Ton balığı yemek istiyorum, hem de her gün?

Konusu 'Kadınlara Özel - Beslenme & Diyet' forumundadır ve forumcu tarafından 29 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. forumcu

forumcu Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Merhaba, ben Dukan diyeti yaptım 40 kilo verdim. 15 kilo daha vermek istiyorum. Eskiden ton balığı hiç sevmezdim ama nedense son 15 gündür değişik bir hobi geliştirdim. Her gün 160 gr. olan kutulardan bir tane yiyorum. Migros Light ton balığının suyunu süzüp onu yoğurtla karıp yiyorum.

Mesela bu sabah canım şunu çekti:

2 haşlanmış yumurta
    2 kaşık light yoğurt
    1 çay kaşığı dijon hardal
    1 diş sarımsak
    2 kornişon turşu
    1 kutu ton balığı

Yoğurdu sos yapıp malzemeleri ekledim salata yaptım yedim. Sabah 7 gibi yedim. Akşam saat 6'ya kadar canım hiçbir şey çekmedi.

Abartmış olabilirim. Protein bombası sonuçta ama benim merak ettiğim şey ton balığı yememde bir sakanca var mı acaba?

Diyette ton balığı yenir mi arkadaşlar? Günde 160 gr kutudan 2 tane yesem ne olur?

2. Eresbos

Eresbos Üye

Beğenileri:
    548
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    istanbul
    Kardesim ton baligini haftada 1,max 2 kutu tuket. İcinde agir metaller var. Google da arastirabilirsin.

GT-I8150 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

forumcu bunu beğendi.
  3. Fraktal

Fraktal Üye

Beğenileri:
    73
    Ödül Puanları:
    18
    1- Protein alımı açısından sıkıntı oluşturmaz.
    2- Sürekli ton yemek vücuda ağır metal depolar.
    3- Ton balığı taze bir şey değil yoğurtla yeme bence.
    4- Hardal yerine nar ekşisi kullan, turşuyu çıkar.
    5- Farklı protein türlerini sindirim açısından aynı öğünde almak doğru değil. (Yumurta olmaz.)
    6- Sabah öğünlerinde sağlıklı karbonhidrat almak daha önemli eğer bir de spor yapıyorsan. Eğer kahvaltıdan önce spor yapıyorsan böyle beslenmeye devam edebilirsin; fakat akşam spor yapıyorsan veya kahvaltıdan sonra yapıyorsan kahvaltı öğününde sağlıklı karbonhidrat almanı tavsiye ederim: 5 dilim çavdar + bal (tahin pekmez) + %100 doğal üzüm suyu gibi. Bundan 45 dakika kadar sonra istersen gene ton balığını yersin; ama ikisini birleştirip yeme.
    7- A kan grubuysan eğer haftanın 7 günü ton yemektense 2 günü tavuk, 2 günü hindi, 2 günü balık, 1 günü taze fasulye (domatessiz) veya 2 tabak domatessiz mercimek yemeği yiyebilirsin.)
    8- 0 kan grubu isen kırmızı et de tüketmeni tavsiye ederim.
    9- Her ne şartta olursa olsun detoks vs. yapmıyorsan vücudu bu kadar aç bırakmak doğru değil, sen çok kilolu olduğundan o kilolar gitmiş ama bundan sonra vücudu kitler kastan yakarsın sonra da güçsüz düşersin, o yüzden dengeli protein ve karbonhidrat alımını gerçekleştir. Mesela sabah yukarda bahsettiğim durumlara göre beslendiysen öğlen yaz mevsimi hala bitmedi 1 kase dolu dolu karpuz ye, akşam gene sabahki öğünü tekrarla ama unutma spor yapıyorsan sabah söylediğim karbonhidratları almayı unutma.
    10- Yemek aralarında su içme, yemekten 20 dakika önce ve sonra içebilirsin. (Sindirim açısından.)
    11- Yemekleri çiğneyerek ye ve yavaş ye.

forumcu bunu beğendi.
  4. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Çok fazla öğün yapmak zorunda değilsin. Intermittent Fasting zaten en başarılı ve sağlıklı yağ yakma formülü. Protein alımın günlük kilon x 2 gramı çok fazla geçmedikçe sıkıntı yok ama ton balığı arkadaşların da belirttiği gibi aşırı tüketimde sıkıntı doğurabilir. Aminoasit çeşitliliği açısından farklı kaynaklara yönelmen daha doğru olur. Yağı çok fazla sınırlayan Dukan tarzı diyetler yerine spor yapanlar için ketojenik beslenme daha mantıklı. Karbonhidratı düşürebildiğin kadar düşük tutup, tahıl ürünlerini listene hiçbir zaman sokma.

forumcu bunu beğendi.
  5. forumcu

forumcu Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Merhaba arkadaşım, duyarlı ve emek vererek yazılmış bu yorum için çok sağol. Tavsiyelerini dikkatlice okudum. Diğer arkadaşlar da uyarmış, ton balığını haftada 2 kutu ile sınırladım artık. Onun yerine haşlanmış yumurta, lor, tavuk sote falan yiyeceğim. Değişik menüler ve yemekler yaparım artık.

Spor yapan biri değilim. Maalesef astım var artı taşikardi var kendimi çok yoramıyorum nefesim kesiliyor. Ama her gün bir buçuk saat yürüyorum. Bir buçuk saat yürümek iyidir değil mi? Bu şekilde İnşallah fazlalıklarımdan kurtulurum.

Tekrardan sağolasın.

--- Mesaj birleştirildi, 30 Ağustos 2014 ---
    Bir şey sorabilir miyim? Şekersiz light calve tarzı fıstık ezmeleri var. Fıstık protein zengini malum. Ben dukan yapıyorum ama sık sık yulaf kepeği ile kurabişler hazırlıyorum. Light fıstık ezmesi de katsam olur mu? 1 kaşık ancak katarım zaten. 1 kaşık fıstık ezmesi çok kalorili midir acaba? Tavsiye eder misiniz bana?

Örnek gazete haberi de bu.

Mehmet Öz'den protein kurabiyeleri

Kilo vermek için kurabiye yiyeceksiniz. Yanlış okumadınız! Bu protein zengini kurabiyeler tatlı krizlerinizi bastırmaya yardımcı olacak. Espresso'yla birlikte tüketerek keyfinizi ikiye katlayabilir ve vücudunuzu daha uzun süre tok kalması için kandırabilirsiniz.

Malzemeler

150 gram doğal fıstık ezmesi
    2 yumurta
    75 gram esmer şeker
    170 gram tatlandırılmamış elma püresi
    1 çay kaşığı vanilya
    1 çay kaşığı kabartma tozu
    170 gram yulaf
    65 gram öğütülmüş keten tohumu
    ¼ çay kaşığı tuz
    4 kaşık çikolatalı soya proteini tozu

Hazırlanışı

Fırını önceden 180° C ısıtın. Yumurta, esmer şeker, elma püresi, fıstık ezmesi ve vanilyayı karıştırın. Protein tozu, yulaf, keten tohumu ezmesi, tuz ve kabartma tozunu ekleyin. Kaşık dolusu hamuru kurabiye tepsisine dökün ve yaklaşık 10 dakika pişirin.

6. jimmybrown

jimmybrown Üye

Beğenileri:
    96
    Ödül Puanları:
    28
    Dostum, dünyada en çok carnivor balik tüketen toplum japonyadir. Eger arastirirsan ne kadar uzun ömürlü olduklarini görürsün.
    Böyle seylere takilma gönül rahatligiyla yiyebilirsin.

Yillardir efsanelesmis bir civadir gidiyor. Yedigim tavuk 35 gunde tavuk oluyor, allahaskina denizdeki tonbaligi mi sizi geriyor ? Midye deseniz anlayacam yahu.

Özet gecmem gerekirse, avrupada amerikada yilda 125 kg et tuketiliyor, bizde 25 kg yillardir bu milleti çok et yeme gut olursun diye uyuttular buda ayni hesap.

Neden ? Cunku yeterli protein alan insanin beyni gelisir sorgular, bu cografyada en cok korkulan sey sorgulamaktir. Konu sapti biraz ama afiyet olsun.

cranberries, Calyente, khephnes ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  7. Fraktal

Fraktal Üye

Beğenileri:
    73
    Ödül Puanları:
    18
    Aslında diyetlerin mantığı şu şekildedir: Sağlıklı karb. + protein (SABAH) Sağlıklı karb. (Öğlen) Sağlıklı protein (Akşam) Dr. Öz dediyse uyguluyabilirsin ama tabiki hergün hergün değil ayrıca espresso ile çok güzel gideceğine eminim. Fıstık ezmesini de sabahları tüketmeni öneririm veya öğlen. Güneş battıktan sonra karb. almamaya çalışırsan iyi olur. Açlık olursa biraz fındık veya yarım kase yoğurt yiyip 2 saat sonra yatabilirsin.

forumcu bunu beğendi.
  8. gulayb

gulayb Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    3
    Yer:
    İstanbul
    Fıstık ezmesini çok abartmadıkça (1 kaşık) yiyebilirsiniz bence ama diyet dahilinde başka kaçamakların yolunu da açabilir. Öte yandan 40 kg verdiğinize göre konuya belkide hepimizden daha hakimsiniz :)
    Ton balığı konusunu ben de yaşıyorum arada, bazen canım sürekli konserve ton balığı yemek istiyor. Hem çok pratik hem de doyurucu. Aç, yanına bir salata yap tamam. Bazen normal bazen lightını yerim. Normalin yağını iyice süzüyorum. Bol suyla tüketirim genelde, tuzu beni susatıyor. Balığı dönemsel olarak üstüste yiyip sonra bir dönem yemiyorum (canım istemediği içn). Bu şekilde ağır metal ve aşırı tuz yüklemesi yapıyorsa bile zararını azalttığımı düşünüyorum devamlı yemeyerek.

9. sewinch_87

sewinch_87 Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    18
    yağsız protein açısından süper olabilir ama konserve olması dolayısıyla vücut ph dengesi için hergün iyi değil hem asidik hemde bağışıklığa gerek yok :)

Sayfayı Paylaş