tek kol barla eksantrık scott curl

Konusu 'Türkceye Çevirilen Yazilar' forumundadır ve NİKE tarafından 20 Ekim 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. NİKE

NİKE Üye

Beğenileri:
    1.586
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    MÜHENDİS
    işte size kol hareketlerındekı tek duze egzersizlerden bıraz olsun uzak ama bır o kadar zor bır hareket.tek kol barla eksantrık scott curl hareketi,
    bu hareketı bulan kısı charles polıquın dır.
    scot sehpasında geniş bar tam ortadan dengelı bır sekılde yere paralel olarak tutulur,kolunuzu sehpaya tam yapıstırmadan ve fazla guc almadan sekıl 1 dekı gıbı bu sekılde 8 sanıye bekleyın,8 sanıye sonra yavasca yukarı dogru kaldırın bu esnada bar uzun oldugundan denge bozulabılır ya obur elınızden hafıfce guc alın yada partnerınız sıze yardım etsın,2.resımdekı gıbı.sonra yukarda kı halde 8 sanıye daha tutuyorsunuz 3.resımdekı gıbı.
    [​IMG][​IMG][​IMG]
    polıquın ne kadar mazosıst degılmı ..bu hareketı 8 set yapmanızı onerıyor..ve her sette 3 tekrarla...

saygılar
    tnatıondan cevrılmıstır
    ıyı calısmalar..
    nıke.

jimraynor, cherokee, gaddarkemal ve diğer 9 kişi bunu beğendi.
  2. Morphling

Morphling Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    28
    Çok zekiymiş bu charles.Herhalde birgün oturmuş ne yapsam ne yapsam diye düşünmekte iken birden parlak bir fikir gelmiş aklına. Neden scott curl u tek kolumla ve boyum kadar bir barla dengesiz bir biçimde tuturak bilegimi sakatlamaya yarayan bir hareket keşfetmiyorum??

980 bunu beğendi.
  3. burakula01

burakula01 Üye

Beğenileri:
    190
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İsT
    monotokluktan cıkıp bu gibi ,
    enteresan sistem ve egzersiz buluşlarınıda denemek lazım ,sonuçlarını takip edip zaman zaman yapılabilir,
    ama çok hafif kg ile girilmeli ,
    zira tehlikeli bir egzersiz ,dengeyi muhafaza etmek zor gibi gözüküyor ,

4. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    scott curl bicepsi en cok güçlendiren hareketlerin başında geliyor..bunu barla yaparsanız hacim ve peak kazanma konusunda ekstra bir avantaj saglarsınız ama , sorun şu ki, scott curl hareketini cogu kişi düzgün yapamıyor ve dolayısıyla istenilen verim alınamıyor..

kış aylarında bu hareketin yanına seated incline dumbell curls harika gider, zaten incline açısında yapılan hareketler bicepslere cok büyük hacim kazandırır..özellikle son hareket olarak seçilirse, zorlanmış bicepsi adeta patlatmak için çok iyi bir etki yapabiliyor, özellikle negative şekilde yaparsanız, daha da iyi olur, tavsiye ederim..

hatta, barbell curl+one arm barbell eccentric scott curl +seated incline dumbell curls veya one arm barbell eccentric scott curl + seated incline hammer curls + seated incline dumbell curls + reverse barbell curls te cok iyi bir kombinasyon olabilir..

bonatschi ve Morphling bunu beğendi.
  5. oceans166_

oceans166_ Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    amacsız sadece bulmus olmak ıcın yaratılmıs bı hareket... bu sekılde yaptıgınız hareket kası gelıstırecek ıvmeyı saglamaz... sadece gereksız yere kolunuzu yorarsınız... adamın oldugu yerde dumble yok galıba...:)

6. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    size amaçsız gelmiş olabilir fakat ben , kol ve bilekte denge,konsantrasyon adına farklılık arayanların işini görecek harekettir derim..

7. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Amaçsız olduğuna katılmıyorum.

Hedef bölgeler için akla her esen değil elbette ama üzerinde düşünülmüş farklı hareketlerin gelişimde çok faydası olduğuna inanıyorum.

Ağırlığın, kaldırma merkezinden uzaklığı bile fark yaratacaktır. Bu konuyu benden daha bilgili arkadaşlar daha açık bir biçimde anlatabilir. Ben detaylı yapasam da bir örnekle açıklamaya çalışayım.

Örneğin dambılla yaptığımız wrist curl ile uzun bir barla yağtığımız wrist curl aynı mıdır, aynı etkiyi mi sağlar ?

Kaldı ki scott curl gibi hedef bölgeyi izole eden bir harekette böyle bir değişiklik kesinlikle fark yaratacaktır.

Böyle hareketlerin ayrı bir yararı da, antrenmanların tekdüzeliğini kırıyor. Antrenmandan daha çok keyif alıyorsunuz. Nasıl yediğimiz içtiğimiz şeylerde usanıp farklılık arıyorsak, antrenmanlarda da böyle farklılıklara ihtiyacımız var bence.

Son düzenleme: 4 Ocak 2009
  8. quattrageus

quattrageus Üye

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    0
    oceans166'ya katılıyorum.Sizce ronnie,lee priest,robby robinson gibi sporcular bu gibi sırf farklılık olsun diye yapılmış abidik gubidik hareketlerle mi o harika biceps'leri inşa ettiler.Bileğinizi sakatlamak istiyorsanız bu hareket birebir.

Sayfayı Paylaş