Tek seferde alınabilecek protein miktarı

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve doxux tarafından 9 Eylül 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Bununla ilgili bu forum da dahil, bazı yerlerde tek öğünde en fazla 30 gr proteinin sindirilebileceği, kalanının kullanılamayacağı şeklinde bir bilgi var. Bunun kökeni nereye dayanıyor? Bununla ilgili yapılmış bir çalışma gösterebilecek kimse var mı?

2. Verminaard

Verminaard Üye

Beğenileri:
    105
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Ankara
    Bi konuda bahsedilmişti, böyle bir sınırın olmadığına ilişkin makale linkleri vardı, bulamadım konuyu.

Bana göre bu 30g meselesi supplement tezgahından başka birşey değil. İnsan araştırıyor böyle birşeyle karşılaşıyor 30g'ı geçmemeli diye, sonra da bakıyorki protein tozları bir serviste aşağı yukarı 30g protein var, tam biçilmiş kaftan gerekli diye düşünmeye başlıyosun.

Bir seferde yediğim 200g vs. etin 30g'ını protein geri kalanını yağ olarak alma düşüncesi inanılmaz saçma geliyor bana.

doxux bunu beğendi.
  3. lasthunter

lasthunter Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    28
    Bence bu olay kişinin kas kütlesine bağlı örneğin 100 kilo 1.90 boy %7 8 yağ oranına sahip biriyle 75 kilo 1.70 % 14 15 yağ oranlı biri 50 gr protein alsa 2sininde vücudu aynı derece kullanmaz o proteini gibi geliyo.

4. Deadlift&BenchPress&Squat

Deadlift&BenchPress&Squat Yeni Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    vücuttan vücuda fark vardır.
    3000 motor arabayla 1200 motor araba aynı benzinle ne kadar gider ?
    3000 motor su gibi içerken 1200 motor koklar !

100 kg yağ oranı düşük kas hacmi yüksek biriyle
    70 kg yağ oranı yüksek kas hacmi az birinin ihtiyaçları çok çok çok farklıdır.

Kas vücudun motorudur...Büyük motor fazla tüketir, fazlasını ister !

Mesele anlaşıldı galiba ?

5. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Hayır hayır, konu bu değil. Elbette kas kütlesi daha fazla olan daha çok proteine ihtiyaç duyacaktır. Sorduğum şu, 100 kiloluk yağ oranı düşük adamın günlük ihtiyaç duyduğu proteini 50 gr'dan 4 öğünle alamayacağı, çünkü vücudun bir seferde en fazla 30 gr proteini sindirebileceği, kalanını atacağı bilgisi sıklıkla tekrarlanıyor. Bu bilginin kaynağını soruyorum.

6. canberkdinc

canberkdinc Yeni Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    30 g proteın ortama bır degerdır

7. UnderCoveR

UnderCoveR Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    istanbul
    bi makale okumustum hatta onla ilgili konuda var forumda vucut aldıgı proteinleri yaga dönüstürmez vucudun ihtiyacı oldugunda kullanır diyodu benim aklımada yatmıstı konu bi girip arastır bulursun kesin forumda

8. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    IF (intermittent fasting) yöntemi gittikçe daha çok taraftar buluyor kendine ve bu yöntemde insanlar vücudun besin ihtiyacını 8 saatlik bir periyodda alıp 16 saat açlık yaşıyorlar. Aldıkları sonuçlar gayet sağlam. Çoğunluğu bütün protein ihtiyacını bu 8 saatlik dilimde 2 oturuşta karşılıyorlar. Yani 150-200 gr kadar proteinden bahsediyorum. Bu durum tek oturuşta 30 gr'dan fazla protein sentezi yapılamaz fikrini tarihe gömer mi?

Az önce Alan Aragon isimli bir uzmanın makalesini okudum bu konuyla ilgili. Kısa süreli (4-5 saat süren) araştırmalar sonucu aşağı yukarı bu miktardan sonra protein sentezinin daha fazla artmadığı bulunmuş. Sanırım bu araştırmaların hatalı yorumu insanları 30 gr proteinden fazlası atılır çıkarımına sürüklemiş. Halbuki bu araştırmalar vücudun kısa süreli tepkisini incelemişler. Uzun süreli araştırmalardan ise (2-8 hafta) bu sonuçlara ulaşılmıyor. Hatta IF yöntemiyle tek öğünde bütün günlük proteinini alan insanlarda 3 öğün beslenenlere kıyasla kas kütlesinde daha çok artış ve vücut kompozisyonunda daha çok düzelme gözlenmiş. Başka bir sitede şu şekilde karşı çıkılıyor buna, eğer böyle bir durum gerçek olsaydı günlük proteinini tek seferde alan insanlar günde ancak 30 gr protein almış olacaklardı ve uzun vadede protein eksikliği sebebiyle sağlık sorunları yaşayacaklardı. Ancak If yöntemini uygulayan kimsede herhangi bir sorun görülmediği gibi özellikle yağ yakımında bu yöntem oldukça avantajlı gözüküyor.

İlgilenen olursa Alan Aragon'un yazısı ingilizce, burada: Is there a limit to how much protein the body can use in a single meal? | Wannabebig

IF'le ilgili yazı burada: Top Ten Fasting Myths Debunked (Major Update Nov 4th) | Intermittent fasting diet for fat loss, muscle gain and health Bizim konumuz 5. maddede. Bu maddenin altındaki fotoğrafın altında şu yazıyor: "16 saatlik açlık ve azalmış protein emilimi yüzünden yaşadığı şiddetli katabolizma semptomlarını gösteren bir müşterim" :)

Sayfayı Paylaş