tvde rastladığım süt sorunsalı

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve StreloK tarafından 3 Mart 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 12 üye.
  1. StreloK

StreloK Üye

Beğenileri:
    110
    Ödül Puanları:
    43
    Yer:
    ankara
    Bloomberg HT kanalında, 2 Mart 2012 tarihli Gündem programında İbrahim Adnan Saraçoğlu isimli kişi süt hakkında oldukça acayip bir şekilde konuştu.
    Adam resmen sütün zararlı olduğunu, yetişkinlerin kesinlikle içmemesi gerektiğini söyledi. Hatta bebeklere anne sütü yerine sulandırılmış inek sütü verilmesi gerektiğini savundu.(doğumdan birkaç ay sonra direk bebek mamasına geçilmesini de ekledi) Bu teorisini de ikiz bebeklerin birine anne sütü diğerine inek sütü verilirse; anne sütü verilenin zekaca iyi geliştiğini, inek sütü verilenin fiziksel olarak iyi geliştiğini öne sürerek destekledi.
    Kalsiyum konusunda da süt yerine brokoli suyu içilerek aynı kalsiyumun alınabileceğini belirtti.
    Programın tamamında daha fazla saçmalıktan söz etmiştir ama işim vardı hepsini izleyemedim. Ama teması "süt zararlıdır"dı. Şimdi bu dikkat çekmek bir soytarılık mı, yoksa birileri iyi para vererek bu adamı böyle mi konuşturuyor? Zira bu kadar zararlı-faydasız olabileceğine inanmak çok güç.

2. PointFlex

PointFlex Üye

Beğenileri:
    147
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Kocaeli
    Geçen de biri çıktı süt 2 yaşından sonra sindirilemez dedi. Protein miktarı olarak sütte pek bir şey yok zaten, kalsiyum desen marulda daha çok kalsiyum var al 2 tane yaprak ye katur kutur. Ben Sütü sadece mısır gevreğine eklemek için kullanıyorum.

3. ARSON

ARSON Üye

Beğenileri:
    1.618
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    V.G.F. 1.Kademe Antrenör
    Yer:
    MERSİN
    Ben üç yaşından beri süt içmedim; kokusu ve tadı kusturuyor çünkü; süte yoğurt mayalarken bile kokusundan dolayı burnumu kapatır öyle mayalarım. Vücutgeliştirmeye başladığım ilk yıllarda light içtim o da 1 sene bile değil. Hala bir eksikliğini görmüş değilim.

Steve bunu beğendi.
  4. StreloK

StreloK Üye

Beğenileri:
    110
    Ödül Puanları:
    43
    Yer:
    ankara
    tamam süt o kadar essential olmayabilir ama adam biraz daha gazı alsa "içerseniz ölürsünüz" diyecekti :D

PointFlex ve wallcroft9'69 bunu beğendi.
  5. StormBlast

StormBlast Üye

Beğenileri:
    1.087
    Ödül Puanları:
    103
    Ne kadar zararlıdır bilemem ancak ben 3-4 yasindan beri süt içmemiş biri olarak herhangi bir eksikliğini görmedim.Hatta bazı yerlerde sütün büyüme hormonunu azalttığını okudum ne kadar doğru bilemeyeceğim.

6. Dexter_Morgan

Dexter_Morgan Üye

Beğenileri:
    665
    Ödül Puanları:
    123
    süt içmek zorunlu değil artık ben yulafı veya tadı güzel olsun diye protein tozuyla içiyorum başka bi numarası yok..

7. oktayd

oktayd Yeni Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    kapitalist kesim uht yöntemine savaş açmış durumda.
    Simdi sıra taze sütlerde...

Taze sütün modası gecer uht'ye dönülür kapitalizm böyle birşey

TürkYurdu bunu beğendi.
  8. DarkNRoll

DarkNRoll Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    28
    kesinlikle inanmıyorum böyle şeylere ve böyle adamları elime verseler parçalarım yemin ederim nerden buluyor uyduruyorlar bunları anlamış değilim..! süt protein yönünden çok sağlıklı bir besin karbonhidrat bakımından ve kalori bakımından da iyidir her antrenmanımdan sonra 400-500 ml süt içerim toz falan kullanmam ve gelişim bariz belli oluyor vücudumda..eskiden toz falan mı vardı eski vücutçular her antrenmandan sonra süt içerlerdi şimdi hepsi de taş gibi hala ayaktalar..ayrıca avrupada günlük işi başıa ortalama 500 ml süt içer bizim Türkiyede 100 ml bile değil eh işte bu tür adamların yüzünden yok zararlı yok öldürür yok dürter bilmem napar

9. ParZ

ParZ Üye

Beğenileri:
    869
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    süt iyidir iyi

10. ARSON

ARSON Üye

Beğenileri:
    1.618
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    V.G.F. 1.Kademe Antrenör
    Yer:
    MERSİN
    süt protein yönünden zengin değildir en az 1 litre içeceksin ki bir öğünlük protein ihtiyacını karşılasın.
    İçeriğinde ki karbonhidrat kaslarımız tarafından depolanıp kullanılmayan karbonhidrattır.
    Kalorisi yüksektir.
    Laktoz sebebiyle özellikle duyarlılığı olanlarda protein emilimine ket vurduğu araştırmalarla sabit.
    Toz 1950 yılında Chicago lu Irvin Johnson tarafından süt ve yumurta proteinleri olarak üretildi; 1960 ta formulünü geliştirdi.
    Mr olympia ilk 1965 te yapıldığına göre 10 yıl sonra gelecek olan Arnold Lou Ferigno gibi "eski vücutçular" zaten amino asitleri kullanıyorlardı zaten Pumping Iron izlediysen Ferignonun antrenman öncesi tablet tablet amino asit içtiğini görürsün (yıl 1976) Yine Pumping Iron da Arnolda röportajda soruyorlar "Ne kadar süt içiyorsun?" diye. O da "Süt`ü bebekler içer ben bira içiyorum" diye cevap veriyor(yıl 1976). O dönemin vücutçuları arasında ki popüler steroidi dianabol unda 1959 yılında piyasaya çıktığını söylememe gerek yok herhalde. Yine de süt içerek öyle olduklarında ısrarcıysan başka bir şey diyemiyeceğim.

Steve ve onbir bunu beğendi.
  11. mahasamatman

mahasamatman Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    Eşim gıda mühendisi, ve bu adamın söylediği saçmalıklar ile ilgili olarak anlatacak çok şey var.

En basitinden bu aklı selim insan evde yoğurt yapmak için sütün içerisine az miktar toprak atılmasını söylemiştir. Ben bunun kadar aptalca bir cümle daha görmedim. Toprak atarak sütte üreyecek bakterilerin sizi öldürebileceğini biliyormusunuz?

Ayrıca bu eleman açık sütü savunuyor ve sokakta satılan açık sütün daha sağlıklı olduğunu söylüyor, örnek olarak ta avrupadaki açık sütleri gösteriyor.

Birkere, avrupada açık süt (yada diğer adıyla çiğ süt) öyle bildiğiniz gibi bi elemanın evinde elle sağılıp güğümleri eşşeğin sırtına yükleyip gezdirilmiyor, El değmeden "temiz" ahırlarda (türkiyede henüz avrupa birliğine süt gönderebilecek hastalıktan arınmış standartlarda 1-2 tane bölge var, onun dışında süt ihrac etmemiz imkansız) sağılıp sonrasında "soğuk zincir" yöntemiyle son kullanıcıya ulaştırılıyor. Bizde hala köylerde elle sağılan sütler köyün meydanında bekleyen araca yüklenip oradan fabrikalara gidiyor.

Bu adamın ortaya çıkıp bar bar bağırmasını ben ticari buluyorum, göreceksiniz çok yakında "x" marka bir açık doğal süt reklamları televizyonları süsleyecek.

Aynı muhabbet pet şişelerin kanser yaptığı haberleriyle de televizyonlarda haftalarca yayınlandıktan sonra firmalarnı cam şişede daha pahalıya su satmalarıyla son bulmuştu. Pet şişeler konusunda hacettepe üniversitesinde yapılan bilimsel araştırmalarda pet şişelerde bulunan kanserojen maddenin insanda zarar verecek boyuta belmesi için bir insanın 70 sene boyunca günde 1 damacana su bitirmesi gerektiği ortaya çıkmıştı.

Haydi tamam süt öyle gerçekten eskiden bize anlattıkları gibi protein deposu mucize bir içecek değil ama bu adam artık o kadar abarttıki bu işten anlayan
    insanlar bu işin altında başka hesaplar olduğunu düşünmeye başladı.

12. badboy9119

badboy9119 Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    0

katılmamak elde değil.

13. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    sut gercekten zararli

En basta kemik erimesi yapiyor

Anne sutunun besin degerleri ile inek sutunun besin degerlerini karsilastirip bakin

Bilmeden elestiri yapiyorsunuz dunyada insandan baska bir hayvanin sutunu icen bir yaratik varmi

14. voltaj

voltaj Üye

Beğenileri:
    258
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    Ankara
    karşılaştırdığın besin değerlerini bizlerle paylaşırsan seviniriz

15. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    pc den girince yollarim

Kalsiyumun iyi kullanilmasi icin magnezYum fosfor oranlarida anne sutundeki gibi olmali

Anne sutunde bu oranlar 1 e 1 ken

Inek sutunde 1 e 2

En iyi kalsiyum kaynagi ise dereotu

FiestaCondom ve zrb20 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş