Uykunun BodyBuilding üzerinde ki etkisi hakkında

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve ReleaseTheBeast tarafından 15 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 12 üye.
  1. ReleaseTheBeast

ReleaseTheBeast Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Son zamanlarda uyku düzenim iyice karman çorman oldu dün mesela gece 11 gibi kalktım biraz önce spora gittim gayat iyi çalıştım şimdi geldim yatmayı planlıyorum böyle spordan hemen 1 saat sonra yatmak filan normalde alacağım gelişmeye kıyasla daha mı kötü olur sürekli böyle olmıyacak zaten düzene sokucam zamanı gelince bilgili abilerim cevap verirse sevinirim

2. TolgaTunçel

TolgaTunçel Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Büyüme hormonu gece salgılandığı için düzenli gece uykusu önemli.

Spordan 1 saat sonra yatmanın olumsuz etkisinin pek olacağını sanmıyorum.

3. jandersunstar

jandersunstar Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Kırıkkale
    büyüme hormonunun sadece gece salgılandığı doğru bir bilgimi? bu konuda bi hocam doğru değil uyuduğun zaman salgılanır demişti bu sorunun cevabını merak ediyorum..

4. rednose7

rednose7 Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    28
    Gece çalışan birisi olarak bende merak ediyorum vücut nasıl oluyorda zaman kavramını biliyor ? takipteyim hocalarımdan cevap gelirse sevinirim.

5. Necip alperen tuğan

Necip alperen tuğan Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    38
    ben ramazanda öğle arası işyerinde 2 saat, iftar öncesi 2 saat sahur sonrası 3 saat uyuyorum haliyle uyku düzenim berbat..

6. Raşit Turan

Raşit Turan Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Antalya/Alanya
    Ramazandan dolayı bende gündüz uyuyorum 6-8 saat arası. Çok farkedermi acaba gece gündüz ?

7. Blonde

Blonde Üye

Beğenileri:
    754
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Neye göre gece salgılanir buyume hormonu diyorsunuz ? Buyume hormonu uykunun en derin vakitleri uyanmaya yakin saatlerde 5-6. Saatlerde salgılanmaya başlanir bunun icin illa gece yatmak gibi zorunluluk yoktur. İstersen gunduz yat ama 8 saat kesintisiz hic uyanmadan yatman lazım. Ha neden gece denjr çunku insanlar hep gece uyur ondan boyle bir şey akıllarda kalmış. Gece uyumak daha iyi tabii neden derseniz gece insan rahat uyku çeker. Gunduz sıcak olur evde ses olur gunes ışigi falan deliksiz uyumak zordur. Büyume hormonu ayrica uzun süreli açlık durumlarindada salgilanir ve insülin düşükken de salgilanir
    --- Mesaj birleştirildi, 19 Temmuz 2014 ---
    Başligi acan arkadas spordan 1 saat sonra yatmani önermem. Spordan sonra vucudun karbonhidrat ihtiyacini karsilaman lazim. Ve protein. Yemegi zaten spordan 1 saat sonra yemek lazim. Yemek yiyip yatmak zararlidir. Karbonhidrat alip yatarsan insulin yuksekken yatarsan gece insülin düşmez ve buyume hormonu salgılanmasını buyuk ölcude engellersin. Ve gece vucud kendini onarmak yerine besinleri sindirmekle uğraşir. Spordan sonra karbonhidrat almazsan da bu sefer katabolikten cikamazsin kas kaybi olur.

egemennn bunu beğendi.
  8. volvol6161

volvol6161 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    ögrenci
    Genç adamım kafama göre uyurum açıkçası benım ıcın onemlı olan 6 saatten az olmaması saati önemli değil 18 19 yaşında akşam 10 da yatacak halim yok gençliğimi boş öldürüp 40 yşında keşke şunları yapsaydım demek istemem yarın bi gün kısmet olursa cocugum baba sen ne yaptın gençliğinde dediğinde ot gibi yaşadım demek istemem hormon gece salgılanır da hurafe bilgi bana göre nasıl bilecek vucudum saat 10 ile gece 5 tr yattığımı önemlı olan sakin hafif karanlık ortamda uyumak saat 11 10 gitmez be abi genç yaşta o kadar erken uyumak sporsa spor hayattan zevk almadıkça karı kızla takılmadıkça anlamı yok

9. bycaner

bycaner Üye

Beğenileri:
    141
    Ödül Puanları:
    53
    12-1 arası salgılanıyor diye biliyorum

10. Akhilleus

Akhilleus Üye

Beğenileri:
    1.294
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Grafik tasarım
    Yer:
    İstanbul
    Uykunun Bodybuilding üzerinde etkisi belki de antremandan aşağı kalmaz o derece önemlidir.

Gece uykusu ve gündüz uykusu maalesef 7-8 saat olması ile alakalı değil, tamamen hipofiz ve hipotalamus ile alakalı bir farklılıktır. Gece çalışan arkadaşların Allah yardımcısı olsun lakin aynı sürelerde bile uyusan, gündüz uykusu gece uykusu farkı maalesef çok önemlidir. Bu önem sirkadian ritminden kaynaklanır. Yukarıda bir arkadaş vücut saati nerden biliyor diyo sormuş. Cevap basit UV ve mavi ışığa hassas bir cilt ve korneamız var. Sırf bizde değil Diurnal (gündüzcül) olan bütün hayvanlarda önemlidir. Melatonin uykuyu özellikle domine eden önemli bir hormondur. Eksikliği ölümcül hastalıklara sebebiyet ve depresyona neden olur. Ne kadar uykunuz olursa olsun, eğer bir ortamda olması gerekenden fazla ışık var ise gözlerinizi kapatsanız bile yeterince derin uyuyamazsınız. Ayrıca GH salınımı aynı testosteron ve aynı kortizol gibi zaman odaklıdır. 22-02 arasında uykuya dalmış olmak ciddi bir avantaj sağlayacaktır.

The 24-h growth hormone rhythm in men: sleep and... [J Sleep Res. 2004] - PubMed - NCBI

Yukarıdaki linkteki araştırmada gerçi zaman içerisinde vücudun bunu bir şekilde düzene soktuğunun delilleri var ama ayrıntılara bakıldığında uyku odaları kullanıldığı görülüyor ki bizim gerçek hayatta aynı şartları yakalamamız zor olabilir. Yani asıl mesele kesintisiz en az 7-8 saat bir uyku ve zifiriye yakın karanlıkta bir uyku ortamı yakalamaya çalışın. Gece lambası kullanmayın. Eğer odanız pencereden ışık alıyorsa özellikle kış aylarında bulk sezonunda ışık geçirmeyen perdelerden kullanarak odayı olabildiğince karanlık hale getirip, erken yatmaya özen gösterirseniz inanın bana, ektra supplementlerin bir çoğunun verebileceğinden daha iyi verim alabilirsiniz.

AnTiCoRe bunu beğendi.
  11. lordsoth

lordsoth Üye

Beğenileri:
    282
    Ödül Puanları:
    73
    Uyuduktan 2-3 saat sonra salgılanıyor diye biliyorum, Akhilleus arkadaşımız dediği gibi gündüz uyusanız bile odanın karanlık olmasına ve uykunuzun kesintisiz olmasına özen gösterin.
    Sadece hormonal olarakta bakmamak gerekiyor, uyku ciddi bir recovery (iyileşme) sağlıyor.( steroid kullananlar daha çabuk toplanıyor mesela) Hani hasta olduğumuzda iyi dinlenirsek daha çabuk toparlanırız ya aynı şey vg için de geçerlidir. Çünkü antrenman ile kendimizi yaralarız (mikro kas yırtıkları), merkezi hasar sistemini zorlarız. İyi bir iyileşme süreci için iyi dinlenmek önemli.
    İnsan vücudu gece vardiyası çalışmalarına da bir süre sonra adapte olacaktır diye düşünüyorum.

12. frknakr

frknakr Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Yaz dolayısıyla uyku düzenim çok bozuldu...

Sayfayı Paylaş