Tam 15 ay oldu ama sporu bırakıyorum

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve skllmyh tarafından 19 Ekim 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. skllmyh

skllmyh Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    28
    2009 yaz ayinda bu spora basladim büyük bir hevesle. aslinda önceden aklima hic gelmezdi vücut gelistirme ve ben. Arkadaslarimin önerisiyle kendimi salonda buldum :)
    Forumda her konuda bilgi sahibi olabilmek icin saatlerce makaleleri okudum.
    Her ay düzenli olarak fotograf cektim.
    ama gel gör ki aynaya baktigimda "işte 15 aylik bir vücut" diyemiyorum.
    6.Ay'dayken latpulldown 40-45kg yapardim. Simdi 35'lere düstüm.

Beslenme programim, normal bi kisinin yediğininde altında. o derece ..
    Okul,kurs vs. derken anlıyorumki spora yeterli zamani veremiyorum.

Buraya tek tek beslenme,ant prog. yazmak istemiyorum kısacası günde 2 öğün yiyorum. o da yarım yamalak..
    Ve son olarak anladim ki spora bosuna zaman harciyorum.

Cok uzun yazmis olabilirim ama benim gibi düsünen birileri varmi bunu merak ediyorum.
    Varsa da bu duruma geldiklerinde ne yaptılar,düşündüler? Şuanki psikolojiyle yanlis kararmi veriyorum sporu bırakmakla?

2. rekliox

rekliox Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    dr
    Yer:
    adana
    dostum ilk baslarda beslenme olayı banada cok zor gelmişti benımde 10 aya yaklastı bak ben soyle yapıyorum evden cıkarken 1 olcek whey alıyorum cantama ;
    sabah 2 yumurta 100 gr çökelek birkac zeytin az bişe domates salatalık = 50 gr
    oglene kadar yanımda goturdugum 0.5 ölçek wheyi içiyorum =12 gr
    öğle yemeginde yemekhanede etli yemek cıkmazsa yanımda goturdugum kalan 0.5 ölçek whey i iciyorum = 12 gr
    oglen-aksam arası 5 gibi evde oluyorum 300-400 ml süt iciyorum = 10gr
    aksam yemeginde tavuk yada ton balıklı salata tarzında etli birseyler yapıyorum = 25-30 gr
    yatmadan önce 100 gr çökelek yiyorum = 35 gr

toplam 150-160 gr etti =) 80-85 kg rası oldugum dusunulurse yeterli bir miktar ;) sende deneyebilirsin hem hesaplı hemde gelişimim cok iyi olmasada (ocak ayında 33 le baslayan kolum su anda 36.5 civarında ) kötü durumdada değil ;)

skllmyh bunu beğendi.
  3. skllmyh

skllmyh Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    28
    yanitin icin tesekkür ederim öncelikle.
    bizim okul tam gün değil yani 7:35 giriş 13:35 çıkış(sadece 15dklık tenefüs var 2.ders sonu, gerisi 5dk)

sabah kahvaltı yapamıyorum açıkçası;
    6.30 da kalktığım düşünülürse,
    7:00 da hazır oluyorum.
    7:10 evden çıkış(10 dk da artık 1dilim ekmek bile yesem kâr kârdır.)

-15dklık tenefüste anca 1simit 1ayran aliyorum.(Bazen, 1 şişe whey götürüyorum)

-Eve geldiğimde; makarna,tavuk,yumurta. 3'ünden biri..
    -Ant. öncesi 1 ölcek whey
    -Ant. sonrası 1 ölcek whey
    -Aksam yemeği (gene makarna,tavuk vs.)

ve bakiyorum spora basladigim ilk gün ki resimlerime, çok az gelişme var malesef.
    15 aydır hiç baklavaya sahip olmadım. kaslarım hiç parçalı değil. kollarım sönük gibi.

Nedenini biliyorum, ilk 4 ay neredeyse okuldan her gelişimde iskender döner,dürüm vs. yerdim. (bu sporda ne yapılır ne edilir hiç bir bilgim yoktu)

4. akem87

akem87 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    aslına bakarsan nedenini biliyorum diyerek nerde hata yaptığını açıklamışsın.bu süre zarfında illaki daha çok bilinçlenmişsindir.en azından bi alt yapının olduğunu düşünürsek bırakma derim.daha çok hırslanıp başarıya ulaş :)

skllmyh bunu beğendi.
  5. skllmyh

skllmyh Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    28
    ya bilemiyorum. 15 ay olmasina ragmen tam 15 aylik bi vücut degil. hani örnegin birinin spor yapip yapmadigini anlamak icin ilk önce koluna bakariz dimi :) o yüzden spor yaptigim anlasilmiyor..

1 yıldır sucuk,sosis yemiyorum. simdi sise'ye 1 ölcek whey+su karistirdim. bırakmak istemiyorum ama sanki bosuna gidiyorum.. hic karsiligini alamiyorum. kaslar bana yeterli cevabi vermiyor :) ":("

6. xfactory9025

xfactory9025 Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    38
    ben şuana kadar hiç supplement kullanmadım evde kendim 4 ay çalıştım başta 3 kg lık dumbellarla kollarım 2 cm gelişti ama bu 2.5 ay civarında oldu 4 ay boyunca hep sabit kaldı ve salona yazıldım başlayalı 1 ay olmasına rağmen 4 tane baklavam da görünüyo ama loş ışık ortamında aşırı aydınlık ortamda dümdüz gözüküyor ama sarı ışıgın biraz da soluk olduğu yerlerde çok parçalı görünüyor.Zayıf bir vücudumun olması sayesinde karın iyi gidiyor ama diğer yerler nasıl gider bilemem hoca boşa uğraşıyosun gibisinden moralimizi bozuyo illa supplement aldırmak için ama ben doğal yolla 3-4 ay deniycem baktım olmuyo param olursa belki kullanıırm diyorum olmazsa da vücudum fit olsun yeter spora yine devam yani en azından zinde oluyorum.Kilo alabilmeye çalışıyorum kilo alınca kollarımın 3-5 cm daha gelişeceğine eminim 3 kg ile 2cm büyütebildysem şimdi 10 kg ile çalışıyorum elbet bi büyüme olacaktır ama kilo almak şart bunun için de çok çabalıyorum ama zor benim için kilo almak doğal yollardan...Bodyi severek yapınca gelişmeyi göreceksin eminim

skllmyh bunu beğendi.
  7. YesiLZeytin

YesiLZeytin Üye

Beğenileri:
    198
    Ödül Puanları:
    53
    Spor yapmak sadece görüntüyle alakalı bir şey değildir. Sağlığına yaptığı katkıları da düşünmek lazım..

skllmyh bunu beğendi.
  8. OkuyomBenYaa

OkuyomBenYaa Üye

Beğenileri:
    184
    Ödül Puanları:
    0
    Beslenme olmazsa sadece ağırlık kaldırmış oluruz gelişme olması imkansız zaten 30 kilo latpull a düşmen bunu gösteriyor beslenmeyi eğer maddi sıkıntn yoksa hertürlü düzene koyarsın ben teneffüslerde ton balığı yerdim para olmayınca evden tavuk götürüp yerdim şu an dersaneye gidiyorum ve 3 saatte bir 20 gr kadar hayvansal protein alıyorum sabah 9 dan akşam 4 e kadar dersanedeyim 2 ana öğünü dersanede yiyorum onlarında hepsini evde hazırlayıp getiriyorum teneffüste dersanenin onunde kaldırıma oturup pilav tavuk yiyorum istemekte bitiyor iş

skllmyh bunu beğendi.
  9. j.claude.er

j.claude.er Üye

Beğenileri:
    438
    Ödül Puanları:
    73
    bu sporda antrenmanlar nekadar önemliyse beslenmede en az onun kadar önemli. biraz dinlenmen iyi olucaktır.sonrasında beslenmeni bi şekilde düzene sokarsın ve spora kaldıgın yerden devam edersin. gelişmemenin nedeni iyi beslenmemek bunu zaten net bi şekilde anlatmışsın.beslenmeni düzen soktuktan sonrada gelişmiyorsan nerde hata yaptıgın konusunda hocandan yardım isiyeceksin ve bazı hatalarının farkına sen varıcaksın.iyi beslenipte gelişeyemen insanlar da var. bunlar 2 yıl veya daha fazla spor yapıpta bir çok hareketi yanlış yapan insanlardır . işte burda da yine hoca faktörü devreye giriyor.

skllmyh bunu beğendi.
  10. skllmyh

skllmyh Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    28
    Sabahları malesef protein alamıyorum evde. 1kepek ekmeği 1-2 dilim domates, 1 meyve suyu içiyorum sadce.
    Okulda 15dklik tenefüste evden getirdigim 1ölcekwhey+su içiyorum.
    Evde Tavuk-Pilav , yumurta veya makarna yiyorum.
    yani açıkçası anlayamadım 1 hafta boyunca günde 6 yumurta yedim. acaba protein baska yeremi gidiyor?

Örneğin salonda kolu çok ince ama sıkınca kaslar resmen parça parça olan var. bende öyle istiyorum en azından.
    Benim kolum ise kalın fakat dümdüz(omuz çizgi vs. yok)

Nitro Nutrition Super Mass (5kg gainer)
    Hardline Whey+Soya Protein(3.5kg protein)

bunları kullandım. bitince muscletech + amino almayı düşünüyorum yurtdışından.

11. j.claude.er

j.claude.er Üye

Beğenileri:
    438
    Ödül Puanları:
    73
    çizgi çıkmasını istiyorsan.bikere yağ oranı düşük olucak vucudun. serbest agırlıklarla çalıştıktan sonra makinelerlede çalışmalısın. mesela makara curl diye bi alet var vucut yag oranın fazla degilse çizginin çıkmasında bicepsin şekil almasında çok yararı oluyor. izole hareketler oluyor yani.kolun kalınsa sadece serbest agırlıklarla çalışma derim şekil vermek istiyorsan izole hareketleride yapmanı öneririm. sabahları fazla birşey yiyemiyorsan lor peyniri yersin yulafla birlikte. okula evden protein açısından zengin besinler getirebiliyorsan getir derim.

skllmyh bunu beğendi.
  12. skllmyh

skllmyh Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    28
    yağ oranı yüksek sanırım ölçtürmedim. ama karnımda mesela oturunca karnım kat kat oluyor. baklava yok. Bugün triceps ve sırt çalıştım. çok iyi geçti ama dediğim gibi parçalı değil. taş gibi kol oldu ama dümdüz :)

makara curl dediğin sanırım otururarak elimize böle demiri alıyoruz ağırlık yan tarafa takılı(biceps)

okula sadece protein tozu götürüyorum. ama genelde 1 simit 1 ayranla idare ediyorum. sabah tavuk-pilav yemek zor olsa gerek :)

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 20:50 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 19:23 ----------

ant.sonrasi - bikac resim ekledim.

özelikle kol bölgem hic parcali degil. cardiomu yapmam gerekior?

j.claude.er bunu beğendi.
  13. j.claude.er

j.claude.er Üye

Beğenileri:
    438
    Ödül Puanları:
    73
    evet 15 ayda daha iyisi olabilirmiş ama pes etmek olmaz. biceps antrenmanını bana yazarmısın çünkü 15 aya göre biraz küçük kalmışlar. aslına bakarsak vucudun tamamı yeterli gelişimi saglıyamamış.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 21:17 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 21:08 ----------

makara (cable) her salonda var mı bilmiyorum.

[​IMG][​IMG]

skllmyh bunu beğendi.
  14. Jacoburak

Jacoburak Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul,beykoz
    hayır niye bırakıcaksınki devam et bence hırsla ;)

skllmyh bunu beğendi.
  15. skllmyh

skllmyh Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    28
    evet cable var.
    Biceps Programim
    -Barbell curl 12-10-10-10
    -Hammer Curl 12-10-10-10
    -Concentration Curl 12-10-10-10
    (Ardından bilek yapıyorum 3 harekette)

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 22:33 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 22:25 ----------

ve not olarak sunu eklemek istiyorum. yani belliki vücut yağ oranım yüksek. fakat % kaç olduğunu nereden öğrenebilirim? Doktoramı danışmam gerek? ve fit bir vücuda sahip olabilmek için yağ oranı kaç olmalıdır..

16. j.claude.er

j.claude.er Üye

Beğenileri:
    438
    Ödül Puanları:
    73
    yağ oranın %15 geçmesse sorun yok diye biliyorum oran daha da düşük olunca daha iyi olur tabi.

biceps programında uzun süre hep bu çalıştıgın şekilde çalışırsan bi yerden sonra gelişim durabiliyor.
    mesela bicepsi 2 hafta
    barbell curl , hammer,scott curl olarak çalış
    2 hafta barbell ile sadece ısınıp sonra makara curl,hammer curl,consantre curl olarak çalış.

bu şekilde programda degişikliklere gidince gelişmeni hızlandırabilirsin.

17. skllmyh

skllmyh Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    28
    1programi 3 ay gibi bi surede kullaniyorum.
    yani her bolgeyi 2 haftada1 degistirmelimiyim
    bugun gogus prgramm var.
    bench pr.
    incline dumb.
    dumb fly
    pullover
    cable cross
    ..
    bugun incline yerine decline mi yapmaliyim sizce

18. j.claude.er

j.claude.er Üye

Beğenileri:
    438
    Ödül Puanları:
    73
    hayır her bölge için 2 haftada bir degişime gitmen gerekmiyor. ben sade bicepsler için bunu söyledim . istersen bu yazdıklarımı 1 ayda bir degiştirerek uygularsın buda sana kalmıştır. diger bölgeleri elinde ki programla 2 ay çalışabilirsin.ama arada ufak tefek değişiklikler yapmak her bölge için iyidir.

19. skllmyh

skllmyh Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    28
    yani bende öyle yapiyorum 2-3 ayda bi program degisiyorum.
    sorun ant.da degil galiba. beslenme konusunda zayıfım.
    5 yumurta - 100gr tavuk - 1 tabak makarna ve 13:00'da 1tane muz ----
    günlük yedigim seyler bunlar. sizce yeterlimidir bu? ( ayritetten 100gr protein tozu)
    önceden nefsime yenik düşerdim, pizza tostlar vs. şimdi ağır bi diyetteyim.

ve ayrica diyelim sırt gününde latpulldown(Ön) yapiyosam sonraki hafta (Arka) yapiyorum. genelde degismeli olarak. dogru biseydir umarim..

Sayfayı Paylaş