Tricepse bir türlü karar veremiyorum

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve zaen83 tarafından 13 Haziran 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. zaen83

zaen83 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Herkese merhaba.

Triceps programım : "Alna Triceps" 4x8, "Triceps Pushdowns" 4x8, "Standing one arm" 4x8 şeklinde idi. Bir aydır bu sistemle çalışıyorum ama geçen sefer idmanda iken kendimi az kalsın sakatlıyordum. "Alna triceps" hareketinde ağırlık arttırdım ve arkadaşımın yardımıyla 4 seti tamamladım. Sonra ağır kilo ile "Triceps pushdowns" yaptım kası iyice yordum. Ama kası çok yormuşum demekki "Standing one arm" hareketini yaparken birden gücüm tükendi ve ağırlığı direkt olarak boynumun arkasına düşürdüm. :cry: Arkadaşımda korktu birşey oldu diye ama hiç acımadı bile çok şükür ucuz atlattım. Ama şimdi psikolojik olarak o hareketi yapamıyorum, o hareketi yaparken kendimi güçsüz hissediyorum ve yine düşecekmiş gibi hissediyorum. :oops: Hatta o hareketi düşünürken Tricepsim uyuşuyor. :p O hareketi başka bir hareketle değiştirmek istiyorum ama bir türlü karar veremedim, yardımcı olabilir misiniz?

Saygılar.

2. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Ucuncu hareket olarak paralel sehpa arası dıps yap, candır

3. zaen83

zaen83 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Cevabınız için teşekkürler. Peki 4x8 şeklinde mi yapayım onu da?

4. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    paralel sehpalar arası dipste ilerki aşamalarda kucağına ağırlıkta alabilirsin..ben havlumu kucağıma koyup üzerine 10-15 kg vinil bar ağırlıklarından koyuyorum..Yalnız triceps için izole bir hareket değildir.göğüslerede vurur..

5. Pump Forever

Pump Forever Özel Üye

Beğenileri:
    458
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ihracat Uzmanı
    Yer:
    Istanbul
    Aynen ben de 40 kilo koydurtup yapıorum ... ama onemli olan hareketi hiseetmek ve olabildigince yawas yapmak.. zaten yasas yapınca ister istemez triceptlere yük bindigini anlıorsunuz..
    Aynı hareket zor gelirse, ayagına agırlık alıp Dips te yapaiblirisn 4x8

6. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    ben bu harekette yuksek agırlıkları kucagıma koymak yerıne ellerımı yukarı itiş esnasında dışa dogru baskı uygulayacak sekılde konsantre oluyorum ve trıcepsler maxımum kasılmaya ugruyor.faydasını cok gordum.aynı durum dar bench hareketı içinde gecerlı.

7. body şampiyon

body şampiyon Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    body-fıtness tranier
    Yer:
    istanbul
    triceps

Lyıng trıceps yaparken sakatlanmayı önlemek için öncelikle ısınmanı öneririm.ısındığım halde yinede bana ağrı veriyor dersen hareketi yaparken barı alnına değilde başının arkasına indirmeye çalış.Yinede ağrı yaparsa bence bu haraketin yerine başka hareket yapmaktansa dinlenmeni tavsiye ederim.Çünkü böyle ağrılar büyük sakatlanmanın habercisi olabiliyor.Dikkatli olmalısın.

8. Pump Forever

Pump Forever Özel Üye

Beğenileri:
    458
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ihracat Uzmanı
    Yer:
    Istanbul
    Re: triceps

Tahmin ediorum, saglam agırlıklarla triceps calısan herkes, lying tricepts yüzünden ufak tefek, incinmeler agrılar, eklem problemleri yasamıstır... Marcus Ruhl videosunda , bu calısma icin : " ne zaman cok agır kilolara girsem sakatlanma riski yasıyorum ve ufak sakatlıklar geciriyorum., o yüzden bu hareketin yerine tüm alternatif triceps hareketlerini yaptım ancak hic birinde ölçü alamadım.. Eger büyük tricepsler istiyorsanız, bu hareketi yapmak zorundasınız..."
    Isınmak cok onemli.. ben 75 kilo ile calıstıgım zaman eczaneden aldıgım sargıyla sarıp girmistim ve faydasını gordum.. öneririm...

9. matiz

matiz Üye

Beğenileri:
    65
    Ödül Puanları:
    0
    Son mesajı okurken yüzümde bir tebessüm belirdi çünkü daha dün Lying Triceps preess de az daha kolu patlatıyordum ... Çünkü vakim yoktu ve yi ısınmamıştım.

Aslında ben ağır kiloya (tabi kendime göre) geçmeden önce olabildiğince nizami yapmaya çalışıyorum hareketi.

Yani dirsekleri ne kadar birbirine yaklaştırmayı becerirsem hareket tricepsi doğru vuruyor.

Gittigim salonda agır kilo takıp ,agırlığı tam indirmeden dirsekler sağı-solu gösterir şekilde hareketi yapan çok insan var.

Bu arada konu ile ilgili olarak ben çeşitli triceps hareketlerini rotasyonlu oarak sürekli kullanıyorum (french-skull-kickback-pushdown vs) ancak genelde triceps kasım, iç kısma doğru bir gelişme gösterdi.Yani kolun iç kısmında bir büyüme elde ettim.

Kollarımda yağ oranı çok düşük olmasına rağmen.Kolun dışına doğru, nal şeklinde define olan bölgede çok bir belirginlik elde edemedim.

Triceps kasının kolun dış tarafına yakın kısmını daha iyi çalıştırdığını düşündüğünüz belirli bir hareket var mıdır sizce?

Son düzenleme: 8 Ağustos 2008
  10. Overlord

Overlord Üye

Beğenileri:
    100
    Ödül Puanları:
    0
    pushdown tricepsin dış kısmını daha çok çalıştırır, pushdownu ilk hareket olarak yap böylece tricepsin dış kısmı için daha iyi bir sonuç elde edersin.

11. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    pushdown makinasında bar şekli değişkenlik gosterır.her salonda aynı bar kullanılmaz.düz demir ile çalıştığında dış kısımda bahsettiğin verimi almaz.

12. diez

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    konu hortlatılmış ama guardbody'e katılıyorum..düz barda dış kısım iç kısma göre daha az etkilenir..rope (ip) push down da daha çok dış etkilenir..

13. sovereign

sovereign Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Istanbul
    arkadaslar havada dips yapmakla sehpada yapmak arasinda fark varmi?
    yani ayaklar yerden yüksekte yapilan. anlatabildim umarim :)

14. Odinn

Odinn Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Exercise/% EMG Muscle Stimulation

Triceps:
    Decline triceps extensions (Olympic bar) - 92
    Triceps pressdowns (angled bar) - 90
    Triceps dip between benches - 87
    One-arm cable triceps extensions (reverse grip) - 85
    Overhead rope triceps extensions - 84
    Seated one-arm dumbbell triceps extensions (neutral grip) - 82
    Close-grip bench press (Olympic bar) - 72

15. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Triceps için bir farkı olduğunu sanmıyorum sovereign ama tüm vücut farklı bir şekilde kasılıuyor olabilir. Çünkü birinde ayaklar kırık diğerinde salınmış. Bence ayakları kırmak daha sağlıklı ve verimli.

Sonuçta triceps için senin kastettiğin anlamda bir fark yok.
    Detay cevap istiyorsan şunu söyleyebilirim, kolları saldığında veya topladığında vücudun ağırlık merkezi değiştiğinden tricepslerin kaldırma noktası da değişiyor ve ağırlık kasın farklı noktalarından kaldırılıyor. Bu çok detay. Sonuçta kası farklı bir şekilde çalıştırmıyorsun.

16. diez

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    enterasan veriler..yüzde olarak etkilenmenin kaydedildiğini görmemiştim açıkçası..araştırdığımda karşıma bu site çıktı..EMG results olarak geçiyor..
    http://www.warriorfx.com/2007/06/emg-results/

17. nika

nika Üye

Beğenileri:
    98
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    yönetici
    Yer:
    Bursa
    Dips hareketi bu iş için hazırlanmış sehpada öne eğilerek yapıldığında tricepslere daha çok etki eder. Eğer öne eğilmeden yapılırsa tricepslerle beraber alt göğüsüde etkiler. Dips sehpasının kol açıklığı 80 cm ye yaklaşan kısmında dips hareketi yapıldığında ise bu ençok alt göğüse etki eder ki bu durumda göğüs hareketi olur.
    Dipsin birde bench sehpasında yapılanı vardır ki bu bir triceps hareketidir. Bu iki hareket birbiriyle karıştırılmamalıdır. Bu konuyla benim bildiklerim böyle umarım yanlış bir bilgi vermemişimdir. Vermişsem düzeltilmesini dilerim.

Sayfayı Paylaş