Tek Kas Grubunda Kaç Hareket ?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve lFurkanl tarafından 12 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

Tek Kas Grubunu Kaç Hareket İle Çalıştırmalıyız

1. 3 Hareket

18,4%
  2. 4 Hareket

37,5%
  3. 5 Hareket

23,0%
  4. 6 Hareket

9,2%
  5. 7 Hareket

2,0%
  6. 8 Hareket

9,9%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 18 üye.
  1. lFurkanl

lFurkanl Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Evet arkadaşlar günde tek kas grubu çalışıyorsak o kasın hakkını vermeliyiz diye düşünüyorum.Peki örneğin pazartesi göğüs programımız var.O göğüsü kaç hareket ile çalıştırmalıyız ?

2. Tun4

Tun4 Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    Bölgeden bölgeye değişir

3. heril

heril Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    28
    küçük kas grupları için 3 hareket 4 tekrar 8 tekrar dan üstü piramit yapabilirsin veya ters piramit.Büyük kas grupları için göğüs 4 haraket (diğerleri 5 hareket) 3 tekrar 8 veya daha az tekrar derim.Ben en iyi böyle gelişiyorum :D

4. coke

coke Yeni Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Izmir
    senin ilerleme seviyene,vücut yapına,spora ne zaman başladığına,vücudunun neye tepki verdiğine,bölgeye göre çok değişkenleri olan bir konudur bu.anketle falan öğrenilemez maalesef:)

küçük kas grupları için şu kadar göğüs için şu kadar diye bir genelleme yapmak son derece yanlış.sen yeni başlamışsındır sana chest press + butterfly verir geçerler.ben ilerlemişimdir incline press ,incline fly ,bench press ,flat fly dips ,crossover yaparım burada bir sayı belirleyemezsin herkes için bilmeden yorum yapmayın lütfen.bacağı kimisi leg ext. leg press. leg curl bitirir ben gider hack squattan başlarım leg press,leg ext,front squat,leg curl,stiff leg,calf raise yaparım kişiden kişiye değişen olgudur bu hareket sayısı vermek yanlış genelleme yaparak.

Son düzenleme: 12 Temmuz 2013
  5. letsgoheat96

letsgoheat96 Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    hareket sayısından ziyade set sayısını saymak daha doğru diye düşünüyorum
    tek göğüs çalışıyorsan 20 set girersin mesela ister 4 er setten 5 hareket yaparsın ister 20 sini de farklı hareket yaparsın gibi.

6. lFurkanl

lFurkanl Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Bundan 1 hafta önce spor salonunda bir abimiz günde tek grup çalıyorsan 4 hareket az 6,7 hareket yapman gerek demişti.Vücut ölçülerim iyi ve şekilli bi durumda bu arada.Sizce bu dediği doğrumudur ?

7. heril

heril Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    28
    Zaten kımse sen bunu yapmalısın demedi ki tek kas grubunda kas haraket demiş bizde yanıtladık. (burada bir sayı belirleyemezsin herkes için bilmeden yorum yapmayın lütfen.)Bu cümlene çok kızdıma32

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 03:53 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 03:51 ----------

Body deneme yanılma sporudur bence şimdi onun dediğine bakarsan deneyeceksın oluyor mu dıye.Olmuyor mu başka bir yöntem deneyeceksin.He benım vaktım yok ben hemen kas yapmak istiyorum diyorsan.Taktiğini bul bizede söyle bizde öyle yapalım.

8. fullcontrol

fullcontrol Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    8
    Yer:
    türkiye crimea bulgaria hungaria
    8 hareket.... göüs için

9. ParZ

ParZ Üye

Beğenileri:
    869
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Bölgeden bölgeye değişir göğüs için max5 , tek bölge de olsa 4 hareketi geçmem.

10. Necromancer

Necromancer Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Ankara
    4 hareketi geçmemenizin sebebi nedir ?

11. NukleerBaslik

NukleerBaslik Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Çok hareket yapmak mı ? az harekette daha ağır yapmak mı ?
    Çok hareket yaptığım zamanlarda bazen gelişemediğimi görmüştüm. Bende hocamın tavsiyesi ile 4 hareket ama daha ağır kilolarla zorladım ve 1 aylık süreçte farklılıklar oldu. Arkadaşların dediği gibi biraz da deneme yanılma ile uygun çalışma programı çıkıyor ortaya

12. mmayg

mmayg Üye

Beğenileri:
    130
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    masabaşı iş
    merhaba, ben 5-6 yıldır duzenli antremanlara devam ediyorum, bence 4 ya da 5 hareket ya da 8 tekrar 10 tekrar olarak sınırlandırmak dogru degil, insan vucudu adapte olabilen karmasık bir makinedir. belli bir süre sonra ne yaparsanız yapın platolara carpmanız kacınılmaz , durumunuza göre eksikliklerinizi değerlendirerek eksik kalan yöne 2-3 ay yoğunlaşarak 4 hareket de yaparsınız diğer donemde 6 hareket de, bu tamamı ile hedefinize ve kas durumunuza baglı, hatta bazen tekrar sayılarında da çeşitliliğe gidebilirsiniz. mesela bir programda piramit yapıyorken diğerinde ters piramit ,ya da fazla tekrarlı drop setlerle kombinasyonlar yapabilirsiniz.bu antremandan antremana bile farklılık gösterebilir. tamamı ile hedefinize bağlı....özetle hacim hedefiniz var ise sıkı bir hacim diyeti eşliğinde yoğun ve ağır 4 temel hareket, biraz daha şekil hedefiniz varsa yine ona göre düşük kalorili diyet eşliğinde 2 temel 3-4 izole hareket olmak üzere olabilir.

halterman bunu beğendi.
  13. canberkdinc

canberkdinc Yeni Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    büyük kas grubuysa misal göğüs 6 kadar gidiyorum

14. 3mr3

3mr3 Üye

Beğenileri:
    184
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    maximum 3 o da göğüs.

15. Elnino

Elnino Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    Günde iki kas grubu çalışıyorsam max 4 hareket yapıyorum
    Eğer o gün tek kas grubunu çalışacaksam bölgeye göre 6-7'yi buluyor..

16. aŞoT34

aŞoT34 Yeni Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    38
    ben 4-6 yapmayi dusunurum buyuk kas gruplari icin, tek bolge ise tabii ki. hatta 4 az gelir, max agirlik ve max set derim ben sonucta haftada 1 calisiyor ve 5-6 gun dinleniyor buyuk kas grubu,

17. NdmSrdr

NdmSrdr Üye

Beğenileri:
    49
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ayakkabı
    Yer:
    İstanbul
    Ben bu konuya şöyle bir yenilik getireyim.
    Size göre az hareket çok set mi, çok hareket az set mi daha etkili olur..? Ya da bu da kişiden kişiye değişir mi..?
    Ben az hareket çok set mantığıyla çift bölge çalışıyorum 3 er hareket 5-6 set şeklinde. Sonuçta alıyorum bu yöntemden.

18. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    sonuç alma olayı kişiden kişiye değişir bu durumda programa çok hareket eklemek kesin doğrudur yada az hareket yapmak kesin yanlıştır diyemeyiz deneme yanılma yolundan çok geçtiğim için şu yöntemle sonuç aldım küçük kas gruplarında 3 hareketi geçmiyorum büyük kas gruplarında ise 4 hareketi geçmiyorum ancak öyle verim alabiliyorum

NdmSrdr bunu beğendi.
  19. NdmSrdr

NdmSrdr Üye

Beğenileri:
    49
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ayakkabı
    Yer:
    İstanbul
    Bölgeye göre kaçar set çalışıyorsun peki..?

20. qualopec78

qualopec78 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    merhabalar... benim anladığım kadarıyla esasen bir antrenmanda enerji depolarımızın müsaade ettiği kadar verimli bir çalışma yapabiliyoruz. bölgelerden ziyade toplam hareket sayısı bu enerjinin elverdiği ölçüde gerçekleşiyor. Örneğin bacak kaslarımız bir bicepsten kat kat fazla enerji tüketecektir. bu yüzden genel prensibin bir antrenmanda (yaklaşık bir saat sürdüğünü varsayarak) toplam 20 25 set kadar hareket içermesi gerektiğini duymuştum. bunun kaç bölgeye ve harekete bölüneceği ise kişiye bağlı . her setin 12 - 10 veya 8 lik tekrarlara göre düzenlenmesi de kaldırdığınız ağırlığın fazlalığı ile alakalı. gerçekten verimli bir antrenman bir saati geçtiğinde kortizol seviyesi çok yükselerek vücudun enerji kaynağı olarak kendisine yönelmesine neden oluyor.
    ... diye biliyorum.

Aha bu da benim ilk postum oldu...

Sayfayı Paylaş