Titanik

Konusu 'Kültür Sanat Bilim Seyahat' forumundadır ve SinanATASOY tarafından 29 Kasım 2006 başlatılmıştır.

 1. SinanATASOY
  Offline

  SinanATASOY Üye

  Katılım:
  18 Eylül 2006
  Mesajlar:
  140
  Beğenileri:
  14
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  İstanbul
  Titanik, ilk ve son seferini 15 Nisan 1912'de yapan büyük yolcu gemisi. Gemi İngiltere'nin Southampton limanından yola çıkmış, Newfoundland'da buzdağına çarparak batmıştır. Gemide bulunan 2.224 yolcudan 1.513'ü ölmüştür. Kaza, bu büyüklükteki bir gemide yeterli filikanın bulunmaması ve kaza hakkında oluşturulan komplo teorileriyle de efsaneleşmiş, Titanik ve yolcuları onlarca filme konu olmuşlardır.

  Yapımında o günlerde üretilen en kaliteli çeliğin kullanıldığı Titanik'in inşasında 17.000 işçi çalışmıştır. Geminin batmasında, çok sert ve dolayısıyla esnekliği çok az olan bu kaliteli çeliğin payının da olduğu düşünülmektedir. Yapımcıları ve mühendisleri, en kötü ihtimalde, yani Titanik'in aynı büyüklükte başka bir gemiyle çarpışması durumunda bile batmasının en az iki gün alacağını, bu süre içinde de mutlaka yardım ulaşacağını varsaymışlardı. Ancak düşünüldüğü gibi olmamış ve gemi üç saat gibi kısa bir süre içinde Kuzey Atlantik'in buzlu sularına gömülmüştür. Birinci sınıf kamaraların 55 bin dolara (günümüz değeriyle yaklaşık 2 milyon dolar) satıldığı yolculukta Avrupa ve ABD'nin en zenginlerinin yanı sıra geminin yapımcısı Thomas Andrews de yer alıyordu.

  1985 yılında denizbilimci Bob Ballard, Titanik'in enkazını yaklaşık 3.800 metre derinlikte bulmayı başardı. Ancak kazada ölenlere duyulan saygı nedeniyle enkazdan hiçbir şey çıkarılmadı.

  Geminin Özellikleri

  Bandırası : ENGLAND / Liverpool
  Şirket : White Star Line Company
  Gemi Adı : Royal Mail Ship (R.M.S)TITANIC
  Uzunluk : 271 metre
  Eni : 28 metre
  Derinlik : 29 metre
  Yükseklik : 63 metre (omurgadan direğin tepesine kadar.)
  Grs.Ton : 48,328 t.
  Dep.Ton : 66,219 t.
  Yolcu K. : 3547 kişi
  Mürettebat : 910 kişi


  [​IMG]

  [​IMG]
   

Sayfayı Paylaş