tekrar sayısının etkisi

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve porsuk tarafından 14 Nisan 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. porsuk

porsuk Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Hepimiz bölgesel zayıflamanın olmadığını biliyoruz.Fakat daha parçalı define bi vücut için tekrar sayısını arttırmamız gerektiği her yerde geçiyor.Peki bu iki zıtlığı nasıl açıklayabiliriz.Tekrar sayısını arttırdığımızda kaslarımızda ne gibi bi değişiklik oluyorda üstündeki yağlanma gitmeden define bi görünüme kavuşuyoruz??

2. porsuk

porsuk Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    yorumu yada bilgisi olan yokmu.antremanlarımı buna göre yapacam.

3. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    bu konu o kadar kolay açıklanacak bir olay değil...zira ,parametre çok...

ancak, şunu iyice kavramak gerekir :

"hipertrofi oluşumu için tekrar sayısı " 6- 12 " aralığı ,optimum ağırlıkla olan en verimli aralığı teşkil ediyor...bunun nedenlerinden birisi ,daha fazla tekrar sayısında ,dinamik olarak hareket eden ,ve stres altındaki kaslarda , süre daha uzun olduğundan "mgf" oluşumuna gereken süre sağlanabiliyor...

ancak, "mgf -oluşumu için" " etkileşim süresi (tekrar) , dinamik (hareket) ve stres oluşturacak yükün büyüklüğü "nün bir optimizasyonu olması gerekir...ve ,kaslar, belirli bir çalışma periyodundan sonra "yapılan tekrar ve kullanılan kiloya hipertrofi bağlamında reaksiyon vermezler ,zira artık bunlara adapte olmuşlardır...

konuyu kısaca "tekrar yönünden " şöyle özetleyelim:

4 set x 3 tekrar barfiks çekebilen bir sporcu 4 set x 15 barfiks çekmeye ulaşmaya başladığında artık hipertrofi, o vücut ağırlığı için yeterli seviyededir...vücut barfiks için adapte olmuştur...yani, artık 4 set x 30 tekrar çekebilseniz de "ekstra hipertrofi " oluşması mümkün değilidr...

ancak, belinize ağırlık bağlar ve tkrar 4 set x 8 tekrar çekmeye başladığınızda "hipertrofi" oluşmaya yeniden başlar...

bu konu ,tabi ki burda olduğu örnek kadarla da basit bir olay değil...

konu çok geniş bir yelpaze...)

dishiwelet, judgementday ve dozo bunu beğendi.
  4. porsuk

porsuk Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    cevabınız için teşekkürler.fakat tam olarak istedğim kısmın cevabını alamadım.ağırlık artırarak antreman yapıldığında kas liflerinin büyüyerek hipertrofi olduğunu biliyoruz.peki tekrar sayısı arttığında kaslarda ne gibi bir değişiklik oluyor ve daha keskin hatlara sahip oluyoruz bunu açıklayabilirmisiniz

5. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    sanırım anlatamadım...

tekrarı ,set sayısını ,sabit gerilme altında attırmanız ,örneğin 2x 6 çekişten , 4x 10 a çıkarmanız belli bi oaranda hipertrofi oluşturacaktır...ama , örneğin 5 x 12 tekrardan 5x30 tekrara çıkarmanız ekstra hipertrofi oluşturmayacak,ancak kasların daha definitif ,atletik görünmesine yol açacaktır...suve yağ oranının azaldığı içindir...ancak,tabi ki alınan besinlerin değerlerinin,özallikle yağın artmaması koşulyla...)

dishiwelet bunu beğendi.
  6. porsuk

porsuk Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Ercan bey anlattığınız kısımlarda hem fikirim.tekrar sayısı arttığında definasyon olduğu söyleniyor.bu definasyonunda yağ oranımız azaldığı için olduğu söyleniyor.Bölgesel sayıflama diye bişeyde olmadığına göre ben tekrar sayısını 8-10 civarı tutup antremanıma ek olarak koşu yada yürüyüş yapsam aynı şey olmazmı.Bu soruyu çoğu kişiye sordum fakat hep aynı yerde takıldık.Mesala ben biceps hatlarımın daha iyi gözükmesini istiyorum tekrar sayısını arttırıyorum bölgesel yağ veremiyorum bicepslerden, tüm vücutta yağ azalıyor bi kısmıda bicepslerden azalıyor bu nedenle define oluyor bicepsler.ben bunun yerine kardiyo yapsam ve tekrar sayısını arttırmasam ne olur? aynı şey değilmi.maksat yağ oranını azaltmaksa???

Yani ben az tekrarla ağır çalışarak yanındada kardiyo yapsam bu çok tekrar az ağırlık çalışmayla aynı şey olurmu?? Bunlar aynı şey değilse nedeni ne??

Son düzenleme: 18 Nisan 2011
  7. porsuk

porsuk Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Saçma bi sorumu oldu yoksa zormu bilmiyorum ama yorum yapacak kimse yokmu?Mesala şimdi şöyle bişey okudum azda olsa mantıklı geldi.Deri yüzeyindekii değilde kas arasındaki yağların fazla tekrarda yakıldığı bu nedenle daha sıkı ve şekilli kas kütlesi edinildiğini okudum.şu ana kadar en mantıklı açıklama bu oldu.

Sayfayı Paylaş