=>Türüne göre protein tozu kullanımı

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve angel_f!re tarafından 5 Eylül 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
 1. angel_f!re
  Offline

  angel_f!re Üye

  Katılım:
  9 Şubat 2010
  Mesajlar:
  182
  Beğenileri:
  82
  Ödül Puanları:
  38
  ÖZELLİKLE YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN FAYDALI OLUR UMARIM...


  PROTEİN TOZU NASIL KULLANILMALI ?

  SABAH İLK İŞ OLARAK:
  Gece uyku zamanı ile sabah uyanma zamanı arasında geçen süre vücudunuzun aç kaldığı en uzun süredir. “Orucunuzu” proteinle açın. Proteinler, kasların korunması ve yeniden oluşumu için gerekli aminoasitleri sağlamanın yanı sıra yediğiniz çörek ya da simite göre daha tutarlı ve sürekli enerji sağlar. Sabah yapılacak ilk iş olarak tercihinizi whey gibi hızlı etki eden bir proteinden yana kullanın.
  ANTRENMANDAN ÖNCE: Antrenmandan yaklaşık bir saat önce whey protein karışımı içerek gelişme için kan akışınızı BCAA’lar ve diğer temel aminoasitler ile beslemiş olursunuz. Whey protein yine iyi bir seçimdir; çünkü içmesi kolaydır ve hızla hazmedilir.
  ANTRENMANDAN SONRA: Egzersizi izleyen 30-60 dakikalık zaman dilimi protein almak için günün en önemli zamanıdır. Kaslarınızdaki enzimler ve hormonlar egzersizle oluşan hasara karşı faal olarak onarma ve yeniden oluşturma faaliyeti yürütmenin yanı sıra glikojen depolarını özellikle besin öğelerine açık olacak şekilde tazeler. Bu fırsat kapısı açıkken antrenman sonrasında alınacak whey ve kazein içeren toparlanmaya yönelik bir protein, bir sonraki anatrenman için yeniden güç kazanıp hazır hale gelmenize yardımcı olur.
  ÖĞÜN ARASI: Öğün arasında protein karışımı içmek kas sentezinin azami düzeye çıkmasına yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda vücut yağı ve ağırlığının kontrol edilmesini de sağlar. Proteinler tokluk hissi veren bağırsak hormonlarının salgılanmasını teşvik eder. Özellikle diyetsel lif ile bir araya geldiğinde süt proteinlerinin (whey, kazein ve süt) diğer protein kaynaklarına göre iştahı daha iyi azalttığı kabul edilmektedir. Bu yüzden kilo kontrolü hedefleriniz arasında yer alıyorsa, bu proteinlerden bir ya da birkaçını içeren bir ürünü tercih edin.
  YATMADAN ÖNCE: Uyumadan yarım saat önce kazein protein karışımı ile sizi bekleyen uzun açlığa vücudunuzu hazırlayın. Bağırsakta hızla ayrışan whey’in aksine, kazein gece siz uyurken birkaç saat boyunca aminoasit bileşenleri salgılayarak çok daha yavaş hazmedilir. Kazein bu nedenle yaygın bir şekilde zamanla salınan bir protein olarak anılır. Ayrıca kazein anti-katabolik olarak da kabul edilir; çünkü kas korumasına yardımcı olan glutamin ve diğer aminoasitler açısından zengindir.


  [​IMG]

  Uploaded with ImageShack.us

  PROTEİN SEÇİMİ

  Tek kaynaklı proteinler genellikle daha net faydalar sunar. İdeal olarak sabah ilk iş olarak ve antrenmandan 30 dakika önce hızlı etki gösteren bir whey proteini, antrenmandan hemen sonra protein artı karbonhidrat içerikli toparlanmaya yönelik bir ürün, öğünler arasında orta düzeyde sindirilen yumurta ya da soya proteini ve gece boyunca uyurken sürekli aminoasit dağılımı için uyku vaktinde kazein proteininden yararlanabilirsiniz. işte bu noktada gerçekçi ve kendinize karşı dürüst olmanız gerekir. Birden fazla ürün kullansanız bile böyle bir programı izleyecek kadar disiplinli biri misiniz? Eğer cevabınız “hayır” ise, bir protein karışımı kullanmak için aday olabilirsiniz. Protein karışımları, en hızlı tek kaynaklı proteinler kadar hızlı ya da en yavaş olanları kadar yavaş olmamakla birlikte çeşitli farklı proteinleri arzu edilen miktarlarda bir arada sunar.

  PROTEİN KARIŞIMI ÖNCEDEN HAZIRLANDIĞINDA ETKİNLİĞİNİ KAYBEDER Mİ?
  Hayır, kaybetmez ancak hazırlandıktan sonra uygun şekilde muhafaza edilmediği ya da kısa bir süre içinde kullanılmadığı takdirde bozulur. En iyi sonucu elde etmek için bir seferde en fazla bir günlük protein hazırlayarak uygun bir kap içinde buzdolabında muhafaza edin ve hazırlandıktan sonra iki gün içinde kullanın
  PROTEİN TOZU NE KADAR SÜRE DAYANIR?
  Çoğu durumda imal tarihinden itibaren iki yıl. Serin ve kuru bir yerde muhafaza edilmesi kaydıyla protein tozunun bozulma ihtimali olmamakla birlikte “son kullanma tarihi”nden sonra kullanmaya devam etmeniz halinde tatlandırıcıların yoğunluğu ve içeriğindeki bazı vitamin, mineral ve aminositlerin etkinliği olumsuz etkilenmeye başlayabilir.
  KONSANTRELER, İZOLATLAR VE HİDOLİZATLAR ARASINDAKİ FARK NEDİR?
  Bu terimler belirli bir proteine uygulanan işlemin türünü ve kapsamını ifade eder. Konsantre; su, karbonhidratlar, laktoz, mineraller ve yağdan büyük oranda arındırılır ve protein içeriği işlem öncesine oranla çok daha konsantre bir hale gelir. Protein konsantrelerinde protein ~%34-85 arasında değişir, tanınmış üreticilerin birçoğu en az %80 protein kullanmayı tercih ederler. İzolatlar %90 ya da daha fazla bir saflık düzeyine ulaşmak amacıyla protein dışı maddelerden arındırılır. İlave aşamalar, enerji ve işlem kayıpları nedeniyle, protein izolatları protein konsantrelerine göre daha pahalıdır. Hidrolize proteinler ya da protein hidrolizatları sisteminize daha hızlı nüfuz etmesi için kısmen daha ufak parçalara ayrılmış olan proteinlerdir. Genel olarak hidolizatlar, izolatlar gibi konsantrelere oranla daha pahalıdır; çünük ilave işlemler gereklidir. Sonuç olarak bu proteinlerin tümü yüksek oranda besleyici olup esasen benzer faydalar sunarlar ancak izolatlar ve hidolizatlar konsantrelere göre saflık ve performans açısından faydalar sağlar.
  HIZLI, ORTA HIZLI VE YAVAŞ TESİRLİ PROTEİNLER ARASINDAKİ FARK NEDİR?
  Bu durumda “hızlı”, “orta hızlı” ve “yavaş” ifadeleri belirli bir proteinin sindirim kanalında ayrışarak karaciğere ve kas dokulara aktarılmak üzere kan akışına karıştığı (emildiği) bağıl hıza işaret eder. Genel olarak, whey proteinleri en hızlı, yumurta, soya ve tam yağlı süt proteinleri orta hızlı, kazein proteinleri ise en yavaş olanlardır. Günün farklı saatlerinde belirli tip proteinleri ya da protein karışımlarını stratejik bir şekilde kullanarak, tek bir protein kaynağıyla ya da her zaman kullandığınız rasgele tercihinizle elde edebileceğinizden daha iyi sonuçlara ulaşabilirsiniz
  ÇOK FAZLA PROTEİN TÜKETMEK ZARARLI MI?
  Sağlıklıysanız ve geçmişte karaciğer ya da böbrek sorunu yaşamadıysanız muhtemelen zararı olmaz. Protein mide-bağırsak kanalında ayrıştıktan sonra kan akışına karışır. Yeni protein sentezinde kullanılmayan ekstra miktar, amino gruplarından ayrılarak karaciğerde yeniden düzenlenir ve enerji amacıyla kullanılır. Kullanılmayan azot böbrekler tarafından hızla vücuttan atılır, bu nedenle günlük tükettiğiniz protein miktarını artırırken bol miktarda sıvı aldığınızdan emin olun.
   
  Son düzenleme: 5 Eylül 2010
  AhmetEmin ve Malebolgia bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş