Supplementlere dair - Yeni Baslayanlara -

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve Karakoram80 tarafından 9 Haziran 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
  1. Karakoram80

Karakoram80 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Oncelikle Herkese Selamlar

Tesadufen Supplementler altinda birkac yaziyi okudum ve sunu soylemeliyim ki faydali bilgilerin yanin da cok yanlis bilgi ve yonlendirmeler var bu yuzden de yazma ihtiyaci hissettim, surcu lisan ettiysem ya da istemeden kirdigim arkadaslar olduysa kusura bakmayin

Uzun yillar spor yaptim yapiyorum agirlik calistim ancak body building yapmadim ancak her spor turunde temel ilkeler aynidir yeni baslayan arkadaslara tavsiyelerim asagidadir

Baslamaniz gereken yer supplementler yani diyet desteklerinden cok diyetiniz yani gunluk hayatinizda yediginiz ictiginiz seyler ve hangi sporu yaparsaniz yapin ihtiyaciniz olan besinleri almanin en iyi en saglikli ve dogru yolu dengelenmis diyetler.

Antrenmandan once mi sonra mi ne kadr once ne kadar sonra ya da ne kadar once yemeliyim ne yemeliyim gibi bir cok soru olusacak ya da olusmustur kafanizda
    Bu konuda dogrusu soyle diye birsey yok kisiye gore degisir ancak temel ilkeler sunlar ki supplementleri ne zaman nasil kullanacaginizin cevabinida verecektir

Yemek yedikten sonra besinler yapitaslarina ayrilip kaslariniza ulasirlar dolayisiyla antrenmandan once ki ogununuzun zamanini iyi ayarlarsaniz antrenmana basladiginizda kaslariniza ve beyninize maximium besinin ulastigi zamani yakalmis olursunuz ve daha verimli bir antrenman olur ben 2 saat once yemeyi tercih ediyorum ama kisiye gore degisir deneme yanilma yoluna gidin. Eger antrenman dan yaklasik 1 saat 30 dakika once gibi birseyler yiyecekseniz hizli sindirebileceginiz seyler yemelisiniz.

Kisaca ben sunu oneriyorum antrenmandan yaklasik 1.5 - 2 saat once 1 ogun, antrenman sonrasi ise protein agirlikli bir ogun

Supplement konusunda bunlari neden yaziyorun diyceksiniz, sebebi su supplementlerin gun icinde aldiginiz besinlerden metabolik olarak bir farki yok sadece besin degerleri farkli, zaten supplement destek demek ve uzmanlar genelde yemeklerle birlikte almanin en iyisi oldugunu soyluyorlar

Supplementler a gelince kullanmassaniz olur mu olmamasi icin hic bir sebep yok.

Ben x aydir bu sporu yapiyorum y supplementini kullanmalimiyim diye bazi sorular var forumda bu karari en iyi siz verebilirsiniz eger verecek kadar vucudunuzu tanimiyorsaniz vitamin mineral disindaki supplementler icin erken bence , bir sure sonra yediklerinizin yetmedigini otomatikman hissedeceksiniz, en dogrusu bu karari bir doktorla ve/veya antrenorunuzle vermeniz

Ancak daha once hic spor yapmadiysaniz ve 2-3 ayda atiyorum protein almaniz gereken bir duruma geldiyseniz istisnai durumlar disinda ya yanlis besleniyorsunuz, ya kendinizi gereginden fazla zorluyorsunuz ya da ne yaptiginizi bilmiyorsunuz

Supplement almaya karar verdikten sonrasi icin

X markasi mi Y markasi mi iyi ben size cok acik sunu soyleyebilirim orjinal bir urunse farkli markalar arasinda oyle sizin gelisiminizi farkedeceginiz kadar degistirecek farklar olmasi teknik acidan mumkun degil sonucta hepsi hemen hemen ayni yontemle uretiliyor

X supllementini gunde ne kadar almaliyim

cevabi cok basit ihtiyaciniz kadar gunde su kadar tablet bu kadar gr gibi yazilari okumayin bile, genellikle kiloya ve kisinin aktifligine gore hesaplanir
    internette kilonuzu ve yaptiginiz sporu girerek hesaplayabileceginiz siteler bulabilirsiniz yapilacak en basit sey ise kutunun arkasini okumak onerilen dozu alip kendinizin ayarlamasi

Urunun arkasinda RDA denen bir deger goreceksiniz bu gunluk onerilen dozdur gecmemeye calismalisiniz ki yan etkisi olmasin

Vitamin alirken, yagda cozulen vitaminleri gereginden fazla almamaya protein alirken ise yine gunluk dozu gecmeyin ki proteini asiri fazla alirsaniz zehirlenirsiniz

Tablet mi toz mu almaliyim

Onemli olan hangi formda oldugu degil icerigi

Ancak soyle bir sey var sindirim sureleri yani kolayliklari degisir ornegin en hizli sivi olanlari kana karisir dolayisiyla antrenmandan hemen once alacaksaniz kana hizli karisani secmelisiniz

Size onerim ilk defa aliyorsaniz yemek yerken yediginiz seylerle karistirabileceginiz formla baslamaniz - ki bu toz olanidir genelde-

Ozellikle protein tozlari konusunda bazi polemikler okudum, size sunu soyleyebilirim sonuc olarak farketmiyor kutunun arkasinda icerdigi miktari iyi okuyun yeter sonucta aldiginiz hersey sindirim sonucunda en basit yapitasina ayriliyor ve midenize giren hersey karacigerinizden geciyor gibi dusunebilirsiniz ancak hemen sindirilsin istiyorsaniz kucuk molekul olani tercih etmelisiniz yani protein yerine aminoasit olani gibi

Spor Yapmadigin gunlerde kullanmali miyim

Sonucta o gun ki diyetiniz ihtiyaciniz olan besini sagla(ya)miyorsa kullanabilirsiniz ama kullanmazsaniz daha ekonomik olur(dengeli bir ogun daha ucuza gelecektir)

Tabii ki yukleme yapiyorsaniz durum degisir ama o seviyeye geldiginizde zaten ne yapacaginizi bilyor olacaksiniz ancak aldiginiz maddeye gore hangi zaman araliginda alip ne kadar ara vermeniz gerektiginden emin olmalisiniz

Antrenman sirasinda alinan spor icecekleri(isostar gibi) bar vs ise uzmanlar antrenman yapilmayan gunlerde onermiyorlar

Supplementler Dogal mi

Hayir degiller ancak dogal maddelerden elde ediliyorlar genellikle

Simdilik Benden bu kadar

Saygilarimla

Sayfayı Paylaş