Turkey mi Türkiye mi ?

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve Despo tarafından 19 Temmuz 2006 başlatılmıştır.

 1. Despo
  Offline

  Despo ADMIN Yönetici Admin

  Katılım:
  30 Mart 2004
  Mesajlar:
  7.961
  Beğenileri:
  6.072
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Serbest
  Yer:
  Danimarka
  Arkadaşlar şu sıralarda bazı diğer forumlardada tartışma konusu. Bende herkesin bu konuda bilinçlenmesini istiyorum. Aşağıda alıntılar yaptım. Okumanızı tavsiye ediyorum. Habeşistan'ın adını Dünyada Etiyopya olarak kabul ettirdiğini biliyoruz.. Bizde bu kampanyaya katılmalıyız diye düşünüyorum.. Yorumlarınızı ve fikirlerinizi bekliyorum.   
 2. konadabokar
  Offline

  konadabokar Üye

  Katılım:
  9 Mart 2006
  Mesajlar:
  105
  Beğenileri:
  8
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  borsa
  Yer:
  karşıyaka
  tamamıyle katılmama rağmen türkiye kelimesinin telaffuzu çok zor dil dediğimiz sey zoru kabul etmez ettiremeyiz bosuna kürek çekmektense türkiye yerine republic of turk(turks),turk cumhuriyeti denmesi yanlış olmaz sanırım hem bazı ümmetçilerin ben türkiyeliyim demesinin önüne geçmiş oluruz biz önce türküz araplardan farkımız zaten bu neyse konu bu değil,yabancıların kolayca söyleyebileceği bir kelime olmalı dil bilimi boyle der
   
 3. Veyron
  Offline

  Veyron Özel Üye

  Katılım:
  10 Eylül 2004
  Mesajlar:
  1.884
  Beğenileri:
  436
  Ödül Puanları:
  93
  Yer:
  Republic Of Fenerbahce
  bencede turkiye veya turk kelimeleri uygundur.neden koskoca ülkenin ismi dışarda alay konusu olabilecek bi kelimeye takabul etsinki. bizden başka ülke varmıdırki böyle adı horoz,kaz,ördek gibi saçma sapan anlamlara gelen...
   
 4. ARWENPOWER
  Offline

  ARWENPOWER Üye

  Katılım:
  18 Mayıs 2006
  Mesajlar:
  138
  Beğenileri:
  20
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Fitness ve Aerobic antrenör
  Yer:
  avrupa
  turkey benim bildiğim kümes hayvanı demek ama hindi için kullanılmıyor. Yanlışda bilmiş olabilirim tabi.
  İngilizce uluslararası dil olduğu için bence turkey kelimesi değiştirilmelidir. Mesela finlandiyaca olsaydı önemli değil derdik ama ingilizce olması önemli oluyor.
   
 5. OdnamoK
  Offline

  OdnamoK Özel Üye

  Katılım:
  30 Haziran 2006
  Mesajlar:
  460
  Beğenileri:
  122
  Ödül Puanları:
  0
  Bu kampanyaya nasıl katılabiliriz?
   
 6. edobey
  Offline

  edobey Yeni Üye

  Katılım:
  13 Ocak 2006
  Mesajlar:
  263
  Beğenileri:
  4
  Ödül Puanları:
  28
  Meslek:
  özel sektör
  Yer:
  gebze kocaeli
  bende bu kampanyaya katkıda bulunmak istiyorum ve bizim sitenın baslık kısmındaki made in turkey yazısı değiştirilsin diyorum uygun görürsen despo
   
 7. Veyron
  Offline

  Veyron Özel Üye

  Katılım:
  10 Eylül 2004
  Mesajlar:
  1.884
  Beğenileri:
  436
  Ödül Puanları:
  93
  Yer:
  Republic Of Fenerbahce
  Türk adı nereden geliyor..

  Türk Milleti'nin tarihi insanlık tarihi kadar eskidir. "Türk" sözü tarihin en eski çağlarından beri kullanılıyordu ve belirli bir kavmin yada kavimler birliğinin adı olarak mevcuttu.
  Türkler'in köklü ve çok zengin bir tarihe ve kültüre sahip olması nedeniyle birçok bilim adamı "Türk" adının nereden geldiği hakkında araştırmalar yapmış, bu araştırmalar neticeside Türk adı ilk defa MÖ. XIV. yy'da "Tik" veya "Tikler" adıyla geçmeye başlamıştır. Diğer bir görüşe göre ise Türk adı MÖ. XIV. yy'dan öncede varolduğudur. Zira Türk ırkının tarihi insanlığın tarihi kadar eskidir. Bu gerçeği kavmi ve milli mitolojilerde ve tarihi oluşumlarda izaheden eski kayıtlarda görmek mümkün olmaktadır.

  Türk ırkının çok eski olması nedeniyle Türk adının nerden geldiği hakkında birçok iddia ve görüşler ileriye sürmüşlerdir. Buna göre,

  -Heredotos'un doğu kavimleri arasında zikrettiği TARGİTAB'lar.

  -İskit topraklarında doğdukları söylenen TYRKAE'ler

  -Tevratta adı geçen Togarma'lar.

  -Eski Hint kaynaklarında tesadüf edilen TURUKHA'lar veya THRAK'lar

  -Eski Ön Asya çivili metinleride görülen TURUKKU'lar.

  -Çin Kaynaklarında MÖ. I.yy'da rol oynadıkları belirtilen TİK veya Dİ'ler
  Bizzat "Türk" adını taşıyan Türk kavimleri olarak gösterilmektedir.

  İslam kaynaklarında yer alan İran menşeli "Zend - Avesta" rivayetleri ile İsrail menşeli "Tevrat" rivatetleride Nuh Peygamber'in torunu olan Yafes'in oğlu "Türk" ile İran rivayetlerideki Feridun'un oğlu "Türac" veya "Tur"un soyu türk adını taşıyan ilk kavim olarak gösterilmek istenmiştir.
  "Avesta"da yer alan "Ebül Beşer"den (1) ,Cemil ve o u Ferdiun'dan bahsedilmektedir. "Ferdidun ülkesi Salm, Irak ve Turak (Türk) ismindeki üç oğlu arasında pay etmiştir. Salma!a bugünkü İran ve havalisi, Irak'a bugünkü Irak ve havalisi ,Turak'a ise Orta Asya ve Çin havvalisi düşmüştür. Feridun ölünce Irak, Salm'a saldırarak İran ve havalisini almış,daha sonra Turak'a saldırmıştır.
  Irak,Turak'ı yenememiş, savaş bunların torunlarına uzanana dek senelerce sürmüştür. Sonunda Turak'ın torunu "Afrasyap"(2) Irak torunun "Muncihir"i mağlup ederek Ceyhun nehri sınır kabul edilen bir anlaşma yapmıştır. Bu tarihten sonra ceyhun nehri doğusunda "TURAN", batısına da "İRAN" denmiştir.
  Tevrat rivayetleride ise Nuh tufanından sonra Nuh peygamber dünyayı üç oğlu arasında pay etmiş.Yafes'e Orta Asya ve Çin ülkeleri düşmüş,Yafes ölürken tahtını sekiz oğullarından biri olan "TÜRK" e bırakmıştır.
  Görülmektedirki Hz. Adem devrine yakın zamanlarda Turak(Türk)'den İran-Turan savaşlarından ve Alp Er Tunga gibi büyük bir Türk Başbuğundan ve Saka İmparatorluğu Kağan'ından bahsedilmektedir. Yukarıda mitoloji ve tarihi kayıtlar içerisinde yer alan "Türk" kelimeleriden ,Türk adının ne kadar eski olduğu ortaya çıkmaktadır.
  MÖ XIV. yy'da yer alan "Tik"ler ile dünyada mevcut olan medeniyetlerin en eskisi olan MÖ. VII. yy. da Orta Asya'da kurulan "Anav" medeniyeti de Türkler tarafından kurulmuştu. O halde Türkler MÖ. XIV. yy'da Tik'ler , MÖ. VII. yy'da Anavlar ,MÖ IV yy'da Sakalar ile tarih kayıtlarında yer almaktadır.
  Türk kelimesinin yazılı olarak kullanılması ilk defa MÖ 1328 yılında Çin tarihinde "Tu-Kiu" şeklinde görülmektedir.
  MÖ. I yy'da Roma'lı yazarlardan biri olan Pompeius Meala'nın Azak Denizi kuzeyinde yaşayan halktan "Turcae" olarak bahsetmesi ile ilk defa yazılı olarak karşılaşıyoruz.
  Türk adının tarih sahnesine çıkışı MS VI yy'da kurulan Kök-Türk Devleti ile olmuştur. Orhun kitabelerinde yer alan "Türk" adı daha çok "Türük" şeklide gösterilmektedir. Bundan dolayı Türk kelimesini Türk Devleti'nin ilk defa resmi olarak kullanılan siyasi teşekkülün Kök-Türk imparatorluğu olduğu bilinmektedir. Kök-Türkler'in ilk dönemlerinde Türk sözü bir devlet adı olarak kullanılmışken,sonrada Türk millietini ifade etmek için kullanılmaya başlanmıştır.
  MS. 585 yılında Çin İmparatoru'nun KÖK-TÜRK Kağanı İşbara'ya yazdığı mektupta"Büyük Türk Kağanı" diye hitap etmesi, İşbara Kağan'ın ise Çin İmparatoruna verdiği cevabi mektupta "Türk Devleti'nin Tanrı tarafından kuruluşundan bu yana 50 yıl geçti" hitapları Türk adını resmileştirmiştir.
  Kök-Türk yazıtlarında Türk sözü daha çok "Türk Budun" şeklinde geçmektedir. Türk Budun'un ise Türk Milleti olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla türk adı bu dönemlerde bir topluluğun veya kavmin isminden ziyade ,siyasi bir mensubiyeti belirleyen bir kelime olarak görülmektedir. Yani Türk soyuna mensup olan bütün boyları ve toplulukları ifade etmek üzere milli bir isim haline gelmiştir.
   
 8. ofbeat
  Offline

  ofbeat Üye

  Katılım:
  19 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  137
  Beğenileri:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  ARkadaşlar aynı şey bizim içinde geçerli
  Almanya_Germany asıl adı deutschland dır yada yunanistan greece gibi düşünün herkes kendi diline en yatkın şekilde degiştirir bu hindi olayını komplex yapmaya gerek yok bugun amerika bizi içten içe sömürürken yahudiler tüm ekonomiyi sömürürken bunları insanlar sorunlardan uzaklaşıp kafalarını doldursun diye veriyorlar biz bukadar aşşalık bir ülke deigliz sanmıyorum bunu komplex edicek kadar bu açıdan bakalım her ülke degiştiriyor isimleri bizde degiştirdik bikaç tane orjinal olarak kullandıgımız isim var genelde rusia rusya gibi yakın bir telafuzda kendimize göre degiştiriyoruz turcia mesela ispanyollardı sanırım kendi dillerine uygun olarak pek yapıyı bozmadan almışlar turkey de turkiyeye benzer bir kavram misal netherland avusturya diyoruz adamların kendi dilleriyle yakından bile alakası yok boşverin bunları bunlar bizi lekelemez bizi sömürenler lekeliyor sadece üstünü kapatmak için beyinleri körleştirmek için önümüze sunulmuş bir tabak bunlar
   

Sayfayı Paylaş