Ulu Önder Atatürk'ü Saygıyla Anıyoruz

Konusu '***Duyurular***' forumundadır ve saydam tarafından 10 Kasım 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
 1. saydam
  Offline

  saydam Özel Üye

  Katılım:
  4 Eylül 2004
  Mesajlar:
  7.079
  Beğenileri:
  1.911
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  serbest
  Yer:
  Academic Sport Center
  [​IMG]

  Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 69. yıl dönümü olan bugün çeşitli tören ve etkinliklerle anılıyor.

  Başkent Ankara'da ilk tören Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığındak devlet erkanının ktatılımıyla Anıtkabir'de gerçekleştirildi. Anıtkabir'deki tören saat 08.50'de devlet erkanının Aslanlı Yol'dan yürüyüşüyle başladı.

  Cumhurbaşkanı Gül'ün başkanlığındaki kortejde, TBMM Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Bakanlar, Danıştay Başkanı Sumru Çortoğlu, Kuvvet Komutanları, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, siyasi partilerin temsilcileri, büroklatlar ve diğer devlet erkanı yeraldı.

  ATATÜRK İÇİN ÖZEL KLİP

  İŞTE ULU ÖNDER ATATÜRK'ÜN BİLİNMEYEN FOTOĞRAFLARI

  ANITKABİR'DEN ÇOK ÖZEL FOTOĞRAFLAR

  Saat 09.05'te Cumhurbaşkanı Gül başkanlığındaki devlet erkanı Atatürk'ün manevi huzurunda saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı okundu. Bu sırada Atatürk'ün edebiyete intikal ettiği saatte sirenler çaldı. devlet erkanı daha sonra Anıtkabir'deki Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti ve Anıtkabir Özel defteri Cumhurbaşkanı Gül tarafından imzalandı. Cumhurbaşkanı Gül, deftere şunları yazdı:

  "Aziz Atatürk, edebiyete intikalinin 69. yıldönümünde sizi sevgi, saygı ve rahmetle anıyoruz. Cumhuriyetimizin temel değerlerine, ilke ve devrimlerinize, ideallerinize yürekten bağlı Türk milleti size minnettardır. Aydınlık geleceğe uzanan Türkiye Cumhuriyeti düşüncelerinizden feyz alarak gelişmesini ve güçlenmesini sürdürmektedir. Millet ve devlet olarak ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne taşımaya en büyük eseriniz Cumhuriyeti her alanda yüceltmeye, sonsuza kadar korumaya ve yaşatmaya kararlıyız. Türkiye Cumhuriyeti insanlığın ilerlemesine katkıda bulunan modern ve güçlü bir ülke olarak dünyadaki itibarını sürekli artıracaktır. Cumhuriyetimizin 84 yıllık gurur veren kazanımları bunun en güzel ispatıdır. Aziz hatıranız önünde saygıyla eğiliyor, şükranlarımızı sunuyoruz. Ruhunuz şad olsun".

  Devlet protokolünün katıldığı törenin ardından askiri ve sivil erkan, öğrenciler Atatürk'ün mozelesinin önünden saygı geçişi yaptılar.

  ANKARA'DA HAYAT DURDU

  Ulu Önder Atatürk'ün ölümünün 69. yıldönümünde Başkent'te saatler 09.05'i gösterdiğinde hayat adeta durdu. Atatürk'ün hayata gözlerini kapattığı saat olan 09.05'te Kızılay Meydanı'nda sivil savunma sirenlerinin çalmasıyla birlikte işlerine gitmekte olan Ankaralılar saygı duruşuna geçti. Sürücüler klaksonlarını çalarken, kimisi de aracından inerek saygı duruşunda bulundu. 2 dakika süren sirenin ardından Başkent'te hayat normale döndü.


  DOLMABAHÇE'DE SEVGİ SELİ

  Aynı saatlerde İstanbul'da da Dolmabahçe Sarayı'nda Atatürk'ün hayata gözlerini yumduğu odada bir tören düzenlendi. Her 10 Kasım'da olduğu gibi Atatürk'ün yaşamını yitirdiği yatağın başında nöbetçi askerin bulunduğu dikkat çekti. Dolmabahçe Sarayı devlet protokol töreninin ardından halkın ziyaretine açılacak.

  Cumhurbaşkanı Gül'ün Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalamasının ardından, korteje dahil olmayan sivil ve askeri erkan ile öğrenciler saygı geçişinde bulundu. Anıtkabir, resmi törenlerin ardından saat 11.00'de halkın ziyaretine açılacak. Ancak sabahın erken saatlerinden itibaren binlerce kişi Anıtkabir'e doğru yürüyerek ziyaret için beklemeye başladı. Kordiplomatik duayeni tarafından da saat 15.00'de Anıtkabir'e çelenk konulacak.

  Bayraklar, Büyük Önder Atatürk'ün 69 yıl önce ebediyete intikal ettiği saat 09.05'den itibaren güneşin batışına kadar yarıya indiriliyor. Sivil Savunma Müdürlüğüne ait sirenler ve motorlu araç klaksonları da saat 09.05'de 2 dakika süreyle çalındı. Tüm resmi ve özel okullarda da anma programları gerçekleştirildi.

  -Çelenk koyma törenleri-

  Anıtkabir ile aynı anda Ulus Atatürk Anıtı, Sıhhiye Zafer Anıtı ve Atatürk Orman Çiftliği Atatürk anıtlarında da saat 09.05'de çelenk koyma törenleri yapıldı. Atatürk anıtlarına, Ankara Valiliği, Türk Silahlı Kuvvetleri, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile diğer kurum ve kuruluşlarca çelenkler bırakıldı. Valilik adına hazırlanan çelenkler, Atatürk anıtlarına anıtların bulunduğu Altındağ, Çankaya ve Yenimahalle ilçelerinin kaymakamlıkları tarafından konuldu.

  -Atatürk'ü Anma Haftası programı-

  Ankara'da, ''10 Kasım Atatürk'ü Anma Haftası'' kapsamında, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumunca bugün saat 10.00'da, kurum konferans salonunda ''Okunuşunun 80. Yılında Büyük Nutuk'un Değeri'' konulu anma toplantısı ve açık oturum düzenlenecek. Toplantının açılış konuşmalarını Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Devlet Bakanı Mehmet Aydın yapacak. Atatürk Yüksek Kurumu Başkanı, Atatürk Araştırma Merkezi Başkan Vekili Prof. Dr. Sadık Tural'ın yöneteceği açık oturumda, eski Atatürk Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Utkan Kocatürk, Başkent Üniversitesi Kamu Hukuku Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Mumcu, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu ve Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın konuşmacı olarak yer alacak.

  Altındağ Belediyesince gerçekleştirilen etkinlik kapsamında Türk sanat müziği korosu, Yunus Emre Kültür Merkezi'nde saat 16.00'da Atatürk'ün sevdiği şarkıların seslendirileceği bir konser verilecek. Çankaya Belediyesince de Çağdaş Sanatlar Merkezi Konferans Salonu'nda Atatürk fotoğrafları sergisi açılacak. Atatürk hakkında 10-20 Kasım 1938 tarihleri arasında Türk basınında yer alan yazı ve fotoğraflardan oluşan sergi de aynı yerde gerçekleştirilecek.

  -Sergi ve film gösterimleri-

  Ankara Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce düzenlenen Atatürk konulu kitaplar ve süreli yayınlar sergisi ise OR-AN ve Cebeci halk kütüphaneleri ile Adnan Ötüken İl Halk Kütüphanesi ve Yenimahalle İlçe Halk Kütüphanesi'nde 10-16 Kasım tarihleri arasında görülebilecek. Anıtkabir Komutanlığı da Mehmetçik Kulesi Sinevizyon Salonu'nda ''Güneşin Adı'' konulu Atatürk belgeselini aynı tarihler arasında gösterecek. Ankara Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Adnan Ötüken İl Halk Kütüphanesi, Cebeci Halk Kütüphanesi, Yenimahalle İlçe Halk Kütüphanesi ve OR-AN Halk Kütüphanesi'nde ''Kurtuluş'' ve ''Sarı Zeybek'' adlı filmleri gösterecek.

  TCDD İşletmeleri Genel Müdürlüğünün Ankara Garı giriş holünde açacağı ''Mustafa Kemal'in Askerleri'' adlı fotoğraf sergisi de 10-19 Kasım tarihleri arasında gezilebilecek. Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumuna bağlı Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığınca 12-16 Kasım tarihleri arasında Ankara'da 239 bilim adamının katılımıyla ''6. Uluslararası Atatürk Kongresi'' düzenlenecek. Milli Eğitim Bakanlığı Şura Salonu'ndaki kongre açılış töreninde Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan, Devlet Bakanı Aydın ve Kurum Başkanı Prof. Dr. Tural konuşma yapacak. Atatürk üzerine çalışmalarıyla tanınmış Andrew Mango, Salahi R. Sonyel, Utkan Kocatürk ve Bilal Şimşir'e açılış töreninde ''hizmet ödülü'' verilecek.

  Prof. Dr. Utkan Kocatürk'ün yöneteceği açılış oturumunda ise ''Milli ve Evrensel Yönleriyle Atatürk Devrimi'' konulu panel düzenlenecek. Panele, Prof. Dr. Hale Şıvgın, Prof. Dr. Ahmet Mumcu, Yrd. Doç. Dr. Şaduman Halıcı ve Prof. Dr. Salahi R. Sonyel konuşmacı olarak katılacak. Kongre çalışmaları ise Başkent Öğretmen Evi'nde 4 ayrı salonda gerçekleştirilecek.


  www.mynet.com
   
  ALPEREN, Despo, sarc4stic ve diğer 5 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş