Türk polisleri vs yabanci polisler

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve sessizCiglik tarafından 6 Aralık 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 15 üye.
  1. sessizCiglik

sessizCiglik Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    Dogru kelimeyi bulmakta zorlaniyorum ama Türk polisinin görüntüsünü hic begenmiyorum. Özellikle yurtdisina cikmis ordaki polisleri ve güvenlik görevlilerini görmüs insanlar ne demek istedigimi anliyorlardir. Almanyada polisleri gördügünüzde yanina bile gitmeye cekinirsiniz. 185 ve üzeri, vücut calisan ücgen adamlar, genelde kisin deri pantolon ve ceket giyerler yanlarinda bazen alman köpekleri, her taraflari karizma. Görüntülerinin tersine önce size kibar yaklasirlar suclu bile olsaniz. son ana kadar da kaba kuvvete basvurmazlar. kendilerinden emin konusurlar ama sizi asla kücük görerek ezmeye calismazlar.
    Gelelim bizim Türk polisine, cogu 180 altinda 170 civarlarinda, göbekli, kendine bakmayan hani herhangi bir vatandasin tekme tokat dalip teke tekte alt edebilecegi. ancak üniformasindan cekindigi adamlardir. Sizinle konusurken sizi genelde ezerek ve kücük görerek konusurlar. Bir de gecenlerde memleketteydim dikkatimi cekti. cogu ortayasin da üzerinde.
    Bunu asla ve asla kisileri asagilamak icin yazmiyorum ve sitede olan polis arkadaslarim üzerine alinmasinlar. Sözüm meclisten disari fakat gercekler bu ve bir vatansever olarak suc oranlarinin arttigi, polise sayginin kalmadigi ortamda polislerin de aynaya bakmalari gerektigini düsündügüm icin yazdim.
    Ben sahsen polis olsam ki böyle güzel ve asil bir meslegi yapmayi cok isterdim, vücut calisirdim. dis görünüsüm herseyden önemli olurdu.

avengeren ve -RevoLt- bunu beğendi.
  2. ozan119

ozan119 Yeni Üye

Beğenileri:
    177
    Ödül Puanları:
    0
    bu kadar saçma bi yazı olamaz.

yabancı polisler vucut çalışıyoda çok fenada dayak atıyorlar sen hiç görmedin heralde . ben en son bi amerkada kadının darp edildiğini gördüm kadının komple suratı mosmordu ve çenesi burnu falan hep kırıktı ve heryer kan içinde kalmıştı.

bizim polisler taciz ,terör gibi çok uç suçlar olmadığı sürece asla darp etmiyorlar ve gelip küçük düşürücü konuşmuyorlar .gel kardeşim bi konuşalım falan diye başlarlar niye yaptın falan diye sorarlar ve görevleri olanı yaparlar. dövselerde öyle yabancılar gibi ölümüne hiç görmedim.

televizyonda görüyorsunuz işte polis kadına yumrukladı . benim amcaoğlumun başına böyle bi olay geldi inanın siz olsanız yumruklamayı bırak silahı çıkarır vurursunuz o kadar tahrik ediyolar.
    amcaoğlum anlatıyodu kadın üstünü çıkarıp beni taciz etti soydu diye bağırıyomuş imdat taciz ediliyorum diye bağırıyormuş tekme tokat vuruyormuş polislere kendi yerlere atıyormuş suçunu örtbas etmek için :( ama işte bunları yayınlamıyorlar her gördüğünüze inanmayın yani :(

bence bu yazın tamamen haksız ve önyargılı hiçbi gerçekliği yok genel olarak saçma bi yazı olmuş

Son düzenleme: 6 Aralık 2012
  3. Duratec

Duratec Üye

Beğenileri:
    659
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Ankara
    İmkan.. Her şey imkan

Olayın Polisimiz ile ilgisi yok bu temeli olan bir sorun.

İlokullarda,liselerde beden eğitiminde öğrencilere oynamaları üzere top verilmediği (''sokağa kaçar,patlar'' gibi sebeplerden) bir memlekette yaşıyoruz.

Sonra neden olimpiyatda başarılı olamadık ? neden bizim insanlarımız hiç spor yapmıyor göbekli selülitli güçsüz bir milletiz diye yakınıyoruz.

Spor bilinci 0 , sporcuya olan saygı 0

Bir çok insan kendi imkanlarıyla spor yapıyor. Devletin hiç bir desteği yok. Doğru düzgün sponsorlar yok.. Hepimizin bildiği Vg yarışmalarında hiç bir düzgün para ödülü yok.

Bu forumdaki genç yaştaki sporcu kitlesinin bir çoğu öyle değilmi ? kaçının sponsoru var ? 3-5 kuruş biriktirdiği harçlığıyla protein tozunu kendi alan , salon parasını kendi ödeyen kişiler.

E böyle olduğunda tabi sporcu yetişmesi de mümkün değil. Polislerimizin düzgün fiziğe sahip olması da mümkün değil.

Devletin acilen bu duruma el atması gerekiyor.. Amerikadaki spor bilincinin 10 da 1 i bizde olsa bile yeter zaten.

Saygılar.

4. ozan119

ozan119 Yeni Üye

Beğenileri:
    177
    Ödül Puanları:
    0
    bide şunu ekliyim amerikada darp edilen kadın 2 ay falan doğru düzgün iyileşememiş

5. sthammer

sthammer Guest

her kurumda böyle çürük domatesler olur, bütün Türk polislerine mal etmemek gerekir. 7-8 polis arkadaşım var ve hepside iyi çocuklar ama 10 ay önce başıma bir hadise geldi. Muhtemelen polis okulundan yeni mezun olmuş tiplerdi, üslupları kabul edilemez ve oldukça saygısızdılar. Bende ters adamımdır, kendimi zor tuttum, bi yumrukluk canları vardı.
    Amerikan polislerine hayranım ben, adam eller yukarı diyor, sıkıysa bir parmağını indir anında cenaze işlemleri başlıyor :)

6. mr_dblue

mr_dblue Üye

Beğenileri:
    1.363
    Ödül Puanları:
    123
    Bir toplumda insanlar polisten korktuğu için suç işlemiyorlarsa o toplumun geri kaldığı söylenebilir ve bu durum çok tehlikeli sonuçlar ortaya çıkarabilir.İnsan hukuk kurallarından,içinde yaşadığı toplumun ve kendi vicdanından korktuğu için suç işlememelidir.Doğru ve ilerici olan yaklaşım budur.

online253, sthammer, rockybalboa7 ve diğer 7 kişi bunu beğendi.
  7. novizenj

novizenj Üye

Beğenileri:
    371
    Ödül Puanları:
    73
    deveye sormuşlar boynun neden eğri diye nerem doğru ki demiş. polisleri bırakın da bana batı standartlarını yakaladığımız herhangi bir şey söyleyin.

jackmaldow, IPMAN, -RevoLt- ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  8. Swager

Swager Üye

Beğenileri:
    391
    Ödül Puanları:
    73
    polislerin karakteri hakkında birşey söyleyemem hiç işim olmadı şimdiye kadar.ama dış görünüş olarak vatandaştan farkları yok bunuda söyleyebiliriz boyları kısa demişsin emin ol boy sınırı 1.80 olsa ülkede polis kalmaz zaten kısa milletiz.spor konusu ise burada haklısın ama o kıyafetlerin içine en ünlü mankeni koysan yine sağlam görünmez.

9. karakayaysf

karakayaysf Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    0
    Türk polisinde yetki yok, bi mermi sıkın bakalım o zaman hesabını sizden nasıl keserler. Bu sene pmyo sınavına giricem, kazanmayı umut ediyorum. Çok istediğim bir meslek. Türk polisinin arkadaşında kimse durmuyor. Üniformada değişikliğe gidilecek bir yasa vardı, o hala öyle duruyor. Sokak polisi naylon mont ve keten pantolon giyiyor, bu durum çok saçma.

Gel gelelim sendika olayına, polis sendikası kurulucaktı, durduruldu. Sendikayı kuran ve üye olan herkese işlem başlatılacak diye tehtit edildi. Emniyet çok kötü hallerde, umarım düzelir.

Hele ki polisin çalışma saatlerinden hiç bahsetmek istemiyorum.

Ama herkes polise atıp tutar, kimse empati yapmaz, her zaman polis haksızdır, dayakçıdır.

Kimsenin mobingden haberi yoktur, polisin amirden çektiği çileyi kimse bilmez.

Eylem yapılır, yukarılardan ortamı dağıt emri gelir, polis jop çeker vurur, eli mahkumdur ama her zaman kabak polis memuruna patlar.

Ne içlenmişim be :D

Değerli üyemiz;
    Lütfen mesajlarınızda yazım şekline dikkat ediniz.
    Yazım dili ile ilgili kuralları okumak için lütfen buraya tıklayınız
    Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Son düzenleyen: Moderatör: 6 Aralık 2012
    gordonfreeman ve ozan119 bunu beğendi.
  10. sessizCiglik

sessizCiglik Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    aslinda yaziyi sadece dis görünüs icin yazmakta amacim ama sen 1 cümleye odaklanmissin. Türkiyede silahini cikarip kacan adami vuran da var gerci de bu degil tartismak istedigim. Amerika konusunda haklisindir ama Avrupada daha degisik oldugunu düsünüyorum ayrica.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 22:20 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 22:17 ----------

süper aciklamissin. vücutlu olsunlar güclü olsunlar demek isteyip yazmistim bu yaziyi. polis güclü olursa halkta güclü olur. polis korkak olursa halkta korkak olur.
    tabiki en önemli güc kontrollü güctür.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 22:26 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 22:20 ----------

benim amacim burda polisimizin görüntüsünün pasif oldugunu vurgulamak idi. tavrini degil görüntüsünü tartismak.

rockybalboa7 ve mr_dblue bunu beğendi.
  11. ozan119

ozan119 Yeni Üye

Beğenileri:
    177
    Ödül Puanları:
    0
    sert yazdım ama sende polisleri küçük düşürmüşsün amacın bu olmasada

12. YandımAli

YandımAli Üye

Beğenileri:
    615
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Bilişim Teknolojileri ve Programlama
    Küçük düşürecek bir yazı göremedim ben tarafsız olarak eleştirmiş ve birçoğuna katılıyorum.Hiç unutmam okula giderken kaldırımda yürüyorum.Minibüs yolcuları aldı tam hareket etti o sırada polisin biri el kol salladı durması için.Yolcularda galiba şoförü uyardı şoför durdu ama minibüs bi 20 metre ileri gitmişti.Polis minibüse koştu 20 metre kadar o 20 metrede nefes nefese kaldı desem yeridir.Göbeğinden felan bahsetmiyorum.Hırsız kovalamaya çalışsa o adam 50 metre sonra tükenir.Arkadaşın anlatmak istediği bu.Yani polisleri yermek değil.Sadece biraz daha diri,çevik,caydırıcı görünmeleri daha atak olmaları.Polis kıyafetleri konusunda zaten herkes hemfikirdir bu kadar saçma bi kıyafet uygulaması olamaz.Bence biraz daha rahat hareket edebilecekleri ve koruyucu kıyafetler kullanılmalı.

13. mehmetask

mehmetask Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    pazara gitmek
    Yer:
    Aydın
    Duratec'a Katılıyorum çok doğru yazmıs

14. xeonsteel

xeonsteel Üye

Beğenileri:
    35
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    siyasi bir polemik yaratmak istemem ama abd'deki faşizan emniyet anlayışı bir yana zaten ülkemizde polis devleti oluşturularak resmen korku imparatorluğu yaratıldı.. insanlarımız polis görünce çekiniyor,kasılıyor huzursuz oluyor ama polisin halkımıza güven vermesi gerekirken yıllardır "çürük domates" diye gösterilen emniyet teşkilatı halkın düşmanı,oligarşinin savunucusu olmaya devam ediyor ve kimsede sesini çıkaramıyor malesef.

15. M.JaıWhıte

M.JaıWhıte Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    trabzon
    Soru cevap gidelim:
    1-Polisin fiziğe ihtiyacı var mı? (çevik,harekat,cat vb. hariç)
    2-Senle ilgilenen bir polisin kaslı olmasını istersin?
    3-Polisin güçlümü olması lazım çekik mi?

Değerli üyemiz;
    Lütfen mesajlarınızda yazım şekline dikkat ediniz.
    Yazım dili ile ilgili kuralları okumak için lütfen buraya tıklayınız
    Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Son düzenleyen: Moderatör: 8 Aralık 2012
  16. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Şahsen bu yoruma katılmıyorum.Hangi toplumda insan vicdanından korktuğu için suç işlemiyor ki?Vicdan burda kişinin kendi aldığı ahlaktan , eğitimden yol alarak ortaya çıkan suç işlememe olayını getiricek ama ne var ki herkes aynı eğitim almıyor , aynı ahlaka sahip bir toplum değiliz , en ufak örnek vereyim A ailesinde baba anneyi dövüyor A ailesinin çocuğu büyüp evlendiğinde bunu yapabilme olasılığı var.İşte burda o ailenin o çocuğa verdiği eğitim(ev içinde) ön planda oluyor.Vicdan değil yaptırım Hukuk Kurallarının caydırıcı olmasından gelmeli , televizyonda çıkıyor bir çok şey bu devirde inanamıyorum adamın biri kadını bıçaklıyor 2 ay sonra dışarda vesaire vesaire benzer haberler.Önüne gelen adam bıçaklasın , gasp etsin.Hukuk kuralları sertliğini ve caydırıcılığını ön plana alınarak koyulmalı , ayrıca polisde bu kurallara uymuyanları bulup adalet önüne atan kişi olarak düşünülürse halk biraz olsun polisden çekinmeli bu biraz normal birşey.Bir toplumda polisten korku yüzünden suç işlenmeme olayı gerçekleşmez , alıcağı cezanın hükmünün ne kadar onun hayatından zaman alıcağı önemli olan şeydir burda...

Pek yabancı polisler ile bilgim olmasada kendi polisimiz ile ilgili yorum yapmak isterim.Üstte üyelerden biri yorumunda şöyle söz etmiş. ''
    ''Amerikan polislerine hayranım ben, adam eller yukarı diyor, sıkıysa bir parmağını indir anında cenaze işlemleri başlıyor''
    Eğer gerçekten böyleyse ne güzel polisin yaptırım gücü olmalı çünkü adaleti sağlıyan birim polis olduğu için o insanlara karşı güçle karşılık verilmeli.
    Peki bizim polisimiz ateş etme konusunda hep kısıtlı olduğu söyleniyor bu konudada tam bilgim yok ama hayatını bu mesleğe koyan insanların zarar almasına değilde karşı tarafın zarar alabilmesine duruma göre izin verse devlet ne mutlu olurdum bilemezsiniz.Bizim ülkemizde polise değişik bakış var rüşvetci , dayakcı vesaire gösterim medyadan kaynaklı...

17. by-Exo

by-Exo Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    18
    Polisimizi askerimizi seven bir miiletiz. Ama polislerin bazı huyları kendılerınden soğutup , nefret ettircek cinsten oluyor.Kimliğe bakarken aşağılayarak konuşması hele ki etrafında insanlar varken bunu yapması ... . Polisler garip gördüklerinin üstüne gidiyorlar. Şahsen ben bir vatansever birisi olarak polise saygım oldu. Ama bende bu saygı oldukça beni ezmeye çalıştı. Çakal çukal takımına ses çıkaramazken benim gibi insalara diklenmesi bir TÜRK vatandaşı olarak zoruma gıdıyor. Ama onlarada bir şey olduğu zaman içim sızlıyor. Ama gel gelelim polislerimiz de emir kulu onlara düşmanlık güdenler bunu bilmeleri lazım.

18. avengeren

avengeren Üye

Beğenileri:
    233
    Ödül Puanları:
    53
    Polisler hiçbir ülkede sevilmezler, çünkü her zaman için hükümetin başında kim varsa o kendi adamlarını polis yapar. Ayrıca A.C.A.B diye bir açılım var dünyada genel olarak :)

StreloK bunu beğendi.
  19. mr_dblue

mr_dblue Üye

Beğenileri:
    1.363
    Ödül Puanları:
    123
    Arkadaşlar bazı şeyleri düzeltmek gerek sanırım:

1-Adalet sağlayacılar polisler değil bizzat kanun koyucu ve kanun uygulayıcılardır.

2-Türkiye'de kolluk genel anlamda ikiye ayrılır adli kolluk ve idari kolluk,adli kolluk suçun işlenmesinden sonra devreye giren C.Başsavcılığına bağlı polis ve diğer kolluk makamlarıdır.Zaten toplumun adli polisten korkmasının nedeni hukuk kurallarından korkmasıdır yani ileride cezalandırılacağı düşüncesidir.Aksi halde insanlar hukuktan değil de polisten korkuyorlarsa bu kolluk makamlarının kendi başına kendi hukukunu uyguladığı anlamına gelir(ne demek istediğimi anlamışsınızdır) bu çok tehlikelidir.Yani ülkedeki her meşru kurum ve kuruluş gibi kolluk makamlarıda gücünü kanunlardan ve hukuktan alır.Hiçbirisi kanun,tüzük veya yönetmeliklerle kendilerine tanınan yetkinin dışına çıkamazlar.

3-Gelelim polisten korkma olayına tabiki insanlar suç işlediklerinde polisten korkarlar ancak bunun nedeni "polis beni yakalayacak ve kanun uygulayıcılarına teslim edecek ve ben cezalandırılacağım" olmalıdır.Aksine "polis beni yakalayacak ...... yapacak" olmamalıdır.Bu son şıkkı savunursanız ne olur biliyormusunuz hukuk losyonu almayan insanların yargılama yapmadan ceza vermesi anlamına gelir bunu kimse istemez.Herkesin adil yargılanma ve tabi hakim ilkesi hakkı vardır.Kimse yargılanmadan cezalandırılamaz ve yine cezalar insanlık onur ve şerefine aykırı olamazlar.Kanun uygulayıcılar değilde kolluk adalet dağıtmaya kalkarsa ne olur biliyormusunuz sizi sevmeyen yan komşunuzun ihbarıyla sabah saat : 04:00 'te polis evinizde bomba araması yapabilir.Herkes kendi işini yapmalıdır.Unutulmamalıdır ki tekrar söylüyorum kimse yargılanmadan,hakkında hüküm verilmeden cezalandırılamaz.Ceza hukukunda temel ilkelerden birisi de "bir suçsuzun cezalandırılmasındansa 100 suçlunun cezalandırılmaması daha iyidir"ilkesidir.Çünkü insana geride kalmış günlerini veremezsiniz hatta 1 saatini bile geri veremezsiniz.

4-Vicdan olayı ise şöyle açıklanabilir insan suç işlemeden önce buna etken faktörler vardır.Bu faktörler kendi vicdanını es geçtirmesine neden olmuşsa suç işlemeyi engelleyen diğer faktör kamu vicdanıdır yani insan toplumda karşılacağı tepkilerden korktuğu için suç işlemeyebilir ancak tüm bunlar engel olamamış ve suç işlenmişse kamu düzeninde bir bozulma olmuştur ve bu devrede hukuk devreye girerek bunu telafi eder.Bunu da yine toplum adına yapar.Türkiye'de C.Savcıları kamu hukuku adına görev yaparlar ve mamkemeler kararlarını Türk Milleti adına verir.Bu yüzdendir ki Mahmeke ilamlarınının başında Türk Mülleti adına karar vermeye yetkili ................ Mahkemesinin cezalandırma kararıdır vs geçer.

Yani adalati sağlayan mekanizma genel anlamda hukuktur(mahkemelerdir).Bu Anayasa da bir güvence olarak insanlara verilmiştir.Başka bir kişi,kurum ya da kuruluş bunu üstlenemez.

Saygılarımla.

20. j.claude.er

j.claude.er Üye

Beğenileri:
    438
    Ödül Puanları:
    73
    ben isviçrede çok göbekli poliste gördüm fiziği iyi olanda ama avrupada sadece meslek grubuna bakarak değil insanlara baktıgımızda toplumun geneline baktıgımızda zaten spor kültürü var her meslek grubunda fazlaca spor yapan insan bulabilirsiniz... o yüzden bunu oranın polisi öyle bizim polisimiz niye böyle diye sormaya gerek dahi yok... ve devlet evet devlet yeterince destek olmuyor ama eskisinden daha iyi oldugunuda söylemeliyiz.
    sporda başarısızlıgın tek sorumlusu devlettir demek yanlış evet bu bir etkendir... ama bizim insanımız kafa yapısı çok daha farklı ve de yetenegin çokta çıktıgını düşünmüyorum.
    insanlar sporu bir meslek olarak görmüyorlar ve başarılı sporcular gelecegi parlak olan sporcular mühendis tıp veyahut daha farklı bi bölüm okumak istediklerinde spor direkt 4. 5. plana atılıyor ve ilerlemede kaydedilmesi mümkün olmuyor. başarı isteniyorsa eger olimpik sporlarda ilk sırada spor gelir sonra diğerleri bunun sorumlusu sadece devlettir deyip kurtulmak kaçıştır. en büyük sebebi toplumun düşünce yapısı.

Sayfayı Paylaş