uyku sorunu

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve tdağysn tarafından 4 Haziran 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. tdağysn

tdağysn Üye

Beğenileri:
    89
    Ödül Puanları:
    38
    benim çok sık uykum geliyor ve özellikle antremanlardan sonra çok ağırlık basıyor ve vakit bulduğum herzaman uyuyorum. dersanede artık hocalar beni hep uyurken gördükleri için artık uyandırmaya tenezzül bile etmiyorlar. acaba uykumun gelmemesi için önereceğiniz bir şey varmı. (ilaç, bitki vb.) yardımcı olursanız çok memnun olurum. herkese teşekkürler.

2. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
    Basliginizi yanlis yere acmissiniz, eger ki uykunuzu acacak streoid sormuyorsaniz. Gecici cozum bazinda, en onemli uyaranlardan biri kafeindir. Yeterli miktarda alindiginda uyku probleminizi uykusuzluk problemine donusturebilir. Yalniz neden cok uyudugunuz konusunda bir doktora danismanizda fayda var. Tavsiyem, once bir check-up yaptirin. Check-up'tan bir sey cikmazsa sorununuzun kaynagi psikolojik kokenli olabilir ( depresyon vs.).

Sorunun kaynagi ne olursa olsun yardim aramakta fayda var. Forum da fena bir baslangic noktasi degil, ama bize gunde kac saat uyudugunuz nasil beslendiginiz gibi bilgileri vermesseniz saglikli yorum yapmamiz cok zor. Ronnie Coleman gunde 4 saat uyku ile idare ederken, ortalama bir insan 8 saat uykuya ihtiyac duyar. Ayrica yasla, ihtiyaciniz olan uyku miktari da degisiyor ve tabi yasam stilinizle de. Lutfen, daha detayli bilgi verin.

3. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    baslik tasindi-

4. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Sorun uyku apnesinden kaynaklanıyor olabilir, uyurken, uzun süreler nefes alımının durması nedeniyle kandaki oksijen oranı çok ciddi seviyelere düşer ve dinlenmeden uyanmana neden olur, çok zararlıdır, Napolyon'da da varmış, o yüzden olup olmadık yerlerde horul horul uyurmuş, ama büyük dahi olduğu için durumu idare ediyormuş :D

Hızlı yemek yemek, kilolu olmak, ya da yetersiz beslenmek, ağır yemek yemek, ayran içmek, çok süt içmek, ağır (yağ ve protein ağırlıklı yemekler tüketmek), bir oturuşta çok fazla karbonhidrat almak (iki koca tabak makarna mesela)
    bunlar hep uyku getirir.

Ağır yemek sindirimi zor olduğu için bünyeyi yorar, çok karbonhidrat tüketimi, insülin salgısı ve ardından gelen düşüşe neden olur.
    Hızlı yemek, kanın midede toplanması nedeniyle uyku getirir.
    Az yemek kan şekeri-hipoglisemi etkisi nedeniyle.
    Aşırı kilo, vücuda haddinden fazla yük bindiği için.
    Ayran içeriğindeki thro(bilmemne) isimli amino asiti nedeniyle.
    Süt ve süt ürünleri laktoz içerdikleri için.
    Ağır et yemekleri yüksek yağ ve protein nedeniyle sindirmesi zor oldukları için.

Yani bir sürü sebep var, dediklerim üzerine bir düşün, hangileri sana uyuyorsa, çıkarabildiklerini-ya da düzene sokabildiklerini düzenle.
    Uyku apsesi için doktora görün, olup olmadığını anlamak için, 7-8 saat uyku sonrası nasıl uyandığına bak, eğer berbat uyanıyorsan, doktor randevu için seni bekliyor olacak.

Gözlemlerini yazarsan hepimiz yararlanırız.

5. tdağysn

tdağysn Üye

Beğenileri:
    89
    Ödül Puanları:
    38
    ama bize gunde kac saat uyudugunuz nasil beslendiginiz gibi bilgileri vermesseniz saglikli yorum yapmamiz cok zor. Ronnie Coleman gunde 4 saat uyku ile idare ederken, ortalama bir insan 8 saat uykuya ihtiyac duyar. Ayrica yasla, ihtiyaciniz olan uyku miktari da degisiyor ve tabi yasam stilinizle de. Lutfen, daha detayli bilgi verin.[/QUOTE]

bana kalsa günde 16 saat uyurum. ama dersane olduğu için mecburen kalkıyorum 7 buçuk 8 saat anca uyuyabiliyorum. ama dersanede 3 saat uyuduğumu farz edersek 10 yada 11 saat olabilir. normalde tatillerde 12 saat rahat uyuyorum akşam yatıp öğlende kalkıyorum. yaş 19 geçen 4 ay önce bir kür yaptım acaba ondan olabilirmi boy 1.78 kg 80

6. zuzu

zuzu Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    0
    Benim aklıma ilk diabet geldi. Eğer yaptığın kür insülin içeren bir kürse ( ki 19 yaşındasın böyle bir kür neden yapmamış olacağını düşünüyorum ancak bir ihtimal ) bu kür sana zarar vermiş olabilir. Yetersiz insülin üretimi yüzünden kan şekerin yükselir ve bu da uyku yapar. Bunun dışında steroid kullanımıda kan şekerini yükseltir ancak kür bittikten sonra devam eder mi açıkçası o kadar bilgim yok. Sana tavsiye edebileceğim bir eczaneye gidip kan şekerini ölçtürmen yönünde.

krn bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş