Tanışma ve Danışma

Konusu 'Kadınlara Özel - Fitness ve Antrenman' forumundadır ve ayşegül tarafından 4 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. ayşegül

ayşegül Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    selamlar merhabalar,
    76.5 kilodan 68.5 civarlarına geldim 2,5 ay gibi bir süre zarfında.

genel olarak beslenme düzenim;
    kahvaltı: ekmek peynir domates salatalık şekersiz ıhlamur
    öğlen: sebze salata
    akşam: 2 porsiyon et, 1 bardak koyu ayran
    aralarda meyve veya eti form
    aşşağı yukarı bu şekilde.

egzersiz olarak haftanın 3 - 4 günü 45 dakika koşu bandında yürüyüş,
    ve yarım saat yer hareketleri.

sorunuma ve soruma gelince;
    hem genetik olarak hem yapısal olarak mide ve göbek bölgesinde şişkinlik gibi duran rahatsız edici bir yağ birikimi mevcut. önceleri mide ve göbek hareketleri yaptığım dönemlerde
    yavaş yavaş forma giriyordu ama boynumda düzleşme ve belimde kayma olduğu görüldü. o gün bu gün mekik ve benzeri hareketlerim kısıtlandı yapamıyorum.

mide karın hareketleri yapmadan yalnız yürüyüş ile bu bölgede ki yağlar eriyip düzleşme sağlanır mı? sağlanmaz ise,
    ab rocker gibi mekik çekme aletlerinin faydası var mıdır? yok ise,
    ne yapabilirim?

boynum ağrıdığı için kol hareketleri de yapamıyorum. aynı zamanda yine yalnız yürüyüş ile üst kol yağları cıvıklaşma olmadan erir mi?
    erimez ise ne yapmam lazım?

bilgi paylaşımı için şimdiden teşekkür ederim.
    bu arada, boyum 156 ve vermek istediğim 18 kilo daha var
    yaş 27.

2. FLEX-POINT

FLEX-POINT Özel Üye

Beğenileri:
    682
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FITNESS ANTRENÖRÜ
    Yer:
    kırklareli\lüleburgaz
    boynunuzda düzleşme ve belinizde kayma problemi bir omurga sorunu olduğundan sizin yapacağınız en güzel egzersiz PİLATEStir. fakat pilatesi uzman bir antrenör ile uygulamanızı tavsiye ederim. sorununuz hafife alınacak düzeyde değil ve eğer yanlış antrenman sistemi ile çalışırsanız ilerlemeye kadar gidebilir. ayrıca pilates ile bel bölgesindeki sıkıntılı durumdan da kurtulabilirsiniz.

yağ yakımını gerçekleştirmek için kardio dediğimiz ideal nabız aralığında çalışmanız gerekir.

kol bölgenizdeki yağlanmaya gelince: kol çalışmaları boynu fazla etkilemez yani en azından çok sorun teşkil edecek kadar zorlamaz. forumda kol ile ilgili hareketlere bakmanızı öneririm. sadece yürüyüş yada koşu ile kolları sıkılaştırmak mümkün değil ağırlık çalışması şart.

3. vanesy

vanesy Üye

Beğenileri:
    177
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    mimar
    imkanın varsa yüzmen çok faydalı olur. yoksa başlangıç seviyesi için pilates programlarından deneyebilirsin.

bir de mesajını okurken ip atlamak sana uygun olabilir gibi geldi. bilmem başkaları ne der ama doktoruna danış, eğer sorun yok derse sadace ip atlayarak tüm amaçlarına ulşabileceğin kanısındayım.

mekik aletlerine de hiç bulaşma. ayaklarını yüksek bir yere koyarak yapacağın "bench crouch" ya da "pac" (perfect abdominal curl) gibi hareketler o aletlerden çok da tekindir.

4. ayşegül

ayşegül Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    pilates ve yüzme ,

pilatese bir ara yazılmış ve yalnızca bir seans gidebilmiştim. yavaş ilerleyen bir egzersiz. ve çok sıkılmıştım, bu yüzden eledim.

yüzme, evet aslında bir an önce kayıt yaptırıp gitmek istiyorum ama öncelikle biraz törpülenmeliyim diye düşünüyorum.

anladığım kadarı ile düz yürüyüşe ve sınırlı egzersize devam etmek zorundayım.

teşekkür ettim.

5. muscled_girl

muscled_girl Üye

Beğenileri:
    146
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    Bende kesinlikle pilatesi öneriyorum.Gerçekten sabır gerektirio ama çok güzel sonuclar elde edebilirsin.
    Kolay gelsin :)

6. vanesy

vanesy Üye

Beğenileri:
    177
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    mimar
    ayşegül zaten her gün yarım saat yer hareketleri yapıyormuşsun. onun yerine pilates yaparsın. internetten yeni başlayanlar için olan programlardan birisini takip et. ingilizce biliyorsan allan menezes in dvdlerini alabilirsin (türkçesi de var ama çevirisi kötü.) ya da işte elinin altında internet var, araştır bir pilates programı; boynuna da iyi gelir. günde yarım saat yeter hergün çalışırsan ileride sıkıcı olmayan sporlar yapabilecek duruma gelebilirsin.

7. FLEX-POINT

FLEX-POINT Özel Üye

Beğenileri:
    682
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FITNESS ANTRENÖRÜ
    Yer:
    kırklareli\lüleburgaz
    pilates vücut konsantrasyonu ile birebir ilgili olduğundan sabır gerektiren bir egzersizdir. eğer sıkılmayıp uzun bir süre devam edersen vücudunu çok iyi kullanmayı öğreneceksin eminim..

8. ayşegül

ayşegül Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    vasney, önerin üzerine yaptığım egzersizlere ek olarak 100 - 150 ip olmadan ip atlamaya başladım,

kol egzersizlerini yaparken ağırlık kullanıyordum, şimdi ağırlıksız çalışıyorum ve boyun ağrım olmuyor şükür. daha yavaş ilerliyecek ama hiç olmamasından iyidir
    ağırlık olmadan çalışarak sıkılaşma sağlayabilirim değil mi ??

pilates yerine doktora gittim. boyun egzersizleri verdi, ne yazık ki bu hareketlerde pilatesi aratmayacak yavaşlıkta
    ama olsun, iyileştirici olması yavaşlık sıkılmamı ekarte edebiliyor şimdilik.

nedense haftada yarım kilo kadar verebiliyorum ancak.. bu biraz canımı sıkıyor..

regl dönemi iştah artışının önüne geçemiyorum bazen,, bu da motivasyonumu düşürüyor,, nasıl önüne geçsem bilemedim?

9. vanesy

vanesy Üye

Beğenileri:
    177
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    mimar
    ip atlamak, hafif koşular, uzun yürüyüşler, jimlastik, pilates,... hepsi sıkılaşmana olumlu etki sağlar. ağırlık çalışmak şart değil.
    (kaç adet ip atladığın yerine kaç dakika boyunca atladığını sayarsan kendini daha iyi takip eder ve geliştirirsin. )
    iştahını dizginleyemiyorsan iradeni sağlıklı tercihler yapmaya kanalize etmeye çalış. bolbol salata ve meyve ile açlığını ve tatlı ihtiyacını gidermeye bak. süt, meyve suyu, çerez, kuru meyve gibi atıştırmalıklarla ara öğün al. eti formlardan paket paket yeme. tahıl-yulaf gevreği, yumurta, havuç, patates gibi tok tutan gıdalara yönelebilirsin. eğer canın özellikle bir şey çekerse küçük porsiyonla tüket.
    diyetini bozarsan da takılma orada. ertesi sabah yeniden başla diyetine.

haftada yarım kilo vermek de bana sağlıklı geldi. aynen devam.

10. ayşegül

ayşegül Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    vanesy; faydalı önerilerin için teşekkür ederim. ip atlama da zamanı kullanmak daha faydalı oldu.

63.5 kiloyum. sağlıklı beslendiğim söylenemez fakat yürüyüş + yer hareketi, ip atlama ile birlikte sebat ile devam etmeye gayret ediyorum.

kilo verdikçe yumuşadığı görmek canımı sıkıyor. yağ mı yakıyorum kas mı kaybediyorum bilmiyorum. nasıl bilebilirim bunu da bilmiyorum.

45 dakika yürüyüş, yarım saat yer hareketi, sıkılaşarak kilo vermeme kâfi gelir mi ?
    gıda tüketim düzeni mi hiç sormayın,

11. vanesy

vanesy Üye

Beğenileri:
    177
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    mimar
    yaptığın yer hareketlerini bilmiyorum o yüzden yorum yapamam ama ip atlamak hem kol hem karın kaslarını zinde tutmak için oldukça faydalıdır. yürüyüş temponu da zamanla arttırmaya çalış.
    yaşın daha genç, çok incelersen sarkmalar, yumuşamalar gözüne çarpsa bile kalıcı olmayacağı kanaatindeyim. zamanla toparlayacaktır. egzersizlerini sürdürdüğün sürece kas yakmaktan endişe etmen de yersiz. olumsuz düşüncelere yönelme, sağlıklı kilona inmeye konsantre ol.

gıda tüketim düzenini hiç sormuyorum. ileride tekrar konuşuruz istersen.

nastenka bunu beğendi.
  12. ayşegül

ayşegül Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    sebat ve istikrar diyorsun,
    devamlılığı esas alıcam vanesy
    çok teşekkür ederim.

13. FLEX-POINT

FLEX-POINT Özel Üye

Beğenileri:
    682
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FITNESS ANTRENÖRÜ
    Yer:
    kırklareli\lüleburgaz
    ben yine de ısrarla ağırlık çalışmanın şart olduğu görüşündeyim. spordan beklentin ne düzeyde amacın ne önce onu bir yere not al ve buna konsantre olmaya çalış.

sadece kilo vermekse amaç tartıda düşmekse eğer ip atla yer hareketi yap yürü tamam ancak spordan beklentin: yağ yakıp kas kütleni arttırmak olmalı. böyle bir amaç koyarsan kendine bazal metabolizma hızını da arttırmış olursun. kas kütleni ne kadar arttırırsan durduğun yerde yağ yakma hızın artacaktır. o yüzden boyun sorun değil ama antrenör denetiminde yaptığın hareketlere ek olarak ağırlık çalışmalısın.

14. ayşegül

ayşegül Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    sadece cardio ile, 45 dakika 1 saat yürüyüş yapıp bırakmak kolayıma geliyor. setler halinde ağırlık çalışmak bitti biticek diye sıkılıyorum. sıkıldığım için de aksatıyorum.
    ama haftada iki gün 4 x 15 set çalışıyorum.
    doğru söylüyorsunuz, tartıdaki rakama odaklanmak bilinçsizlik olur
    kendimi diri tutup bir gayret komplike yapmaya çalışıyorum.

desteğiniz için teşekkür ederim FLEX-POINT

uzun zamandır -3 - 4 yıl belkide- tartıda şu sıralar gördügüm rakamları hiç görmemiştim, inceldiğimi farkettikçe heyecanlanıyorum
    bir an önce olsun istiyorum

15. ayşegül

ayşegül Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Giriş yapmayalı 5 ayı geçmiş.
    63,5 kiloymuşum en son, 52.800 kiloyum gün itibari ile. Ulaşmak istediğim rakama 3 kilo kaldı.

Fakat; armut tipi isimlendirilen tipe sahibim. 23 - 24 kilo vermiş olmama rağmen can simidi denilen yan bel yağları değil de basen yan yağlarım benimle inatlaşıyor.
    Ayrıca kollarım da hiç 53 kilo gibi değil. Üst kolum 38 cm idi 30 cm oldu. Keza bacaklar şekilsizliğini koruyor, mekik çekmeme rağmen göbeğim tümsekliğini koruyor.

Düşüncem; ramazan ayına kadar istediğim rakama gelmek. Sonrasında oruç tutacağım için kilomu muhafaza edeyim yeter o ay. Bayram sonrasında 3 ay egzersize gideyim diyorum.
    Bu süre zarfında -gerekirse daha uzun süre,yeter ki aynayı seveyim- doğru egzersizler ile, doğru ağırlık çalışmaları ile bahsettiğim şekilsizlikler törpülenir mi?

Kilo almamı tetikleyen diane35 ilacı ve başka hormon hapları olmuştu. İlaçları kesince ödem ile birlikte kilo vermeye de başladım
    ama bu şekilsizlikler istikrarlı ve doğru bir çalışma ile yerini kıvrımlı hatlara bırakır mı ?

16. van_damme34

van_damme34 Yeni Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    24 kilo vermeden önce ki halin ve şimdi ki halin arasında çook büüyük bi fark vardır ve şu anda sorun ettigin bölgelere ragmen çok mutlusundur diye düşünüyorum azminizden ötürü seni tebrik ederim.

17. nastenka

nastenka Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Bacak yağları zor gidiyor ciddi istikrarlı egzersiz gerek 3 ay değil 6 ay düzenli ve sonrasında spor hayatının bir parçası olmalı...yapı olarak oyle isen zaten bolgesel incelme olmuyor üstten de gider ama bacaklar da incelir...ciddi sabır gerektiriyor ama...cidden çok iyi vermişsin seni tebrik ederim...umarım sağlıklı bir şekilde vermişsindir ve kiloların geri gelmez kat kütlen de arttı ise süper ;)

Sayfayı Paylaş