Tavuklu brokoli, brokoli suyuna whey

Konusu 'Yemek tarifleri' forumundadır ve odiii tarafından 22 Nisan 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. odiii

odiii Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Onur
    Yer:
    Bursa
    Tavuklu brokoli
    Arkadaşlar öncelikle bu yemek diğer sitelerde falan mevcut ama dün birkaç ufak ekleme ve değişiklik yaptım nefis oldu. Çok lezzetli ve sağlıklı bir öğün

Malzemeler
    1 paket brokoli (200-300gr)
    Yarım paket tavuk göğsü (200 gr)
    1 adet orta boy kuru soğan
    1 yemek kaşıyı zeytinyağı
    1Lt kaynar su
    Salça, tuz, kırmızı acı biber.

Yapılışı
    Brokoliyi ve tavuğu ayrı kaplarda önce haşlıyoruz. Brokoli için 10-15 dk kısık ateşte kaynar suyun içinde bekletmeniz yeterli.Soğuk suyu kaynatmayın kaynar su kullanın.Tavuk için ise 20-30 dk kadar yeterli olacaktır.
    ardından brokoliyi süzüyoruz ama suyunu asla dökmeyin bir kenara ayırın.Tavuğun suyunuda ayırın dökmeyin.Ayrı bir kapta zeytinyağını kızdırım ufak ufak doğradığınız soğanları kavurun. Üzerine salçayı tuzu biberi ekleyin.(salçayı eklemeden önce 1 kaşık salçay 60-70mL su ile açmanızı tavsiye ediyorum bu suyudu brokoli suyundan alabilirsiniz) 1-2 dakika kavurun ve haşlanmış tavuğu ufak parçalara ayırıp ekleyin 1-2 dakikada böyle kavurun.Üzerine brokolileri ekleyin.Yemeğin suylu olmasından hoşlanıyorsanız yarım-bir bardak kadar brokoli suyundan ekleyin.Bazıları sulu yemek sevmez daha yoğun sever.Yemeği kendi halinde soğumaya bırakın.Soğukken daha lezzetli oluyor.

Şimdi gelelim brokoli ve tavuğun suyuna.
    Brokoli suyunu kendi haline soğumaya bırakın.Soğuyunca bir pet şişeye doldurup dolaba koyun.Şimdi bu su vitamin ve mineral içerikli özellikle C-vitamini yüklü besleyici bir sudur. Yemekten 10-20 dk önce aç karnına içebilirsiniz.
    Ben bu suyla whey hazırladım çok da güzel oldu.
    Tavuk suyuna da çorba yada pilav yapabilirsiniz. Ya da benim gibi direk üzerine bütün bir limon sıkıp içebilirsiniz hyper_

2. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    oldukça güzel tarifler :)

bu sebze suyuna bende birşeyler eklemek istiyorum :)

karnıbahar ve brokoli gibi sebzeleri haşlarken ( ki aslında doğrusu buharda yapmaktır ) kalan suyu sakın atmayın bunu mesela corbaya katın yada mesela sulu bir yemeğe katın :)

olmadı soğutun meyve suyuyla karıştırıp için ama mutlaka için birşekilde :)

AngryHun, odiii ve cece1 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş