Türkiye'deki Supplement Fiyatlarını Bu Başlık Altında "Seviyeli" Şekilde Tartışalım..

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve Karakaş tarafından 25 Aralık 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
 1. Karakaş
  Offline

  Karakaş Üye

  Katılım:
  28 Eylül 2011
  Mesajlar:
  582
  Beğenileri:
  1.704
  Ödül Puanları:
  103
  arkadaşlar forumda sürekli alakasız konularda, konuyla alakasız şekilde ülkemizdeki supplement fiyatları konuşuluyor, tartışılıyor. bu ne yazık ki forumda bilgi ve görüntü kirliliğine yol açıyor ve konuların amacından sapmasına neden oluyor. ben böyle bir başlık açtım çünkü bu konu konuşulacaksa bu başlık altında düzgün, seviyeli ve kimseyi rencide etmeden konuşulsun istiyorum.

  kendi görüşlerime gelince, bir kere amerika fiyatlarını öne sürerek karşılaştırmak biraz gaddarca oluyor. çünkü ürünlerin getiriliş masrafları, vergi gibi etkenler var. ayrıca bir ticari faaliyetin sürdürülebilmesi için belirli bir kâr marjına ihtiyaç var.

  fakat ülkemize bu ürünleri getirten ithalatçı firmalara ve bu ürünleri satışa sunan belli başlı mağazalara bir eleştirim olacak.

  piyasa şu anda ithalatçısıyla, satıcısıyla "tekelleşmiş" vaziyette. mağazalar "tek fiyat" uyguluyorlar ve birbirlerinden bağımsız kampanya yapmıyorlar. ürün fiyatlarının tamamına yakını tüm mağazalarda kuruşu kuruşuna aynı ve kampanyalarda da birlike hareket ediliyor. bu da rekabetin oluşmasını ve fiyatların düşmesini engelliyor. oysa mağazalar birbirinden bağımsız hareket etseler hem fiyatlar düşer hem de satışlar artar böylelikle piyasa canlanır diye düşünüyorum.

  yeni arkadaşlar bilmezler fakat 5-10 yıl önce biz bu ürün çeşitliliğinin %70'ine sahip değildik ve fiyatlar şimdikinden ortalama 2 kat pahalıydı. bu yüzden camia olarak gelinen nokta ilerisi için umut verici.

  fakat ne yazık ki halen 5-10 sene öncesinin eskimiş stratejisiyle hareket eden ve ürünleri yurtdışı fiyatlarının 3-4 katına satan italatçı ve mağazalar var. 50 dolarlık ürünün 250-300 tl lere satılmasını ne yazık ki ne nakliyatla ne de vergilendirmelerle izah edemezler, ortada korkunç bir kâr var.

  şu anda ülkemizdeki çoğu ürün yurtdışının 2 katı civarında bu fiyatlandırma bence her iki taraf için de gayet makul ve kabul edilebilir.

  örnek veriyorum,
  abd'de 50 dolar olan bir ürünün fiyatının 2 katı tl cinsinden yaklaşık 180-190 tl yapıyor. aynı şekilde 25 dolar olan bir ürünün fiyatı da 90-95 tl yapıyor.

  şu anda ülkemizdeki bir çok ürünün fiyatlandırması bu skalada gidip geliyor. ben bu ürünleri alıp kullanıyorum.

  bence her iki taraf için de barış sağlanacaksa standart bu olmalıdır: "yurtdışı ortalama fiyatının 2 katı."

  bu hem ithalatçı, hem mağazacı hem de tüketici için en iyi dengeyi sağlayacaktır diye düşünüyorum.

  bu gerçekleştirilmesi zor birşey değil çünkü son 1-2 senedir çoğu üründe uygulanan bir fiyat politikası. hali hazırda bir çok ürün benim çizdiğim "2 kat" politikasına uyum sağlıyor.
   
 2. moothy
  Offline

  moothy Üye

  Katılım:
  18 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  1.724
  Beğenileri:
  1.309
  Ödül Puanları:
  123
  ben %100 egg protein (ON marka)aldım geçen gün
  fiyatı 130 tl
  amerika fiyatı 60 usd,yani bugunkü kurla çarpınca 115tl yapıyor,ayrıca yurt dışından gelme masrafınıda eklersek neredeyse amerikada ki fiyatından bile ucuz aldım diyebilirim ;) (amerikadan getirtmek istesem yani)

  ama senin yazınıda destekliyorum,kur bu kadar yüksek diye ben hesaplı almış oldum kur eskisi gibi olsa 1.4 lere inse tabiki ciddi bir fark dogucaktı

  maalesef toplum olarak hiçbirşeye topluca örgütlenip tepki veremediğimiz gibi bunada veremeyiz,misal forumca atıyorum 1 ürünü boykot etsek o ürünün fiyatı ne olur acaba çok merak ediyorum,uzun vadede mecburen indirmek zorunda kalıcaklardır
   
  Karakaş bunu beğendi.
 3. Karakaş
  Offline

  Karakaş Üye

  Katılım:
  28 Eylül 2011
  Mesajlar:
  582
  Beğenileri:
  1.704
  Ödül Puanları:
  103
  bahsettiğin ürünün abd fiyatı 30 dolar civarı. fakat gene de bahsettiğim "2 kat" sınırına yakın, yani alınabilir bir fiyat. ben "2 kat" üstü ürünleri denemek için çatlasam da protesto ediyor ve almıyorum.
   
 4. "FURKAN"
  Offline

  "FURKAN" Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2010
  Mesajlar:
  224
  Beğenileri:
  75
  Ödül Puanları:
  38
  neyimiz ucuz ki supplement ucuz olsun herşeyi ithal ettiğimiz için dolayısı ile hep pahalıya giriyor ülkeye sonrada çıkıyorlar diyorlar yok şu kadar ihracat yaptık falan da filanda.Bir tane firma çıkıp supplement yapsa ölür mü?Yapan da ya malzeme çalar yada merdiven altı yapar.
   
 5. osmanaga
  Offline

  osmanaga Üye

  Katılım:
  8 Ocak 2011
  Mesajlar:
  76
  Beğenileri:
  35
  Ödül Puanları:
  28
  Bodybuilding.com'da 30 dolar'a satılıyor ayrıca şu an kur olağanüstü yüksek.
   
 6. Vorenus
  Offline

  Vorenus Üye

  Katılım:
  31 Ekim 2010
  Mesajlar:
  345
  Beğenileri:
  302
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  Vancouver
 7. moothy
  Offline

  moothy Üye

  Katılım:
  18 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  1.724
  Beğenileri:
  1.309
  Ödül Puanları:
  123
  dogrudur
  ben akşam yanlış bir linkten bakmışım fiyatına
   
 8. draft
  Offline

  draft Üye

  Katılım:
  4 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.569
  Beğenileri:
  1.671
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Mimar
  Yer:
  İstanbul
  Vorenus, ben almanyada ebayden alışveriş yapıyorum. Dediğin gibi ürünler pahalı ama onlar doları sadece euro yapıp birim değiştirmiyorlar. Yani 50 dolarsa bir ürün ben 50 euro ya alıyorum. 0,6-0,7 lik bir kur farkı bence gayet mantıklı. Birde hammaddeler gibi sitelerin çoğalması lazım. Pazara gerçekten iyi fiyata ürün sunuyorlar. Birde örnek vermek istiyorum bu konuda, maltodektrini sporcu ürünü adı altında almasak fiyat %50 indirimli oluyor, ama araya sporcu ürünü adı eklenince fiyat 2 katı oluyor.
   
 9. BeachBoy
  Offline

  BeachBoy Üye

  Katılım:
  13 Ekim 2005
  Mesajlar:
  1.652
  Beğenileri:
  4.412
  Ödül Puanları:
  123

  Hammaddeler de bu aralar çok bozdu. 5kg kazeinatı 195 TL ye alıyorduk şimdi 335 TL . Bende artık farklı bayiilere yöneldim yumurta akı proteini ve süt proteinin kilosunu 25 TL ye alıyorum. Sadece Whey ürünleri marka kullanıyorum. Distribütörler fiyatları uygun sevilere çekene kadar böyle devam edicem.

  2. anlamadığım nokta ise 5 LBS optimum Whey ile 4 LBS optimum kazeninin fiyatları arasında 1 dolar fark var. O 1 dolarlık fark türkiyeye gelince 35 TL oluyor.
   
 10. pozitronn
  Offline

  pozitronn Üye

  Katılım:
  16 Ekim 2011
  Mesajlar:
  712
  Beğenileri:
  1.790
  Ödül Puanları:
  103
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  inşaat mühendisi
  Yer:
  Adana
  Arkadaşlar çoğunuz amerikadan ithal ürünlerin pahallı olduğundan yakınıyorsunuz.Fakat Türkiye'de üretilen tr power ürünlerinin ucuz olduğunu söyleyemeyiz.ben şahsen kendi çapımda protesto ediyorum bu olayı.tavuk yiyorum aynı şey :D
   
 11. Vorenus
  Offline

  Vorenus Üye

  Katılım:
  31 Ekim 2010
  Mesajlar:
  345
  Beğenileri:
  302
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  Vancouver
  Hammaddelerin de kalitesi tartışmaya açık veya ben şimdi Tr de hammade olarak whey alsam adam whey in içine birazda soya karıştırsa farkedebilirmiyim bilmiyorum . Yani orada bir güven sorunu var malum ülkemizde

  Amerikadaki fiyatlarla Türkiyedeki fiyatları kıyaslamak bir gösterge değil bence Türkiyedeki fiyatları AB üyesi ülkelerin fiyatlarıyla kıyaslamak daha doğru olur . Bu açıdan Türkiyede AB ile kıyaslandığında fiyatı aynı ürünler var , daha pahalı ürünler var . Fiyat farklarının kaynağı ülkemizin ithalat da daha fazla masraf çıkarması olabilir . Ancak draft'ın dediği gibi Amerikada bir ürünün fiyatı 45 dolarsa Türkiyede de 45-50 Euro bandında satılması lazım çünkü AB ülkelerinde bu şekilde satılıyor . Bu anlamda AB den 20-25 lira genel olarak daha pahalı Tr deki ürünler ...

  Bu da Fransa dan bir site

  http://www.bodxl.fr/100-whey-gold-104.htm
   
 12. JuN1oR-BuilD3r
  Offline

  JuN1oR-BuilD3r Üye

  Katılım:
  14 Şubat 2010
  Mesajlar:
  239
  Beğenileri:
  285
  Ödül Puanları:
  73
  2 katı meselesine katılıyorum. Kurdan Dolayı Katılıyorum onada yani yapıcak bişeyimiz yok :) 30 dolarlık malın türkiyede karşılığı yaklaşık 60 TL değil mi ? "moothy" adlı arkdaşımız NO explode adlı ürünü (30 dolar). Ne kadara almış "130 TL" Türkiyede Bu malın karşılığı masrafları hariç 60 TL değil mi ? Buna hadi en fazla maximum +10 TL lojistik masrafını ekleyelim Hadi onada bir +5 TL vergisini koyalım (taş çatlasa kutu başı 2-3 TL yi bile geçemz ama). kar marjı hariç türkiyede ortalama malın satılması gereken fiyat 75 TL değilmi hemen hemen ? 130-75= 55. satıcının Koyduğu (yada satıcıların) Toplam kar marjı 55 - 60 TL. Adam sana sattığı 30 dolarcık maldan 1 Kutu daha parası kazandı... Bu mudur Kar ? Bu Kar Değil "KAZIK" ne yazık ki... Avrupadaki Malların Türkiyedekinden 20-30 TL daha fazla fiyata denk gelmesi tamamen Euro nun gücü ile alakalı. Oysaki Euro Kullanmayan bir diğer Avrupa Ülkesi Polonyada "Gain Fast" in 5 kilosu Tamamen 200 Zloty Yani 90 TL kadar falan. Türkiyede Aynı mal 180 TL. Polonyadaki adamda o malı satmak için bu kadar masrafa katlanıyor lojistikdir vergidir elemandır v.s v.s... Yani bu bildiğimiz "KAZIK"...
   
  Physiotherapist ve jackmaldow bunu beğendi.
 13. onbir
  Offline

  onbir Üye

  Katılım:
  11 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  810
  Beğenileri:
  517
  Ödül Puanları:
  0
  heryerde zamlandı ürünler nitrotech falan amerikada 58 dolar civarında burada dün gittim nakit 135 dediler 60 dolar şu an ki kurla yaklaşık 110 tl gibi birşey yapıyor .... supplemente gelene kadar benzin var et var hepsi fahiş fiyatlı türkiyede...
   

Sayfayı Paylaş