Taş Kesilen Esrarengiz Şehir

Konusu 'Geri Dönüşüm Kutusu' forumundadır ve Azi tarafından 18 Ocak 2012 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. Azi

Azi Yeni Üye

Beğenileri:
    2.003
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    İtalya'da Pompei şehrinin tüm halkı günümüzden 1929 yıl önce taş kesilerek öldü. Vezüv yanardağı hepsinin üzerini lavla örttü. Şehir haritadan silindi…

Tarih 23 Ağustos 79. Pompei'de Roma İmparatorluğu hüküm sürmekte. İmparatorluğun başında ise Caligula var. Tarihin gördüğü en gaddar ve en sapık hükümdarlarından biri.

Şehrin "edepsizliğe" düşkünlüğü nedeniyle tarihten silindiğine inanç çok büyüktür. Hatta bazılarına göre Pompei de, Sodom ve Gomore gibi Allah tarafından cezalandırılan şehirlerden biridir.

İmparator Caligula zaten kendi kızkardeşine aşık olarak en büyük günahı işliyordu. Halkın ise ondan geri kalır yanı yoktu. Bir ticaret şehri olan Pompei'nin dört bir yanı genelevlerle çevriliydi.Ayrıca eşcinsellik de normal karşılanıyordu.

Nüfusun yüzde 60'ı asil halktan, yüzde 40'ı köleden oluşuyordu. Asiller müthiş bir zenginlik içindeydi.

Rivayete göre önce yemek yer, daha sonra yediklerini kaz tüylerini kullanıp kusarlardı. Nedeni ise daha fazla yemek yiyebilmek, yemek zevkinden sonuna kadar faydalanmaktı…

Felaket günü şehirde normal hayat devam ediyordu. O gün hava her günkünden biraz daha boğucuydu. Üstelik çok hafif de bir deprem olmuş, ama önemsememişlerdi.

Biraz sonra kül yağmuru başladı. İnsanlar önce umursamadı. Belli ki yaşlı Vezüv daha önce de böyle faaliyetlerde bulunmuştu. Ama bu seferki geçmedi, bitmedi…

Paniğe kapılanların bazıları limana doğru koşmaya başladı, bir kısmı ise kendini evine kapadı.

Limana doğru koşanları kötü bir sürpriz bekliyordu. Deniz kabarmıştı, azgın dalgalar gemileri lavlara doğru atıyordu. Zaten gökten de iri kum taneleri şeklinde kızgın taşlar yağmaya başlamıştı.

Evlerine sığınanlar ise, yoğun kükürt dumanından boğulmamak için kendilerini dışarı atmakta, bu defa da üzerlerine yağan taşlarla helak olmaktaydılar.

İlk kayıplar yere düşen gaz yüklü siyah taşların patlamasıyla verildi. Gökyüzü kararmıştı, göz gözü görmüyordu.

Tüm şehrin yok olması birkaç saat sürdü. Korkunç felaketten kimse kurtulamadı. 18 kilometrelik bir alan içerisindeki Pompei lavlar altında kalmıştı.

Pompei'nin 16 bin kişilik nüfusunun büyük bir bölümü taş olmuştu. Vezüv öylesine kuvvetli püskürmüştü ki, kül bulutları, felaketi haber verircesine Anadolu, Suriye hatta Mısır'a kadar uçuşmuştu.

Lavlar Pompei ve komşu şehirleri öylesine yok etmiş ve taş kesmişti ki; bugün o insanların günlük yaşayışlarını, yeni kurulmuş bir film seti gibi görebilmekteyiz.

Ocaktan indirilmemiş bir domuz, fırından çıkarılamamış ekmekler, sırtlarındaki mücevher çuvalıyla sokak kapısını açmaya çalışırken yığılıveren kadın ve erkekler.

Kiminin başı ellerinin arasında, kimi çocuğuyla kaçma derdinde.

Tüm zenginlikler, makamlar, güzelliklerle birlikte Pompei'nin insanları taş oldu. O insanlar bugün İtalya'da açık hava müzesinde görülebilir.

Jeologlara göre halkın ölüm sebebi kükürt gazı. Taşa dönmelerinin sebebi ise yanardığın püskürttüğü volkanik tozun sertleşmesi… Bu lavlar kalıp oluşturmuş, zamanla içerdeki vücut çürümüş fakat kalıp aynı kalmıştır.

[​IMG] [​IMG]

[​IMG] [​IMG]

[​IMG] [​IMG]

Danny Boy, draft ve onurr_535 bunu beğendi.
  2. ravenss34

ravenss34 Üye

Beğenileri:
    35
    Ödül Puanları:
    0
    Pompei şehrin ismi , isimden ofsayt bir kere ..)))

Danny Boy, onurr_535 ve Azi bunu beğendi.
  3. Azi

Azi Yeni Üye

Beğenileri:
    2.003
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Bazı yönleri Karaköy'e benziyor...

Danny Boy, onurr_535 ve ravenss34 bunu beğendi.
  4. onurr_535

onurr_535 Üye

Beğenileri:
    434
    Ödül Puanları:
    73
    pompaı dıye bır yer var hala.ama sankı o zamanlar olanlar gunumuzdede yasanmaya basladı es cınsellık ensest .hepsı var.umarım her kez dogru yolu bulur..adam olur..

Ocensers, Azi, AngryHun ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  5. Rpac

Rpac Üye

Beğenileri:
    1.540
    Ödül Puanları:
    123
    Bu tip doğal felaketlerin Tanrı'nın cezalandırması olarak algılamayı doğru bulmuyorum. Rahatsız olduğumuz kişilerin/toplumların başına birşey gelmesini bu şekilde yorumlamak demek bizler için de aynısının yapılabileceği demektir.

@ Azi
    konunun kaynağı belirtilmemiş.

Azi, builtman, ZeusS_ ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  6. cross

cross Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Bursa
    Subhanallah kardeş ibretlik paylaşım

Ocensers, Azi ve AngryHun bunu beğendi.
  7. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Bu tip doğal felaketlerin Tanrının cezalandırması olarak görmek çok doğru değil...

Ne yapmalıyız o zaman her depreme uğruyan yere küffar gözüyle mi bakmalıyız?

Doğal felaketin ne kadar acı olduğunu içine girip yaşayan bilir arkadaşlar, kimse kusura bakmasın ama gerisi boş konuşur sadece...

Ben düzce de okuyorum, kendim depremi yaşamadım ama depremden hemen sonra ki halini gördüm buranın...
    Her taraf moloz doluydu hala bazı yerlerden koku geliyordu bilmem anlatabildimmi...
    Düzce konumu itibariyle don çukuru diye tabir ettiğimiz bir coğrafi yapıya kurulmuş bir şehir, buranın nemli berbat bir soğuğu olur alışık olmayan dayanamaz...
    Daha yeni ailesini kaybetmiş insanlar plastikden evlerde birde buranın lanet soğuğu ile mücadele etti ben şahit oldum bunlara...

Kaybettikleri anaları, babaları, kardeşleri küffarmıydı???

Biraz 2 kere düşünüp yazalım lütfen...

Azi bunu beğendi.
  8. AngryHun

AngryHun Üye

Beğenileri:
    1.132
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Kimyager
    Yer:
    İstanbul
    şu anki doğal felaketleri öyle bir duruma bağlayan yok.fakat pompei halkının bu durumu gerçekten Allah'ın pompei halkını helak etmesinden kaynaklanmaktadır.doğru bulmuyorum diye birşey yoktur.çünkü gerçek bir tanedir ve yoruma açık bir durum değildir.pompei gibi helak edilen birçok kavim vardır.konuyu dine kaydırmıyorum kimse böyle birşey anlamasın lakin helak edilen kavimler diye biraz araştırırsanız internette veya ilgili din kitaplarında bunların hepsini bulabilirsiniz ve lütfen şu anda yaşadığımız ahir zaman ile o zamanı birbirinden ayırınız.kim ne düşünür nasıl düşünür bilemem ama bu konular ince konulardır,öyle ağzınıza geleni söylememenizi ve mantığınızla değil gerçek bilgilerle konuşulmasını öneririm..

siz yorulmayın diye link vereyim siz buradan devam edebilirsiniz : https://www.google.com.tr/#hl=tr&cp....,cf.osb&fp=19072dca7490d779&biw=1280&bih=635

ayrıca Azi adlı üye bu başlığı açmadan önce düşünemedi mi acaba bu konunun din ile ilgili olduğunu.neresinden bakılırsa bakılsın din içerikli bir konu.benim için sıkıntı yok fakat forumda bu tarz şeylerin konuşulmasının yasak olduğunu bildiğimden dolayı böyle diyorum..

Ocensers, sultanmehmed ve Azi bunu beğendi.
  9. ccmssx

ccmssx Üye

Beğenileri:
    94
    Ödül Puanları:
    38
    Siz istediğinize inanın kişisel görüşünüz olabilir ancak. Bu insanlar aktif yanardağın dibinde yerleşmişler. Doğal olarak patlamış ve ölmüşler herşey bundan ibaret. Günümüzde bile italya'da yanardağın dibinde yerleşim yerleri var. Yanardağ patladığında edepli, edepsiz, eşcinsel vs. vs. bakmaz. İnsan, hayvan, bitki, ağaç herşeyi yokeder.

Son düzenleme: 19 Ocak 2012
    rockybalboa7, Azi ve ZeusS_ bunu beğendi.
  10. builtman

builtman Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    pazarlama iletişimi uzmanı
    Yer:
    Istanbul 216
    Tüh ya, bak şimdi bu forumdaki sayısız gizli veya açık eşcinseller, "karıya kıza", başkasının bacısına yan gözle bakanlar, her gün sürekli kul hakkı yiyenler ve dedikoducular yüzünden bir anda forum kendini imha edecek!
    Allah akıl fikir versin ya size..

Azi ve ZeusS_ bunu beğendi.
  11. Rpac

Rpac Üye

Beğenileri:
    1.540
    Ödül Puanları:
    123
    Görünen o ki, konu dini tartışma odaklı bir şekle bürünecek. Bu yüzden konuyu kilitliyorum ne yazık ki.

builtman, Ocensers, Azi ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş