Türkiyede beslenme hakkında bilgi kirliliği

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve JDM tarafından 24 Ekim 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. JDM

JDM Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    öncelikle herkes e hayırlı günler ve hayırlı bayramlar şubat ayından beri bu spor u yapmaktayım eylül ayına kadar normal olarak gittim fakat son 1 aydır iyice kasmış durumdayım 3 hafta önce de weider premium whey ve weider amino 2200 aldım boyum 186 kilom 78 forumda okuduğuma göre sabah omlet imi yapıorum fıstık ezmemi yiyorum 2 saat sonra yulaf ezmemi yiyorum öğlen yemeğimi yiyorum 3 te fındık badem spordan önce tekrar pilav makarna yiyorum fakat kim bana sorsa cevap olarak bunu verdiğimde oo yanlış yapıyorsun o öyle olmaz protein ve amino nun kullanımını sabah kahvaltıdan sonra protein spordan önce protein spordan sonra 4 adet amino olarak ve gece yatmadan öncede lor peyniri yiyerek yapıorum yok efendim o öyle olmaz şöyle yap bu böyle olmaz böyle yap neden bu kadar çok bilgi kirliliği var Türkiyede beslenme hakkında ??

2. brhmcr

brhmcr Guest

Cunku cahil cuhela cok..Her agzi olan konusuyor.Okuma ve yeni bilgiyi kabullenememe kendini yenileyememe gibi psikolojik problemlerimiz var toplum olarak.

Bu tar bir toplum olunca supplement firmalarinin kullandirma talimatlari bilimsel makalelerden daha onem kazaniyor. Insanlar okumayi reddettikleri icin supplementin arkasinda yazan veya aslinda ayda 1 alinabilecekken ayda 2 kere satmaya heves eden hocanin kurbani oluyor.

Fast food toplumu olmamiz saglikli spor yaparken bile o psikolojiden cikamamaya neden oluyor. Hazir verilen bilgi deger kazaniyor, hizli ve vaadler iceriyor. Dogru bilimsel calisma ise vaad yerine gercekleri koyunca, bunu otelemek isimize geliyor cunku gercek agir geliyor. O kadar fast foodcuyuz ki kasimiz bile fast olsun istiyoruz.

Ayrica bilincli ogretici, hoca vs ler ise parmagin sayisini gecmedigi icin seslerini duyuramiyorlar. Duyuyranlarin onleri kesiliyor.

Ancak bu olaylar butununu direk Turk toplumuna itaf etmek agir olur bu dunyanin gittigi yonu gosteriyor. Bazi ulkelerde biraz daha duyarlilik varsa da kapitalism ne yazik ki supplement gercegi ile orda da yuzunu gosteriyor:(

3. JDM

JDM Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    gerçekten de doğru diyorsunuz hazırcı bir toplumuz uğraşmayı sevmeyiz parayı harcamayı para kazanmayı çok severiz kendi çıkarları uğruna gereksiz supplemetn aldırmayı fakat benim bilgi aldığım insanlar zamanında türkiye şampiyonu olmuş insanlar tecrübe olarak onlara gerçekten inancım sonsuz ki bana kalırsa bu sporca tecrübe daha önemli fakat kendi hocam bana sabah kahvaltıdan sonra amino öğken protein spordan sonra protein ve spordan yarım saat sonra tekrar amino diyor yine aynı derecede saygı duyduğum diğer kişi sabah kahvaltıdan sonra protein öğle yemeğinden sorna protein spordan önce protein spordan sonra amino diyor iki hoca da kariyerlerinde başarılar elde etmiş belirlie seviye kazanmış insanlar bu farklılıkların amacı illa onlara para verip personal training yaptırmaktan mı geçiyor yanisabah sabah sinirlendim yinee ))

4. ParZ

ParZ Üye

Beğenileri:
    869
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Eski salonumdaki hoca patates kızartması ye bol bol diyordu birisine. İmam osurursa cemaat sçarmış hocalar böyle oldukça bu sporda yeni olanlarında böyle olması normal.

5. brhmcr

brhmcr Guest

Anliyorum ki hocalarin GECMISTE basarili olmus kisiler. Ancak su an ticaret dunyasindalar. Onlarin zamaninda leblebi gib oral steroid alinirken simdi sadece kicklerde kullaniyorlar veyahut olmasi gereken kurlerde. Bilim gelisiyor bazi deogru olanlar yanlisa donuyor.

Ben supplement satmiyorum ve sunu diyorum. Gunluk alman gereken protein oraninin maks %20 si supplementten gelmeli. Buna gore 2 mantikli zaman var sabah ac karnina ve eger gerekliyse idman sonrasi, bunlarin mantiklarini bilimsel olarak destekleyebilirim :) Amino ise gun icine yayilabilir sonucta gunluk besinlerin (proteinlerin) amino zincirlerini kalitelendirme gorevi ustleniyor.

6. JDM

JDM Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    amino asit ve bcaa yı sorduğumda bana " walla bcaa olabilir amino da olabilir sen ikisinide al en iyisi geç bak T.... Bey içerde o fiyatta bişi yapar sana " aynen dediğiniz gibi geçmişte başarılı olmuş kişiler ) dediğinizde haklısınız likid amino için yemeklere karıştırılması gerektiğni biliyorum fakat bu tablet. oo hala bile onun peşindeler sen biraz devam et sana bi kür hazırlarız diyor vücudum hakkında hiçbir bilgisi olmadan rahat rahat bunları söylüyorlar

Son düzenleme: 24 Ekim 2012
  7. brhmcr

brhmcr Guest

Likit formlar idman esnasinda kullanilabilir kana karisimi daha hizli, ancak likit hap toz form hep ayni seyler.

Gel sen o basarili olan hoclardan uzak dur :) Allah korusun Anapolonlu filan kurde yapar bunlar sana.

Son kullanma tarihi gecmis ve kendilerini yenilemekten kacinan, isi direk ticarete ( yalan dolan ile) hocalardan uzak durmak lazim.

Aslinda bunlarin hepsi bizim ulkemizin spor politikasindan ve insanlarin ac gozlulugunden oluyor :(

8. JDM

JDM Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    işte maalesef burada böyle bir gerçek var ve bizde burada spor yapıyoruz Allah yardımcımız olsun )) çok teşekkürler şimdi bazı hocalara karşı bakışım biraz değişti en azından ))

9. brhmcr

brhmcr Guest

Forum bir derya emin ol bir cok bilgiyi edinip cok iyi yerlere gelebilirsin. Yeter ki okumayi ve paylasmayi sev. Bir sikintin olursa bilgim(iz) dahilinde yardimci olmaya calisiri(z)m.

10. thekinger

thekinger Üye

Beğenileri:
    79
    Ödül Puanları:
    38
    dün sabah trt1 de güya araştırmacı gazateci olan bir adam kan gruplarına ve v.s ye göre beslenme önerisinde bulunuyordu. yahu bu ülkede karatay hocalar ve benzerleri varken gazateciyemi kaldı beslenme hakkında bilgi vermek? yuh dedim yani.

1 kişi bunu beğeniyor.
  11. Kauss

Kauss Üye

Beğenileri:
    1.421
    Ödül Puanları:
    123
    Evet belki haklı olabilirsiniz ama bu ülkede araştırmacı gazeteciler o konu hakkında hocalardan daha iyi olabiliyor. Misal konu farklı ama Murat bardakçı buna çok iyi örnektir. Ayrıca karatay dediğiniz hoca da herkese uymuyor.

Danny Boy bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş