tek seferde en fazla kaç gr protein ?

Konusu 'Geri Dönüşüm Kutusu' forumundadır ve milann tarafından 16 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. milann

milann Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar ben gainer kullanıyorum ve tek serviste 50 gr protein var ve bazıları bu miktarın tek seferde çok fazla olduğunu söylüyor tek seferde en fazla kaç gr protein alınabilir ?

2. estetik fenomen

estetik fenomen Üye

Beğenileri:
    614
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Böylesi bir soruyu yönelten birisinin tecrübesiz olduğunu da ön görürsek tek öğün için 50 gr çok fazla olduğundan boşuna para kaybını ve yağlanmayı getirecektir. Özetle o "bazıları" doğru tavsiyede bulunmuşlar.

3. milann

milann Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    1 yıldır yapıyorum sporu ancak gainer a yeni başladım buna göre değerlendirelim

4. celalcaner

celalcaner Üye

Beğenileri:
    87
    Ödül Puanları:
    38
    ilk 1-2 yıllık sporcular antreman sonrası 20-30 civarı alsalar yeterli olur. tek seferde alacağımız yüksek protein aynı karbonhidrat gibi yakılır veya yağ olarak depolanır. böbrek ve karaciğeri de gereksiz yere yorar.

5. batt_34

batt_34 Üye

Beğenileri:
    479
    Ödül Puanları:
    73
    vücüdü sık sık 20 25 30 gram proteinle beslemek dha mantıklı duruyor tek seferde fazlasının israf olabilme ihtimali var çünkü.

6. celalcaner

celalcaner Üye

Beğenileri:
    87
    Ödül Puanları:
    38
    aslında az az beslemek de doğru değil çünkü whey proteinleri sindirmek için gene protein sentezlenip salınıyor. bir kısmı geri sindirilip alınabiliyor ancak biraz kayıp mevcut.

çok sık az whey kullanmak faydalı değil. bence ideali 25-30 civarı proteini almak.

7. jeune_turc

jeune_turc Üye

Beğenileri:
    80
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Avukat
    Yer:
    İstanbul
    Ben gün içerisinde sabah, öğleyin, akşamüstü, ve antreman sonrası yemekte 25-30 gram alıyorum, sadece gece yatmadan önce 2 ölçek protein tozu ile light süt karıştırıp içiyorum o da 50-60 grama tekabül ediyor. Süt ile aldığım için sindiriminin yavaş olmasını ve gece boyunca bir şey yemediğimden 7-8 saat aç kaldığımı da düşünerek...

8. celalcaner

celalcaner Üye

Beğenileri:
    87
    Ödül Puanları:
    38
    Süt yavaşlatır ama yinede kazein gibi olmaz.
    bence bu kadar çok kullanmayı geceleri

9. milann

milann Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    o zaman attığım ölçeğin yarısı veya biraz daha fazlasını atayım bundan sonra 25-30 grama denk gelir.

10. estetik fenomen

estetik fenomen Üye

Beğenileri:
    614
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Sütün yüzde 20'si whey ve yüzde 80'i kazein olup tamamen yedi saat gibi bir sürede sindirilmektedir.

11. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    aslında bu soru benim cevabını bulamadığım bir soru, kimisi bir seferde en fazla 30 olur diyor, kimisi 40 olur diyor, 50ye kadar çıkan var...

burda tartışılması gereken 2 şey var aslında. proteini alan beden ve proteinin çeşidi.
    - beden 70-80kiloluk bir bedense 50 gr proteini tek sefer tamamıyla işleyebileceğini pek sanmıyorum (ama bu benim cahil tahminim)
    - öte yandan kazein protein ağırlıklı olarak alınırsa sindirimi zaman alacağından 70 kiloluk bir beden 40gr protein almak israf sayılmaz gibi geliyor.

kendimden örnek vermem gerekirse, 95 kiloyum ve çoğu zaman yaptığım şey şu oluyor: 500ml yağsız light süt + whey protein (veya meal replacement proteini)
    içinde 40gr civari protein oluyor ki bunun 10-15 gr civarı kazein proteininden oluşuyor.

tabii bunu antreman haricinde; ya yatarken ya da ara öğün olarak kullandığımı da belirtmem gerek. zira antreman sonrasında çukulatalı whey+üzüm suyunu tek geçerim :D

yani uzun lafın kısası, eğer önünüzde ciddi bir araştırma yoksa, kilonuz-protein ihtiyacınız-protein çeşidine göre kendiniz karar verin derim ben.

ama bir bilimsel çalışma varsa burda okumaktan memnuniyet duyarım.

12. celalcaner

celalcaner Üye

Beğenileri:
    87
    Ödül Puanları:
    38
    100 gr sütte 3.4 gr protein var. 400 ml bile içse 14 gr gibi komik bir değer çıkıyor. ciddi bir şey yok yani.

whey proteinin sindirimi çok da etkilemez

13. metalic_wampire

metalic_wampire Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul
    protein in fazlası vucuttan atılır.proteinin fazlasının yağlandırma olayı yanlış çünkü vucut proteini depolayamaz.bende baya araştırdım bunu tek sefer 30-40 gr uygun sanırım fazlası çöp oluyo
    iyi antremanlar

14. NdmSrdr

NdmSrdr Üye

Beğenileri:
    49
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ayakkabı
    Yer:
    İstanbul
    Vücut tek seferde 20 gr protein sentezleyebilir. Protein, protein olarak depolanmaz fakat şekere dönüştürülüp depolanır ve tekrar protein işlevi olarak kullanılamaz. Günde en az 6 öğün yemeninde esprisi bundan dolayıdır.
    Ortalama bir vücuda sahip olan bir adamın tek seferde 2 ölçek toz almasının, tozdan hemen sonra protein yüklü yemek yemesinin ve buna benzer gereksiz protein yüklemesinin vücuda zerre kadar faydası yok bana göre.
    Vücut geliştirmede **hedefi olan** adam 3 saatte bir besin değerleri hesaplı kitaplı yemek yemelidir. Bunun alternatifi yok.
    Hedefi olmayan vücut yapmak için bir acelesi olmayanlarda, tabikide 3 öğün güzel beslenmenin yanında idman günlerinde doğru zamanlarda 2 kere birer ölçek, dinlenme günlerinde de doğru zamanda bir ölçek sadece ve sadece toz kullanarakta gayet güzel bir vücuda sahip olabiliyorlar.

-RevoLt- bunu beğendi.
  15. brhmcr

brhmcr Guest

Değerli üyemiz;

Konunuz kilitlenip kapatılmıştır.

Konu kilitleme sebepleri;

- Daha önce benzer bir konu açılmıştır
    Lütfen arama yapmadan konu açmayınız.

Link : https://www.bodyforumtr.com/vbforum/mit-tek-seferde-ancak-30-t25529.html

Arama Kelimeleri :

Lütfen 1 dakikanızı ayırarak forum kurallarını okuyunuz. Forum kurallarını okumak için buraya tıklayınız

Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla
    BodyForumTR Ekibi

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş