ters mekik yaptıktan sonra...

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve bu-rock tarafından 2 Ağustos 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. bu-rock

bu-rock Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Meslek:
    öğrenci
    ters mekik çalıştıktan sonra ertesi sabah belimde çok şiddetli ağrılar oluo ve hatta bu sabah 6 ya karsı agrılar yuznden kalktım dayanamadım agrılara bunun nedeni ne acaba??_? şimdiden çok tessekkurler

2. Neo

Neo Üye

Beğenileri:
    127
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Sporcu danismanligi
    Yer:
    izmir
    belini çok zorlamışsın gibi benim tavsiyem: ters mekik yerine hafif bir ağırlıkla deadlift yap

saygılar

3. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Ağrı sanırım kasların çok şiddetli kasılıp gevşeyememesinden ama eğer ağrıdan çok acıya yakın bir hisse, sinir sıkışması da olabilir. Ağrı sadece belde değil mi? Bacağa vurmuyor yani.

4. Coleman Trebor

Coleman Trebor Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    yaşınız kaç acaba bende yapıyorum ama benimki sadece anlık oluyor 5 dak içinde geçiyor kaç tekrar yapıyorsunuz

5. mastertrainer

mastertrainer Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Boş gezen
    Yer:
    Ankara
    öncelikle belin ağrıyor ama ortasımı yanlarımı...ortası bildiğin gibi omurilik ama onu komple saran spinal erectors kas grubu var.ağrıyan kas grubunsa olayın akışı farklı olur_ağrıyan ortası ise durum daha farklı olur.kasların ağrıyorsa bunun nedeni orayı çok zorlamandır.spinal erector çok hassas bir adaledir ama aynı zamandada çok güçlüdür.haftada ağrılık ile(deadlift gibi) 1 kez..vücut ağrılığı ilede haftada max3-4 kez 3 set 12-15 tekrardan fazla çalıştırılmaması tavsiye edilir...
    ağrıyan belinin ağrısının geçmesi için gece yatmdan önce muscoril_lasonil gibi bir krem sür belini bandajla sar ve yat...bana kalırsa 1-2 haftada ağrılığı eline alma...bende öyle yapıyorum çünkü benimde belim ağrıyor... :(

6. NEFELIS

NEFELIS Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    38
    gercekden bel çok hassas arkadaşlar özellikle deadlift te mutlaka kemer kullanın ve hareketi hızlı yapmayın yawaş yawaş yapın gözümün önünde dağ gibi adam 2 büklüm kaldı aman diyim :(

7. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Ters mekıgın bazı dıkkat edılmesı gereken noktaları var, bunlar yerıne getırılmezse sakatlıklar veya asırı agrılar olabılır

Ters mekıkte kesınlıkle en alt noktaya kadar ınıp orada kendını bırakmamak gerekıyor, cunku boyle yapılırsa omurgada ufak bosluklar olusabılır, aynı sekılde de bunun uzerıne eger maxımum noktaya cıkıp alt belınızı sıkıstırırsanız sakatlık garantıdır.
    Agrılar bır yana halk arasında sınır sıkısması tabır edılen sakatlık olabılır.

Bunun yerıne yere paralel noktadan yaklasık 30 derece yukarı ve 30 derece asagı olacak sekılde calısırsanız butur sorunlardan kurtulursunuz.

Aynı mantık deadlıfttede gecerlı agırlık yere yaklasırken yorulan kas eger bır an bosalırsa belde sakatlık olur, gene kımısı buyuk bır rısk ıceren bır hareket yapar, dogruldugunda belden yukarsını gerıye dogru goturerek sıkıstırır ve bu sekılde kasın daha ıyı calıstıgını yada gelıstıgını zanneder, bunlar bızım dogal hareket alanımızın agırlıkla zorlanması demektır kı enınde sonunda sakatlık getırır.

Hıc bır zaman kasların ve eklemlerın dogal sınırlarını zorlamayın, esnetme uzatma hareketlerı unutmayın kı agırlıksız ve yavas yavas yapılır, agırlık altında esnetme dıye bır sey olmaz, bu yuzden flexıbılıte sınırlarınızın altında hareket etmelısınız.

boksbody ve ihsanerol bunu beğendi.
  8. vivienne

vivienne Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    ist
    ben de en son antrenman programımı değiştirdiğimde spor salonundaki spor hocası programıma ters mekik de ekledi. hareketi gösterdiği gibi (ters mekik aletinde) uyguladım. üstelik ısındıktan sonra yapmıştım. fakat hareketi yaptıktan sonra benim de iki gündür belim ağrıyor. zaten çok da gerekli bir hareket değilmiş. üstelik belimde veya sırtımda hiçbir sıkıntım veya geliştirmek istediğim bir taraf da yoktu. hareketi programımdan çıkarıcam.

hareketi yaparken başka dikkat edilmesi gereken noktalar da varmış. buradan okuyarak öğrendim. spor hocasının gösterdiği hareketleri de hemen uygulamamak, önce iyice araştırıp öyle karar vermek lazımmış. sizin sakat kalmanız oradaki hocanın umrunda bile değil.

9. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    ters mekik muhteşem bir hareket ama abartılmamalı
    düz olarak yere yatılıp yapılsa bile faydalıdır
    ben bench sehpasında hafif eğilerek yapıyorum
    sakatlandığını pek ihtimale katmıyorum
    kasların birden çok zorlanmasından olabilir
    ama deadliftte çok dikkat edin
    özellikle en alt noktada gücünüzü kesmeyinki boşluk kalmasın
    bide kemer meselesine geleyim
    kemer takın takmayın demek yanlış olur
    yanlış hareket yaparsanız kemerde sizi kurtaramaz
    artı kemer gerekli kas gruplarını sıkarak hareket etmesini engeller ve güçsüz düşen sırt
    hareketi hakkıyla yapmanıza engel olur
    sakatlanmayayım derken sakatlanabilirsiniz

10. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    ((( ters mekik "dövüş sporları" yapanların , hele hele tekmeli spor yapanların, eskiv vb asla kullanamamsı gereken bi olay...

hele hele antrenmanların başlarında falan yapıp öyle başlarsanız vay halinize...

Sayfayı Paylaş