Tribulus - Balon mu gerçek mi?

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve bozokaydin tarafından 15 Kasım 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 33 üye.
  1. bozokaydin

bozokaydin Üye

Beğenileri:
    3.133
    Ödül Puanları:
    103
    Aşağıda bütün bilimsel açıklamalar sahte bilimsel yayın gösterip bunların yalanlanmaları vardır. Tribulus yararlı deyip test sonuçları olarak bilimsel yayın verirler, bilimsel yayınları okuruz tamamen tersinii söylerler. Ya da bir teste göre derler. Hani test. Ya da testi veriyorlar bulup okuyorum yo öyle birşey demiyor. Bir çok supplement işe yarar ve kullanırım fakat tribulus tamamen yalandır. Mesela ZMA cidden işe yarar. Ünlü beslenme uzmanları bigcat ve steroid bible yazarı spor kimyası gurusu anthony roberts şöyle diyor:

1. Bilimsel hiç bir testte tribulusun testesteron seviyesini arrttırdığı görülmemiştir.

2. Tribulus bilimsel testlerde corpus cavernosum'u rahatlatır. . Bu az sayıda denekte ereksiyonu kalitesini az miktarda arttırmıştır. Bilimsel verilere göre bu artmanın nedeni nitrik oksidi arttırmasıdır.

3. Tribulus ilginç bir şekilde nitrik okisidi bu da LH'ı arttırmasına rağmen genel testeron miktarını azaltır.

Ve sonuçta şöyle diyor:

Tribulus is an amazing testament to the power of marketing.

Yani tribulus muhteşem bir pazarlama balonudur.

Bu sonuçlar tamamen bilimsel deneylere dayanıyor.

Tribulus ile ilgili bilimsel incelemeler:

1. Brown GA, Vukovich MD, Reifenrath TA, Uhl NL, Parsons KA, Sharp RL, King
    DS. Effects of anabolic precursors on serum testosterone concentrations and adaptations to resistance training in young men.
    Int J Sport Nutr Exerc Metab 2000 Sep;10(3):340-59 2. Antonio J, Uelmen J, Rodriguez R, Earnest C.
    The effects of Tribulus terrestris on body composition and exercise performance in resistance-trained males.
    Int J Sport Nutr Exerc Metab 2000 Jun;10(2):208-15 Related Articles, Books, LinkOut

Bodybuilding.com alışveriş bölümünde http://bodybuilding.com/store/trib.html Tribulus ile ilgili herşey için arttırabilir yani arttırır diyemiyor. Çünkü iddia etese milyonlarca dolarlık tazminat davaları açılır. Bu sayfadan detaylı bilgi için şu sayfaya yönlendiriliyoruz linki altta göreceksiniz( Burda FDA uyarısı geliyor. yazanlar doğru olmayabilir diye) http://bodybuilding.com/fun/southfacts_trib.htm Bu bölümde yazar şöyle demiş "Indeed, research has shown that Tribulus Terrestris extract, standardized for 20% protodioscins was effective at stimulating testosterone increases in study subjects. 5, 6 " yani tribulus kısaca testesteron seviyesini dolaylı olarak arttırır diyor ve referans olarak bilimsel çalışmları veriyor. Referans tablosundan referansı bakıyoruz şu:

Int J Sport Nutr Exerc Metab. 2000 Jun;10(2):208-15. The effects of Tribulus terrestris on body composition and exercise performance in resistance-trained males. Antonio J, Uelmen J, Rodriguez R, Earnest C.

Bu makeleyi nette aratıp bakıyoruz şu sonuç geliyor:

Human Performance Laboratory, University of Nebraska, Kearney, NE 68849-3101, USA.
    The purpose of this study was to determine the effects of the herbal preparation Tribulus terrestris (tribulus) on body composition and exercise performance in resistance-trained males. Fifteen subjects were randomly assigned to a placebo or tribulus (3.21 mg per kg body weight daily) group. Body weight, body composition, maximal strength, dietary intake, and mood states were determined before and after an 8-week exercise (periodized resistance training) and supplementation period. There were no changes in body weight, percentage fat, total body water, dietary intake, or mood states in either group. Muscle endurance (determined by the maximal number of repetitions at 100-200% of body weight) increased for the bench and leg press exercises in the placebo group (p <.05; bench press +/-28.4%, leg press +/-28.6%), while the tribulus group experienced an increase in leg press strength only (bench press +/-3.1%, not significant; leg press +/-28.6%, p <.05). Supplementation with tribulus does not enhance body composition or exercise performance in resistance-trained males.

Yani tribulus vücut yapısını ve performansı arttırmaz. Verdikleri referans tam tersini söylüyor. Çünkü çoğumuz güneniriz ve evet doğru deriz.

technical1967, aykun, VENGEANCE ve diğer 32 kişi bunu beğendi.
  2. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    :) Kayıtlarda belkide vardır, bu tribulus'u pumpforever'in yoğun tavsiyeleriyle kullanmıştım ve cinsel anlamda bana son derece olumsuz etki yapmıştı, bunu da forumda yazmıştım.
    Ciddi ve hissedilir bir olumsuzluktu bu, tribulus'u kullandığım zamanla sınırlı kalan, o zaman bu durumu dozu yüksek almakla ve hergün kullanmakla ilişkilendirmiştim.
    Şimdi bir an olsun, "acaba!!!" dedim.
    İşin komiği elimde 3 kutu, yani 270 tablet, 1000 mg.'lik tribulus var, idman günleri 2 adet kullanıyorum.
    Cinsel anlamda olumsuz etkisi yok bu dozda, ancak itiraf edeyim, asla pumpforever'in dediği inanılmaz güç etkisi olmadı bende.
    Paylaşım için teşekkürler.
    Yalnız şunu ekleyeyim, kullanan herkes sopharma firmasının tribestan isimli ürünü için harika diyor, belki o ürünün etkisi gerçektir. Tribestan bulan arkadaşlar bence alsınlar, etki göreceklerine inanıyorum.

castorpollux bunu beğendi.
  3. bozokaydin

bozokaydin Üye

Beğenileri:
    3.133
    Ödül Puanları:
    103
    Bilimsel analizde gerek kas idmanları sonucu ya da kan hormon testleri sonucu bilim dünyası bir sonuç görememiş. Bu etkiler psikolojiktir yani plasebo etkisi. Yani bilimsel bir dayanak yok.

4. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Tribestan ayrı bir kategoride, sıradan bir tribulusla asla aynı yere konmuyor yabancı yayınlarda, deneyenlerin yorumlarında hata oldugunu sanmıyorum.

thecoller bunu beğendi.
  5. WolfSoN

WolfSoN Üye

Beğenileri:
    89
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul

Karasan Hocam 2 kutu Sopharma Tribestan kullandım ve bunu Creatin ile birleştirdim.Dayanıklılık hat safhaya geliyor bu bir gerçek ama süper bir güç artışı yok.Cinsel anlamda diğer arkadaşlar çok övüyordu Tribulus ürünleri ama bende bu olay gerçekleşmedi.Herzaman neysem o halimi korudum.Aldığım miktar günlük 1500mg dı.

6. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Dayanıklılık derken, neyi kastediyorsun Wolfson?
    Tribestan'ı bir yana bıraktım, ama creatine'in amacı patlamalı güç üretiminde artış.
    Tribestan'da özünde bunu sağlamak için kullanılıyor, dayanıklılık derken kondüsyonu kastediyorsan, her iki ürününde kullanım amacı bu değil.

7. WolfSoN

WolfSoN Üye

Beğenileri:
    89
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Yanlış aksettridim sanırsam hocam,diyelimki normalde 85 kilo bench yapıyorum son sette 4 tekrarım var.Bu ürünü kullandığım zaman içinde 6 tekrar dahi çıkarabiliyordum.Belkide psikolojık denilebilir ama bıraktıktan 1 hafta sonra çıkaramaz oldum.Squattada fark ediyordum.Mesela son setlerim normalmiş gibi çıkıyordu kilo arttırmamam rağmen.Ben buna dayanıklılık dedim yanlış dedim sanırım:confused:

8. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Yok yanlış değil Wolfson, dediğin şey, kendi başına creatine ile olan bir etki, aynı kiloda 2-3 tekrar fazla çıkarmanı sağlar, ve bunun bir diğer karşılığı, kilolarının yüzde 5-10 artması demek.
    85 kg. ile 4 tekrar yaparken maksimum kilon 92 iken(örnek olarak)
    85 kg. ile 6 tekrar yapıyorken, tek tekrarda muhtemelen 98 kg. yapabilirsin.
    Yani güç artışıda oluyor, ancak verdiğin artış çok mütevazı bir artış, tribestan'ın ekstra bir etkisi yok gibi görünüyor (tabii creatine kullanımına yeni başladıysan, creatine kullanımın yeni değilse, artışın sebebi tribestan olabilir)
    Ancak çok mütevazı bir artış olmuş.
    Sanırım tribulus kullanmayı düşünen arkadaşlar için bir kere daha düşünmelerine neden olacak bu başlık.

9. bozokaydin

bozokaydin Üye

Beğenileri:
    3.133
    Ödül Puanları:
    103
    Tribestan'ı üreten firma şöyle diyor(kaynak bodybuilding.com) Tribestan is extracted from Tribulus terrestris. Tribestan Tribulus terrestris özüdür.

Yukarda verdiğim testlerde zaten tribulus özü tribestan kullanılmıştır. Gözümden kaçmış olabilir tribestan ın işe yaradığını gösteren bir tıbbi makale bulursanız paylaşmanızı istiyorum.

10. Reddie

Reddie Üye

Beğenileri:
    388
    Ödül Puanları:
    93
    ben yeni basladim, sporla ilgisiz bir arkadasim cinsel performansa iyi gelir diye almis kullanmamis (ultimate' in), creatine almiyorum etkisi olursa yazarim

thecoller bunu beğendi.
  11. Reddie

Reddie Üye

Beğenileri:
    388
    Ödül Puanları:
    93
    Güncelleme : Sekiz gundur zma ile birlikte kullaniyorum arkadaslar, performansim ve dinlenmem olumlu yonde cok farketti.

ZMA yi ayri ayri magnezyum cinko apikobal tabletlerle kendim hazirliyorum. Yalniz goguslerimde dunden beri hafif kasinti basladi. buradan testesteronu artirdigi ortaya cikiyor sanirim, ancak bunu zma da yapmis olabilir.

Konu disi olacak ama herkes "steroid almiyorsun nolvadex e gerek yok gecici bir durumdur" diyor ama ben biraz evham yaptim. Almali miyim ve hangi doz uygundur? Cevap verene (olursa) simdiden tesekkur ederim thums:

thecoller bunu beğendi.
  12. bozokaydin

bozokaydin Üye

Beğenileri:
    3.133
    Ödül Puanları:
    103
    Gördüğün etkiler ZMA oluyor. Kendin hazırlayarak mantıklı bir iş yapmışsın, bravo. Ben de aynı şekil hazırlıyordum. Nolvadex kullanmana gerek yok. İlla alacağım diyorsan günde tek tablet 10 mg durumunda kafi gelir.

13. Reddie

Reddie Üye

Beğenileri:
    388
    Ödül Puanları:
    93
    demek ki sisirilmis tribulus yerine 3 tane vitamin mineral yeterliymis, hocam sayenizde ogreniyoruz bunlari, ne kadar tesekkur etsek az + umarim dikkate alan olur thums:

thecoller ve bozokaydin bunu beğendi.
  14. bozokaydin

bozokaydin Üye

Beğenileri:
    3.133
    Ödül Puanları:
    103
    Sagolasin artik kullanmadigim urun kalmadi nerdeyse. Cok parami bos yere harcadim. Sizlerle bildigim seyleri bilimsel temele dayandirarak paylasmak mutlu ediyor.

uzk, Pulbiber072, won_dutch ve diğer 20 kişi bunu beğendi.
  15. ıceman

ıceman Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    bende bi süre ultimate in tribulusunu kullandım fakat bir süre sonra baktımki sperm sıvısında bi azalma oldu bırakınca tekrar eski seviyesine geri döndü.acaba bu normal birşeymidir? bazı arklar o normal birsey vücut testesteronu kullandıgı için azalma olmusdur diyor fakat bana mantıksız geliyor ozmn sürekli sıvının az olması lazım gib geliyor bana..

16. bozokaydin

bozokaydin Üye

Beğenileri:
    3.133
    Ödül Puanları:
    103
    Boşalma sıvısını prostat üretir. İçindeki spermlerin testesteron ile alakası var ama boşalma miktarının testesteron ile alakası yok. "vücut testesteronu kullandıgı için azalma olmusdur" tamamen yanlış bir bilgilendirme.

Son düzenleme: 6 Aralık 2007
  17. ıceman

ıceman Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    peki sorun nedir ozmn? prostatlarımda bi sorun oldugunu sanmıyorum allaha şükür sdc tribulusu aldıgı zmn oldu öyle bir sorun.şimdide now un tribulusunu aldım belki ultimateinki ters etki yapmıstır diye ama yine öyle bir sorunla karşılasırsam ne yapmamı önerirsin?

18. bozokaydin

bozokaydin Üye

Beğenileri:
    3.133
    Ödül Puanları:
    103
    Tribulus'ün bir etkisi varsa dahi boşalma miktarı yani semen volumu ile alakası yok. Kür yaparken cinsel istek artışı olunca semen volumu da yükseliyor. Psikolojik beyinsel uyarı ile ilgili bir durum. Kür sonrasında ise genelde 1-2 hafta bir düşüş oluyor. Bunlar tamamen cinsel istek arzusu ile alakalı. Bence senin korkman gereken bir durum yok. Geçicidir.

19. ıceman

ıceman Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    piskolojik yani..hımm...fakat bırakıp tekrar baslayınca tekrar aynı sorun oldu yani bende tribulusa karşı piskolojik bir sorunmu var acaba 2kere oldu çünkü:) ?.bide birşey daha sormak istiyorum deişiklik oldum diye now un tribulusunu denemeye basladım nowunki hakkında bi düşüncen varmı?

20. bozokaydin

bozokaydin Üye

Beğenileri:
    3.133
    Ödül Puanları:
    103
    Now kullanmadım. 3 kez Universal kullanmadım. Periyodik yaptırdığım kan testlerinde bir fark olmadı.Tribulus un ise yaradigini dusunmuyorum. Ereksiyon kalitesini arrtırdığına dair çalışmalar var (nitrik oksid salınımını arttırarak)diğer bütün çalışmalarda ya testesteron seviyesini hiç etkilememiş diğerlerinde ise lh ve fsh'ı azaltmış.

Sayfayı Paylaş