilir..başka seçenek olarak,iyi uyumak için mutlaka, ılık bir duş almalısın yatmadan önce...karanlık ortamda yatmaya çalış, inan ki bu bile gh ın çalışmasını etkiliyor..ışıkta yatıldıgında vücut hem rahatsız olur hemde gh hızını düşürür...ama bence esas sorun antrenman saatinde gibi ya da sen kafan cok dolu yatıyorsun...umarım geçici bir rahatsızlıktır...

10. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    uykusuzluğunun nedeni vucudunda biriken azot %70 ve creatin fazlası ihtimali çok yüksek.

11. salvadore_xp

salvadore_xp Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul and Giresun
    Ben de antremandan geç çıktığımda gece ağır ymeke yemek zorunda kaldığımda 3-4 saat yatakda bir sağa bir sola döndüğümü hatırlarım. Bir de akşam ya da çay içmeyi çok severim. Bazen de çay yüzünden sabah ezanıyla uyuduğumu hatırlıyorum. Geçen sene laroxil diye bir anti depresan almıştım. O da tabiri caizse cılkını çıkarıyordu. 12 saat uykunun üzerine hala uyumaya istekli oluyor insan.
    Senin yerinde olsam sabah ya da öğlen kalktığımda 3-4 saatlik uykuyla dinç olabiliyorsam bunu probllem yapmam. Demek ki bünyen güçlü ya da deliksiz uyuduğun için uykundan tam verim alıyorsun.
    Hem ne güzel,:D İçimizde günü en çok değerlendiren sensin, biz ise 24 saatin 1/3'ünü yastığa bağışlıyoruz.

12. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Atakan creatine yeni başladım, sebebi creatin değildir tahminim.
    Wolf elimden geldiğince karanlık yatıyorum ancak anlayamadığım bir şey var. Burada yoksa başka yerdemi okudum hatırlamıyorum, körlerin kanser olma ihtimali 0'a yakınmış(melatoninin karanlıkta uyuduğunuz zaman yarattığı olayla ilgili) ancak benim anlayamadığım ışığın nereye etkisi bu düzeni bozuyor, sonuçta kör olması sadece ışığı görmemesine sebep oluyorki, uyuyunca bizde ışığı görmüyoruz:D

13. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Madem konu uzadı Mestano ve diğer arkadaşlar için şunu ÖZELLİKLE belirteyim:

Uykuya bedenden çok BEYİNİN ihtiytacı vardır. Dikkat ! Beyinin sağlıklı ve verimli çalışması için uyku şarttır, ayrıca bende ve sanırım her insan olan şey uykusuz kalındığında beden yorgunluğu değil zihin yorgunluğudur. Yapılan kontrollü bilimsel deneylerde 13 gün uykusuz bırakılan bir insan sokaktaki alelade direkleri üzerine gelen yaratıklar olarak görmeye başlamıştır.... vb.....

Diyeceğim o ki çok veya az uyku zihinsel fonksiyonları uzun vadede tarumar eder. Dikkat diyorum.

14. Reddie

Reddie Üye

Beğenileri:
    388
    Ödül Puanları:
    93
    is durumlarina bagli, ne zaman tatile gitsek hepimiz bu moda giriyoruz, ise donunce uyku duzeni normalde donuyor, aslinda ust mesajdaki gibi kafa yormayla daha cok ilgili bence de

15. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    ilk önce kur-an da vardır. "biz insanlara geceyi bir dinlenme kıldık." buarada bir hikmet vardır. beyse asıl konumuza dönelim.

eğer ciddi olarak bir bozukluk söz konusu ise nöropsikoloji uzmanına görünmende fayda var

http://uykubozuklugu.uludag.edu.tr/uykubozukluklari.htm

http://66.102.9.104/search?q=cache:...birikmesi+uykusuzluk&hl=tr&ct=clnk&cd=4&gl=tr

artı 2 arkadaşıma daha sordum neden olarak açlık ve diyet olarak bahsettiler

diğer arkdaş ise kansızlık ydemir eksikliğine bağlı uykusuzluk olarak nitelendirdiler. ve cafein almış olabileceğini söyledir kahve kola felan.

Son düzenleyen: Moderatör: 4 Ağustos 2008
  16. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    atakan_irresistable,

birçok mesajında dikkatimi çeken nokta , konuyu off-topic yapmaya imkan verecek şekilde din ile yorumlaman.

Açılan başlık ve tartışılan konunun içeriğine uygun bir şekilde, yorumlarımıza dini inançlarımızı katmadan tartışmaya katılmamız daha uygun ve forumun felsefesi gereği gerekli olan da budur.

Bu sayede dini inançları farklı olan üyelerin polemik içerisine girmelerini önlemiş oluruz.

Lütfen böylesi hassas konularda daha dikkatli olalım.
    Teşekkürler

diez, musclefan, aneximandros ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  17. musclefan

musclefan Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    İSTANBUL
    mestano, uykusuzluğunun bir sebebi acaba aldığın supplementların miktarı olabilir mi?bir doktora danış istersen.bir de yaz mevsiminde uykunun kalitesi düşüyor sıcak hava yüzünden.bölük pörçük uyuyorum ben de bazı geceler.ama ertesi gün telafi ediyorum akşamüstü 1 saat kadar uyuyarak.bir de bu mevsimde kendini ağır antrenmanlarla bu kadar yormasan daha mantıklı olmaz mı?sıcak hava normalde olmayacak bedensel rahatsızlıkları tetikleyebiliyor.mühim olan can sağlığı,bu kadar kasma :)

Sayfayı Paylaş