Tolga Murat Balıkçı sporu bıraktı

Konusu 'Geri Dönüşüm Kutusu' forumundadır ve NESTOR tarafından 20 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. NESTOR

NESTOR Üye

Beğenileri:
    179
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    dünya
    Tolga Murat Balıkçı sporu bıraktı

İşte ülkemizde sporumuza verilen değersizliğe güzel bir örnek, yazık gerçekten

Türkiye’nin gururu olan Tolga Murat Balıkçı, 15 yıllık profesyonel spor yaşamında devletten istediği yardımı göremedi. Şampiyonalarda başarılı olabilmesi için iyi bir beslenme yaşamına sahip olması gerekiyordu.

Foça’da kendisine büyük destek vardı ancak yeterli olmuyordu. Şampiyonalara hazırlanabilmek için damacanayla su sattı. Tüm bu zorluklar altında büyük başarılar kazandı. Son genel seçimlerde İzmir’den milletvekili adayı oldu ve “Engellilerin sesini duyurmak istiyorum” dedi. Ancak milletvekili seçilemedi. Devletten kendisine destek olunmasını bekledi. “Artık engelliler kategorisinde yarışmak istemiyorum” diyerek tüm dünyaya meydan okudu. Ama beklediği desteği göremeyince çok sevdiği vücut geliştirme sporuna veda etmek zorunda kaldı. Tolga Murat Balıkçı, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda, sosyal paylaşım sitesinde yazdığı bir mesajla profesyonel spor yaşamına son verdiğini açıkladı

Türkiye’nin dünya sahnesinde gururu olan, bir Avrupa Şampiyonluğu, 3 Dünya Şampiyonluğu, bir Kainat Şampiyonluğu bulunan ve “Şampiyonlar Şampiyonu” unvanına layık görülen, son olarak da reklamlardan tanıdığımız Engelli Vücut Geliştirme Sporcumuz Tolga Murat Balıkçı, destek göremediği gerekçesiyle sporu bıraktığını açıkladı. Tolga Murat Balıkçı yaklaşık 15 yıl önce bir trafik kazasında sol bacağını kaybetmiş ve ardından “Gidene üzülmek yerine var olanı güçlendirmek” sloganıyla vücut geliştirme sporuna başlamıştı. Bu alanda dünyada bir çok ödüle ve şampiyonluğa layık görülmüştü...

Tolga Murat Balıkçı, kişisel sosyal paylaşım sitesinde paylaştığı veda yazısında şunları söyledi: “1998 yılında başladığım amatör vücut geliştirme kariyerime bu gün itibariyle son vermiş bulunmaktayım. Mensubu olmaktan gurur duyduğum Türkiye Cumhuriyeti devletime bir Avrupa şampiyonluğu ve Overal şampiyonlar şampiyonluğu, üç Dünya şampiyonluğu bir Mr. Universe kainat şampiyonluğu ve Overal şampiyonlar şampiyonluğu kazandırdım. Cumhuriyet tarihinin ilk engelliler vücut geliştirme sporcusu ve İFBB onaylı dünyanın en iyi zirvedeki vücut geliştirme sporcusu unvanını da yine canım ülkeme hediye ettim. Bu geçen zaman içinde masraflarımı karşılamak için devletimden bir lokum değerinde bile olsa hiçbir ödül alamadım. Engelli sporcuların normal sporcularla aynı ödül yönetmeliğinde değerlendirildiği bir süreçte hep mağdur oldum. Dünyanın en zor ve en masraflı sporu olan vücut geliştirmede 1998 yılından bu yana kendi imkanlarım ile ayakta durmaya çalıştım. Bu gün itibariyle vücut geliştirme sporuna son veriyorum. Emeği geçen aileme, benim için mücadele eden evladı gibi seven Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanım Binali Yıldırım'a, Türkiye Cumhuriyeti Vücut Geliştirme Federasyonuna, değerli hocam Onur Şencan'a teşekkür ediyorum. Geriden gelen engelli engelsiz birçok arkadaşıma başarılar diliyorum. Ve yine son sözümü söylüyorum. Giden ben olsam bile; Gidene üzülmeyin, var olanı güçlendirin."

İZMİR Foça’da yaşayan Tolga Murat Balıkçı’nın (29) sol bacağı 28 Ocak 1998’de, henüz 17 yaşındayken geçirdiği trafik kazasında koptu. Tolga Murat Balıkçı hayata küsmek yerine daha sıkı sarıldı. Vücut geliştirme sporunda engeli olmayan arkadaşlarının kaldıramadığı ağırlıklarla çalıştı. Ard arda şampiyonluklar aldı. Tolga Murat Balıkçı, sporun yanı sıra eğitimini de sürdürdü. Adnan Menderes Üniversitesi İktisat Bölümü’nü bitirdi. Foça’da Tomuba isimli bir spor salonu açtı ve gençleri spora yönlendirmeye çalıştı.

Tolga Murat Balıkçı, 10 yıllık çalışmasının karşılığını ilk olarak 21 Kasım 2009’da aldı. Estonya’nın başkenti Tallin’de düzenlenen Dünya Vücut Geliştirme Şampiyonası’nda, Engelli Sporcu kategorisinde şampiyon oldu. 8 Mayıs 2010’da Litvanya’nın Kaunas şehrinde Avrupa Vücut Geliştirme Şampiyonası’na katıldı. Burada hem şampiyon oldu, hem de Şampiyonlar Şampiyonu ödülüne de layık görüldü.

Balıkçı’nın sıradaki hedefi kainat şampiyonluğuydu. Şampiyona 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na denk geldi. Slovakya’da yapılan Mr. Universe Kainat Şampiyonası’nda en büyük rakip, üç yıldır şampiyonluğu elinde tutan Fransız sporcu Michael Louvel’di. Balıkçı, tüm zorlukları aşarak Engelliler Kainat Vücut Geliştirme Şampiyonası’nda birinci oldu. Ayrıca burada da şampiyonlar şampiyonu unvanına layık görüldü.

Neredeyse tüm şampiyonalarda zirvede yer alan Balıkçı, son olarak Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de, 14-17 Aralık 2012 tarihleri arasında düzenlenen IFBB Dünya Masterler ve Gençler Vücut Geliştirme Şampiyonası'nda engelliler kategorisinde birincilik kürsüsüne çıkarak üçüncü kez Dünya Şampiyonu oldu.

Son düzenleme: 20 Mayıs 2013
  2. Dengesizzz

Dengesizzz Üye

Beğenileri:
    218
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Kuyumcu
    Yer:
    İstanßul
    bırakma sebebi siyasete atılmış diyenler var ne derece doğrudur ?

3. brhmcr

brhmcr Guest

Değerli üyemiz;

Konunuz kilitlenip kapatılmıştır.

Konu kilitleme sebepleri;

- Daha önce benzer bir konu açılmıştır
    Lütfen arama yapmadan konu açmayınız.

Forumdaki "En Çok Sorulan Sorular ve Cevapları" isimli baslıgı okumak icin tıklayınız

Arama Kelimeleri :

https://www.bodyforumtr.com/vbforum/dertlesme/tolga-murat-balikci-vg-sporuna-son-verdi-73981.html

Lütfen 1 dakikanızı ayırarak forum kurallarını okuyunuz. Forum kurallarını okumak için buraya tıklayınız

Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla
    BodyForumTR Ekibi

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş