Tavuk etinin zararı varmıdır ?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Lionss tarafından 20 Nisan 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. Lionss

Lionss Üye

Beğenileri:
    62
    Ödül Puanları:
    28
    Diyet listesi hazırladım kafadan baya uyan bişey tam istedigim gibi günlük 200 gram tavuk gögüsü tüketicem ama jinekomasti yaptıgını duydum ve bazı zararları varmış sizce bunlar dogrumu

2. deathlygrave

deathlygrave Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Çoğu kişi tavsiye ediyor bence zararı yoktur.

3. AlphaCore

AlphaCore Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Ben kesinlikle tavuk etinin zararlı olduğunu kanaatindeyim. Günümüzde kesime hazır bir tavuk fabrikalarda 40-60 gün arasında bir süreyle kesime hazır hale getiriliyor. Ki bu süre normalde minimum 6-8 aydır bunu hayatımın bir kısmını çiftliklerde geçirdiğim için söylüyorum. En basitinden bu orantısızlığı bize piyasa fiyatları açıklıyor; herhangi bir süpermarketten aldığınız pilicin kilosu 3.80 - 4.50 civarında seyrederken dana kırmızı etin fiyatı 28-40 tl civarlarında. Ve dostlarım sizi temin ederim bunun tek sebebi kırmızı etin daha değerli olması değil, tavuk etinin inanılmaz perakendeleştirilmesi ve hormonlar, çeşitli ilaçlar ile hayvan üzerinde oynanması. Az önce cümlemde çok önemli bir kelimeye değindim, belki dikkat etmişsinizdir. " Fabrika " sözcüğü evet. Normal bir tavuk yapısı gereği açık alanda otlayıp normal yemlerinin yanı sıra doğada kendi bulduğu besinleri de tüketir. Bazı böcek türleri, çeşitli otlar vb. doğadaki doğal besinler. Fakat şu zamanda gel gelelim bizim böyle doğal bir yaşam izlemiş tavuğu kesip yememizi bırakın, görmemiz bile bir mucize maalesef. Bu bahsettiğin fabrika tavukları artık fabrika tavukları demeyeceğim çünkü bütün tavuklar böyle oldu, yetiştirildikleri yerde doğduklarından kesilene kadar geçen bu 40 günlük süreç içerisinde sadece önlerine atılan ilaçlı küspeleri yiyerek tabire caizse şişiyor ve kesime hazır hale geliyor. Bu süreçte zaten birbirleri ile yapışıklar ve vücutlarını hareket ettirecek yerleri dahi yok. hayvanın gezip otlayıp avlanması, kendi türleri ile mücadele vermesi gerekmektedir, bunun ne kadar önemli bir şey olduğu bilimsel bir gerçek. Artık bizde bu fabrika tavuğu olayını öyle bir kabullendik ki kafamızdaki normal tavuk algısı değişti. Benim birkaç kere fırsatım oldu çiftlikte çok düzgün beslenmiş açık alanda otlatılmış bir tavuk yedim, eti sanıldığının aksine kaya gibi sertti ve simsiyahtı. İlk başta anlayamamıştım neydi bu yediğim diye sormuştum kendime, tıpkı böyle yabani bir hayvan eti gibi sertti ve yoğundu. Şimdi satılan tavuklara bakıyorum da çiğnemenize bile gerek yok ağızda dağılıyor zaten hepsi. Daha henüz günümüz tavuklarının genetikleri ile oynanmasından bahsetmedim bile sadece yetiştirilmeleri ve beslenmeleri hakkında ki konulardan bahsettim. Bide yediğimiz tavukların İLAÇLI olmasının yanı sıra gerçekten hormonlu bir soydan gelme durumları da var. Artık doğal hayvan nesli tükeniyor bu nedenle, bunların arkasında ki asıl sebep birkaç kişinin cebine girecek para ve gıda sektöründe markalaşma olayı. Ben 5.5 senedir yoğun bir şekilde vücut geliştirme ile uğraşıyorum ve en ağırlık verdiğim noktalardan biriside bu işi doğal yollardan yapmak. Ayrıca 2 senedir hiçbir şekilde tavuk eti tüketmiyorum. Bu olay benim için protein alımımı zorlaştırıyor fakat bunun yerine daha çok doğada otlayan hayvanlar kırmızı et olarak keçi, kuzu gibi veya beyaz et olarak özellikle deniz balıkları hamsi, palamut tüketmeyi tercih ediyorum. Üstüne üstlük bu işi vegan yapanlarında olduğunu sakın unutmayalım; Bkz: Frank Medrano, kas kütlesinin ne kadar kaliteli olduğu inkar edilemez, neden mi? Çünkü gramı gramına kas teli teline doğal. Bu tercihlerim beni şu ana kadar yanıltmadı. İmkanınız yettikçe doğal beslenmeye çalışın, size verdiği kas kütlesi çok kaliteli olacaktır, en azından tavuk-salata-tavuk-salata sabah tavuk akşam tavuk yiyen klasik hiçbir işlevi ve kalitesi olmayan şişme " tiplerden " olmazsınız. Ayrıca sırf tavuk eti ile yapılan vücutların estetik görünüşünün ve kas kalitesinin iyi olduğunu düşünmüyorum. Bir vücutta büyüklükten ziyade derinlik ve kas kalitesi çok önemlidir, belki bunu yeni başlayan arkadaşlar anlamakta zorlanabilir fakat ileri seviye sporcular mutlaka bana hak vereceklerdir. Doğal kalalım. Konuyla ilgili cevap yazacak bütün arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Lionss bunu beğendi.
  4. Lionss

Lionss Üye

Beğenileri:
    62
    Ödül Puanları:
    28
    Eskiden bizimde baya büyük bi çiftligimiz vardı hala var ama aktif degil dogal tavuklar haliyle uzun sürede yetişiyor ama et tavukları 60 günde kesime hazır hale geliyor yetiştirdigimizden biliyorum ama mesajında sonuna kadar haklısın et tavugu dahi olsa çogu firma baştan sona ilaç dayıyor ama beyaz et olmadan protein ihtiyacını karşılayamam dedigin işlem sadece tavuklarda degil inek gibi kırmızı et kaynaklarındada uygulanıyor

5. AlphaCore

AlphaCore Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Evet katılıyorum. Gerçekten bizi öyle bir sıkıştırdılar ki artık fazla seçeneğimiz kalmadı, ama en azından ne kadar sıkı çalışıp proteine ihtiyacımız olsa da bu konuda elimizden geldiğince dikkatli olmamız gerektiğini düşünüyorum. Belki biz biraz kıyısından kurtarsak ta bu gidişle gelecek nesillerde gerçekten kalıcı hasarlar meydana gelecek bu aşikar. Ciddi anlamda bilinçlenmemiz gerekiyor.

Lionss bunu beğendi.
  6. G O M J

G O M J Üye

Beğenileri:
    35
    Ödül Puanları:
    0
    Insanlarin elini attigi her seyde bi numara var. Kimi fabrikalar tavuk etinin icine jel koyiuyor diye bi soylenti vardi bi aralar.
    Yumurtalar icinse mesela; tavuklarin biyolojik saatini sasirtarak bir gun icinde iki kez gece yasatiyorlar yani x2 yumurta demek. Ne kadar verimlidir Allah bilir.

Lionss bunu beğendi.
  7. Blonde

Blonde Üye

Beğenileri:
    754
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Bunu bende duydum. Ablam hemşirelik okuyor tavuğun östrojen içerdiğini söylemisti. Ama jinekomasti hastalık. Yani pek alakasi yok bu durumla. Ama östrojen testosteronu baskiliyor. 200 gr 'dan birşey olmaz gunde 1 kg yiyenler filan var onlar ne yapsin :D en iyisi kırmızı et. Para olsa da hergün yarım kilo yesek :( hep tavukla beslenme arada kirmizi et balik ton baligi vs ile cesitlendir beslenmeyi ton baligi haftada 2 den fazla yeme

Lionss bunu beğendi.
  8. Lionss

Lionss Üye

Beğenileri:
    62
    Ödül Puanları:
    28
    Hepinize teşşekür ediyorum günde 200 gramdan fazla tavuk tüketmecem ara sıra balık kırmızı et çeşitlendiricem :) gerçekten işe yarar güzel bilgiler sundunuz hepsini okudum tekrardan teşşekür ederim :)

Blonde bunu beğendi.
  9. AlphaCore

AlphaCore Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Yararı olduğuna sevindim.

10. mertleon

mertleon Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    Tavuk gogusu zararli olsa bodybuldingciler jinekomasti olur tanidigm cevremde herkes gunde bir kilo tavuk yiyor tavuk balik kirmizi etsiz body sporu olmaz tabi forumdaki aberimiz daha iyi bilir forumu arastir bunun hakkinda bilgiler var

Turkcell Maxi Plus 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

11. Lionss

Lionss Üye

Beğenileri:
    62
    Ödül Puanları:
    28
    Yeterli bilgiyi üsteki hocalarımdan aldım :)

Sayfayı Paylaş