Tehlikeli Egzersiz Hareketleri (!)

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve gymlover tarafından 23 Şubat 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. gymlover

gymlover Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Merhabalar,az önce internette bir şeyler araştırıyordum ki çok ilginç bir makaleyle karşılaştım.Bir antrenör, "tehlikeli egzersiz hareketleri" başlığı altında bir yazı hazırlamış ve bazı hareketlerin hiç,bazı hareketlerin de yalnızca deneyimli sporcular tarafından yapılması gerektiğini savunmuş.İşin kötüsü ben 16 yaşındayım ve o hareketlerin bazıları programımda var.Buradaki hocalarımızın çok deneyimli olduğunu da biliyorum.Bir de size sorayım,bütün bunlar doğru mu,yoksa sadece kuruntudan mı ibaret ? Açıkçası gelişme döneminde olduğumdan da korktum biraz.Buyrun makale;

http://www.fitness34.com/yasakli-egzersiz-hareketleri.html

Şimdiden teşekkürler :)

2. khephnes

khephnes Üye

Beğenileri:
    2.644
    Ödül Puanları:
    123
    Behind neck press'te sakatlanan pek cok arkadasim var, bu hareketin ve lat pulldown'da enseye cekisin yapilmamasini ogutluyorum salonda yapan insan gordukce.

Bunun disinda stiff legged deads, pek cok yapan insan olsa da benim pek yanasmadigim bir hareket oldu su gune kadar. Yazida da belirtilen neden sebebiyle. Ancak dedigim gibi sakatlanmadan yillardir bu hareketi yapan sporcular mevcut.

Full/ass to the grass squat yuzunden bir defa sag dizimi sakatladim. Kisa sureli bir sakatlikti gerci ciddi bir sey degildi ancak sonrasinda gidip knee wrap aldim ve su an hic de akillanmamis gibi ass to the grass squat uygulamaya devam ediyorum.

Bench dips omzu cok zorlar. Ozellikle omuz uzerine weighted sekilde giriliyorsa cidden omuzlari cok agritir, buna da katiliyorum.

Yazida yanlis olan pek bir sey goremedim ben acikcasi.

nofear ve gymlover bunu beğendi.
  3. nofear

nofear Üye

Beğenileri:
    97
    Ödül Puanları:
    38
    sayın khephnes öncelikle bilgiler için tşk ederiz

Behind the Neck Press (Ensede Pres) ve Behind the Neck Pull Down yerine hangi hareketleri önerirsiniz

4. khephnes

khephnes Üye

Beğenileri:
    2.644
    Ödül Puanları:
    123
    Behind the neck press yerine baska bir omuz press hareketi; military press, db shoulder press, push press, eksik bolgeye gore arnold press de uygulanabilir.

Behind the neck pulldown ise butunuyle gereksiz. Sirt antrenmanina dahil edilmesi gereken, sporcular tarafindan es gecilen o kadar hareket var ki. Barbell row, deadlift, wide grip lats, chin ups, weighted hypers. Boyle bir program olusturulabilir mesela.

nofear bunu beğendi.
  5. geceyar20

geceyar20 Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    P90x Koç'u
    Yer:
    Denizli
    hazır arkadaş konu açmışken bende sorumu burda yöneltmek istiyorum arkadaşlar basketbol koçumuz dün antremanda parmak ucu durarak full squat yaptırdı yanlış squat yaptım ve eve geldiğimde bacaklarımda kas ağrısı vardı özelliklede yan taraflarda hareketi nasıl yapmalıyım sandalye pozisyonu mu yoksa hocanın bizlere gösterdiği gibi mi? Öncedende squat yapmışlığım var ilk kez böyle bir mevzu ile karşı karşıyayım kafam karışıyor

Sayfayı Paylaş